Czego szukasz

Śladami patronów roku 2018 – pomysły na spędzenie czasu wolnego z dziećmi

Rok szkolny trwa w najlepsze, ale nie samą szkołą dziecko żyje. Odpoczynek po zajęciach szkolnych jest bardzo ważny dla każdego ucznia. Liczy się szczególnie czas spędzony z rodzicami. Warto zadbać o to, by był ciekawy i niepowtarzalny.

  • Jagoda Jasińska - 26/09/2017
dwie kobiety idące górskim szlakiem

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie dni wolnych od szkoły na wyjazdy i wycieczki śladami patronów roku 2018. Wspólnie spędzony czas połączony z edukacją nieformalną przyniesie wiele korzyści całej rodzinie. To doskonały sposób na zacieśnianie więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi oraz na uzupełnianie wiedzy przekazywanej w szkole.

Patroni roku 2018 i edukacja nieformalna

Pierwszego czerwca 2017 roku na stronie internetowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej pojawił się raport z 43. posiedzenia posłów. Zdecydowano wówczas, że patronami zbliżającego się roku 2018 zostaną: abp Ignacy Tokarczuk i Irena Sendlerowa.

Będzie to również rok 250-lecia konfederacji barskiej oraz rok Praw Kobiet. Warto wykorzystać postaci i wydarzenia do kreatywnego spędzania czasu wolnego z dziećmi.

Edukacja nieformalna, nazywana także nauką poprzez praktykę, przynosi doskonałe rezultaty. Przemycanie najmłodszym informacji w czasie gier, zabaw i wycieczek sprawia, że mały człowiek staje się ciekawy świata i potrafi połączyć wiedzę z praktyką. Pisze o tym wielu specjalistów, m.in. prof. dr hab. B. Fatyga, prof. dr hab. E. Tarkowska czy P. Lauritzen w publikacji Doświadczać uczenia będącej efektem Konferencji nt. Edukacji Nieformalnej. Warto więc zapoznać się z kalendarzem 2017/2018 i wykorzystać dni wolne od szkoły (https://www.zaplo.pl/blog/kalendarz-roku-szkolnego-20172018-swieta-ferie-i-dni-wolne-od-szkoly/) na wycieczki edukacyjne.

Zwiedzanie Kresów Wschodnich

Zwiedzanie Kresów Wschodnich to doskonała okazja do zapoznania uczniów nie tylko z historią tych regionów, ale również do przybliżenia dzieciom postaci abpa Ignacego Tokarczuka.

Wycieczka śladami abpa Tokarczuka to świetna propozycja nie tylko dla praktykujących katolików, ale także dla wszystkich, którym historia Kresów nie jest obojętna. Warto wybrać się więc w podróż wschodnią ścianą Polski i odwiedzić najważniejsze miasta tego regionu.

Dobrym pomysłem jest pokonanie części drogi na rowerze. Od kilku lat można bowiem przemierzać tereny wschodniej Polski trasą GreenVelo, która jest prawdziwą gratką dla miłośników przyrody i dwóch kółek.

Na uwagę zasługują także okolice Przemyśla – ostoja starych dworów i kamienic oraz multikulturowa i wieloreligijna część naszego kraju. Dobre miejsce na naukę tolerancji i przyjaźni sąsiedzkiej.

Warszawa Ireny Sendlerowej

Irena Sendlerowa, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, to bez wątpienia postać niezwykła. Była wybitną polską działaczką społeczną, która podczas II wojny światowej, pełniąc funkcję kierowniczki Rady Pomocy Żydom Żegota, pomogła ocalić z Holocaustu około 2500 dzieci pochodzenia żydowskiego.

Wycieczka śladami tej niesamowitej kobiety to wizyta w Warszawie, szczególnie na terenach po getcie warszawskim, w skład którego wchodziły następujące ulice: Wielka, Bagno, pl. Grzybowski, Rynkowa, Zimna, Elektoralna, pl. Bankowy, Tłomackie, Przejazd, Nalewki, Ogród Krasiński, Świętojerską, Freta, Sapieżyńska, Konwiktorska, Stawki, Dzika, Okopowa, Towarowa, Srebrna i Złota.

Warto odwiedzić też Muzeum Żydów Polskich POLIN, które poświęciło sporo miejsca postaci Ireny Sendlerowej.

Jubileusz konfederacji barskiej

W roku 2018 przypada 250. rocznica zawiązania Konfederacji barskiej, która była zbrojną reakcją szlachty polskiej na działania zagrażające wierze katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej.

Posłowie zwrócili uwagę na to, że Konfederacja barska, Konstytucja 3. maja i Powstanie Kościuszkowskie to jedne z najważniejszych elementów legendy walki o wolność, jakiej rolą było krzepienie serc Polaków żyjących pod zaborami. Wspomnienie tych wydarzeń to niewątpliwie świetna okazja do przeprowadzenia nietypowej lekcji historii.

Prawa Kobiet są ważne

W roku 2018 przypada setna rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. To doskonała okazja do przybliżenia dzieciom postaci wielu wybitnych kobiet, m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Simony Kossak, Wandy Rutkiewicz oraz pierwszych polskich parlamentarzystek, którymi były: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka i Franciszka Wilczkowiakowa.

To również szansa na wspomnienie wszystkich kobiet, które na przestrzeni lat walczyły o równouprawnienie. Rok Praw Kobiet to dobry pomysł na obejrzenie z dziećmi filmu przedstawiającego biografię polskiej noblistki lub przygotowanie gry dotyczącej postaci wybitnych Polek.

Wybitne postaci i wydarzenia będące symbolami zbliżającego się roku 2018 to doskonały pretekst do ciekawego spędzenia czasu z najmłodszymi. Warto zaplanować nietypowe wycieczki z dziećmi oraz gry i zabawy, które pomogą przybliżyć uczniom historię. W internecie bez problemu znajdziemy wiele interesujących scenariuszy.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska
Podyskutuj

Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Gorączka u dziecka to zazwyczaj pierwszy sygnał dla rodzica wskazujący na infekcję i chorobę. Zwłaszcza małe dzieci, nie mogą określić swoich dolegliwości w artykułowany sposób, i w takiej sytuacji podwyższona temperatura to często pierwszy, konkretny znak, że z dzieckiem coś jest nie tak.
  • Jagoda Jasińska - 03/06/2020
pluszowe misie, termofory i termometry

Dobry termometr to podstawowe wyposażenie każdej domowej apteczki. Termometr jest jednym z najczęściej używanym i niesamowicie przydatnym urządzeniem medycznym. Zwłaszcza rodzic małego dziecka powinien być zatem wyposażony w solidny termometr, na którym może polegać. Gorączka bardzo często pojawia się w nocy – nie dopuśćmy zatem do sytuacji, w której nerwowo szukamy nocnej apteki, by zakupić termometr.

Jaki rodzaj termometru wybrać?

Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na dokładność pomiaru, jaki gwarantuje nam dany rodzaj termometru. Zastosowanie odpowiedniego termometru do pomiaru temperatury u naszego dziecka to pierwszy krok, umożliwiający nam podjęcie dalszych działań. Prawidłowy i rzetelny wynik pozwoli nam więc zareagować odpowiednio do sytuacji.

Wybór termometru może jednak nie być taki łatwy, gdy spotykamy się z bardzo szeroką ofertą, jaką proponują nam dziś producenci. Jaki zatem termometr wybrać dla naszego maluszka? Szklany, elektroniczny ze sztucznego tworzywa, bezdotykowy na podczerwień? Każdy z nich ma swoich zwolenników. Dzięki ofercie sklepu SANITY.pl odpowiedni dla siebie model znajdzie nawet najbardziej wymagający klient.

Proste i ekonomiczne rozwiązanie

Uniwersalnym i tanim rozwiązaniem jest termometr elektroniczny dotykowy. Może być on stosowany przez całą rodzinę. Dla małych dzieci należy wybrać model z miękką końcówką, co zapewni nam wygodę i bezpieczeństwo użycia. Niebagatelną zaletą termometrów elektronicznych dotykowych jest ich niska cena. Są przy tym jednocześnie łatwe w użytkowaniu i trwałe. Nie zawierają również żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu możesz mieć pewność, że pomiar odbędzie się w bezpiecznych dla malucha warunkach.

Termometr dotykowy umożliwia pomiar temperatury w ustach, pod pachą lub w odbycie. Świetnym termometrem w tym segmencie jest termometr cyfrowy BasicTemp oferowany przez SANITY.pl. Minusem termometrów dotykowych, jeśli chodzi o użytkowanie przez dzieci, jest niestety stosunkowo długi czas pomiaru, około kilkudziesięciu sekund. Dla dorosłego to chwilka, dla rozdrażnionego gorączką malucha może to jednak stanowić wyzwanie.

Idealne dla malucha

Problem pomiaru temperatury u wiercących się, chorych dzieci rozwiązuje bezdotykowy termometr Sanity. Wyższa cena rekompensowana jest przez niesłychaną łatwość użytkowania i szybkość pomiaru. Dostępne są już takie modele termometrów bezdotykowych, które pozwalają na pomiar temperatury z dokładnością nawet do ±0,02°C – jak na przykład bestsellerowy model od SANITY.pl, termometr BabyTemp.

Został on stworzony z myślą o najmłodszych dzieciach, które niechętnie trzymają termometr pod pachą. Dzięki zaawansowanej technologii rodzice mogą bez narażenia maluszka na stres zbadać temperaturę dosłownie w sekundę, bez kontaktu z ciałem. Dzięki temu jest to również bardzo higieniczne rozwiązanie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

Opieka nad dziećmi, praca zdalna i czas wolny – jak wyglądało życie Polaków podczas izolacji?

Domowa izolacja w czasie pandemii koronawirusa pomogła nam trochę się do siebie zbliżyć. Wyraźnie widzimy jednak, że nowy rytm naszego życia negatywnie wpłynął na samopoczucie naszych dzieci. Mamy też trudności z pogodzeniem pracy z domowymi obowiązkami.
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 01/06/2020
rodzina w czasie kwarantanny

Jak w ostatnich miesiącach wyglądało życie Polaków? Odpowiedzi na to pytanie poszukała firma wnętrzarska VOX, która w swoim nowym badaniu przygląda się m.in. takim kwestiom, jak życie rodzinne, praca zdalna oraz balans pomiędzy czasem wolnym a domowymi obowiązkami podczas izolacji.

Życie toczy się wolniej, ale obowiązków jest więcej

Jak wynika z raportu, blisko co trzecia osoba twierdzi, że w ostatnim czasie poprawiły się jej relacje z domownikami. Gdy prawie całe nasze życie toczyło się w czterech kątach, mogliśmy poświęcić nieco więcej uwagi dzieciom oraz poszukać nowych sposobów na wspólne spędzanie wolnego czasu. Dla niemal 6 na 10 badanych życie w izolacji płynęło wolniej niż przed wybuchem pandemii. 44% dostrzegło, że miało też więcej czasu dla siebie.

Rytm naszych dni w dużej mierze zależał jednak od naszej sytuacji życiowej. Niemal 4 na 10 ankietowanych w wieku 35-44 – czyli najczęściej osób godzących pracę z opieką nad dziećmi – twierdzi, że spędzając niemal cały czas w swoich czterech kątach, miało więcej obowiązków.

Wielu rodziców musiało bowiem stawić czoła nowym wyzwaniom, próbując pogodzić opiekę nad dziećmi z pracą w domu. Blisko 60% Polaków wychowujących dzieci przyznało, że nie jest to łatwe. W raporcie czytamy, że izolacja zmieniła sporo zwłaszcza w życiach polskich kobiet, które w ostatnich miesiącach swój czas wolny częściej niż mężczyźni poświęcały na domowe obowiązki: sprzątanie i gotowanie.

– Ciężko jest mi pogodzić opiekę nad dziećmi, gdzie różnica wieku to 5 lat. Mimo wszystko cieszę się z tego doświadczenia, pewnie nieprędko się coś takiego powtórzy. Widzę dobre strony – pisze jedna z osób, które wzięły udział w badaniu.

Przeczytaj także: Co robić w czasie kwarantanny?

Rodzice i dzieci przed ekranami

Rodzice zauważyli też, że izolacja odbiła się na samopoczuciu ich dzieci. Aż 7 na 10 osób twierdzi, że ich pociechy mają już dość siedzenia w domu i wyraźnie tęsknią za szkołą oraz rówieśnikami. 64% martwi się też, że w ostatnich miesiącach dzieci spędzają znacznie więcej czasu przed ekranem komputera, telefonu czy telewizora.

„Podczas pandemii zdecydowanie bardziej wolimy zwolnić tempo niż skupić się na rozwoju osobistym, choć co szósta osoba stara się podejmować w domu aktywność fizyczną” – pisze VOX.

Jak twierdzi Konrad Maj, psycholog społeczny z SWPS, w tym trudnym czasie rozrywka pomaga nam uporządkować myśli.

– Gdy na zewnątrz jest niebezpiecznie, w domu możemy się zrelaksować i zrobić wszystko, by trochę uspokoić nerwy. Naszą przestrzeń domową konstruujemy w końcu w taki sposób, by była nastawiona przede wszystkim na odpoczynek – mówi. – Obok rozrywki i pracy mogło nie starczyć już miejsca na rozwój osobisty. Inwestycje w siebie, dodatkowe kursy czy szkolenia w sytuacji tak dużej niepewności zostały odłożone na inne czasy.

Praca w domu, czyli zatarte granice

Autorzy raportu sprawdzili również, jakie jest nastawienie Polaków do pracy zdalnej. Choć w naszych roboczych kącikach niczego nam nie brakuje (47% pracujących zdalnie ocenia swoje stanowisko jako wygodne, a 49% – jako funkcjonalne), to jednak większość z nas nie zamieniłaby biura na dom na dłużej. Tylko co piąta osoba twierdzi, że zdalnie pracuje jej się lepiej niż dotychczas. Blisko połowa zdecydowanie bardziej woli pracować poza domem.

– Praca zdalna jest diametralnie inna niż ta wykonywana „normalnie”. Wymaga innych narzędzi, nie daje poczucia kontroli i jest o wiele bardziej absorbująca – pisze jeden z uczestników badania.

To właśnie ten brak poczucia kontroli doskwiera nam najbardziej. Czujemy, że praca zdalna zaciera granicę pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Brakuje nam też prywatności, bo koncentrację na zawodowych obowiązkach utrudnia obecność innych domowników.

I rzeczywiście – gdy salon lub sypialnia nagle muszą zmienić się w gabinet (to właśnie jedno z tych dwóch pomieszczeń najczęściej wykorzystujemy do pracy), po zakończeniu pracy trudniej nam poczuć wyraźną różnicę. Co ciekawe, blisko co trzecia osoba, która z powodu pandemii rozpoczęła pracę w domu, nie ma w swoich czterech kątach stałego stanowiska z biurkiem i fotelem. Takie osoby najczęściej pracują przy kuchennym stole, na kanapie lub w łóżku. Wiele z nich w ciągu tygodnia zmienia swoje domowe miejsce pracy, znajdując dla siebie nowy kącik w kolejnych pomieszczeniach.

Więcej o życiu Polaków w domowej izolacji w nowym raporcie VOX: https://www.vox.pl/artykul-raport-zycie-polakow-podczas-izolacji

VOX to marka wnętrzarska, która od 1989 roku konsekwentnie umacnia się na pozycji jednej z najbardziej innowacyjnych firm z branży meblarskiej w Polsce. W swojej ofercie posiada unikatowe i uzupełniające się produkty oraz usługi związane z urządzaniem mieszkań i domów.

Przeczytaj także: Jak dbać o kondycję fizyczną w czasie kwarantanny?

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail