Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Co to jest i jak zrobić szafing?

  • Joanna Majorek
  • 26 października 2012
  • 5 MIN. CZYTANIA

Co to za nowa moda?

Akcje szafingowe cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Organizowane są w różnych zakątkach naszego kraju. Zapragnęłam również, aby szafing odbył się w moich stronach rodzinnych.

Z jednej strony nie było to łatwe, bo ta forma jest obca społeczności mieszkającej na wsiach i w małych miejscowościach. Z drugiej zaś strony forma ta mogła świetnie zostać przyjęta, bo to nic innego jak wymiana / sprzedaż za symboliczne kwoty ubrań, butów, torebek, dodatków i akcesoriów, biżuterii, do tego jest to akcja ekologiczna.

Szafing (z ang. swap – wymiana / zamiana) to bezgotówkowa wymiana przedmiotów, która w praktyce cieszy się największą popularnością w obszarze wymiany, czy też sprzedaży za symboliczną kwotę odzieży damskiej i dziecięcej, zabawek, książek i innych akcesoriów. Prekursorem takiej wymiany odzieży jest warszawska impreza „Uwolnij Łacha”. W internecie dostępne są też swappingowe serwisy, za pośrednictwem których mamy wymieniają się między sobą niepotrzebnymi im już rzeczami.

Mnie do tej podjęcia tego wyzwania zachęciła koleżanka z Krakowa, ona zorganizowała podobną akcję na swoim osiedlu i to dodało mi otuchy, że i u mnie się to może przyjąć.

Jak to zrobić – krok po kroku

Pewno tak jak ja zapytacie: „a od czego w ogóle zacząć?”. Chciałabym Was Drogie mamy zachęcić i krok po kroku przedstawić przygotowania do szafingu. Zapewniam, że znajdą się osoby zainteresowane, które przyjdą na wasz szafing.

Zaczynamy:

1. Termin

Wybierzmy taki dzień, w którym ludzie mają więcej wolnego czasu. Ja zdecydowałam się na sobotnie przedpołudnie. Na początek postanowiłam, że będą to dwie godziny – spotkałyśmy się między 10 a 12.

2. Sala

Szukamy sali, w której można zorganizować akcję. Może to być dom strażaka, sala w szkole, sala w domu kultury, kawiarnia. Warto pamiętać, że musi to być przestrzenne miejsce, takie w którym rozłożymy stoły, czy też udostępnimy kawałek podłogi. Jak przekonać właściciela lokalu do bezpłatnego udostępnienia sali? Powiedzmy mu, że szafing to:

– doskonała okazja, aby pozbyć się niepotrzebnych ubrań, z których wyrosły nasze dzieci
– za niewielką kwotę kupić ubranka dla dzieci na nowy sezon
– promocja ekologicznego stylu życia
– oszczędności w domowym budżecie
– akcja charytatywna – ciuszki, które nie znajdą nabywców można przekazać dla potrzebujących rodzin z okolicy
– wzmocnienie więzów wśród lokalnej społeczności

Ponadto powiedzmy, że szafing chcemy zorganizować społecznie, nie pobierając żadnych opłat, ani od sprzedających, ani kupujących. Na takie argumenty nie ma mocnych!

3. Plakat

Plakat  reklamujący imprezę jest bardzo ważny, ponieważ właśnie dzięki niemu będziemy zdobywały uczestników. Poprośmy o pomoc zaprzyjaźnioną z programami graficznymi osobę. Na plakacie warto napisać, czym jest szafing, gdzie i w jakich godzinach się odbędzie. Warto dodać informację z danymi na siebie (telefon, mail), aby osoby zainteresowane zgłaszały się w celu rezerwacji miejsca. Dla nas jest to ważna informacja, bo wiemy, ile stanowisk mamy przygotować.

4. Dotarcie do zainteresowanych

Musimy dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Plakaty warto rozwiesić na słupach, tablicach ogłoszeń, dotrzeć do spółdzielni mieszkaniowych, można zawiesić plakaty w sklepach osiedlowych, supermarketach, zostawić ulotki w przychodniach, salonach kosmetycznych, szkołach, przedszkolach i żłobkach. Pamiętajcie, jeśli dotrzecie w wiele miejsc, szansa na wysoką frekwencję jest większa. Kolejnym i sprawdzonym sposobem jest dostarczenie informacji o organizowanej przez was imprezie mediom. Ja napisałam krótką informację i rozesłałam po lokalnych mediach, cześć z nich umieściła ją u siebie i dzięki temu ludzie dowiadywali się o szafingu.

5. Przed imprezą

W dzień szafingu warto przyjść na miejsce wcześniej, przygotować stoły, wieszaki, stojaki itp. Pamiętajcie zabierzcie ze sobą duże, mocne worki. Ja po skończeniu akcji część ciuchów, które oddały uczestniczki zebrałam i zawiozłam do DPSu i do Fundacji.
Zabierzcie ze sobą radio lub odtwarzacz, bo muzyka miło wpływa na otoczenie.

6. Jak jeszcze przykuć uwagę?

Przed budynkiem lokalem warto postawić „potykacz” z informacjami, plakatem o szafingu. W ten sposób osoby przechodzące mogą się zainteresować i wejść na nasz szafing.

7. Zasady kiermaszu

Na szafingu zachęcamy do wymiany, możemy dopuścić możliwość sprzedaży, bo nie zawsze u osoby, której u nas się coś podoba znajdziemy rzecz, która nam „wpadła w oko” lub np. rozmiarowo nam pasuje. Można ustalić górną granicę kwoty, do której można sprzedawać.

Najważniejsza jest dobra zabawa

Bawcie się dobrze, zachęcajcie do oglądania i wymiany rzeczy przyniesionych na szafing. „Mój” szafing zakończył się sukcesem. Panie pytały o następny raz, który już wiem, że odbędzie się w początkiem grudnia. Same zaproponowały, że gdy tylko dostarczę im plakaty to rozwieszą w swoich miejscowościach, zabiorą do swoich miejsc pracy.
Poznałam również osobę, która chce wesprzeć i razem ze mną zorganizować następny szafing – jest to tez młoda mama, interesująca się modą.

Dziewczyny, mocno w Was w wierzę i zachęcam do wymiany. Działajcie i się wymieniajcie. I dajcie znać, jak Wam poszło!

Zdjęcie: sxc.hu

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content