Czego szukasz

Rodzina 2+1, 2+2 i 2+3 – na co zwrócić uwagę, projektując łazienkę?

Im więcej domowników, tym trudniej urządzić łazienkę spełniającą oczekiwania każdego z nich. Zobacz, jakie aspekty warto uwzględnić podczas wykańczania tego pomieszczenia w zależności od tego, ilu członków rodziny będzie z niego korzystać na co dzień.

Idealna łazienka dla rodziny 2+1

Rodzice i 1 dziecko – przy takim układzie, zaaranżowanie funkcjonalnej łazienki, która spełni oczekiwania każdego z domowników, nie stanowi żadnego wyzwania – nawet gdy pomieszczenie jest niewielkie.

Możesz urządzić wnętrze zupełnie tak, jak gdybyś wykańczała je dla siebie, zwracając jednak uwagę na to, by zapewnić odpowiednią ilość miejsca do przechowywania osobistych drobiazgów każdego członka rodziny.

W przypadku małych dzieci warto zwrócić uwagę na wyznaczenie miejsca do przechowywania zabawek, aby nie zabałaganiły łazienki. Dobrze też zadbać o to, aby pralka dysponowała specjalnymi programami do prania niemowlęcych i dziecięcych ubranek.

Jak urządzić łazienkę dla rodziny 2+2

4-osobowa rodzina ma już trochę więcej wymagań względem idealnej łazienki. Przede wszystkim, powinno w niej być więcej szafek, szuflad i półek do przechowywania kosmetyków i artykułów higienicznych każdego domownika. Trzeba też pomyśleć o funkcjonalnym rozwiązaniu kwestii brudnych ubrań, aby rosnąca sterta prania nie zabierała cennej przestrzeni i nie wprowadzała do pomieszczenia chaosu.

Odnośnie prania, ważną decyzją będzie też zakup pralki odpowiedniej dla dużej liczby użytkowników. Wybierając ją, kieruj się ładownością bębna oraz liczbą dostępnych programów, które pozwolą Ci odpowiednio pielęgnować różne rodzaje tkanin.

Rodzina 2+3 – czego nie może zabraknąć w łazience?

Jedna łazienka dla dużej 5-osobowej rodziny? Taki układ wcale nie musi równać się licznym konfliktom w „godzinach szczytu”, czyli tuż przed wyjściem z domu do pracy czy szkoły. Wystarczy dobrze zaplanować to pomieszczenie, a każdy z domowników będzie się cieszyć optymalnym komfortem podczas korzystania z łazienki.

Planując jej układ, warto przemyśleć kwestię podzielenia wnętrza na dwie części: standardową oraz toaletową. Ich podział pozwoli 2 osobom na wygodne korzystanie z łazienki w tym samym czasie, co z pewnością skróci poranne czy wieczorne kolejki. Jeśli chodzi o wybór sanitariatów, dobrym wyborem może się okazać zastosowanie wanny połączonej z prysznicem. Dlaczego? Spełni oczekiwania każdego domownika, niezależnie od tego, czy preferuje długie, relaksujące kąpiele, czy też szybkie orzeźwienie w strugach wody z deszczownicy. Jednocześnie zajmie mniej miejsca, niż użycie dwóch rozwiązań w jednym pomieszczeniu.

Nie zapomnij też o kwestii prania, którego w przypadku 5-osobowej rodziny będzie na pewno sporo. Nawet jeśli ogranicza Cię mały metraż łazienki, rozważ zakup pralki ładowanej od frontu, która jest pojemniejsza niż ta, do której wkłada się rzeczy od góry. Poza ładownością, zwróć też uwagę na dodatkowe kwestie istotne przy dużej liczbie użytkowników. Będą to przede wszystkim dostęp do dużej liczby programów oraz możliwość skrócenia czasu prania.

W urządzeniach Electrolux za ten drugi aspekt odpowiada funkcja Eco TimeManager, która pozwala na dostosowanie długości cyklu do indywidualnych potrzeb. Nie bez znaczenia pozostaje również program UltraWash zapewniający ponadprzeciętną skuteczność prania w mniej niż godzinę.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie