Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Słońce i skóra: dlaczego promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry?

  • Dominika Kamińska
  • 21 września 2023
  • 4 MIN. CZYTANIA
promieniowanie UV
Piękna opalenizna to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Mimo że na pierwszy rzut oka świetnie się prezentuje, tak naprawdę z czasem może poważnie zaszkodzić. Niebezpieczne promieniowanie UV nie jest bowiem wskazane w nadmiernej ilości, szczególnie bez stosowania odpowiednich środków ochronnych z filtrem. Jak słońce działa na skórę? Czym objawia się przyspieszone starzenie będące efektem nierozsądnego opalania? Czy istnieją sposoby na to, by uzyskać piękną opaleniznę i oszczędzić sobie zmarszczek?

Fotostarzenie się skóry, jak promienie UV wpływają na jej kondycję i wygląd?

Promieniowanie UV bardzo niekorzystne wpływa na stan i kondycję skóry. Po bezpośrednim kontakcie z jej komórkami dochodzi do uszkodzenia znajdującego się w nich DNA. Co więcej, wzmożonej produkcji ulegają cytokiny i enzymy, które również przyspieszają procesy starzeniowe. Jeżeli ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest zbyt długa, na powierzchni skóry może również zacząć wytwarzać się stan zapalny. Objawia się on zaczerwienieniami, pieczeniem, swędzeniem. W późniejszych etapach może przerodzić się w obrzęki, wyskakujące na powierzchni skóry bąble i łuszczenie się naskórka.

Wspomniane już uszkodzone DNA bardzo sprzyja starzeniu się skóry. Przestają zachodzić w niej prawidłowe procesy produkcji włókien kolagenowych i elastyny, które są odpowiedzialne za elastyczność i jędrność. Skóra staje się wiotka, matowa, ma tendencję do uwidaczniania cieni pod oczami i naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod naskórkiem. Jednocześnie zwiększa się ryzyko chorób nowotworowych, w tym ich złośliwej odmiany, jaką jest czerniak.

Duża dawka promieni UVA i UVB wchłanianych przez skórę zmniejsza jej zdolności regeneracyjne i immunologiczne.

Jak jeszcze objawia się przyspieszone starzenie skóry pod wpływem promieni UV?

Skóra intensywnie i systematycznie poddawana promieniowaniu UV ulega wysuszeniu i jest szorstka w dotyku. To z kolei powoduje pojawienie się drobnych, a następnie głębokich zmarszczek i bruzd. Dochodzi do przerostu gruczołów łojowych i skłonności do występowania zaskórników.

Promieniowanie słoneczne może również przyspieszać proces produkcji wolnych rodników, które doprowadzają do uszkodzeń w obrębie błon komórkowych. To z kolei prowadzi do odsłonięcia DNA i uszkodzenia jego struktury.

Promienie ultrafioletowe są ponadto przyczyną teleangiektazji, przebarwień na skórze, zaburzeń pigmentacyjnych i przerostu w zakresie warstwy rogowej naskórka.

Fotoprotekcja — środki chroniące przed negatywnym oddziaływaniem promieni UV na skórę

Oprócz unikania słońca w godzinach okołopołudniowych, należy pamiętać o zakładaniu przewiewnej odzieży i nakrycia głowy. Kluczowe znaczenie ma także stosowanie odpowiednich, dedykowanych kosmetyków i środków ochrony przeciwsłonecznej, jak produkty marki Eau Thermale Avène.

To bardzo ważne, by konkretny preparat dobrać do rodzaju swojej skóry (cera sucha, tłusta lub wrażliwa). Powinien on chronić przed uszkodzeniami komórkowymi i plamami pigmentowymi powodowanymi przez światło niebieskie.

Wybierając produkty z filtrami mineralnymi można chronić skórę, która nie toleruje sztucznych substancji chemicznych i zapachowych. Będą to kremy, mleczka, fluidy, preparaty w sprayu, a także kosmetyki koloryzujące, podkłady pod makijaż czy pomadki do ust.

Szeroka gama produktów z filtrem SPF 50+ zapewnia maksymalny poziom ochrony przed promieniowaniem UV dla osób z każdym fototypem skóry, cerą skłonną do trądziku czy reakcji alergicznych. Preparaty te działają antyoksydacyjnie, dzięki czemu chronią skórę przed fotostarzeniem. Dodatkowo koją, łagodzą podrażnienia, tworzą barierę ochronną dzięki fotostabilnym filtrom. Wykazują ponadto działanie nawilżające, chroniąc tym samym naskórek przed jego nadmiernym wysuszeniem.

Rozprowadzenie wybranego produktu na skórze nie prowadzi ponadto do powstawania tak zwanego białego filmu na jej powierzchni. Tworzy on jednak niewidoczną barierę dla promieni słonecznych i znacznie ogranicza ich dostęp do komórek skóry oraz znajdującego się w nich DNA.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Zobacz więcej

wywiad
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 21 MIN. CZYTANIA
artykuł
rodzina, ulgi dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 13 MIN. CZYTANIA
artykuł
korespondencja seryjna
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kartka z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 1 MIN. CZYTANIA
artykuł
grafika zapraszająca do 10. edycji Tech Leadres
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content