Czego szukasz

Sposób na spokojny sen – co warto wypróbować?

Masz problem z zaśnięciem? Nieustannie się wybudzasz? A może co wieczór mierzysz się z długim usypianiem dziecka, które i tak po godzinie przychodzi do twojej sypialni. Sprawdź kilka naszych sprawdzonych sposobów na lepsze zasypianie.

 sposób na spokojny sen

Wyciszenie to podstawa

Niezależnie od tego, czy walczysz o spokojny sen i łatwe zasypianie dla siebie czy dziecka, koniecznie zwróć uwagę na to, jak wygląda ostatnia godzina przed pójściem spać. To czas, kiedy warto już powoli wprowadzać się w stan sprzyjający zasypianiu. Warto więc z pewnością zrezygnować z atakujących feerią barw kreskówek w telewizji, gry na komórce, korzystaniu z komputera. Im wcześniej zaszczepisz w dziecku nawyk, że przed snem odkłada się wszelkiego rodzaju dystraktory, tym lepiej. Przy okazji także sama może ograniczysz swój wieczorny kontakt z niebieskim światłem. Zamiast ekranu lepsza będzie książka, spokojna rozmowa, snucie bajki czy relaksująca kąpiel.  

Ruch na sen 

Nic nas tak nie nastraja do snu, jak aktywność fizyczna. Jakkolwiek dziwnie może to brzmieć, o tyle joga, pilates czy spokojny spacer mogą zdziałać cuda. Warto więc zachęcić dziecko, na początek w formie zabawy, do wykonania kilku ćwiczeń, które sprawiają, że ciało się rozluźni. Wieczorem w ciepłe dni możecie wyjść także na dłuższy spacer. Starsze dziecko możesz spróbować zachęcić także do ćwiczeń oddechowych lub medytacji. 

Naturalna pomoc 

Z pomocą w wyciszeniu może ci przyjść aromaterapia. Świetnym rozwiązaniem jest na przykład sól do kąpieli dla dzieci, w której znajdziesz nie tylko sól himalajską, ale sprzyjające wyciszeniu olejki eteryczne. Możesz kupić gotową mieszankę lub stworzyć ją samodzielnie. Warto sięgnąć po olejki, takie jak:

  • lawendowy – polecany na leczenie bezsenności, działa uspokajająco, poprawia jakość snu
  • pomarańczowy – pozytywnie wpływa na nastrój, pomaga pozbyć się napięcia i niepokoju
  • kolendrowy – działa łagodząco, pomaga pozbywać się napięć, koi i wycisza
  • kardamonowy – ma przyjemny aromat, odpręża i relaksuje. 

Ciekawym rozwiązaniem będzie także skropienie poduszki, na której spi dziecko olejkiem lawendowym lub olejkiem z mandarynki, który także działa głęboko relaksująco i ułatwia zasypianie.  

Sypialnia dobrze zaprojektowana

Jeśli już o poduszkach i łóżku mowa, warto zwrócić uwagę na dobrą jakość materaca, czystą pościel, miękką i przyjemną dla ciała. Regularnie warto ją przebierać, należy także pamiętać o odpowiednim jej praniu, aby usunąć z niej wszelkiego rodzaju drobnoustroje. W sypialni powinna panować optymalna temperatura 19-20 stopni. Nie powinno być za gorąco, bo to będzie utrudniać zasypianie. Sypialnię przed położeniem dziecka spać warto wywietrzyć. Możesz w niej postawić dodatkowo nawilżacz powietrza – to w przypadku maluchów niezastąpione akcesorium lub też dyfuzor, do którego wlejesz kilka kropel jednego z wcześniej wymienionych olejków.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie