Czego szukasz

Sposoby na oderwanie dziecka od smartfona

Dla dziecka smartfon z dostępem do internetu jest w pewnym sensie oknem na świat i nieskończonym zasobem rozrywki. W zależności od wieku i płci dziecka mogą to być kreskówki, filmiki na YouTube lub gry. Nie możemy tego dziecku zabronić, a wręcz ważne jest, aby miało ono dostęp do takich rzeczy, ale cała sztuka polega na znalezieniu kompromisu między dostępem, a zbyt długim spędzaniem na tym czasu. Poniżej przedstawiamy pomysły na organizację dziecku wolnego czasu bez smartfona.

Sposoby na oderwanie dziecka od smartfona:

Rodzinne granie

Doskonałym sposobem na zacieśnienie rodzinnych więzów, a zarazem świetną metodą na rozwijanie umysłu Twojego dziecka są gry planszowe. Grę dobierz do wieku swojej pociechy lub zainteresowań. Ważne jest, aby podczas grania dziecko nie miało w zasięgu wzroku telefonu. Ty jako rodzic, powinieneś również odstawić smartfon na bok, będzie to doskonały przykład dla malucha.

Do rodzinnej rozgrywki przygotuj Wasze ulubione przekąski i napoje (może koktajl owocowy?). Pod żadnym pozorem nie włączajcie telewizora, będzie tylko rozpraszał grających — zostaw cicho grające radyjko.

Aktywność fizyczna

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest aktywność fizyczna w procesie rozwoju naszych małych ludzi, dlatego też postaraj się zainteresować ich sportem. Może to być piłka nożna, łyżworolki, popularne ostatnimi czasy hulajnogi (koniecznie daj im ochraniacze na kolana, łokcie oraz kask) lub po prostu gry i zabawy na dworze.

Gdy już załapią “bakcyla”, nie będą chciały wracać na obiad do domu. Taka aktywność nie musi ograniczać się do podwórka — możesz zabrać je do parku linowego lub na ściankę wspinaczkową.

Naturą w smartfona

Dobrym pomysłem jest zupełny odpoczynek dziecka od telefonu. Aby to zorganizować, wystarczy wybrać się z dzieckiem za miasto, gdzie telefon będzie mu zupełnie zbędny. Może to być las, jezioro albo nawet jednodniowa wycieczka na spacer w chmurach po Czeskiej stronie Karkonoszy. Najważniejsze, aby dziecko nie odczuwało nudy w tym czasie. Dodatkowo możesz zorganizować mu mini gry, zabawy, ciekawe rozmowy (np. Gra — rozmowa “w co byście wybrali”).

Książki i komiksy

Niestety w dzisiejszych czasach dzieci coraz mniej chcą czytać, przyczyną tego jest dostęp do informacji, które są czytane przez inne osoby np. na YouTube. Tak jest dla nich prościej i mniej męcząco. Aby temu zaradzić proponujemy już od najmłodszych lat starać się zainteresować dziecko książkami — i nie mówimy tu o wybitnej literaturze.

Dzieci zazwyczaj mają swoje ulubione kreskówkowe postaci, często możemy znaleźć o nich książki albo, co jest jeszcze lepsze, komiksy — te kolorowe historyjki mają krótkie i niewymagające teksty, które zrozumie każde dziecko.

Mówi się, że smartfony są podobnie uzależniające jak niektóre legalnie dostępne używki dla dorosłych. Jeżeli więc zauważyliście, że Wasze dziecko nie odstępuje telefonu na krok, godzinami siedzi i patrzy w jego ekran zaniedbując przy tym swoje domowe i szkolne obowiązki — nie czekajcie i zacznijcie działać już dziś. W przeciwnym wypadku może okazać się, że Wasza pomoc nie wystarczy i będziecie musieli się udać do specjalisty.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie