Czego szukasz

Światowy Dzień Wcześniaka. Święto małych bohaterów

Wspomaganie rozwoju dziecka jest niezwykle ważne, zarówno w trakcie ciąży, jak i w pierwszych miesiącach życia – szczególnie w przypadku wcześniaka. Ponieważ jego delikatny organizm nie miał szansy w pełni ukształtować się w brzuchu mamy, potrzebuje specjalnego wsparcia po narodzinach. W szpitalu rodzice mogą liczyć na całodobową pomoc personelu, który wykonuje większość zabiegów pielęgnacyjnych. Problemy i wątpliwości zaczynają się zwykle, gdy maluch jest już gotowy do zamieszkania w domu.

  • Marianna Kowalska - 17/11/2015
stopy maleńskiego dziecka w objęciach mamy

Mama i tata często obawiają się, że nie będą w stanie zapewnić swojemu dziecku idealnych warunków rozwoju, ponieważ nie byli przygotowani na nagłą zmianę planów, związaną z przedwczesnym porodem. Chociaż wcześniactwo to niestety częste zjawisko w Polsce, wciąż mało wiemy o tym, jak prawidłowo zajmować się niemowlętami urodzonymi przed 37. tygodniem ciąży. Dlatego z inicjatywy międzynarodowych organizacji charytatywnych, działających na rzecz dzieci, powstał Światowy Dzień Wcześniaka, obchodzony 17 listopada. W tym roku świętujemy go już po raz piąty.

Ważne święto – ważny temat

„1 na 10 dzieci jest wcześniakiem. Na całym świecie” – to hasło promujące Światowy Dzień Wcześniaka i pokazujące skalę problemu. Tego dnia znane budynki, jak np. Empire State Building, oraz szpitale zostają podświetlone na fioletowo – kolor będący symbolem dzieci urodzonych przed terminem. W Polsce to Pałac Kultury i Nauki przypomina mieszkańcom Warszawy o tym ważnym dniu. 17 listopada na całym świecie odbywają się także spotkania rodziców przedwcześnie urodzonych maluchów oraz wykłady i szkolenia prowadzone przez specjalistów w wybranych placówkach medycznych. Dzięki akcjom takim jak ta, rodzice zyskują niezbędne wsparcie i upewniają się, że nie są w swej sytuacji osamotnieni. Głównym celem kampanii jest jednak upowszechnianie wiedzy na temat właściwej opieki nad wcześniakami.

Nie unikajmy bliskiego kontaktu

Brak dostatecznej wiedzy na temat pielęgnacji przedwcześnie urodzonych dzieci sprawia, że ich rodzice obchodzą się z nimi bardzo delikatnie. Niestety często unikają bezpośredniego kontaktu „skóra-skóra”, bojąc się, że mogą zrobić im krzywdę. Nie jest to dobre posunięcie, ponieważ ograniczają w ten sposób relacje ze swoim maluszkiem, na czym cierpią obie strony. Jest to jeden z problemów, na który zwracają uwagę organizatorzy Światowego Dnia Wcześniaka. Jak podkreślają specjaliści „kangurowanie”, czyli tulenie dziecka do piersi matki lub ojca, pozytywnie wpływa na jego rozwój ze względu na terapeutyczne działanie takiego rodzaju bliskości. O nawiązanie silnej więzi z maluszkiem można zadbać również poprzez… zabawę. To jednocześnie dobry sposób na wsparcie jego rozwoju fizycznego, ponieważ przedwcześnie urodzonym dzieciom osiągnięcie tego samego poziomu sprawności ruchowej, co tym urodzonym o czasie, zajmuje więcej czasu.

W co się bawić?

Dzieci urodzone przed spodziewanym terminem często cierpią na ROP, czyli retinopatię wcześniaczą. Jest to schorzenie spowodowane opóźnionym rozwojem siatkówki oka, który prowadzi do zaburzeń widzenia, a nawet utraty wzroku. Ten proces można na szczęście zahamować, dzięki szybkiej diagnozie oraz odpowiedniej profilaktyce. Aby zapewnić niemowlakowi jak najlepszy start, warto również wspierać rozwój jego wzroku we własnym zakresie, pomagając mu ćwiczyć go w trakcie zabawy. Pamiętajmy, że noworodek widzi świat niewyraźnie, w czarno-białych barwach, dlatego wykorzystanie kolorowych rekwizytów może nie dawać rezultatów. Najlepiej skupić się na tym, co maluszek z pewnością zauważy, czyli na… grze światła i cienia.  Wodzenie światłem latarki po suficie zaciemnionego pokoju, skłoni malca do podążania za nim wzrokiem. Teatrzyk cieni to również świetny pomysł na zwrócenie jego uwagi. Dzięki podobnym zabawom jego oczy zaczną przyzwyczajać się do wysiłku związanego z obserwowaniem poruszających się obiektów, co wpłynie na wzmocnienie wzroku dziecka. Dodatkową zaletą tych ćwiczeń jest fakt, że można je rozpocząć już w pierwszych dniach po porodzie.

Słuch to kolejny zmysł narażony na uszkodzenia w przypadku wcześniaków. Dla malucha jest szczególnie ważny, ze względu na fakt, że pomaga mu utrzymywać kontakt z nowopoznanym światem, gdy jego wzrok nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Dziecko słyszy i zaczyna rozróżniać poszczególne dźwięki już w brzuchu mamy, a po narodzinach rozpoznaje jej głos, który działa na nie uspokajająco. Zabawa w echo stanowi dodatkową stymulację jego słuchu – starsze maluchy może zachęcić do gaworzenia, a nawet do wypowiadania pierwszych słów. Dzięki dotykaniu zabawek oraz bezpiecznych sprzętów codziennego użytku, takich jak plastikowa miska czy drewniana łyżka, wydających różne dźwięki, dziecko szybko odkryje także zależności pomiędzy akcją a reakcją. Takie zabawy przynoszą największe efekty, gdy ukończyło już ono 6. miesiąc życia i jest w stanie żywo reagować na wszystkie dźwięki z otoczenia.

Świetną zabawą będzie również rozwijanie zmysłu dotyku niemowlęcia. Pozwalanie mu na muskanie rączką różnych powierzchni (chłodnych, ciepłych, suchych i mokrych) oraz faktur (gładkich, chropowatych) sprawi, że maluch nauczy się łączenia konkretnych bodźców i przedmiotów z odczuciami. Rozwój zmysłu dotyku można także wspomagać poprzez masaże pleców i nóżek dziecka oraz wędrowanie palcami po jego ciele. Zabawa polegająca na recytacji krótkiego wierszyka, np. „Idzie rak, nieborak, jak uszczypnie będzie znak”, kończąca się delikatnym uszczypnięciem lub łaskotaniem sprawi, że nauczy się ono przewidywania zdarzeń oraz lepiej pozna reakcje swojego ciała na różne wrażenia dotykowe. Pamiętajmy, że skóra wcześniaka jest po narodzeniu wyjątkowo delikatna, dlatego dopóki nie skończy on sześciu miesięcy, powinniśmy ograniczyć się raczej do jej głaskania, stopniowo wprowadzając drobne urozmaicenia i zabawy.

Aktywność fizyczna od najmłodszych lat

Rodzicom w szczególności zaleca się obserwowanie rozwoju ruchowego swojego dziecka, ponieważ wśród wcześniaków jego opóźnienie jest bardzo częstym zjawiskiem. Jeśli mama i tata zauważą jakiekolwiek niepokojące objawy, powinni udać się do lekarza rodzinnego, który, jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje maluszka na dalsze badania prowadzone przez specjalistów. Aby sprawdzić reakcje dziecka na bodźce zewnętrzne i wspomóc jego rozwój, troskliwi rodzice mogą zachęcać je do drobnej aktywności ruchowej już po ukończeniu 8. miesiąca życia. Dobrym pomysłem jest ułożenie maluszka na brzuchu, najlepiej na miękkim podłożu, w taki sposób, aby mógł obserwować swoją mamę podczas wykonywania przez nią codziennych czynności. Nie chcąc stracić jej z pola widzenia, niemowlę będzie zmuszone do unoszenia i odwracania główki, ćwicząc mięśnie szyi. Układanie ulubionych zabawek malucha w niedużej odległości od niego oraz ich stopniowe przesuwanie w prawo i lewo może z kolei skłonić go do wyciągania po nie rączek. Tak samo zadziałają mobile lub inne dekoracje zawieszone nad łóżeczkiem dziecka.

Dieta wcześniaka ma znaczenie

Rozwój wcześniaka możemy także wspomagać za pomocą dobroczynnych składników odżywczych, które przenikają do jego organizmu wraz z mlekiem matki. Karmienie piersią to tzw. złoty standard żywienia niemowląt, ponieważ mleko kobiece jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, nie występujących w sztucznym pokarmie i odgrywających kluczową rolę w prawidłowym rozwoju organizmu dziecka. Dlatego lekarze zalecają podawanie go maluchom nawet wtedy, kiedy nie jest to możliwe w naturalny sposób, poprzez odciąganie go i karmienie strzykawką po palcu, a w przypadku starszych dzieci – butelką. Od niedawna w Polsce działają banki mleka kobiecego, umożliwiające dostęp do naturalnego pokarmu tym dzieciom, których mamy nie mogą z różnych powodów karmić piersią. W pierwszej kolejności przysługuje on wcześniakom, które szczególnie go potrzebują.

Jakie składniki są kluczowe dla prawidłowego rozwoju wcześniaka? Przede wszystkim należy pamiętać o DHA, czyli kwasie dokozaheksaenowym z rodziny kwasów tłuszczowych Omega-3, który korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego, mózgu i siatkówki oka dziecka. Eksperci zalecają kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią suplementowanie minimum 200 mg DHA dziennie*, gdy ich dieta bogata jest w produkty zawierające jego dużą ilość, czyli przede wszystkim w ryby. W przypadku ich niskiego spożycia, ilość ta powinna być zwiększona do 400-600 mg. Jeśli przyszła mama nie ma w zwyczaju jeść ryb każdego dnia, powinna rozważyć wzbogacenie spożywanych posiłków o przyjmowanie DHA w innej formie. Jego bezpiecznym i polecanym przez lekarzy alternatywnym źródłem są algi morskie, hodowane w kontrolowanych warunkach poza zanieczyszczonymi zbiornikami morskimi. Badania prof. Susan Carlson z University of Missouri dowiodły, że pozyskiwany z nich ekstrakt w postaci tzw. Life’s DHA zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu o ponad 85%**.

Ważnym w diecie wcześniaka składnikiem jest także witamina D. Jej niedobór jest w naszej szerokości geograficznej powszechnym zjawiskiem, ze względu na utrudnioną syntezę skórną tej substancji pod wpływem słońca. Niestety, witamina D jest przy tym jednym z nielicznych składników odżywczych, które nie przenikają do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki. Zapewnienie dziecku jej rekomendowanej dziennej ilości, czyli 400 j.m. maluchowi do 6. miesiąca oraz od 400 do 600 j.m. od 6. do 12. miesiąca***, zapobiega opóźnieniom wzrastania w pierwszym roku życia. Później można uzupełniać jego dietę w produkty zawierające duże jej ilości (przede wszystkim tłuste ryby), pod warunkiem, że maluch zakończy etap karmienia piersią.

Dzień Wcześniaka przez cały rok

Pierwsze lata po narodzinach są kluczowe dla prawidłowego rozwoju wcześniaków. Stymulując ich sprawność ruchową oraz pobudzając zmysły, a także wzbogacając dietę w cenne składniki odżywcze od pierwszych chwil życia, możemy znacznie wpłynąć na ich prawidłowy rozwój.

Dobierając zestaw rozwijających zabaw dla wcześniaka należy pamiętać, aby dostosować go do jego możliwości. Większość maluchów musi skończyć 6. miesiąc życia, aby efektywnie reagować na proponowany rodzaj aktywności, choć zdarza się, że młodsze dzieci radzą sobie z nimi tak samo dobrze. Pamiętajmy jednak, że oprócz wspomagania rozwoju maluszka, wspólna zabawa ma także służyć budowaniu z nim bliskiej, ciepłej relacji.

Światowy Dzień Wcześniaka to świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej na ten temat od lekarzy i psychologów oraz porównać swoje doświadczenia z historiami innych rodziców. Warto więc sprawdzić, czy w naszej okolicy nie odbywają się tego dnia warsztaty lub wykłady poświęcone opiece nad przedwcześnie urodzonymi dziećmi.

* Standardy Medyczne/ Pediatria, 2013, T.10
** Carlson S.E. i wsp. Am J Clin Nutr 2013.
*** Płudawski P., Kaczmarewicz E. i wsp., (2013 wrzesień). Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynologia Polska.

Zdjęcie: pixabay.com/FeeLoona

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marianna Kowalska
Podyskutuj

15 pomysłów na śniadania do szkoły, które zachwycą dzieci

Czujesz jeszcze moc i wenę przygotowując dziecku śniadanie do szkoły, czy powoli tracisz inspirację i masz ochotę rano polecieć po słodką bułkę do piekarni obok? Ja się jeszcze trzymam i kroję marcheweczki, ogóreczki i papryczki w paski, ale zrobiłam dla nas listę ratunkową. Zobacz, może Ci się przyda!
  • Ewa Moskalik - Pieper - 14/10/2020
dziewczynka wychodzi do szkoły

Śniadania do szkoły

Nie zawsze lubiane przez dzieci i czasem budzące grozę w rodzicach: śniadania do szkoły, nie muszą być codzienną udręką. Mogą stać się przyjemnością dla obu stron. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie bardzo zdrowych i własnoręcznie zrobionych oraz w niekończących się ilościach przekąsek, zdaj się na to co dostępne na bazarach i w sklepach, a co nie straszy tablicą Mendelejewa w składnikach na etykiecie.

Postaraj się, żeby było zdrowo, z jak najmniejszą ilością cukru (bo cukier przeszkadza dziecku skupić się na lekcjach, a tego przecież nie chcesz 🙂 ) i … skonsultuj menu ze swoją pociechą. Razem ustalcie co lubi dostawać do zjedzenia w szkole, a może po jakimś czasie da się też namówić do zapakowania np. warzyw na parze.

Przeczytaj także: Jak przetrwać poranek i nie zwariować? 

Zdrowy wybór

Moda na zdrowe odżywianie trwa w najlepsze i to bardzo dobrze, bo w ten sposób do każdego dojdzie choć znikoma wiedza o tym co trzeba, a czego nie powinniśmy jeść. Jednak nasze dzieci często mają w nosie modę, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie, a jeśli  kierują się modą, to niestety taką, która nas rodziców stawia na baczność. Podjadanie czipsów, słodkich batoników, czy innych niezdrowych przekąsek bywa wśród dzieci nagminne. Dlatego warto rozmawiać i tłumaczyć do skutku, samemu przy tym ostentacyjnie i z zachwytem podgryzając marchewkę. Działanie przez przykład…działa!

10 pomysłów na śniadania do szkoły

1. Owoce – jabłka, gruszki, winogrona, śliwki – jeszcze teraz jest ich dostatek, a zimą banany, mandarynki, pomarańcze, pokrojony w paski melon.

2. Warzywa w słupki i nie tylko (czyli wszystko co da się pokroić: rzodkiewki, marchewki, fasolka szparagowa, papryka, ogórek, seler naciowy, rzepa, kalarepa i pomidorki koktajlowe.

3. Niezawodne (nie zawsze niestety 🙂 ) kanapki – a co w środku to już tylko kwestia wyobraźni i oczywiście gustu dziecka – wszelkiego rodzaju pasty roślinne, ulubione dżemy, masło orzechowe (jeśli może zjeść), pasztet, wędlina (dzieci lubią kabanosy), sery – czyli czego dusza zapragnie. Warto też zmieniać rodzaj pieczywa.

4. Nabiał – są dzieci, które uwielbiają wszelkiego rodzaju sery oraz jajka. Bardzo wdzięczne do spakowania do śniadaniówki są jaja przepiórcze, ale jaja kurze przekrojone wzdłuż też dadzą radę. 🙂 Jeśli Twoje dziecko lubi np. mozzarellę możesz przygotować sałatkę Caprese, (fajna jest też ta mozzarella w postaci małych kuleczek), a ser biały wykorzystać do zrobienia pasty np. z awokado.

5. Suszone owoce i orzechy – to świetny pomysł na dodatek do zimowego śniadania i nie tylko. Zimą o świeże owoce zdecydowanie trudniej, a dzieciom potrzeba witamin przez cały rok.

6. Domowe tosty – nawet na zimno są smaczne i chętnie zjadane, a może czasem uda się w nich przemycić jakieś warzywo, albo pieczywo z ciemniejszej mąki. 🙂

Poznaj także przepisy na smaczne i szybkie śniadania na ciepło – w domu

7. Napoje mleczne i jogurty – bardzo lubiane przez większość dzieciaków, mogą być do picia i do wyjadania łyżeczką (a idealny byłby jogurt naturalny z granolą, którą wspólnie z dziećmi można przygotować w domu).

8. Domowe wypieki – ulubione ciasto, ciasteczka zbożowe, rogaliki – oczywiście najbardziej pożądane byłyby wypieki bez cukru, albo choć z mniejszą jego ilością. 😉

9. Naleśniki i pancakes lub inne placki przekładane ulubionym powidłem, dżemem (pewnie same placki naleśnikowe też cieszyłyby się dużym powodzeniem. 🙂 )

10. Gofry – dzieci je uwielbiają, Zjedzą suche, ale można też dodać do nich owoce. Pomarańcze, winogorna, mandarynki mogą być jako dodatek lub owoce dodane do ciasta. U nas sprawdziły się z borówkami.

11. Sałatka z ulubionych składników – najlepiej z takich, które najbardziej lubi Twoje dziecko, może być groszek, kukurydza, ugotowany makraon i fasolka szparagowa i np. kawałki kurczka. To wszystko polane odrobiną oliwy z oliwek.

12. Mięsne kotlety mielone w bułce plus ogórek kiszony – coś na kształt domowego hamburgera – dzieciom, które lubią inne warzywa, można przemycić w środku paprykę (nawet konserwową) i plasterek cebuli (to już pewnie nie dla wszystkich, choć znam dzieci, które ją bardzo lubią 😉 )

13. Wrap a la McDonalds – taki udawany, bo zależy co masz. Można zrobić z placka jak na naleśniki, a można z omleta, który można zrobić bardzo szybko. Zawijamy w nim co nam wpadnie do głowy. U nas smarujemy białym serkiem i przemycamy paski ogórka (kiszonego lub świeżego), papryki, ale przede wszystkim z wrapem świenie wchodzi sałata i rukola.

14. Sałatka owocowa – nie wszystkie owoce są lubiane przez nasze dzieci, moje np. nie przepadają za ananasem i kiwi, ale jak pomieszam im to w sałatce, to znika wszystko. Czasem okraszę to rodzynkami, czasem dodam odrobinę miodu, bywa, że i łyżkę jogortu.

15. Coś do picia – woda, herbata, soki i przeciery owocowe – oczywiście najzdrowsza woda lub o tej porze roku ciepła herbata, jeśli jednak dziecko nie chce jeść żadnych owoców i warzyw, to alternatywą jest właśnie sok. Najlepiej jednak wybierać te bez cukru, albo przynajmniej omijać szerokim łukiem napoje słodzone.

A może przydadzą Ci się przepisy na szybkie obiady, takie, które zrobisz w 15 minut?

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Podyskutuj

Świąteczne stylizacje dla najmłodszych – w co ubrać dziewczynkę na ważną rodzinną uroczystość?

Jesteś mamą małej dziewczynki? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, pewnie niejednokrotnie zastanawiałaś się, w co ubrać swoją pociechę na ważną uroczystość rodzinną. I choć sklepowe półki uginają się od ilości towaru, to ciężko znaleźć produkt, który będzie odpowiadał zarówno małej księżniczce, jak i jej mamie. W tym tekście podpowiadamy, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, wybierając elegancką sukienkę dla dziewczynki.
  • Alicja Zielińska - 13/10/2020

Jak ubrać dziecko na ważną uroczystość?

Rodzice powinni pamiętać o tym, że do wyboru stylizacji na całodzienne, a czasami nawet całonocne przyjęcia muszą podejść z rozwagą i odpowiednią dozą dystansu. W takiej sytuacji nie można przesadzić zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Z uwagi na to warto zapoznać się z podstawowymi zasadami mody dziecięcej, aby dowiedzieć się, jak ubrać malucha i jednocześnie nie zaliczyć wpadki.

Dopasuj stylizację do wieku dziecka

Cekiny, piórka i falbanki to piękne dodatki do każdej kreacji, jednak musimy pamiętać o tym, że ich zbyt duża ilość nie jest odpowiednia dla małej dziewczynki. Wyjątkiem w tej sytuacji jest sukienka dla księżniczki na bal przebierańców. Jeśli jednak Twoja pociecha marzy wręcz o bajkowej kreacji, możesz zgodzić się na niewielkie ustępstwa. Najważniejsze jest jednak to, aby nie skrzywdzić dziewczynki kreacją, która będzie wzbudzać salwy śmiechu.

Zadbaj o awaryjną stylizację

Każda uroczystość rodzinna wymaga odpowiedniego stroju. Nawet najpiękniejsza sukienka świąteczna dla dziewczynki, gdy zostanie zalana sokiem, straci swój blask. Co więcej, żaden maluch nie będzie chciał bawić się dalej, gdy zaliczy podobną wpadkę. Z uwagi na to, warto mieć pod ręką stylizację zapasową.

Ubierz dziecko odpowiednio do pogody

Jeśli przyjęcie odbywa się latem, w ofertach sklepów stacjonarnych i internetowych bez problemu znajdziemy różnorodne sukienki świąteczne dla dziewczynek. Powinny nas jednak zainteresować modele z krótkim rękawem lub na ramiączkach, dzięki temu zapewnimy dziecku przewiewność. W sytuacji, gdy ważna uroczystość rodzinna odbywa się jesienią lub zimą, nie możemy zapomnieć o sweterku, który zagwarantuje dziewczynce nieco ciepła.

Nie zapomnij o wygodnym obuwiu

Eleganckie obuwie takie jak pantofelki wydają się idealnym rozwiązaniem na wesele czy inne przyjęcie okolicznościowe. Rodzice powinni jednak pamiętać o tym, że takie modele będą szybko uwierać malucha. Co więcej, niewłaściwe obuwie może także sprawić, że nasza pociecha nabawi się kontuzji podczas zabawy z rówieśnikami.

Wybieraj materiały premium

Warto zwracać uwagę na to, aby sukienki świąteczne dla dziewczynek były wykonane z materiałów najwyższej jakości. Okazuje się, że wiele elementów garderoby przeznaczonych dla dzieci jest wykonanych ze specjalnej bawełny premium, która jest wyjątkowo miękka i specjalnie wygładzana.

Elegancki zestaw dla dziewczynki

Dla małych księżniczek najlepszym rozwiązaniem są sukienki świąteczne o prostym kroju i fasonie. Wszelkiego rodzaju zdobienia, a także koronki i falbany są ładne, jednak nie każda dziewczynka będzie czuła się w nich wygodnie. W chłodniejsze dni rajstopki można zamienić na ciemne i eleganckie legginsy, które nie krępują ruchów. Buty, które będą uzupełnieniem stylizacji, powinny być wygodne, dlatego w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą balerinki z miękką podeszwą. Pantofelki na delikatnym obcasie są eleganckie, ale z pewnością mniej wygodne.

Czerwone sukienki świąteczne dla dziewczynek

Czerwone sukienki dla dziewczynek świetnie wpisują się w świąteczny klimat. Jeżeli połączymy je z eleganckimi dodatkami, do których zaliczamy czarne trzewiki i uroczą kokardę – otrzymamy zestaw idealny. Modele odcięte w pasie z rękawami zakończonymi pufką to kreacje godne królowej.

Z drugiej strony jest to strój wygodny i praktyczny, ponieważ sukienki odcinane w pasie nie krępują ruchów dziecka. Całą stylizację możemy wykończyć opaską, która ujarzmi niesforną fryzurę małej damy.

Okazuje się, że sporo rodziców ma problem z odpowiednim wyborem stroju dla dziecka na uroczyste przyjęcie w gronie rodziny. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są sukienki świąteczne dla dziewczynki dostępne w niemal każdym sklepie odzieżowym. Klasyczne i proste kreacje to najlepsze rozwiązanie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail