Czego szukasz

Rozwód – o czym warto pamiętać przed złożeniem pozwu?

Rozwód to jedna z najtrudniejszych decyzji życiowych, jaką niektórzy z nas są zmuszeni podjąć. W naszym kraju jedynym dopuszczającym do rozwodu warunkiem jest zupełne ustanie pożycia małżeńskiego. W sytuacji, kiedy ten warunek nie został spełniony, małżonkowie nie mogą liczyć na rozwód, nawet, jeśli oboje zarzekają się, że go pragną. Jak zatem przygotować się do rozwodu, by przez cały proces przejść w miarę bezboleśnie i jak najszybciej? Co powinniśmy wiedzieć?

Rozwód - o czym warto pamiętać?

Ustanie małżeństwa – jakie warunki tutaj obowiązują?

W naszym kraju rozwód to dość trudna procedura. Z jednej strony to dobrze, ponieważ zbyt łatwe orzeczenie rozwodu mogłoby być dla wielu pretekstem do podjęcia działań w tym kierunku. Z drugiej jednak strony, ciągnące się sprawy rozwodowe przez długie lata to coś, co jest u nas na porządku dziennym i działa niekorzystnie dla obydwu stron. Jednak nawet zdrada czy uzależnienie często nie są wystarczającymi powodami dla sądu, by orzec ostateczny rozwód. Jeśli chce się uzyskać rozwód, należy wpierw udowodnić, że nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Bardzo często sędziowie zwracają uwagę na to, by pomiędzy małżonkami doszło do zerwania także innych więzi, w tym duchowych czy gospodarczych.

W jakiej sytuacji sąd może nie orzec rozwodu?

Postępowanie rozwodowe nie jest łatwym doświadczeniem ani dla małżeństwa, ani dla dzieci, ani też dla sądu. Czasem zdarza się, że w przypadku rozkładu pożycia rozwód i tak nie zostanie orzeczony. A to przez to, iż rozwód może doprowadzić do cierpienia nieletnich dzieci. Może naruszać normy życia społecznego. Jak również w sytuacji, kiedy druga strona nie wyraża zgody na rozwód, mimo, że pierwsza strona zgłasza całkowity rozkład pożycia. Przyczyny rozwodów są różne, jednak jak widać, sądy nie podejmują pochopnie decyzji.

Pozew rozwodowy – gdzie złożyć?

Pozew o rozwód zazwyczaj składa się w Sądzie Okręgowym. Można to zrobić samodzielnie, wystarczy dobrze skomponować pozew oraz wypełnić odpowiednie wnioski. Sąd musi być odpowiedni dla ostatniego miejsca zamieszkania obydwojga małżonków. Jeśli następuje sytuacja, w której obydwie strony mieszkają osobno, pozew o rozwód powinien trafić do sądu odpowiadającego stronie pozwanej.

Czym dokładnie jest sprawa rozwodowa?

Sprawa rozwodowa to inaczej postępowanie cywilne. W takich właśnie sprawach rozwodowych najważniejsze jest pierwsze pismo – czyli pozew, oraz odpowiedź na niego. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, ani nie znasz się za bardzo na prawie, konieczne będzie zatrudnienie osoby, która zna się na tym lepiej. Gdańsk to miasto, w którym na pewno znajdziesz potrzebną pomoc, profesjonalnie podchodzącą do tematu. Nienagannie przygotowane dokumenty w sprawie rozwodowej z pewnością ułatwią cały proces, a przy okazji umożliwią szybkie wydanie orzeczenia rozwodu.

Rozwód bez orzekania o winie – czy jest możliwy?

Złożenie pozwu o rozwód bez orzekania winy nie musi od razu oznaczać bardzo łatwej do wygrania sprawy. Brak winy nie oznacza od razu, że druga połowa natychmiast zgodzi się ze wszystkimi warunkami i dojdzie do wyroku rozwodowego w ekspresowym tempie. Kwestią sporną może być podział majątku wspólnego, kwestia alimentów oraz wiele innych tematów. Dobrze byłoby, gdyby zostały orzeczone na Twoją korzyść. Niezależnie od tego, czego oczekujesz Ty lub Twój małżonek, zanim zdecydujesz się na rozwód, warto bardzo dokładnie zastanowić się nad wieloma kwestiami. Tak ważna decyzja może zaważyć nie tylko na życiu Waszym, ale również dzieci.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie