Czego szukasz

Rób to co kochasz a znajdziesz w sobie siłę

Zamiast recenzji jednej książki polecę Wam od razu dwie pozycje. Rób to co kochasz a znajdziesz w sobie siłę i drugą, o której na końcu. To do dzieła!

  • Agata Dutkowska - 27/02/2014

Tytułem wstępu

Zacznę od takiej uwagi – Bob Doyle nie jest w moim typie, ale dobrze mu z oczu patrzy i przystojny z niego gość. Kiedy dostałam do recenzji jego książkę, najpierw przeczytałam ją, a później postanowiłam, że zobaczę jak Bob Doyle wygląda. Google wie wszystko. Powiem tak – jestem nieco uprzedzona do estetyki oraz sofistyki, która towarzyszy zjawisku zwanemu „prawo przyciągania” oraz filmowi „Sekret”. A Bob Doyle to chłopak z „sekretnej” ferajny. Wystąpił w tym filmie i tworzy produkty on-line, które reklamuje za pomocą zdjęć, na których ktoś mu brutalnie podkręcił błękit oczu w Photoshopie. Uśmiecha się tak, jakby go ktoś niewidzialny ciągnął za kąciki ust. Konia z rzędem temu, kto mi wytłumaczy, dlaczego większość, jeśli nie wszyscy przedstawiciele nurtu „rób to co kochasz i przyciągaj do siebie to, czego pragniesz” ubierają się podobnie i nie jest to styl, który nazwałabym „inspirującym”.

Jak zbliżyć się do wymarzonego życia?

Dobrze, to były uwagi poboczne. Przejdę do meritum. Ta książka nie jest obciachowa i  jeżeli ktoś, kto szuka odpowiedzi na pytanie jak zbliżyć się choć trochę do wymarzonego życia, ją kupi, może liczyć na rzetelny, interesujący wywód, podparty własnym doświadczeniem błękitnookiego Doyla. W książce nie ma męczących, amerykańskich zabiegów, które są często stosowane w tak zwanych poradnikach życiowych, a które na kogoś wychowanego wśród ponurych Słowian, mogą działać z odwrotnym skutkiem, niż zamierzony.

Czego można oczekiwać po książce? Zachęty do określenia własnej wizji (popieram). Podkreślania, że „zawsze mamy wybór” (to prawda). Promowania idei bycia wdzięcznym za to, co się ma (piękna sprawa). Właściwie autor kręci się wokół bardzo uniwersalnych prawd. Pytanie jednak do kogo mówi.

Czego oczekujesz i kim jesteś?

Czyli istotne jest tutaj pytanie „kim jesteś?”. Czy jesteś osobą, która szuka gotowych recept? Kiedyś prowadziłam warsztat, na którym dzieliłam się swoim doświadczeniem z procesu odkrywania tego, co kocham robić i moich wzlotów i upadków z podążania tą ścieżką. Dziewiętnaście osób słuchało uważnie, a jedna wstała i powiedziała, że myślała, że to będzie warsztat na którym ktoś przyjdzie i powie jej „co ona ma zrobić”. Krok po kroku.

Otóż ani ja, ani Bob Doyle nie jesteśmy dostarczycielami gotowych przepisów na wspaniałe życie. Bob Doyle dzieli się swoim doświadczeniem i zaprasza do rozmowy. Zadaje dużo pytań. To ciekawsze niż wykłady ex cathedra. Udziela też dobrych rad, ale można wyczuć, że nie są to rady, których wysłuchał na drogim seminarium za kilka tysięcy dolarów, tylko takie, które płyną z tego, czego autentycznie doświadczył. Jednym słowem, dobrze się czyta.

Jeżeli jesteś osobą, która już robi to, co kocha i znalazła w sobie siłę, przeczytasz tę książkę z dużą przyjemnością i rozpoznasz w niej coś, co znasz, a być może twoja perspektywa wzbogaci się o taki, albo inny aspekt.

Dygresja na koniec (i druga książka)

Ale gdyby nagle trzeba było ewakuować się na jakiś czas na bezludną wyspę i można by było zabrać ze sobą tylko jedną książkę, myślę, że Bob Doyle zostałby w domu, a ze mną popłynęła by książka „Żywot Modrzejewskiej”, Józefa Szczublewskiego. I to nie dlatego, że mam ją dopiero od dziś, a Doyle’a już przeczytałam. Wybrałabym ją, bo mówi o kobiecie, która nie dość, że kochała to, co robiła, odnalazła w sobie gigantyczną siłę, a na dodatek nosiła piękne kapelusze i nikt jej nie podkręcał w Photoshopie błękitu tęczówek.

PS. Wspomnienie Heleny Modrzejewskiej z 1862 roku „W tym czasie czytałam malutką książeczkę zatytułowaną Higiena duszy przez Feuchterslebena. W tej książce autor starał się dowieść, że każde życzenie może być spełnione, jeśli się tego serdecznie pragnie. Wstałam z łóżka, tupnęłam nogą i zawołałam: „a zatem, ja chcę i będę wielką!” Tym krzykiem zbudziłam niańkę, obudziłam dziecko”
(cytat za: Józef Szczublewski, Żywot Modrzejewskiej, PIW)

Bob Doyle „Rób to co kochasz a znajdziesz w sobie siłę”

Wydawnictwo Studio EMKA 2013

Zdjęcie: shutterstock.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agata Dutkowska
Założycielka Latającej Szkoły dla Kobiet www.latajacaszkola.pl, doświadczona trenerka z sześcioletnią praktyką, specjalistka od kreatywnych biznesów – redaktorka i pomysłodawczyni przewodnika „Kraków kobiet” (ha!art).
Podyskutuj

Od czego zacząć tworzenie własnego biznesu?

Dobra koniunktura w gospodarce to zachęta do tworzenia własnego biznesu. Chętnych nie brakuje, podobnie jak pomysłów na wiele atrakcyjnych usług i produktów. Nie każdy posiada wiedzę, nabytą na temat zakładania firmy. Bez względu na branżę, zwykle początkujący przedsiębiorca zadaje sobie pytanie, od czego zacząć?
  • Dominika Kamińska - 25/04/2019
laptopy i dokumenty na stole, ręce osób planujących działania biznesowe

Biznesplan to podstawa

Własny biznes kusi, ponieważ daje poczucie, że tworzymy coś nowego, unikatowego. Autor pomysłu decyduje o tym, jaki przyjmie kształt i w jakim tempie ruszy na podbój wymagającego rynku. Biznesmen amator na początku obawia się formalności i zderzenia z biurokracją. Wbrew pozorom, to nie jest najtrudniejszy etap, ponieważ wiele spraw można załatwić już przez Internet.

O wiele większym wyzwaniem jest dokładne sprecyzowanie charakteru naszej działalności. Nadmierne rozdrobnienie oferty może zdezorientować potencjalnych klientów. Jeden lub dwa konkrety dają bardziej czytelny znak, w czym się specjalizujemy. Warto określić też grupę docelową, jakiej dedykujemy swoją działalność. Pomoże to później w procesie promowania strony internetowej przez firmy takie, jak Netmove. Przed przystąpieniem do działalności nie zaszkodzi również sprawdzić, jak prezentuje się oferta konkurencji.

Koszty prowadzenia biznesu

Każda działalność gospodarcza kosztuje. Przedsiębiorca płaci podatki, składki, rachunki, inwestuje w sprzęt i oprogramowanie. Ponosi koszty wynajmu biura, zakupu usług i półproduktów, z których tworzy swoją ofertę. Najlepiej wyliczyć koszty zanim się pojawią i ocenić, na ile są realne do udźwignięcia.

Biznes to również szeroko zakrojona akcja promowania firmy, na przykład przy pomocy agencji interaktywnej. Żeby móc odróżnić się od konkurencji, trzeba zainwestować w działania pozycjonujące stronę internetową. Wybierając usługi Netmove, można liczyć na 15 lat doświadczenia w promocji witryn. Firma proponuje usługi SEO, wykonuje audyty, konsultacje, linkowanie stron. To szeroko zakrojone działania, obliczone na nieco wolniejszy, ale stabilny sukces. Na promocji marki w Internecie nie warto oszczędzać. To inwestycja, która daje całodobową promocję przez wszystkie dni w roku.

Rejestracja i podatki

Nie każda działalność gospodarczą należy rejestrować. Przy drobnej działalności, w której przychody nie przekraczają 50 proc. płacy minimalnej można prowadzić działalność w opcji niezgłoszonej do urzędu. Każdy przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania, od których zależy rodzaj księgowości firmy. Nie można jej zmienić w dowolnym momencie, dlatego warto zdecydować się na najtańszą. Rejestrując firmę od razu należy wskazać formę opodatkowania, jak również określić sposób płacenia zaliczek na podatek. Do wyboru są opcje miesięczne oraz kwartalne.

Nowy biznes najlepiej promować od razu. Pomoże w tym Netmove, opracowując odpowiednią strategię, uzależnioną od konkretnej branży. W tym celu bardziej przyda się dobrze zaprojektowana strona internetowa niż nawet stacjonarna siedziba firmy.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

Jak odkryć swoje mocne strony i ruszyć z miejsca – video z Kamilą Rowińską

Jak odkryć swoje mocne strony i ruszyć z miejsca - po urlopie macierzyńskim? Od czego zacząć? Jak porozmawiać ze swoją rodziną o swoich potrzebach dotyczących rozwoju? Zobacz video z Kamilą Rowińską i zrób pierwszy krok.
  • Joanna Gotfryd - 24/04/2019
zadowolona kobieta w okularach pracuje przy komputerze

Jak odkryć swoje mocne strony i ruszyć z miejsca?

Zapraszam Was do obejrzenia video z Kamilą Rowińską – coachem, kobietą, która wspiera inne kobiety w rozwoju osobistym, zawodowym i niezależności. Autorką 7 książek i mamą dwójki dzieci.

Z tego video dowiesz się:

  • Jak znaleźć swoją drogę zawodową?
  • W którą stronę pójść, kiedy jestem na rozdrożu?
  • Od czego zacząć?
  • Jak uwierzyć we własne możliwości?
  • Jak najlepiej wykorzystać swój potencjał?
  • Jak rozmawiać z bliskimi o potrzebie własnego rozwoju?

Zobacz też inne ciekawe materiały video:

Jak uwierzyć w siebie i odkryć swoją siłę? 

Jak pokonać strach przed działaniem

Jak przestać się przejmować co powiedzą inni? 

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail