Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Rowerem do szkoły, czyli jak wybrać rower dla nastolatka?

  • Alicja Zielińska
  • 22 września 2022
  • 5 MIN. CZYTANIA
dzieci_na_rowerach_800.jpg
Jednoślad, którym dziecko będzie jeździć do szkoły, musi być wygodny i bezpieczny. Warto postawić na jakość. Jak wybrać rower dla nastolatka, by osiągnąć kompromis pomiędzy jego upodobaniami a rozsądkiem rodzica? Podpowiadamy i prezentujemy ciekawe modele!

Dlaczego warto jeździć rowerem do szkoły?

Młodzi ludzie uwielbiają jeździć na jednośladach. Rower dla nastolatka jako środek transportu jest czymś naturalnym, co towarzyszy mu, odkąd tylko pamięta. Gdy uczeń jest już na tyle samodzielny, że może sam bezpiecznie dojechać rowerem do szkoły, zdecydowanie warto mu na to pozwolić! Taki codzienny trening dobrze wpłynie na jego kondycję fizyczną, pomoże dotlenić się przed zajęciami i po nich, do tego jest ekologiczny i pozwoli zaoszczędzić czas rodzicom, którzy wcześniej dowozili swoje dziecko do szkoły samochodem.

Uczeń, który wybierze rower, uniknie jazdy w zatłoczonej komunikacji publicznej. Dzięki temu oszczędzi pieniądze, uniknie pewnych nieprzyjemnych w takich miejscach sytuacji i nie ryzykuje spóźnienia się na zajęcia, gdy autobus stanie w korku. Trzeba tylko pamiętać o solidnym zapięciu, by zabezpieczyć rower przed kradzieżą oraz o pozostawianiu pojazdu wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach.

Czy dziecko może jeździć samo na rowerze bez karty rowerowej?

Zanim jednak kupimy rower dla nastolatka, którym będzie dojeżdżał do szkoły, sprawdźmy, czy przepisy pozwalają mu na taką samodzielność. Przede wszystkim poruszanie się po drodze publicznej jest możliwe, gdy dziecko skończy 10 lat. Wcześniej mały rowerzysta traktowany jest jak pieszy – może jechać wyłącznie po chodniku lub ścieżce rowerowej pod opieką osoby dorosłej.

Jednak to nie wszystko. Dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat mogą poruszać się rowerem po drodze publicznej wyłącznie wtedy, gdy mają kartę rowerową. Na szczęście wyrobienie takiego dokumentu jest bezpłatne, a kursy i egzaminy – prowadzone w szkołach podstawowych oraz stosunkowo łatwe do zdania.

Jak dobrać rower dla nastolatków?

Wybór roweru dla nastolatka wcale nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Oczywiście dziecko bardzo szybko znajdzie model, który mu się podoba. Jednak warto wziąć też pod uwagę czynniki inne niż wygląd i styl.

Wielkość roweru. Oczywiście nie może być za mały. Na przykład dla 12 czy 14-latka odpowiednie będą koła 26” lub 27,5”. Starszy uczeń może już jeździć na „dorosłych” kołach 29”. Ale uwaga! Choć rower jest dużą inwestycją, nie kupujmy dziecku modelu nadmiernie „na wyrost”. Zbyt duże koła nie tylko zmniejszają komfort jazdy u rowerzysty, który jest do nich za niski, ale też narażają na niebezpieczeństwo – w nieoczekiwanych sytuacjach takim rowerem trudno jest manewrować i łatwo o wypadek.

Wybierając rower młodzieżowy, weźmy też pod uwagę rozmiar kierownicy. Zbyt szeroka wywoła uczucie dyskomfortu u rowerzysty i zmniejsza jego poziom kontroli nad rowerem.

Bagażnik. Jeśli nasze dziecko ma podróżować rowerem do szkoły, wybierzmy model wyposażony w praktyczny bagażnik lub inne rozwiązania, dzięki którym będzie mogło odciążyć plecy i przyczepić plecak do roweru. To szczególnie ważne, gdy droga do szkoły jest dość daleka.

Rodzaj drogi. Część uczniów spotyka na swojej drodze do szkoły wyłącznie równe i wygodne ścieżki rowerowe. Inni jadą na skróty przez las, polną ścieżkę lub wyboistą drogę nieutwardzoną. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzi się rower miejski. W drugim – model crossowy lub dobrze amortyzowany rower górski.

Jaki rower dla 14-latka, a jaki dla 16-latka?

Niezależnie od tego, czy wybieramy model dla 10, 14 czy 16-latka, postawmy przede wszystkim na jakość. To od niej w znaczącej mierze zależy bezpieczeństwo dziecka na drodze. Na szczęście solidny rower nie musi kosztować kilku tysięcy złotych. Udowadnia to polska marka rowerowa TABOU, która od lat projektuje rowery młodzieżowe dostosowane do potrzeb nastolatków.

Na przykład rower dla chłopca TABOU VENOM 4.0 to dostępny w dwóch atrakcyjnych wersjach kolorystycznych model idealny do dojazdów do szkoły. Do wyboru mamy tu także wielkość opon – 26” i 27,5”. Mocna, aluminiowa rama, solidne mechanizmy i 16 przerzutek znacząco podnoszą komfort jazdy. Nastolatek może z powodzeniem wykorzystywać taki rower zarówno do dojazdów do szkoły, jak i spotkań z rówieśnikami czy podróży na wakacjach.

Na uwagę zasługuje też nieco tańszy model TABOU POISON 2.0 przeznaczony dla mniejszych bądź niższych chłopców. Ten ciekawie wyprofilowany model o kołach 24” udowadnia, że jakość można połączyć z atrakcyjną ceną. Nowoczesne hamulce V-Brake, solidne materiały i przerzutki renomowanej marki tworzą model idealny do dojazdów do szkoły.

TABOU ma też szeroką ofertę rowerów młodzieżowych dla dziewczynek. Świetnym przykładem jest model VENOM 4.0 W w dwóch stylowych wersjach kolorystycznych do wyboru. Dostępny w rozmiarze 26” i 27,5”, przypadnie do gustu wymagającej dziewczynce – wyposażony został w wysokiej jakości mechanizmy i solidną, aluminiową ramę.

Młodszym rowerzystkom spodoba się linia QUEEN, np. model TABOU QUEEN 24 NEXUS. Koło 24” to najlepszy wybór dla 10-12-latki. Wysoka jakość idzie tu w parze z dziewczęcym designem. Do tego rower został wyposażony w szeroki, wygodny bagażnik.

Oczywiście najlepszy kompromis jest wtedy, gdy rozsądek rodzica i nałożone przez niego kryteria idą w parze z preferencjami dziecka! Warto więc wybrać się wspólnie do salonu rowerowego. Czasem dobrze jest zweryfikować własną wizję – szczególnie gdy widzimy, że nasz nastolatek ma zapał, np. do jazdy terenowej i właśnie na takie rowery zwraca uwagę. Jeśli dostanie swój wymarzony model, z pewnością spędzi na nim jeszcze więcej czasu – a to przyczyni się wyłącznie do jego zdrowia i dobrej kondycji!

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Grafiki: partnera portalu

Zobacz więcej

artykuł
Ewa maluje obraz
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
wywiad
  • Dominika Cienkiewicz
  • 9 MIN. CZYTANIA
wywiad
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 21 MIN. CZYTANIA
artykuł
rodzina, ulgi dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 13 MIN. CZYTANIA
artykuł
korespondencja seryjna
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kartka z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 1 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content