Czego szukasz

Śladami patronów roku 2018 – pomysły na spędzenie czasu wolnego z dziećmi

Rok szkolny trwa w najlepsze, ale nie samą szkołą dziecko żyje. Odpoczynek po zajęciach szkolnych jest bardzo ważny dla każdego ucznia. Liczy się szczególnie czas spędzony z rodzicami. Warto zadbać o to, by był ciekawy i niepowtarzalny.

  • Jagoda Jasińska - 26/09/2017
dwie kobiety idące górskim szlakiem

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie dni wolnych od szkoły na wyjazdy i wycieczki śladami patronów roku 2018. Wspólnie spędzony czas połączony z edukacją nieformalną przyniesie wiele korzyści całej rodzinie. To doskonały sposób na zacieśnianie więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi oraz na uzupełnianie wiedzy przekazywanej w szkole.

Patroni roku 2018 i edukacja nieformalna

Pierwszego czerwca 2017 roku na stronie internetowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej pojawił się raport z 43. posiedzenia posłów. Zdecydowano wówczas, że patronami zbliżającego się roku 2018 zostaną: abp Ignacy Tokarczuk i Irena Sendlerowa.

Będzie to również rok 250-lecia konfederacji barskiej oraz rok Praw Kobiet. Warto wykorzystać postaci i wydarzenia do kreatywnego spędzania czasu wolnego z dziećmi.

Edukacja nieformalna, nazywana także nauką poprzez praktykę, przynosi doskonałe rezultaty. Przemycanie najmłodszym informacji w czasie gier, zabaw i wycieczek sprawia, że mały człowiek staje się ciekawy świata i potrafi połączyć wiedzę z praktyką. Pisze o tym wielu specjalistów, m.in. prof. dr hab. B. Fatyga, prof. dr hab. E. Tarkowska czy P. Lauritzen w publikacji Doświadczać uczenia będącej efektem Konferencji nt. Edukacji Nieformalnej. Warto więc zapoznać się z kalendarzem 2017/2018 i wykorzystać dni wolne od szkoły (https://www.zaplo.pl/blog/kalendarz-roku-szkolnego-20172018-swieta-ferie-i-dni-wolne-od-szkoly/) na wycieczki edukacyjne.

Zwiedzanie Kresów Wschodnich

Zwiedzanie Kresów Wschodnich to doskonała okazja do zapoznania uczniów nie tylko z historią tych regionów, ale również do przybliżenia dzieciom postaci abpa Ignacego Tokarczuka.

Wycieczka śladami abpa Tokarczuka to świetna propozycja nie tylko dla praktykujących katolików, ale także dla wszystkich, którym historia Kresów nie jest obojętna. Warto wybrać się więc w podróż wschodnią ścianą Polski i odwiedzić najważniejsze miasta tego regionu.

Dobrym pomysłem jest pokonanie części drogi na rowerze. Od kilku lat można bowiem przemierzać tereny wschodniej Polski trasą GreenVelo, która jest prawdziwą gratką dla miłośników przyrody i dwóch kółek.

Na uwagę zasługują także okolice Przemyśla – ostoja starych dworów i kamienic oraz multikulturowa i wieloreligijna część naszego kraju. Dobre miejsce na naukę tolerancji i przyjaźni sąsiedzkiej.

Warszawa Ireny Sendlerowej

Irena Sendlerowa, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, to bez wątpienia postać niezwykła. Była wybitną polską działaczką społeczną, która podczas II wojny światowej, pełniąc funkcję kierowniczki Rady Pomocy Żydom Żegota, pomogła ocalić z Holocaustu około 2500 dzieci pochodzenia żydowskiego.

Wycieczka śladami tej niesamowitej kobiety to wizyta w Warszawie, szczególnie na terenach po getcie warszawskim, w skład którego wchodziły następujące ulice: Wielka, Bagno, pl. Grzybowski, Rynkowa, Zimna, Elektoralna, pl. Bankowy, Tłomackie, Przejazd, Nalewki, Ogród Krasiński, Świętojerską, Freta, Sapieżyńska, Konwiktorska, Stawki, Dzika, Okopowa, Towarowa, Srebrna i Złota.

Warto odwiedzić też Muzeum Żydów Polskich POLIN, które poświęciło sporo miejsca postaci Ireny Sendlerowej.

Jubileusz konfederacji barskiej

W roku 2018 przypada 250. rocznica zawiązania Konfederacji barskiej, która była zbrojną reakcją szlachty polskiej na działania zagrażające wierze katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej.

Posłowie zwrócili uwagę na to, że Konfederacja barska, Konstytucja 3. maja i Powstanie Kościuszkowskie to jedne z najważniejszych elementów legendy walki o wolność, jakiej rolą było krzepienie serc Polaków żyjących pod zaborami. Wspomnienie tych wydarzeń to niewątpliwie świetna okazja do przeprowadzenia nietypowej lekcji historii.

Prawa Kobiet są ważne

W roku 2018 przypada setna rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. To doskonała okazja do przybliżenia dzieciom postaci wielu wybitnych kobiet, m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Simony Kossak, Wandy Rutkiewicz oraz pierwszych polskich parlamentarzystek, którymi były: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka i Franciszka Wilczkowiakowa.

To również szansa na wspomnienie wszystkich kobiet, które na przestrzeni lat walczyły o równouprawnienie. Rok Praw Kobiet to dobry pomysł na obejrzenie z dziećmi filmu przedstawiającego biografię polskiej noblistki lub przygotowanie gry dotyczącej postaci wybitnych Polek.

Wybitne postaci i wydarzenia będące symbolami zbliżającego się roku 2018 to doskonały pretekst do ciekawego spędzenia czasu z najmłodszymi. Warto zaplanować nietypowe wycieczki z dziećmi oraz gry i zabawy, które pomogą przybliżyć uczniom historię. W internecie bez problemu znajdziemy wiele interesujących scenariuszy.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska
Podyskutuj

Nowy Sącz stolicą macierzyństwa – II Sądeckie Forum Mam

Przez ten jeden miesiąc w roku Nowy Sącz jest stolicą macierzyństwa. Zbliża się piękny czas, nie tylko dla wszystkich zakochanych, ale przede wszystkim dla Aktywnych Mam – maj, a w maju II Sądeckie Forum Mam. Sądeczanki będą mogły świętować Dzień Matki już 25.05.2019 i poczuć się nad wyraz wyjątkowo, jak na to święto przystało.
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 18/04/2019
zdjęcie z I Sądeckiego Forum Mam

Klub Aktywnych Mam

Podobnie jak w zeszłym roku, nie zabraknie wspaniałości w wielu dziedzinach. Każda mama znajdzie w programie coś dla siebie i na pewno nie będzie się nudzić.
W tym roku na zaproszenie Aktywnych Mam odpowiedzieli wspaniali goście.

Będzie coś o wychowaniu, dzieciach, relacjach w związku jak również coś innego, czyli męski punkt widzenia… Brzmi tajemniczo, ale nie chcemy za dużo zdradzać a tylko zachęcić nasze mamy, by licznie przybyły na to fantastyczne wydarzenie do Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

II Sądeckie Forum Mam

Przed wydarzeniem uruchomiona zostanie rejestracja, dzięki której każda mama zagwarantuje sobie miejsce podczas wykładów. Wstęp na to wydarzenie to jedyne 10 zł płatne na konto stowarzyszenia, jest to gwarancją otrzymania pamiątkowej torby z gadżetami.

Podobnie jak w ubiegłym roku na forum zaprezentują się lokalni przedsiębiorcy i sprzedawcy. Będą zachęcać do swoich usług/wyrobów i odpowiadać na wszystkie pytania uczestniczek. W tym dniu przygotowane będą specjalne rabaty i promocje.

#MamyMoc!

My kobiety wiemy, że czasem do szczęścia potrzeba nam odrobina słodyczy i ogarnianie całego domostwa staje się banalnie proste. Klub Aktywnych Mam nie zapomniał również o tym. Swoje słodkie wyroby przygotują do poczęstowania sądeccy cukiernicy i nie tylko.

Każda mama bez wyjątku ma poczuć się  jak „u siebie”, na luzie, bez spięcia i z uśmiechem na twarzy. Zapamiętać ten dzień, poznać inne kobiety/mamy, a przede wszystkim dobrze się bawić.

Będzie ciekawie i warto już dziś zapisać to wydarzenie w swoim kalendarzu!

Kto chce być na bieżąco już dziś zapraszamy do śledzenia strony na Facebooku, jak również stronę WWW, gdzie na bieżąco umieszczane będą informacje na temat tego wydarzenia.

Niech Nowy Sącz będzie stolicą macierzyństwa po raz drugi, a my mamy pokażemy siłę i to, że #MAMYMOC!

Zapraszamy Was już 25 maja 2019 r. o godz. 9:00!  do Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu! >>>

Zarejestruj się!  >>>

 

Zdjęcie: własność organizatora wydarzenia; I Sądeckie Forum Mam

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj

House manager w domu pełnym kosmitów

Przeczytałam wywiad z Justyną Walczak, niezwykłą, spełnioną mamą, opowiadającą o życiu w rodzinie z dziewiątką dzieci (i z dziesiątym w drodze...). „O, ludzie, to przecież niemożliwe!” – pomyślałam, mając sama na co dzień do ogarnięcia małe kosmitki w liczbie zaledwie dwóch. Niedowierzanie, podziw i ciekawość sprawiły, że czym prędzej postanowiłam kupić książkę. O wywiadzie opowiedziałam przyjaciółce, też mamie. „To jak rozmawiać z kosmitą...!” – skwitowała. Nie wiedziała o książce, a tym bardziej o jej tytule.
  • Natalia Małozięć - 17/04/2019

Multirodzina

Książka Justyny Walczak porusza ważną kwestię, a mianowicie problem społecznego postrzegania rodzin wielodzietnych. Autorka opisując własne doświadczenia i reakcje napotykanych osób, najczęściej pisze o współczuciu, czy upatrywaniu oznak patologii w posiadaniu licznego potomstwa. Kiedyś rodzenie dzieci uznawano za całkiem normalne zjawisko, bo i podobnych rodzin było więcej… Teraz jednak, wielu obywatelom w głowie się nie mieści, że można z wyboru zostać pełnoetatową multimamą i szczęśliwym multitatą. A to właśnie ich sposób na życie!

Poświęcić się pracy zawodowej, czy zrobić karierę w macierzyństwie? Justyna już zdecydowała. Autorka książki podkreśla, iż jest kobietą świadomą, realizującą swoje powołanie. Traktuje je jako konkretną pracę do wykonania. A uzyskany dyplom lekarza? Przy częstym udzielaniu pierwszej pomocy własnym i okolicznym dzieciakom, stał się bezcenny. Wynagrodzenie? Owszem, jest – „w postaci zwielokrotnionej miłości” – pisze Justyna.

Justyna pięknie wyraża się o swoich dzieciach. Używa wielu różnych określeń, a pod każdym z nich kryje się morze miłości. Ze wzruszeniem przewiduje moment, kiedy znów będą musieli z mężem przesiąść się do wozu w normalnym rozmiarze…

Inwazja kosmitów

Tytułowi „kosmici”, czy „obcy”, jak pisze o swojej gromadce Justyna, to główni bohaterowie, czyli Walczakowa gromadka. Wydają się być „obcymi”, kiedy zmieniają się, dorośleją i wyślizgują się z rodzicielskich sieci. Stają się samodzielni i zaczynają mieć własne zdanie. Ku zdziwieniu mamy, coraz częściej krytyczne, również i wobec domowych zasad. Wychowanie zaczyna stawiać coraz większe wyzwania. Trudno nadążyć, kiedy ma się w domu przedstawicieli wszystkich rozwojowych etapów. Kosmiczne perpetuum mobile.

Rodzicom wesołej gromadki też przydaje się kosmiczny pierwiastek. Muszą zaopatrzyć się w niespożyte pokłady energii, cierpliwości i pomysłów. Zarządzanie takim statkiem kosmicznym wyczerpuje, dając jednocześnie siłę na ciąg dalszy. Cieszy, śmieszy, wzrusza, denerwuje i pogrąża w otchłani rozpaczy. Na przemian i w kółko.

Sport ekstremalny

Justyna jednak nie narzeka i nie użala się nad sobą. Nie odkrywa przed nami wszystkich swoich emocji. W swojej rodzinnej opowieści jest prawie zawsze radosna i zdystansowana. Można podziwiać jej wypracowany, zdrowy dystans do błahych spraw. Tym bardziej, że odróżnienie problemów ważnych od całej reszty, wcale nie jest łatwe.

Autorka oszczędza nam nieodłącznej przecież, ciemnej strony medalu. Nawet kiedy wylicza powody wizyt na izbie przyjęć zaprzyjaźnionego już szpitala, robi to wydawałoby się, z uśmieszkiem na ustach. „(…) czujemy się szczęśliwi, mogąc uprawiać z mężem ten sport ekstremalny (…)” – podsumowuje.

Uważam, że jednym z lepszych fragmentów jest opis „porodowego współ-doświadczenia” ojca rodziny, Wojtka. Są spore emocje i wzruszenie.

Szkoła życia

Każdy członek Walczakowej rodziny przechodzi swoistą szkołę życia. Najtrudniejsze lekcje odrabia pewnie mama, dzielnie stawiając czoła codziennym multiwyzwaniom. W książce mamy garść dowcipnych opisów logistyczno-wychowawczych wirtuozerii oraz efektywnego manipulowania zasobami w wykonaniu Justyny. Wyrazy uznania należą się również tacie, który nie tylko stara się zapewnić rodzinie ważną część „zasobów”, ale dba o to, by być aktywnym tatą, kiedy to tylko możliwe.

„Progenitura” Walczaków nie ma wyboru. Czeka ją przyśpieszony proces dorastania. Mama i tata nie mogą być na każde zawołanie. Miłość i uwaga choć mnożone, są przede wszystkim dzielone. Podział obowiązków, dyżury i wspieranie (a z czasem i zastępowanie) mamy w wielu domowych pracach, wychodzi dzieciakom na dobre. Kochają się na zabój i kiedy trzeba, bez zastanowienia stają za sobą murem. Opieka nad młodszym rodzeństwem to dla nich inwestycja w rodzinną przyszłość.

Walczakowy kosmos to miejsce niezwykłe. Ciepłe i radosne. Tu nie ma mowy o nudzie. Nie ma też czasu na niepotrzebne rozmyślania. Jest tu i teraz, do dziesiątej potęgi!

Justyna Walczak „Dom pełen kosmitów”

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Małozięć
Absolwentka Wydziału Filozoficznego UJ. Psycholog dziecięcy i trener twórczości. Komponuje i prowadzi zajęcia dla dzieci. Od 2 i pół roku po uszy zanurzona w macierzyństwie. W codziennym ogarnianiu rzeczywistości pomagają jej poczucie humoru, marzenia i opisywanie tego, co się dzieje.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail