Czego szukasz

Rób to co kochasz a znajdziesz w sobie siłę

Zamiast recenzji jednej książki polecę Wam od razu dwie pozycje. Rób to co kochasz a znajdziesz w sobie siłę i drugą, o której na końcu. To do dzieła!

 • Agata Dutkowska - 27/02/2014

Tytułem wstępu

Zacznę od takiej uwagi – Bob Doyle nie jest w moim typie, ale dobrze mu z oczu patrzy i przystojny z niego gość. Kiedy dostałam do recenzji jego książkę, najpierw przeczytałam ją, a później postanowiłam, że zobaczę jak Bob Doyle wygląda. Google wie wszystko. Powiem tak – jestem nieco uprzedzona do estetyki oraz sofistyki, która towarzyszy zjawisku zwanemu „prawo przyciągania” oraz filmowi „Sekret”. A Bob Doyle to chłopak z „sekretnej” ferajny. Wystąpił w tym filmie i tworzy produkty on-line, które reklamuje za pomocą zdjęć, na których ktoś mu brutalnie podkręcił błękit oczu w Photoshopie. Uśmiecha się tak, jakby go ktoś niewidzialny ciągnął za kąciki ust. Konia z rzędem temu, kto mi wytłumaczy, dlaczego większość, jeśli nie wszyscy przedstawiciele nurtu „rób to co kochasz i przyciągaj do siebie to, czego pragniesz” ubierają się podobnie i nie jest to styl, który nazwałabym „inspirującym”.

Jak zbliżyć się do wymarzonego życia?

Dobrze, to były uwagi poboczne. Przejdę do meritum. Ta książka nie jest obciachowa i  jeżeli ktoś, kto szuka odpowiedzi na pytanie jak zbliżyć się choć trochę do wymarzonego życia, ją kupi, może liczyć na rzetelny, interesujący wywód, podparty własnym doświadczeniem błękitnookiego Doyla. W książce nie ma męczących, amerykańskich zabiegów, które są często stosowane w tak zwanych poradnikach życiowych, a które na kogoś wychowanego wśród ponurych Słowian, mogą działać z odwrotnym skutkiem, niż zamierzony.

Czego można oczekiwać po książce? Zachęty do określenia własnej wizji (popieram). Podkreślania, że „zawsze mamy wybór” (to prawda). Promowania idei bycia wdzięcznym za to, co się ma (piękna sprawa). Właściwie autor kręci się wokół bardzo uniwersalnych prawd. Pytanie jednak do kogo mówi.

Czego oczekujesz i kim jesteś?

Czyli istotne jest tutaj pytanie „kim jesteś?”. Czy jesteś osobą, która szuka gotowych recept? Kiedyś prowadziłam warsztat, na którym dzieliłam się swoim doświadczeniem z procesu odkrywania tego, co kocham robić i moich wzlotów i upadków z podążania tą ścieżką. Dziewiętnaście osób słuchało uważnie, a jedna wstała i powiedziała, że myślała, że to będzie warsztat na którym ktoś przyjdzie i powie jej „co ona ma zrobić”. Krok po kroku.

Otóż ani ja, ani Bob Doyle nie jesteśmy dostarczycielami gotowych przepisów na wspaniałe życie. Bob Doyle dzieli się swoim doświadczeniem i zaprasza do rozmowy. Zadaje dużo pytań. To ciekawsze niż wykłady ex cathedra. Udziela też dobrych rad, ale można wyczuć, że nie są to rady, których wysłuchał na drogim seminarium za kilka tysięcy dolarów, tylko takie, które płyną z tego, czego autentycznie doświadczył. Jednym słowem, dobrze się czyta.

Jeżeli jesteś osobą, która już robi to, co kocha i znalazła w sobie siłę, przeczytasz tę książkę z dużą przyjemnością i rozpoznasz w niej coś, co znasz, a być może twoja perspektywa wzbogaci się o taki, albo inny aspekt.

Dygresja na koniec (i druga książka)

Ale gdyby nagle trzeba było ewakuować się na jakiś czas na bezludną wyspę i można by było zabrać ze sobą tylko jedną książkę, myślę, że Bob Doyle zostałby w domu, a ze mną popłynęła by książka „Żywot Modrzejewskiej”, Józefa Szczublewskiego. I to nie dlatego, że mam ją dopiero od dziś, a Doyle’a już przeczytałam. Wybrałabym ją, bo mówi o kobiecie, która nie dość, że kochała to, co robiła, odnalazła w sobie gigantyczną siłę, a na dodatek nosiła piękne kapelusze i nikt jej nie podkręcał w Photoshopie błękitu tęczówek.

PS. Wspomnienie Heleny Modrzejewskiej z 1862 roku „W tym czasie czytałam malutką książeczkę zatytułowaną Higiena duszy przez Feuchterslebena. W tej książce autor starał się dowieść, że każde życzenie może być spełnione, jeśli się tego serdecznie pragnie. Wstałam z łóżka, tupnęłam nogą i zawołałam: „a zatem, ja chcę i będę wielką!” Tym krzykiem zbudziłam niańkę, obudziłam dziecko”
(cytat za: Józef Szczublewski, Żywot Modrzejewskiej, PIW)

Bob Doyle „Rób to co kochasz a znajdziesz w sobie siłę”

Wydawnictwo Studio EMKA 2013

Zdjęcie: shutterstock.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agata Dutkowska
Założycielka Latającej Szkoły dla Kobiet www.latajacaszkola.pl, doświadczona trenerka z sześcioletnią praktyką, specjalistka od kreatywnych biznesów – redaktorka i pomysłodawczyni przewodnika „Kraków kobiet” (ha!art).
Podyskutuj

[03] Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Jak wygląda szukanie pracy przez social media? Pamiętaj, że media społecznościowe mogą być Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem w tym procesie. Sprawdź jak je wykorzystać i czego absolutnie nie powinnaś robić, by sobie nie zaszkodzić. Posłuchaj 3 odcinka naszego podcastu!
 • Podcast Mamo Pracuj - 12/11/2019
kobieta siedząca na łóżku z laptopem na kolanach

[03] Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

 
 
00:00 / 16:06
 
1X

Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Zapraszamy na trzeci odcinek naszego podcastu. Dzisiaj opowiemy o roli social mediów przy szukaniu pracy.

Pierwszy odcinek podcastu – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dziećmi? – posłuchaj!

Social media – Twój sprzymierzeniec czy przeciwnik podczas szukania pracy?

Mówiąc o roli social mediów przy szukaniu pracy, nie mamy na myśli tylko LinkedIn czy Golden Line – serwisów z założenia zawodowych. Ważną rolę mogą odegrać również Twitter, Instagram czy Facebook.

Dzisiaj pracy szuka się przez internet – to jest wspaniałe źródło dotarcia do ciekawych ofert pracy.

1. W social mediach znajdziesz oferty pracy

Oferty pracy znajdziesz nie tylko na LinkedIn czy na Golden Line, ale także na Facebooku. Dzięki specjalnej funkcji Facebook Jobs możesz zapisać się na powiadomienia o interesujących Cię ofertach – dostaniesz je na maila lub przez Messengera.

Aplikując na taką ofertę – aplikujesz swoim profilem, a nie wysyłasz CV (przynajmniej na początku), potraktuj więc ten profil bardziej zawodowo.

Obserwuj posty osób prywatnych czy profile firm z branży, które Cię interesują. Dołącz do grup tematycznych – tam też pojawiają się ciekawe oferty pracy.

2. Wykorzystaj kontakty i znajomości z social mediów do szukania pracy

Obserwuj znajomych, pytaj ich o firmy i branże, które Cię interesują. Możesz napisać wprost, że szukasz pracy. Pamiętaj, że osoby z Twojej sieci kontaktów mają dostęp do zupełnie innych informacji i ofert pracy niż Ty.

Niech te osoby będą Twoimi sprzymierzeńcami podczas szukania pracy.

Na LinkediIn jest specjalna rubryka, gdzie możesz zaznaczyć, że szukasz nowych możliwości rozwoju zawodowego – dzięki temu rekruterzy szybciej Cię znajdą. A taki komunikat możesz skierować do wszystkich, oprócz Twojego obecnego pracodawcy.

3. Ucz się i bądź na bieżąco – korzystaj z wiedzy dostępnej w social mediach

Zdobywaj wiedzę z dziedziny, która Cię interesuje. Dołącz do grup tematycznych, branżowych na Facebooku czy LinkedIn. To świetna okazja by odświeżyć sobie niektóre informacje (np. jeśli wracasz do pracy po przerwie), lub zdobyć całkiem nową wiedzę, z branży, do której dopiero planujesz wejść.

W branżowych grupach dowiesz się o ciekawych spotkaniach, wystąpieniach i meetup’ach. Poznasz osoby, które działają w branży i które chętnie podzielą się swoją wiedzą i wsparciem. Zdobędziesz dostęp do wartościowych treści, artykułów czy oczywiście ofert pracy.

4. Niech social media będą Twoim sprzymierzeńcem

Zanim rekruter zadzwoni do Ciebie, dokładnie sprawdzi Twoje profile w social mediach. Także tych, które są uważane za prywatne – np. Facebooka. Nawet jeśli twój profil jest ustawiony jako prywatny – pamiętaj, że w sieci nic nie ginie i komentując, postując – zostawiasz po sobie ślad.

Rób to mądrze i pokaż się od pozytywnej strony. Niech Twój obraz w sieci wskazuje na sympatyczną, pomocną osobę, a nie na złośliwego hejtera, z którym nikt nie będzie chciał pracować.

Także Twoje prywatne zainteresowania – np. decoupage, gra na instrumencie czy miłość do gór – dużo o Tobie mówią i mogą mieć znaczenie przy zaproszeniu Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

5. Działaj świadomie i z pomysłem

Korzystaj z wiedzy dostępnej w social mediach, świadomie buduj swój wizerunek – to wszystko sprawi, że social media będą Twoim sprzymierzeńcem podczas szukania pracy.

Posłuchaj drugiego odcinka podcastu Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Dowiedz się więcej i przeczytaj

Czy social media mogą pomóc znaleźć pracę?

Jak skutecznie szukać pracy w sieci?

7 najczęstszych błędów, które możesz popełnić szukając pracy

zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podcast Mamo Pracuj
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Jak stworzyć najlepszy biznesplan? Bezpłatne spotkanie dla mam – zapisz się!

Myślisz o założeniu własnej działalności i zastanawiasz się od czego zacząć planowanie biznesu? Chcesz kompleksowo przygotować się do założenia własnej firmy? A może będziesz ubiegać się o środki na rozpoczęcie działalności? Wspaniale! Zapraszamy Cię na bezpłatne warsztaty dotyczące tworzenia biznesplanu.
 • Anna Łabno - Kucharska - 08/11/2019

Jesień jest idealnym czasem, żeby pomyśleć o własnej firmie. Tym bardziej, że właśnie wtedy obchodzimy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Z tej okazji, już 20 listopada w Krakowie, chcemy Was zaprosić na bezpłatne warsztaty oraz indywidualne konsultacje, dotyczące tworzenia biznesplanu specjalnie dla przedsiębiorczych mam!

Nie czekaj i zapisz się już dziś!

Spotkaj się z nami, a my opowiemy Ci o:

 • drogowskazach na drodze planowania własnego biznesu,
 • czym jest biznesplan, po co i jak się go tworzy oraz jakie ma znaczenie,
 • najważniejszych elementach biznesplanu, które przesądzają o powodzeniu biznesu,
 • środkach o jakie możesz ubiegać się na starcie prowadzenia działalności!

Damy Ci przestrzeń na zadawanie pytań. Podzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami.

Warsztaty poprowadzą eksperci i praktycy, z którymi współpracujemy od lat:

 • Dariusz Pierzak – finansista z wykształcenia, doświadczenia, zamiłowania i przekonania. Jako właściciel własnej firmy oraz wieloletni kontroler i dyrektor finansowy w dużych przedsiębiorstwach ma praktyczną wiedzę biznesową, i z pasją się nią dzieli.
 • Agnieszka Pierzak – od 2004 roku związana zawodowo z tematyką funduszy unijnych. Najpierw jako pracownik instytucji m.in. ZPORR i POKL, gdzie doskonaliła umiejętności z zakresu wdrażania i rozliczania środków unijnych.

Zespół Mamo Pracuj również tam będzie! 🙂

Poznaj szczegóły i zgłoś się już dziś!

Jesteśmy przekonane, że będzie to owocny czas!

Kiedy się widzimy?

 • 20 listopada 2019 r., w godzinach od 10:00 do 13:00

Gdzie?

 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
 • 31-124 Kraków, ul. Rajska 1, sala nr 247 (II piętro, prawe skrzydło)

Jak się zapisać?

Aby wziąć udział w bezpłatnym spotkaniu wystarczy wypełnić formularz 🙂

Na spotkanie zapraszamy również z dziećmi.

W sali, gdzie będą odbywać się warsztaty będzie przygotowany mały kącik dla dzieci 🙂

Jeśli zapisałaś się, ale nie będziesz mogła przyjść z przyczyn losowych, prosimy poinformuj nas o tym. Dzięki temu inna mama będzie mogła skorzystać 🙂

Masz jakieś pytania?
Pisz do mnie: [email protected]

W końcu, kto pyta nie błądzi 😉

Zapraszamy!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Łabno - Kucharska
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail