Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Skuteczna metoda na naukę języka angielskiego

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 2 września 2022
  • 5 MIN. CZYTANIA
Jak sprawić, by nauka języka angielskiego stała się zarówno efektywna, jak i przyjazna? Co zrobić, by dziecko łatwo przyswajało obcy język? Poznaj skuteczne metody na naukę angielskiego, zebrane w jednym miejscu przez Early Stage – szkołę języka angielskiego dla dzieci i młodzieży.

Skuteczna metoda na naukę angielskiego

Władanie językiem angielskim to jedna z najbardziej pożądanych i przyszłościowych umiejętności XXI wieku. Świat stoi otworem, a angielski stał się uniwersalnym kluczem do jego poznania. Kiedy więc najlepiej zacząć przygodę z językiem obcym u dziecka i czy istnieje najskuteczniejsza metoda na naukę angielskiego? Poznaj odpowiedzi, które nurtują wielu rodziców.

Nauka angielskiego – kiedy zacząć?

Na naukę nigdy nie jest za późno, jednak im wcześniej, tym lepiej. Uważa się, że mózg najefektywniej przyswaja język od narodzin do około 6-8 roku życia. Wtedy ciekawe świata dziecko chłonie wszelkie możliwe bodźce. Mowa jest dla niego czymś nowym, więc naturalne będzie nie tylko przyswajanie słów swojego ojczystego języka, ale i nauka angielskiego.

Jakie metody nauki angielskiego są efektywne?

Musimy zdefiniować sobie bardzo ważną rzecz, mianowicie: nauka to proces, który wymaga odpowiedniego dostosowania względem możliwości. Co to oznacza? Inaczej angielskiego powinno uczyć się dziecko na etapie przedszkola, inaczej w wieku szkolnym, a jeszcze inaczej wiedzę czerpie i przyswaja maturzysta. Wszystko zależy od wieku i naturalnego tempa rozwoju mózgu. A także od tego, co pobudza zainteresowanie młodych odkrywczyń i odkrywców języka.

Dotychczasowe nauczanie języka angielskiego w szkole opierało się na wykładaniu gramatyki i wyuczeniu na pamięć podanych słówek, praktycznie na każdym etapie edukacji. Czy tak powinien wyglądać ten proces? Nauka nie może być monotonna – sprawia to, że mózg klasyfikuje uczenie się, jako rzecz konieczną, a nie przyjemną, co nigdy nie podsyca zainteresowania. Brak zaangażowania dziecka to prosta droga do zniechęcenia nauką, nie tylko języka. Jak więc powinna wyglądać skuteczna metoda nauki angielskiego u dzieci i młodzieży?

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat

Nauczanie najmłodszych wymaga odpowiedniego zaangażowania. Dzieci są ruchliwe i podatne na bodźce. Dlatego trudno wyobrazić sobie przedszkolaka pilnie skupionego na nauce. W jego świecie niepodzielną władzę stanowi zabawa i to na niej głównie się skupia. Wykorzystując tę wiedzę, jesteśmy w stanie już na etapie wczesnoszkolnym dobrać odpowiednią metodę nauczania malucha.

Skutecznym sposobem poznawaniaangielskiego będzie tu wcześniej wspomniana zabawa. Nauka poprzez muzykę czy rymowanie to idealny sposób na dotarcie z materiałem do dzieci w wieku 3-6 lat. Cechuje je wtedy otwarty umysł i tym tropem powinien iść nauczyciel, tworząc angażujące lekcje pełne ruchu i energii. Dzieci w wieku przedszkolnym mają w sobie jej nieskończone pokłady, które dobrze pokierowane – np. w stronę śpiewu, malowania, tańczenia czy różnego rodzaju zabaw – będą doskonałym sprzymierzeńcem w nauce angielskiego u przedszkolaków.

Dzieci w wieku od 7 do 10 lat

Mózg dziecka w wieku od 7 do 10 lat jest nadal niezwykle chłonny. Akumulator energii życiowej naładowany po brzegi, a chęć odkrywania świata wciąż stoi na wysokim poziomie. Na tym etapie dziecko wykazuje zdolność dłuższego skupienia uwagi, zajęcia więc mogą trwać nieco dłużej i być połączeniem energicznych aktywności przeplatanych uważną pracą z podręcznikiem.

Nastawiając się na rozwój dziecka i efektywną naukę powinniśmy intensyfikować komunikację w języku obcym. Zajęcia prowadzone w całości po angielsku sprzyjają szybszemu przyswajaniu słów i zwrotów, a także, ułatwiają dziecku swobodę rozmowy. Wielu rodziców obawia się jednak, że nie będzie ono w stanie zrozumieć tego, o czym opowiada lektor. Wieloletnia praktyka podobnych metod wykazała nam, że młodzi uczniowie świetnie rozumieją nawet dłuższe wypowiedzi w języku angielskim. Lektorzy jako pomoc przy prowadzeniu zajęć używają: ilustracji, mimiki twarzy, emocji i tonu głosu, które nakierowują dziecko na odpowiednie skojarzenie językowe. W taki sposób nauka angielskiego staje się ciekawa i zapadająca w pamięć.

Młodzież w wieku od 11 do 14 lat

Pełni kreatywności, wiedzy i pomysłów nastolatkowie potrzebują samodzielności i swobody w wyrażaniu swoich myśli. Jaka metoda na rozwój angielskiego będzie najlepsza? W tym wieku ważne są więzi, a także rozwijają się kompetencje społeczne. Dlaczego tego nie wykorzystać? Świetnie sprawdzi się praca w grupie czy parach. Uczeń, który posiada już solidną dawkę zasobu słów, powinien chwycić za językowy ster i wypłynąć na szerokie wody rozmów. W ten sposób pod pilnym okiem lektora może uczyć się swobody operowania językiem w grupie.

Nastolatkowie w wieku od 15 do 19 lat

Ten etap życia jest szczególnie ważny dla nastolatka, a najlepszym sposobem na efektywną naukę angielskiego stanie się partnerskie traktowanie. Uczeń w tym wieku uważa (często słusznie), że sam jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Dlatego postawmy przed nim ambitne cele, pokażmy, że bierze życie w swoje ręce. Doskonałą motywacją i skutecznym sposobem nauki dla nastolatka jest także pokazanie możliwości. Ważne jest, aby zrozumiał on, że dzięki solidnemu przygotowaniu języka angielskiego, jest w stanie spełniać marzenia w każdym zakątku świata.

Ścieżka nauki angielskiego w Early Stage

Early Stage ma za sobą blisko 30 lat doświadczenia w przyjaznym, twórczym i angażującym uczeniu języka angielskiego. Szkoła jako swoją metodę obrała 12 supermocy – każda z nich codziennie pomaga lektorom w otwieraniu dzieci i młodzieży na świat języka angielskiego. Zapraszamy do sprawdzenia ich w praktyce podczas zajęć w szkole Early Stage! 🙂

Zdjęcia: Early Stage

Zobacz więcej

artykuł
Ewa maluje obraz
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
wywiad
  • Dominika Cienkiewicz
  • 9 MIN. CZYTANIA
wywiad
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 21 MIN. CZYTANIA
artykuł
rodzina, ulgi dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 13 MIN. CZYTANIA
artykuł
korespondencja seryjna
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kartka z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 1 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content