Czego szukasz

Śladami patronów roku 2018 – pomysły na spędzenie czasu wolnego z dziećmi

Rok szkolny trwa w najlepsze, ale nie samą szkołą dziecko żyje. Odpoczynek po zajęciach szkolnych jest bardzo ważny dla każdego ucznia. Liczy się szczególnie czas spędzony z rodzicami. Warto zadbać o to, by był ciekawy i niepowtarzalny.

dwie kobiety idące górskim szlakiem

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie dni wolnych od szkoły na wyjazdy i wycieczki śladami patronów roku 2018. Wspólnie spędzony czas połączony z edukacją nieformalną przyniesie wiele korzyści całej rodzinie. To doskonały sposób na zacieśnianie więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi oraz na uzupełnianie wiedzy przekazywanej w szkole.

Patroni roku 2018 i edukacja nieformalna

Pierwszego czerwca 2017 roku na stronie internetowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej pojawił się raport z 43. posiedzenia posłów. Zdecydowano wówczas, że patronami zbliżającego się roku 2018 zostaną: abp Ignacy Tokarczuk i Irena Sendlerowa.

Będzie to również rok 250-lecia konfederacji barskiej oraz rok Praw Kobiet. Warto wykorzystać postaci i wydarzenia do kreatywnego spędzania czasu wolnego z dziećmi.

Edukacja nieformalna, nazywana także nauką poprzez praktykę, przynosi doskonałe rezultaty. Przemycanie najmłodszym informacji w czasie gier, zabaw i wycieczek sprawia, że mały człowiek staje się ciekawy świata i potrafi połączyć wiedzę z praktyką. Pisze o tym wielu specjalistów, m.in. prof. dr hab. B. Fatyga, prof. dr hab. E. Tarkowska czy P. Lauritzen w publikacji Doświadczać uczenia będącej efektem Konferencji nt. Edukacji Nieformalnej. Warto więc zapoznać się z kalendarzem 2017/2018 i wykorzystać dni wolne od szkoły (https://www.zaplo.pl/blog/kalendarz-roku-szkolnego-20172018-swieta-ferie-i-dni-wolne-od-szkoly/) na wycieczki edukacyjne.

Zwiedzanie Kresów Wschodnich

Zwiedzanie Kresów Wschodnich to doskonała okazja do zapoznania uczniów nie tylko z historią tych regionów, ale również do przybliżenia dzieciom postaci abpa Ignacego Tokarczuka.

Wycieczka śladami abpa Tokarczuka to świetna propozycja nie tylko dla praktykujących katolików, ale także dla wszystkich, którym historia Kresów nie jest obojętna. Warto wybrać się więc w podróż wschodnią ścianą Polski i odwiedzić najważniejsze miasta tego regionu.

Dobrym pomysłem jest pokonanie części drogi na rowerze. Od kilku lat można bowiem przemierzać tereny wschodniej Polski trasą GreenVelo, która jest prawdziwą gratką dla miłośników przyrody i dwóch kółek.

Na uwagę zasługują także okolice Przemyśla – ostoja starych dworów i kamienic oraz multikulturowa i wieloreligijna część naszego kraju. Dobre miejsce na naukę tolerancji i przyjaźni sąsiedzkiej.

Warszawa Ireny Sendlerowej

Irena Sendlerowa, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, to bez wątpienia postać niezwykła. Była wybitną polską działaczką społeczną, która podczas II wojny światowej, pełniąc funkcję kierowniczki Rady Pomocy Żydom Żegota, pomogła ocalić z Holocaustu około 2500 dzieci pochodzenia żydowskiego.

Wycieczka śladami tej niesamowitej kobiety to wizyta w Warszawie, szczególnie na terenach po getcie warszawskim, w skład którego wchodziły następujące ulice: Wielka, Bagno, pl. Grzybowski, Rynkowa, Zimna, Elektoralna, pl. Bankowy, Tłomackie, Przejazd, Nalewki, Ogród Krasiński, Świętojerską, Freta, Sapieżyńska, Konwiktorska, Stawki, Dzika, Okopowa, Towarowa, Srebrna i Złota.

Warto odwiedzić też Muzeum Żydów Polskich POLIN, które poświęciło sporo miejsca postaci Ireny Sendlerowej.

Jubileusz konfederacji barskiej

W roku 2018 przypada 250. rocznica zawiązania Konfederacji barskiej, która była zbrojną reakcją szlachty polskiej na działania zagrażające wierze katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej.

Posłowie zwrócili uwagę na to, że Konfederacja barska, Konstytucja 3. maja i Powstanie Kościuszkowskie to jedne z najważniejszych elementów legendy walki o wolność, jakiej rolą było krzepienie serc Polaków żyjących pod zaborami. Wspomnienie tych wydarzeń to niewątpliwie świetna okazja do przeprowadzenia nietypowej lekcji historii.

Prawa Kobiet są ważne

W roku 2018 przypada setna rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. To doskonała okazja do przybliżenia dzieciom postaci wielu wybitnych kobiet, m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Simony Kossak, Wandy Rutkiewicz oraz pierwszych polskich parlamentarzystek, którymi były: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka i Franciszka Wilczkowiakowa.

To również szansa na wspomnienie wszystkich kobiet, które na przestrzeni lat walczyły o równouprawnienie. Rok Praw Kobiet to dobry pomysł na obejrzenie z dziećmi filmu przedstawiającego biografię polskiej noblistki lub przygotowanie gry dotyczącej postaci wybitnych Polek.

Wybitne postaci i wydarzenia będące symbolami zbliżającego się roku 2018 to doskonały pretekst do ciekawego spędzenia czasu z najmłodszymi. Warto zaplanować nietypowe wycieczki z dziećmi oraz gry i zabawy, które pomogą przybliżyć uczniom historię. W internecie bez problemu znajdziemy wiele interesujących scenariuszy.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie