Czego szukasz

Szukam pracy, nie pytaj mnie czy planuję ciążę – kampania społeczna GoWomen

Ile kobiet, każdego dnia szuka pracy? Ile z nich zostaje zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną? Ile z nich słyszy pytanie, które według polskiego prawa nie powinno paść? Bardzo dużo! Właśnie ruszyła kampania społeczna GoWomen skierowana do kobiet i pracodawców. Organizatorzy chcą pokazać punkt widzenia obu stron, zarówno kobiet, jak i pracodawców.

młoda kobieta siedzi przy oknie

Szukam pracy, więc nie interesuj się czy planuję ciążę! to kampania społeczna z inicjatywy GoWomen.

Czy planuje Pani powiększyć rodzinę w najbliższym czasie? Jakie są Pani prywatne plany na przyszłość?

Wielu pracodawców w obawie przed zatrudnieniem kobiety i szybkim jej odejściem na zwolnienie, pyta o sprawy prywatne. W ustawie z dnia 20 kwietnia 2014 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji jest wyraźnie podkreślony.

Zgodnie z Art.123 tej ustawy pracodawca, który dyskryminuje ze względu na wiek lub płeć lub odmówił zatrudnienia z tego powodu, podlega karze nie niższej niż 3000 zł. Niestety niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę i czuje się bezkarnie. Każdego dnia setki kobiet musi zmagać się z odpowiedzią na jedno z najbardziej intymnych i trudnych pytań. Pytanie to zadają nie tylko mężczyźni, ale także kobiety-pracodawcy, które nierzadko sytuację znają z autopsji.

Druga strona medalu – punkt widzenia pracodawcy

Z drugiej strony patrząc, pracodawca, który szuka nowego pracownika, ma z nim długofalowe plany i chęci na dalszy rozwój firmy. Chce zainwestować w jego rozwój i wiedzę, aby osiągnąć konkretne zyski dla działalności jaką prowadzi. Roczna lub dłuższa nieobecność, może powodować różne straty dla firmy, a także problemy z znalezieniem zastępstwa. Jednak, nic nie dzieje się bez przyczyny. Gdyby obie strony zawsze były fair wobec siebie, nie byłoby takich problemów.

Niestety zdarzają się przypadki poszukiwania pracy, (szczególnie na umowie o pracę), tylko po to, aby jak najszybciej iść na L4 i otrzymać świadczenia. Bardzo często w takich sytuacjach kobieta pracuje krótko, a po urlopie macierzyńskim nie wraca do pracy. Czy jest to fair? Czy jednak każdy jest kowalem swojego losu i nie powinien się nikomu tłumaczyć? To bardzo trudne pytania, jak i sama sytuacja.

Co to jest GoWomen?

To inicjatywa, która postanowiła stworzyć serie kampanii społecznych, skierowanych do kobiet i pracodawców. GoWomen poprzez trudne i kontrowersyjne tematy, pragnie zwrócić uwagę na problem dyskryminacji kobiet na rynku pracy, ale także przypomnieć im o swoich prawach i obowiązkach. Na stronie www.gowomen.pl publikowane są prawdziwe historie kobiet, ale także punkt widzenia pracodawcy. Każdy może dodać swoją historię, za pośrednictwem formularza. Autor może być anonimowy. Nie zabraknie wypowiedzi ekspertów czy prawników.

www.gowomen.pl
https://www.instagram.com/gowomenkampania/
https://www.facebook.com/GoWomen-Kampania-Społeczna-2195157654140740

Akcję wspierają:

Magazyn Law Business Quality, Fundacja Mamo Pracuj, Radio Ram, Mamy-mamom, Marka Pracodawcy, Kobieta i pieniądze, Friendly Workplace, Feszyn.com, Imperium Kobiet, Law First, Szczęśliwa w biznesie, Red-kor, e-prawopracy, Piwne kosmetyki Saela, Socjopatka, Agencja Sal-Mar, Pomysłowa Mama

Ty też możesz wspierać Kampanię społeczną:>>>

Fot plakatu. Jagoda Gramala
Modelka: Paulina Dymka

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie