Czego szukasz

Ruszył program Maluch Plus! Co to jest za program i dla kogo?

Od 7 września można składać wnioski do kolejnej edycji programu Maluch Plus. W tym roku na program zwiększono budżet o 12,5 %. Przeczytaj dla kogo jest ten rządowy program dofinansowujący tworzenie placówek opiekuńczych dla dzieci do 3 roku życia i jak złożyć wniosek.

malutkie dziecko siedzi na dywanie i bawi się bębenkiem

Aż o 50 mln złotych podniesiono w tym roku budżet rządowego programu Maluch Plus, zatem kwota, która może zostać przeznaczona na dofinansowania to 450 mln złotych.

Dla kogo jest program Maluch Plus?

Środki z programu mogą być przekazane dla tych samorządów lub firm prywatnych, które planują stworzenie placówek opiekuńczych (żłobków) dla dzieci do 3 roku życia. I choć program dotyczy roku 2021, to wnioski można składać już od poniedziałku 7.09.2020 r., aby resort rodziny mógł ogłosić wyniki do końca bieżącego roku.

„Chodzi o stworzenie warunków dla samorządów i podmiotów niepublicznych, żeby mogły one spokojnie przygotować proces inwestycyjny na przyszły rok. Jeszcze w tym roku będzie ogłoszenie wyników tego programu. Bardzo nam zależy na tym, aby tworzyć warunki dla rodzin. Liczba dzieci uczęszczających do żłobków jest coraz wyższa” – powiedziała Marlena Maląg, stojąca na czele Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Ponadto Minister Maląg wyjaśniła, że kwota dofinansowania na 2021 rok będzie wyższa dla tych samorządów, które już wcześniej taki żłobek utworzyły i planują otworzyć kolejną placówkę.

Natomiast samorządy, które będą tworzyć placówki/żłobki po raz pierwszy, dostaną maksymalnie 33 tys. zł na dopłaty do jednego miejsca opieki nad dzieckiem do trzeciego roku życia. Dopłata dla podmiotów niepublicznych to maksimum 10 tysięcy złotych, a w przypadku drugiego utworzenia 30 tys. zł (zamiast 25 tys. zł jak wcześniej).

Jak i gdzie można złożyć wniosek o Maluch Plus?

Już od poniedziałku 7.09. można składać wnioski. Gminy mają czas do 16 października, a prywatne przedsiębiorstwa do 6 listopada. Można to zrobić tradycyjnie, w formie papierowej w Urzędzie Wojewódzkim lub przez platformę ePUAP.

Wybranie zwycięzców będzie się odbywało na zasadzie konkursu ofert Dofinansowanie organizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Po resztę informacji można się udać na stronę internetową resortu. Co ważne! Przyszli beneficjenci będą zobowiązani do utrzymania miejsc opieki nad dziećmi przez pięć lat.

Zdjęcie: Pixabay.com

Źródło:

biznes.wprost.pl

next.gazeta.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktorka naczelna portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie