Czego szukasz

Śladami patronów roku 2018 – pomysły na spędzenie czasu wolnego z dziećmi

Rok szkolny trwa w najlepsze, ale nie samą szkołą dziecko żyje. Odpoczynek po zajęciach szkolnych jest bardzo ważny dla każdego ucznia. Liczy się szczególnie czas spędzony z rodzicami. Warto zadbać o to, by był ciekawy i niepowtarzalny.

  • Jagoda Jasińska - 26/09/2017
dwie kobiety idące górskim szlakiem

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie dni wolnych od szkoły na wyjazdy i wycieczki śladami patronów roku 2018. Wspólnie spędzony czas połączony z edukacją nieformalną przyniesie wiele korzyści całej rodzinie. To doskonały sposób na zacieśnianie więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi oraz na uzupełnianie wiedzy przekazywanej w szkole.

Patroni roku 2018 i edukacja nieformalna

Pierwszego czerwca 2017 roku na stronie internetowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej pojawił się raport z 43. posiedzenia posłów. Zdecydowano wówczas, że patronami zbliżającego się roku 2018 zostaną: abp Ignacy Tokarczuk i Irena Sendlerowa.

Będzie to również rok 250-lecia konfederacji barskiej oraz rok Praw Kobiet. Warto wykorzystać postaci i wydarzenia do kreatywnego spędzania czasu wolnego z dziećmi.

Edukacja nieformalna, nazywana także nauką poprzez praktykę, przynosi doskonałe rezultaty. Przemycanie najmłodszym informacji w czasie gier, zabaw i wycieczek sprawia, że mały człowiek staje się ciekawy świata i potrafi połączyć wiedzę z praktyką. Pisze o tym wielu specjalistów, m.in. prof. dr hab. B. Fatyga, prof. dr hab. E. Tarkowska czy P. Lauritzen w publikacji Doświadczać uczenia będącej efektem Konferencji nt. Edukacji Nieformalnej. Warto więc zapoznać się z kalendarzem 2017/2018 i wykorzystać dni wolne od szkoły (https://www.zaplo.pl/blog/kalendarz-roku-szkolnego-20172018-swieta-ferie-i-dni-wolne-od-szkoly/) na wycieczki edukacyjne.

Zwiedzanie Kresów Wschodnich

Zwiedzanie Kresów Wschodnich to doskonała okazja do zapoznania uczniów nie tylko z historią tych regionów, ale również do przybliżenia dzieciom postaci abpa Ignacego Tokarczuka.

Wycieczka śladami abpa Tokarczuka to świetna propozycja nie tylko dla praktykujących katolików, ale także dla wszystkich, którym historia Kresów nie jest obojętna. Warto wybrać się więc w podróż wschodnią ścianą Polski i odwiedzić najważniejsze miasta tego regionu.

Dobrym pomysłem jest pokonanie części drogi na rowerze. Od kilku lat można bowiem przemierzać tereny wschodniej Polski trasą GreenVelo, która jest prawdziwą gratką dla miłośników przyrody i dwóch kółek.

Na uwagę zasługują także okolice Przemyśla – ostoja starych dworów i kamienic oraz multikulturowa i wieloreligijna część naszego kraju. Dobre miejsce na naukę tolerancji i przyjaźni sąsiedzkiej.

Warszawa Ireny Sendlerowej

Irena Sendlerowa, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, to bez wątpienia postać niezwykła. Była wybitną polską działaczką społeczną, która podczas II wojny światowej, pełniąc funkcję kierowniczki Rady Pomocy Żydom Żegota, pomogła ocalić z Holocaustu około 2500 dzieci pochodzenia żydowskiego.

Wycieczka śladami tej niesamowitej kobiety to wizyta w Warszawie, szczególnie na terenach po getcie warszawskim, w skład którego wchodziły następujące ulice: Wielka, Bagno, pl. Grzybowski, Rynkowa, Zimna, Elektoralna, pl. Bankowy, Tłomackie, Przejazd, Nalewki, Ogród Krasiński, Świętojerską, Freta, Sapieżyńska, Konwiktorska, Stawki, Dzika, Okopowa, Towarowa, Srebrna i Złota.

Warto odwiedzić też Muzeum Żydów Polskich POLIN, które poświęciło sporo miejsca postaci Ireny Sendlerowej.

Jubileusz konfederacji barskiej

W roku 2018 przypada 250. rocznica zawiązania Konfederacji barskiej, która była zbrojną reakcją szlachty polskiej na działania zagrażające wierze katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej.

Posłowie zwrócili uwagę na to, że Konfederacja barska, Konstytucja 3. maja i Powstanie Kościuszkowskie to jedne z najważniejszych elementów legendy walki o wolność, jakiej rolą było krzepienie serc Polaków żyjących pod zaborami. Wspomnienie tych wydarzeń to niewątpliwie świetna okazja do przeprowadzenia nietypowej lekcji historii.

Prawa Kobiet są ważne

W roku 2018 przypada setna rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. To doskonała okazja do przybliżenia dzieciom postaci wielu wybitnych kobiet, m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Simony Kossak, Wandy Rutkiewicz oraz pierwszych polskich parlamentarzystek, którymi były: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka i Franciszka Wilczkowiakowa.

To również szansa na wspomnienie wszystkich kobiet, które na przestrzeni lat walczyły o równouprawnienie. Rok Praw Kobiet to dobry pomysł na obejrzenie z dziećmi filmu przedstawiającego biografię polskiej noblistki lub przygotowanie gry dotyczącej postaci wybitnych Polek.

Wybitne postaci i wydarzenia będące symbolami zbliżającego się roku 2018 to doskonały pretekst do ciekawego spędzenia czasu z najmłodszymi. Warto zaplanować nietypowe wycieczki z dziećmi oraz gry i zabawy, które pomogą przybliżyć uczniom historię. W internecie bez problemu znajdziemy wiele interesujących scenariuszy.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska
Podyskutuj

Co wpływa na opóźnienie mowy u dziecka?

To kiedy dziecko zacznie mówić jest kwestią indywidualną. Wiadomo jednak, że proces, którym jest rozwój mowy, zaczyna się bardzo wcześnie. Jeszcze w życiu płodowym.
  • Dominika Kamińska - 19/06/2019
małe dziecko ogląda książeczkę

Opóźnienie mowy u dziecka

Rozwój mowy nie ogranicza się tylko do poznawania słów i artykulacji za pośrednictwem aparatu mowy. To proces bardzo złożony. W pierwszym etapie dziecko uczy się rozróżniać ludzką mowę spośród wszystkich innych dźwięków i co niesamowite, potrafi to zrobić będąc jeszcze w łonie matki.

Okres niemowlęcy to czas, w którym dziecko chłonie dźwięki, melodykę ludzkiej mowy, obserwuje mimikę, zmianę wyrazu twarzy mówiących do niego osób. Już wtedy po intonacji, wysokości głosu potrafi rozpoznać emocje, które stoją za danym komunikatem.

Pierwsze ćwiczenia z mówienia

Również w okresie niemowlęcym mały człowiek zaczyna ćwiczyć w zauważalny sposób swój aparat mowy. Kwili, głuży, a w końcu gaworzy, ale wcześniej grucha, wydyma usta, pluje, bada buzię paluszkami. Pierwszym ćwiczeniem aparatu mowy jest już połykanie płynu owodniowego w macicy, a następnie oczywiście ssanie piersi. Natura tak to wymyśliła, aby podczas karmienia naturalnego wzmacniała się ogromna ilość mięśni. I są to mięśnie nie tylko w buzi! Karmienie naturalne to również doskonałe ćwiczenie układu oddechowego, którego rola w mówieniu jest ogromna.

Kiedy dziecko zaczyna mówić

Kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa? Zwykle pierwsze słowo rodzice słyszą w okolicach 12 miesiąca życia. Słowo to powtarzalny dźwięk, który dotyczy zawsze tego samego desygnatu (przedmiotu). Jeśli więc dziecko zawsze widząc kota woła “cici”, to uznajemy to za słowo. Podobnie zwykłe “da”, które oznacza “daj” i inne podobne sylaby, które mają dla dziecka konkretne znaczenie. Przyjmuje się, że w okolicach drugich narodzin maluch powinien już składać zdania. Zdanie musi mieć podmiot lub orzeczenie, może więc składać się z dwóch słów, na przykład “cici mniam”, czyli “kotek je”.

Co opóźnia rozwój mowy

Jak wspomagać rozwój mowy u dziecka? To proste, mówić do niego! Normalnym, codziennym językiem, bez zdrabniania, zmieniania słów. Opisujemy dziecku rzeczywistość wokół nas. A co opóźnia rozwój mowy? Brak rozmowy, brak wspólnej zabawy, nieużywanie książeczek i nadmierna ekspozycja na ekrany: zarówno telewizora, jak i urządzeń mobilnych.

Wielu specjalistów uważa, że dzieci do drugiego roku życia nie powinny wcale korzystać z telewizora, telefonu i tabletu. Dobroczynne dla rozwoju mowy są także wszelkie zabawy w dmuchanie, wytykanie języka, gimnastyka buzi, podawanie pokarmów i zróżnicowanej konsystencji. Szybka nauka picia z otwartego kubka. Dla rozwoju mowy warto ograniczyć używanie butelek, kubków niekapków oraz smoczka uspokajacza.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

101 pomysłów na wakacje dla każdego

Wakacje czas zacząć! Na wypadek gdyby dopadła Was nuda mamy gotową listę 101 pomysłów na wakacje - co robić, dokąd pojechać, czego się nauczyć. Pomysły mniej lub bardziej szalone. Dla dzieci i dla dorosłych. Do zrealizowania całą rodziną, we dwójkę, albo całkiem samodzielnie. Przygoda i świetna zabawa czekają na Was za rogiem. Przyłączycie się?
  • Joanna Gotfryd - 19/06/2019

101 pomysłów na wakacje

Czas na sport

1. Wybierz się na nordic walking

2. Sprawdź jak ćwiczy się aquaaerobic

3. Zorganizuj pieszą wyprawę dookoła Twojego miasta

4. Idź na odkryty basen

5. Zagraj w tenisa

6. Weź lekcję jazdy konnej

7. Zamiast iść na spacer – pojedź na spacer na hulajnodze

8. Naucz się jeździć na rolkach

9. Zapisz się na zajęcia taneczne, na przykład taniec brzucha

10. Idź na mecz

Odrobina kultury

11. Zorganizuj letnie kino pod chmurką, na przykład we własnym ogrodzie

12. Namaluj obraz

13. Przygotuj galerię zdjęć z wakacji

14. Zorganizuj festiwal piosenki domowej

15. Oglądaj teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez dzieci

16. Zaproś znajomych na wernisaż prac plastycznych (Twoich albo dzieci)

17. Odwiedź 3 muzea

18. Kiedy ostatnio byłaś na koncercie muzyki klasycznej? Idź teraz!

Obcowanie z przyrodą 

19. Idź na owocobranie

20. Upleć wianki

21. Zasadź wakacyjne drzewo w ogrodzie, co rok rób zdjęcie dziecka przy drzewie – kto szybciej rośnie?

22. Załóż / pielęgnuj przydomowy ogródek

23. Zrób zielnik z kwiatów lata

Wariacje kulinarne

24. Upiecz ciasto z owocami

25. Zaserwuj (albo daj sobie podać) śniadanie do łóżka

26. Zrób pierogi (tak, tak, wyrabianie ciasta, wykrawanie i lepienie)

27. Zrób naleśniki z borówkami

28. Zrób przetwory na zimę

29. Kup największe lody ever

30. Zrób nową sałatkę

31. Zostań weganką na 1 dzień

32. Jedz potrawy w 1 kolorze przez 1 dzień

33. Zaproś przyjaciół na grilla

34. Zjedz obiad w restauracji

Czas na sen

35. Śpij w namiocie

36. Zaproś przyjaciółkę na noc

37. Nocuj u przyjaciółki

38. Zamieszkaj w hotelu w swoim mieście

39. Nocuj na balkonie

40. Zamień się z dziećmi / dzieci pokojami

Wycieczki

41. Wybierz się na rejs statkiem albo popłyń kajakiem

42. Odwiedź zoo

43. Odwiedź wszystkie miasta powiatowe w twoim województwie

44. Zorganizuj wyprawę do lasu

45. Wybierz się na targ staroci

46. Odwiedź 3 nowe parki w mieście

47. Pojedź tramwajem na drugi koniec miasta – dla przyjemności 🙂

48. Wyrusz na camping

49. Pojedź do ulubionego sklepu

50. Zorganizuj wyprawę rowerową

Pisanie & czytanie & nauka

51. Prowadź dziennik wakacyjny

52. Przeczytaj 5 książek

53. Załóż konto na Pintereście/ Instagramie

54. Zrób mapę miejsc w których byłaś

55. Zrób 5 doświadczeń fizycznych

56. Naucz się 5 słówek w egzotycznym języku

57. Pożycz książki z biblioteki

Zabawa totalna

58. Skacz po kałużach

59. Uszyj ubranka dla lalek

60. Zrób podchody

61. Puszczaj bańki mydlane

62. Zagraj w klasy

63. Zagraj w gumę

64. Zagraj w kalambury

65. Baw się masą solną

66. Oglądaj nocą gwiazdy

67. Zrób przyjęcie dla lalek i misiów

68. Zrób domek pod stołem

69. Skacz na trampolinie

Jeśli te 101 pomysłów to nadal dla Was za mało, to mamy jeszcze wakacyjną listę przyjemności >>>

Moda i uroda

70. Zapleć warkoczyki

71. Idź na manicure i pedicure

72. Uszyj sobie sukienkę

73. Zrób fantazyjny kapelusz

74. Zrób nową fryzurę

75. Przekłuj uszy

76. Zrób sobie domowe SPA

Majsterkowanie

77. Pomaluj szafę w pokoju

78. Zrób domek dla lalek z tekturowego pudła

79. Zbuduj domek na drzewie

80. Ozdób swój rower

Relacje

81. Zaproś do siebie nowopoznaną koleżankę

82. Uśmiechaj się do wszystkich napotkanych ludzi

83. Idź na spacer z psem sąsiadów

84. Zrób przyjęcie w ogrodzie

85. Wyślij pocztówkę do ulubionej sąsiadki

86. Wyślij tradycyjny list do mamy /babci/ koleżanki

87. Zrób sesję foto – dzień z życia rodziny

88. Zorganizuj dzień u mamy / taty w pracy

Szalone pomysły na koniec

89. Ufarbuj włosy na różowo

90. Ubierz całą rodzinę w 1 kolor

91. Uszyj „suknię ślubną” z prześcieradła

92. Pisz pismem lustrzanym

93. Idź na spacer w deszczu bez  parasola

94. Policz ślimaki po deszczu

95. Oglądaj śmieszne filmiki na youtube

96. Zrób domową sesję foto w przebraniach

97. Chodź na szczudłach

98. Idź na ślub nieznajomych i złóż im życzenia

99. Kup śmieszne ciuchy w lumpeksie i zrób pokaz mody

100. Zrób drzewo dobrych wydarzeń – codziennie powieś karteczkę z czymś miłym co się wydarzyło

101. Kup los na loterii

Zdjęcie: Magda Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail