Czego szukasz

Świadczenie wychowawcze 2021 – nowe terminy wniosków

Świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 +” od 2021 roku będzie ustalane na roczny okres trwający od 1 czerwca do 31 maja 2022 roku. Przeczytaj, jak i od kiedy możesz złożyć wniosek i jakie zmiany zaszły w 500 +?

Świadczenie wychowawcze 2021

Rząd przywrócił zasady składania wniosków o 500 + do tych obowiązujących zaraz po wprowadzeniu programu, czyli corocznego odnawiania wniosków. Zatem zgodnie z aktualnymi przepisami świadczenie 500+ jest przyznawane na 12 miesięcy.

Najbliższy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+” będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. , w związku z czym nabór wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres właśnie się zaczął.

Dla kogo 500 plus?

Świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje rodzicom i opiekunom wychowującym dziecko w wieku do 18 lat. Jest przyznawane niezależnie bez względu na dochód rodziny. Natomiast nie otrzyma go małoletni, który jest w związku małżeńskim lub pobiera świadczenie wychowawcze na własne dziecko. Pieniądze nie dostaną też na dzieci otrzymujące świadczenie o podobnym charakterze za granicą.

Przeczytaj także: Bon turystyczny 500 plus na wakacje dla dzieci

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o 500 +?

Aby od 1 czerwca 2021 r. świadczenie wychowoacze wpływało na nasze konto, wniosek można składać już od 1 lutego 2021 r. Narazie drogą elektroniczną, czyli przez Internet za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Natomiast od 1 kwietnia 2021 r. wnioski można składać także drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Program Rodzina 500 +

Złożenie wniosku w terminie do 30 kwietnia 2021 r. oznacza, że wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2021r. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Jeśli zależy nam na ciągłości wypłaty świadczenia i otrzymaniu wypłaty 500 + w miesiącu czerwcu 2021 r. wniosek należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2021 r.

Złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2021 r. Złożenie wniosku po 30 czerwca 2021 roku sprawi, że
świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Powyższe terminy rozpatrywania wniosków i wypłaty świadczenia wychowawczego są terminami maksymalnymi. Gmina uwzględniając liczbę wniosków oraz możliwości organizacyjne może rozpatrywać wnioski i wypłacać świadczenia w terminach krótszych niż we wskazanych wyżej maksymalnych terminach ustawowych.

Przeczytaj także: Zmiana kryterium dochodowego w programie 500+

Źródło: gov.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktorka naczelna portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie