ZAINSPIRUJ SIĘ
Szkolenie Design Thinking – idealne dla kreatywnych managerów
- Dominika Kamińska
- 2 grudnia 2021
- 3 MIN. CZYTANIA
Szkolenie Design Thinking – doskonałe narzędzie do okiełznania twórczego chaosu
Gdy pozbawimy proces kreatywnego myślenia jakichkolwiek ram, bardzo szybko możemy mieć do czynienia z chaosem. Owszem, chaos bywa twórczy, na przykład w sztuce, gdy staje się on jednym ze środków wyrazu podczas aktu komunikacji z odbiorcą. Jednak w szeroko rozumianym zarządzaniu chaos ma zazwyczaj działanie destrukcyjne. Paraliżuje proces podejmowania decyzji, uniemożliwia skuteczną komunikację i niweczy wysiłek zespołu.
Z tego względu działania, które pozwalają ograniczyć chaos podczas podejmowania procesów twórczych lub decyzyjnych, są bardzo pożądane. I szkolenie Design Thinking ma taki właśnie cel – daje narzędzia do walki z nieporządkiem, wtłaczając kreatywność w jasno określone ramy. W tym przypadku są nimi:
- opłacalność,
- wykonywalność,
- empatia wobec użytkowników/odbiorców.
Opłacalność jest oczywista – projekt powinien być możliwy do zrealizowania w ramach jasno określonego budżetu. Wykonywalność również jest zrozumiała – projekt powinien być możliwy do wykonania za pomocą narzędzi, którymi dysponujemy. Najbardziej interesującym kryterium wśród powyższych jest empatia.
Empatia wobec odbiorców
Założenie jest bardzo proste – poszukiwane rozwiązanie jest przeznaczone dla konkretnej grupy użytkowników i ma być adekwatne do ich potrzeb. Takie podejście – czyli postawienie potrzeb odbiorcy na pierwszym miejscu – często sprawia, że zespół projektowy musi na nowo zdefiniować problem. A jest to zadanie niełatwe, wymagające umiejętności krytycznego i elastycznego myślenia.
Gdy już zdefiniowaliśmy problem, czas na znalezienie jego rozwiązania, chociażby poprzez burzę mózgów. To na tym etapie korzysta się przede wszystkim z kreatywnego myślenia. Im więcej rozwiązań, które można zamknąć w trzech wyżej wyszczególnionych ramach, tym lepiej. Za wybór najlepszych rezultatów odpowiada zarówno moderator DesignThinking, jak i zespół projektowy.
Następnie mamy do czynienia z etapem prototypów. Mogą to być próbne rozwiązania danego problemu w postaci storyboardu czy rysunku, mogą materialne przedmioty, na przykład makiety ze styropianu. Ważne, aby efekty prac były widoczne dla wszystkich. Tego rodzaju wizualizacja jest w tym przypadku bardzo pomocna.
Na koniec wybrane rozwiązania są testowane w środowisku użytkownika. Jest to najtrudniejsza część Design Thinkingu, wymagająca zazwyczaj współpracy kilku działów – technicznego, sprzedażowego, prawnego itp. Decyzja o wdrożeniu produktu, usługi czy rozwiązania powinna zostać podjęta dopiero po pozytywnym zakończeniu testów.
Szkolenie Design Thinking w Inprogress
Łatwo zauważyć, że Design Thinking jest wbrew pozorom stosunkowo złożoną metodą rozwiązywania problemów, szczególnie w swoich końcowych etapach. Tym samym szkolenie Design Thinking jest praktycznie nieodzowne dla każdego, kto chce z powodzeniem zastosować tę technikę w zarządzaniu projektami czy podczas poszukiwania innowacji.
Z tego rodzaju kursów można skorzystać dzięki ofercie szkoleniowej Inprogress.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcia: partnera portalu.