Czego szukasz

Rodzaje ekspresów do kawy – który wybrać?

Zamiłowanie do kawy jest w dzisiejszych czasach czymś powszechnym. Kawa do śniadania stała się standardem, podobnie jak kawa pita podczas pracy w biurze czy przerwa kawowa w takcie szkoleń i konferencji. Wiele osób, które cenią dobry smak tego napoju, zamiast zwykłej kawy rozpuszczalnej wybierają bardziej aromatyczną jego wersję z ekspresu.

ekspres

Jaki ekspres do kawy kupić? Sprawdź różne rodzaje

To, jaki ekspres ostatecznie wybierzemy do domu albo do biura, zależy od wielu czynników:

  • dostępnego budżetu,
  • zapotrzebowania na kawę (ile kaw dziennie),
  • preferowanego rodzaju napoju (czy preferujemy kawy czarne, czy mleczne),
  • dostępnej przestrzeni (czy ekspres zmieści się na blacie).

W oparciu o te kryteria możemy rozpatrywać różne rodzaje ekspresów do kawy, a dopiero w następnej kolejności – wybór konkretnego modelu. Producenci od lat rozbudowują swoją ofertę, dzięki czemu dziś mamy naprawdę wiele możliwości.

  • Ekspresy przelewowe – to niedrogie i proste w działaniu ekspresy z dzbankiem. Są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy za jednym razem zrobić dużą ilość kawy, a nie tylko jedną filiżankę. Kawa z ekspresu przelewowego ma inny smak niż ta z ciśnieniowego.
  • Ekspresy na kapsułki – to tanie ekspresy ciśnieniowe, które są zdecydowanie najprostsze w obsłudze. Wystarczy włożyć do środka kapsułkę i uruchomić przycisk zrobienia kawy. Potem wystarczy usunąć pustą kapsułkę i ewentualnie uzupełnić zapas wody w zbiorniku na następną kawę. Ich największa zaleta jest paradoksalnie też największą wadą. Każdy producent ma własne kapsułki, więc wybór konkretnej firmy najczęściej oznacza też konieczność zaopatrywania się w kapsułki pasującego do naszego ekspresu. Same kapsułki są dość kosztowne, a przy tym nieekologicznee – w końcu wykonane są z plastiku, więc zrobienie każdej kawy oznacza generowanie jego dodatkowej ilości.
  • Ekspresy ciśnieniowe kolbowe – to urządzenia, z którymi na co dzień mają do czynienia bariści w kawiarniach i restauracjach. W takim ekspresie zrobimy dowolną kawę, która będzie bardzo aromatyczna, niemniej jednak sam proces zaparzania napoju i konserwacji wymaga dużo pracy.
  • Ekspresy ciśnieniowe automatyczne – zaawansowane, wygodne i dość łatwo nauczyć się ich obsługi. Kawa robi się sama. Jako użytkownik musimy natomiast pamiętać, aby dosypywać ziarna, dolewać wodę do zbiornika, a także opróżniać pojemnik na fusy. Najprostsze automatyczne ekspresy ciśnieniowe przygotują czarną kawę, taką jak espresso czy americano. Bardziej zaawansowane modele – pozwolą też cieszyć się mleczną kawą z pianką, jak cappuccino czy latte macchiato. W tym przypadku ekspres ma wbudowany system do spienienia mleka, który trzeba regularnie czyścić i konserwować.

Jak widać, rodzajów ekspresów jest całkiem sporo, a każde rozwiązanie ma zarówno wady jak i zalety. Nie sposób powiedzieć, co będzie najlepszą opcją, jeśli nie znamy potrzeb konkretnej osoby. Gdzie szukać najlepszych modeli? Dobre ekspresy ciśnieniowe znajdziesz na MediaMarkt.pl!

Sklep oferuje ponad 100 różnych ekspresów od wielu renomowanych producentów – jak Krups, Saeco, Jura czy DeLonghi. Aby wybrać idealny ekspres, warto przyjrzeć się dokładnie specyfikacji technicznej rożnych modeli, a także korzystać z rekomendacji rodziny i znajomych, którzy mają już swoje doświadczenia w wybieraniu tego typu sprzętu.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Freepik

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie