Czego szukasz

Skuteczne pozycjonowanie sklepu online – najważniejsze aspekty

Postanowiłeś spróbować swoich sił w branży e-commerce i otworzyć własny sklep internetowy? Słusznie, bo według zeszłorocznego raportu Gemius „E-Commerce w Polsce 2020” już 73% internautów deklaruje, że dokonuje zakupów online. Prowadzenie sklepu internetowego może być bardzo dochodowym biznesem, ale żeby zaistnieć w sieci, trzeba wiele pracy. Być może słyszałeś o tym, że podstawą w e-commerce jest pozycjonowanie sklepu online. Co to takiego? I jakie aspekty pozycjonowania są najważniejsze? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Pozycjonowanie sklepu - co jest ważne?

Pozycjonowanie – co to takiego?

Zanim omówimy najważniejsze aspekty pozycjonowania, wytłumaczymy pokrótce czym w ogóle jest pozycjonowanie. Terminem tym opisuje się ogół działań, mających na celu sprawienie, by strona internetowa wyświetlała się w organicznych wynikach wyszukiwania Google na jak najwyższych pozycjach (w odpowiedzi na konkretne zapytania wpisywane do wyszukiwarki).

Obecność strony internetowej w Top 10 wyników wyszukiwania znacząco podnosi szanse na większą liczbę wejść do sklepu. A także konwersji, czyli pożądanych przez właściciela witryny działań ze strony internautów – na przykład zapisania się do newslettera, zostawienia opinii lub dokonania zakupu. Co więcej, dobrze przeprowadzone pozycjonowanie sklepu online sprawia, że w oczach odbiorców uchodzi on za bardziej profesjonalny i ekspercki. Wielu z nas (słusznie zresztą) uznaje, że Google w pierwszej kolejności podrzuca nam strony o statusie autorytetu w danej dziedzinie, eksperta i witryny godne zaufania.

Pozycjonowanie sklepu online – najważniejsze aspekty

Pozycjonowanie sklepu internetowego to bardzo złożony proces. Odbywa się on zarówno w obrębie domeny (tzw. pozycjonowanie on-site) oraz poza domeną sklepu internetowego (czyli pozycjonowanie off-site).
Jakie konkretne działania wchodzą w zakres tej usługi?

Pozycjonowanie on-site, czyli SEO sklepu www

Pozycjonowanie on-site to wszystkie czynności i procesy, które są dokonywane na podstronach konkretnej domeny. Mogą one dotyczyć z jednej strony zawartości strony (czyli contentu), a z drugiej kwestii technicznych. Do najważniejszych aspektów SEO sklepu www możemy zaliczyć:

  • treści znajdujące się na stronie. Content tekstowy powinien być niepowtarzalny, zgodny z zasadami języka polskiego, odpowiednio sformatowany. A także przydatny i atrakcyjny dla odbiorcy oraz zgodny z wytycznymi SEO. Treści powinny obejmować m.in. stronę główną, zakładkę o sklepie, zakładkę z kontaktem i regulaminem, FAQ, podstrony z kategoriami i produktami oraz blog;
  • kod strony – powinien być dostosowany do aktualnych wytycznych Google;
  • struktura strony – witryna powinna mieć przejrzystą i logiczną strukturę. Poszczególne treści powinny być ze sobą powiązane;
  • linkowanie wewnętrzne – należy zadbać o odpowiednie odnośniki między poszczególnymi podstronami na stronie.

Pozycjonowanie off-site

Działania, które odbywają się poza domeną sklepu internetowego, określamy jako off-site. Tutaj możemy wymienić przede wszystkim:

  • link-building – czyli linki prowadzące do strony z zewnętrznych źródeł, takich jak portale branżowe, specjalistyczne fora czy strony z rankingami;
  • stworzenie wizytówki Google Moja Firma – dzięki temu odbiorca może szybko zdobyć informacje o sklepie;
  • zadbanie o zgodność danych NAP (Name-Adress-Phone) – zgodność danych kontaktowych w różnych miejscach w sieci sprawia, że Google pozytywnie ocenia firmę;

Audyt SEO – podstawa pozycjonowania

Podstawą do rozpoczęcia pozycjonowania sklepu internetowego jest przeprowadzenie audytu SEO. Audyt umożliwia ocenienie, w jakim stopniu strona jest zoptymalizowana pod wymagania Google. Jakie i jakiej jakości treści się na niej znajdują. Czy struktura i mapa witryny są logiczne i intuicyjne oraz czy ogólnie witryna jest atrakcyjna dla odbiorcy.

Audyt SEO jest niezbędny do wdrożenia kampanii, ale wybierając agencję, weź pod uwagę również to, czy firma oferuje również usługi UX czy Google Ads, tak jak agencja Semcore z Poznania.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie