Czego szukasz

Samodzielne szycie – jak tworzyć swą garderobę za grosze?

W ostatnim czasie, zwłaszcza wśród mam na urlopach, zapanowała moda na samodzielne szycie. Jest to znakomita okazja ku temu, aby w tani sposób stworzyć dla siebie wyjątkowe ubrania, a przy tym wyróżniać się z tłumu oryginalnym stylem.

Powrót do historii

W okresie PRL-u, kiedy nie było za bardzo dostępnej na półkach sklepowych odzieży, nasze mamy i babcie ochoczo korzystały z domowych maszyn do szycia lub zaprzyjaźnionych krawcowych. W ten sposób mogły zdobyć ubrania niedostępne na rynku, jak i zaprezentować się w czymś niezwykle intrygującym.

Taki stan rzeczy istniał również w latach 90. ubiegłego wieku. Wszystko to zmieniło się jednak wraz z wejściem na nasz rynek sieciówek z tańszą lub droższą odzieżą. Jednak nawet i ten trend odrobinę przycicha. Dziś coraz więcej młodych osób szuka odzieży z małych firm lub też samodzielnie stawia na własne projekty.

Raport Young European Designers wskazuje, że w naszym kraju pracuje obecnie już ponad 4 tysiące małych projektantów, którzy sprzedają swe produkty w Polsce, jak i wielu krajach w Europie czy na świecie.

Sporo osób jest coraz mniej zadowolonych z jakości ubrań w sklepach. Często szybko tracą one swój urok lub ulegają uszkodzeniom. Uszycie własnej sukienki czy bluzki to okazja na dobór o wiele lepszych materiałów. Warto przeczytać nieco więcej o tym, skąd się wzięła moda na szycie?

Nauka szycia i projektowania

Z pewnością podstawą do szycia i projektowania jest nauka. Praktycznie nikt sam z siebie nie zacznie tworzyć ciekawych ubrań. Potrzebna jest do tego chociaż podstawowa wiedza na temat szycia, kreślenia ubrań.

Na rynku obecnie dostępne są liczne kursy i szkoły szycia. Warte zaznaczenia jest to, że już nawet kilkugodzinne kursy czy warsztaty dadzą nam podstawową wiedzę w zakresie zdejmowania miar, obsługi maszyny, jak i również technik szycia.

Możemy zapisać się na profesjonalne kursy lub też wybrać dla siebie niejeden darmowy kurs szycia dostępny w sieci. W ten oto sposób rozpoczniemy swą przygodę z tym niezwykle popularnym działem.

Jakie koszta przed nami?

Z pewnością podstawowym elementem wyposażenia naszej domowej pracowni będzie maszyna do szycia. W załączniku można znaleźć szczegółowe informacje o tym, jaki model warto zakupić.

Każda początkująca projektantka powinna mieć u siebie maszynę do szycia i przynajmniej podstawowy zestaw przyborów krawieckich. Polecany model dla początkujących zakupimy już za 300-400 złotych. Biorąc pod uwagę, jak wiele możemy na niej stworzyć, nie będzie to wysoki wydatek.

Warto oczywiście pamiętać o takim wyposażeniu jak centymetr, nożyczki krawieckie, igły, nici, szpilki. Koszt metra bawełny to w przybliżeniu 10 złotych. W ten sposób możemy całkiem sporo zaoszczędzić na zakupie gotowych ubrań.

Początkującym osobom z pewnością przydadzą się darmowe kroje, gdzie krok po kroku rozpisane jest to, jak można uszyć konkretną część garderoby.

Przeprowadzone badania wykazują, że średnio rocznie kobieta wydaje na ubrania 1300-1400 złotych, i mówimy tu o niższej półce cenowej. Z kolei koszt zakupu maszyny z wyposażeniem oraz zaopatrzeniem może nie przekraczać w skali rocznej 1200 złotych. Zatem już po roku cała inwestycja zwróci się nam.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie