Czego szukasz

Rodzice Uważnie Obecni – akcja społeczna dla rodziców.. i dzieci!

15 października 2016 rozpoczęła się ogólnopolska akcja społeczna „Rodzice Uważnie Obecni”. Bo przyznajmy się sami, że zdarza nam się rzadziej lub częściej przebywać z dzieckiem, niby poświęcając mu swój czas, ale przy okazji bawiąc się telefonem, czytając tableta, czy załatwiając inne pozornie ważne sprawy, które nie mogą chwilę poczekać. Tracimy w ten sposób ważne dla nas w życiu chwile, a dodatkowo, niby niewinnie, ale krzywdzimy małego człowieka, który tak bardzo potrzebuje naszej uwagi. Akcja zainicjowana przez BeMam oraz Memola, pozwoli nam na pewno zatrzymać się i poświęcić czas tylko dziecku.

ojciec z córką na jesiennym spacerze nad jeziorem

Dla kogo jest akcja „Rodzice Uważnie Obecni”?

Akcja skierowana jest do wszystkich rodziców – tych którzy już mają dzieci oraz tych, którzy właśnie na nie czekają.

Pomysł na akcję…

W dzisiejszych czasach zapracowani i zaganiani rodzice poświęcają swoim dzieciom coraz mniej uwagi. Potrafią się z nimi bawić, jednocześnie wertując komórkę czy załatwiając swoje sprawy.

Obecnie zbyt często żyjemy na tzw. „autopilocie”, nie potrafimy doświadczać tego, co dzieje się tu i teraz, skupić się na naszych emocjach, ani na dziecku, które jest w zasięgu ręki, z którym się bawimy, które potrzebuje naszej uwagi i na nią czeka.

Uważne rodzicielstwo (mindful parenting) to więź, gdzie rodzic jest w pełni zaangażowany w bycie z dzieckiem. Oznacza, że stajemy się mniej przywiązani do wyników, za to bardziej koncentrujemy się na odkrywaniu życia naszego i naszych dzieci. To też patrzenie na dzieci i akceptowanie ich takimi, jakimi są, a nie takimi, jakimi chcielibyśmy, żeby były.

Uważne rodzicielstwo wywiera wpływ nie tylko na rozwój emocjonalny dziecka, ale także na nabycie umiejętności nawiązywania dobrego kontaktu z innymi. Dzieci mające poczucie bliskości ze swoimi rodzicami mają zdrowe poczucie własnej wartości. Lepiej sobie radzą w szkole, wchodzą w zdrowe relacje z innymi, czują się komfortowo w obecności dorosłych, eksplorują świat i próbują nowych rzeczy. Łatwiej radzą sobie też ze zmianą i rozwijają pozytywny obraz własnej osoby, co powinno w konsekwencji prowadzić do pojawienia się zrównoważonej samooceny.

Akcja Rodzice Uważnie Obecni ma 4 cele:

1 – Zwiększyć świadomość – Pokazać problem współczesnego świata, w którym rodzice poświęcają swoim dzieciom coraz mniej uwagi.
2 – Wyjaśnić, na czym polega uważne rodzicielstwo i jakie korzyści ze sobą niesie.
3 – Pokazać, w jaki sposób rodzice mogą poświęcać swoim dzieciom więcej uwagi.
4 – Pokazać, w jaki sposób można wykorzystać codzienne aktywności i zabawę, aby wpływać na rozwój dziecka.

Planowany przebieg akcji

Akcja „Rodzice uważnie obecni” będzie trwała 2 tygodnie, od 15 do 31 października 2016. W akcji biorą udział: psycholodzy, blogerzy parentingowi, fundacje działające na rzecz dzieci. W ramach akcji będą publikowane artykuły dotyczące tematu uważnego rodzicielstwa, prowadzone różne dyskusje, konsultacje psychologiczne dla rodziców oraz wywiady.

Całościowy materiał merytoryczny z akcji zostanie, po jej zakończeniu. zebrany w książkę/broszurę, którą będzie można pobrać z Internetu. Dla uczestników przygotowanych zostało również wiele ciekawych konkursów z bardzo atrakcyjnymi nagrodami.

Cały czas odbywają się zapisy na Warsztaty i Konsultacje, z których można skorzystać w ramach Akcji >> 

Razem możemy więcej! Dlatego zachęcamy zarówno Tatę, jak i Mamę do przyłączenia się do naszej akcji, która trwać będzie w dniach od 15 do 29 października 2016.

Strona akcji >>

Fanpage Akcji na Facebooku >>

Inicjatorami akcji jest blog BeMam.pl oraz Memola.

Partnerami akcji są firmy: Fischer-Price, x-lander, Ubranko-Otulanko, Janod i www.kolyskadladziecka.pl

Akcję Współorganizują: Ośrodek Przystań, Relateka, Stowarzyszenie Familandia, Coach and More, Human Project, Rodzic Lider.
async data-config=”2799″ data-key=”a0d8494fed564c80663ddd63a3f34407ae915ed1″ src=”//converti.se/recommendations.js”>>

Zdjęcie tytułowe: negativespace.co

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem mamą 4-letniego Oskara. Pracowałam w marketingu oraz w projektach unijnych. Podczas „urlopu” macierzyńskiego moją firmę zamknęli, a ja pozostałam bez pracy. Przez kilka lat spędzonych z dzieckiem miałam dużo czasu na przemyślenia i ostatecznie postanowiłam robić to, co kocham najbardziej, czyli pracując wspierać inne mamy. Dodatkowo kocham jogę, spacery, podróże i długie spanie ;)
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie