Czego szukasz

Rekruter w IT to zawód z wielkim potencjałem! Przeczytaj naszą rozmowę i poznaj Talent Place!

Po pandemicznym trzęsieniu ziemi, branża HR na rynku IT dostała wiatr w żagle! Rekrutacja to Twój żywioł? Szukasz miejsca, w którym rozwiniesz swoją rekruterską pasję? Dziś rozmawiamy z Klaudią Żmudą, która opowiada, jak wygląda zawodowa codzienność w wyjątkowym miejscu – Talent Place. Zapraszamy!

Klaudia Żmuda rekruter w Talent Place

Dzień dobry Klaudio, cieszę się, że możemy dziś porozmawiać! Od lat pracujesz dla branży HR w IT, zaczynałaś swoją pracę również od rekrutacji. Czy branża IT mocno odczuła skutki pandemii i przeżyła małe trzęsienie ziemi, czy przeciwnie, niewiele się zmieniło?

Dzień dobry, bardzo mi miło, że możemy porozmawiać. Przede wszystkim dlatego, że już jako świeżo upieczona mama zaczęłam obserwować Waszą działalność i cenić to, jak wspieracie mamy w łączeniu życia zawodowego z opieką i wychowaniem dzieci.

Sądzę, że rok 2020 dla wszystkich był trzęsieniem ziemi, w tym również dla branży IT. Każdy odczuł pośrednio lub bezpośrednio skutki pandemii i zmian, które wciąż oddziałują na nasze społeczeństwo oraz ekonomię.

Branża IT ma jednak to do siebie, że bardzo szybko dostosowuje się do zmian.

Duża dynamika firm technologicznych pozwala im bardzo szybko adaptować się do nowego środowiska. Podobnie było ze skutkami pandemii. Przykładem może być praca zdalna. Gdy dla większości organizacji przejście na pracą zdalną było dużym wyzwaniem, duża część firm z branży IT znała już ten model, korzystała z niego częściowo lub w pełni, przez co samo przejście było dość płynne.

Zapotrzebowanie na rekruterów w branży IT jest dalej bardzo duże. Kto według Ciebie sprawdza się na tym stanowisku? Jakie cechy powinien mieć dobry rekruter?

Tak, to prawda. Choć w początkowej fazie pandemii zauważalne było cięcie kosztów działalności, tzw. backoffice, w tym m. in. działów HR oraz rekrutacji. Wiele HR’owców oraz rekruterów IT straciło pracę i było to zauważalne na portalach branżowych.

Rok 2021 przyniósł nam jednak sytuację odwrotną – branża IT poszukuje obecnie coraz więcej specjalistów z zakresu rekrutacji i jest to zawód ze sporym potencjałem. Od kilku miesięcy mamy stały przyrost liczby ogłoszeń o pracę dla rekruterów w branży IT.

Kto się sprawdzi w takiej roli? Przede wszystkim osoby otwarte na ludzi oraz relacyjne. Rekrutacja w branży IT jest trudna i wymagająca, opiera się na budowaniu relacji – z biznesem, z kandydatem. Jest to rynek pracownika, zdeterminowany wysoką konkurencją i dynamiką działań.

Praca w rekrutacji IT to pewnego rodzaju sposób i kultura pracy, którą trzeba zrozumieć, polubić i za nią podążać. Co więcej, elastyczność. Ta cecha jest teraz często podawana jako kompetencja przyszłości. W połączeniu z ciągłą potrzebą uczenia się i rozwijania – to mieszanka idealna.

Firma Talent Place, w której pracujesz, poszukuje właśnie takich osób? 🙂 Wiem, że Talent Place stawia na elastyczność i oferuje swoim pracownikom różne możliwości zatrudnienia.

Tak, Talent Place to właśnie tacy ludzie. Co więcej, to stale rosnąca społeczność osób o różnych kompetencjach i ciekawym doświadczeniu specjalizujących się w rekrutacjach dla przeróżnych branż. W mojej ocenie, partnerstwo i elastyczność to coś, co spowodowało, że nawiązałam współpracę z Talent Place.

Planowałam powrót do pracy etatowej po urlopie macierzyńskim, ale pandemia pokrzyżowała również moje plany. Musiałam bardzo szybko zmienić swoje oczekiwania, cele i dzięki temu już od 9 miesięcy prowadzę własną firmę, w której wspieram organizacje w procesach HR, a dodatkowo współpracuję z Talent Place w zakresie koordynacji procesów rekrutacyjnych dla branży IT.

Współpraca z Talent Place pozwoliła mi się rozwinąć i przejść od prowadzenia procesów do zarządzania zespołami oraz procesami rekrutacyjnymi przy pełnym wsparciu i powierzonej odpowiedzialności.

Chcesz dołączyć do zespołu Talent Place? Kliknij i zobacz aktualne oferty!

Proszę opowiedz, czym różni się praca na stanowisku IT Recruiter, od pracy w roli Freelance IT Recruiter?

Oba modele współpracy zostały stworzone, aby sprostać oczekiwaniom społeczności IT rekruterów. Wynika to z dwóch rodzajów współpracy jakie oferujemy naszym klientom. Pierwszy, to praca projektowa, działania w ramach konkretnych rekrutacji i współpraca z klientem w określonym obszarze.

W tej roli dobrze sprawdzą się freelance IT rekruterzy, którzy mają ograniczone możliwości czasowe ze względu na swoje własne projekty, ale są w stanie przeprowadzić dodatkowe procesy rekrutacyjne dla naszych klientów. Jest to praca stricte zadaniowa i projektowa w określonym czasie i z określoną stawką. Model ten dobrze sprawdzi się dla osób, które prowadzą własną działalność, choć nie tylko.

Z myślą o rekruterach, którym zależy na współpracy długofalowej stworzyliśmy rolę IT Recruiter. Stanowisko to obejmuje zatrudnienie w oparciu o dowolną umowę w wymiarze pełnego etatu i świadczenia usług rekrutacyjnych dla klientów, z którymi aktualnie współpracujemy w sposób ciągły. Zakres zadań jest bardzo zbliżony. Jest to realizowanie projektów rekrutacyjnych end-to-end. Różnice dotyczą przede wszystkim wymiaru i formy współpracy.

Jaką formę zatrudnienia wybrałaś dla siebie?

Ze względu na jednoosobową działalność gospodarczą, wybrałam model freelancerski. Współpracę z Talent Place zaczęłam od jednego projektu, a dzisiaj jestem zaangażowana w kilka jednocześnie. Taka forma współpracy jest dla mnie najkorzystniejsza.

Połączenie roli mamy i pracownika to duże wyzwanie! Opowiedz proszę, co pomaga Ci połączyć pracę z wychowywaniem dzieci? Masz jakieś sprawdzone tricki?

O tak, zgadzam się! Bardzo cieszę się, że padło to pytanie, bo przy okazji chciałam powiedzieć, że

każda mama, która łączy opiekę i wychowanie dziecka z pracą zawodową, to dla mnie bohaterka. Trzymam kciuki za każdą taką kobietę i kibicuję jej z całego serca. Wiem, jak wiele wysiłku, trudu, wyrzeczeń, ale również walki z samą sobą to nas kosztuje.

Od zawsze uwielbiałam pracę, która jest również moją pasją. Wydawało mi się czymś naturalnym, że po urlopie macierzyńskim bardzo łatwo będzie mi ponownie do niej wrócić. Gdy tak teraz o tym myślę, to sama się do siebie uśmiecham i stwierdzam, jak bardzo byłam nieświadoma roli matki. Pojawienie się córki przewróciło nasz świat do góry nogami. Skupiłam się wyłącznie na niej, a myśl o powrocie do pracy zeszła na dalszy plan. Gdy szok zmiany minął, zaczęło mi jednak brakować satysfakcji, którą dawała mi praca.

Zmieniły się jednak moje oczekiwania i potrzeby jako pracownika, dlatego zdecydowałam się pracować na własnych zasadach i po mojemu. Tak, aby nic nie zakłócało mi najważniejszej roli – mamy. Pracuję przede wszystkim dzięki wsparciu męża i rodziny. To dzięki nim mogę pracować również w ciągu dnia, a nie jedynie w trakcie drzemki córki i wieczorami. 😉

Bardzo pomocne jest planowanie pracy, ale również określenie swoich możliwości. Czyli świadomość swoich ograniczeń, w tym również czasowych. Jak sami widzicie, współpraca z TP jest w tym zakresie idealna.

Talent Place to miejsce, w którym praca odbywa się zadaniowo. A jak wygląda atmosfera w firmie?

Atmosferę w Talent Place buduje przede wszystkim zrozumienie i otwartość na drugiego człowieka. Masz poczucie pracy z osobami, które naprawdę cenią Twoją pracę i liczą się z nią. Twój głos jest słyszalny i jeżeli tylko chcesz, to możesz angażować się w przeróżne aktywności i działania, a przy tym stale się rozwijać. Pomimo całkowitej pracy zdalnej, masz poczucie pracy zespołowej i zawsze możesz liczyć na pomoc.

W Talent Place stawiamy na partnerstwo. To wartość, która w pracy przekonuje mnie najbardziej.

Talent Place - społeczność ekspertów i profesjonalistów

Co najbardziej cenisz w swojej pracy?

Wspomniane partnerstwo, jasność intencji, wspólny cel oraz empatia – to jest dla mnie najważniejsze. Moim zdaniem, bez tych wartości, ciężko jest zbudować efektywne środowisko pracy. Dodatkową wartością jest również różnorodność wyzwań, które każdy projekt ze sobą niesie. Wynika to przede wszystkim z faktu dużego portfolia klientów.

A gdybyś miała w kilku słowach zachęcić inne mamy do podjęcia wyzwania i aplikowania do Talent Place, co byś im powiedziała?

Może będzie to dość oklepane, ale

jeżeli czujecie, że jest to odpowiedni moment na powrót do pracy, to nie wahajcie się! Odważcie się. Zawsze warto porozmawiać niż później żałować, że czegoś się nie zrobiło.

Talent Place to społeczność ekspertów i profesjonalistów otwartych na ludzi. Już na etapie samej rozmowy rekrutacyjnej możemy wspólnie ocenić, czy to dobry moment na dołączenie do społeczności. Każda nowa osoba ma wpływ na to, w jakim stopniu chce i może zaangażować się w życie firmy oraz całej społeczności. Nie ma tu przymusu, sztywnych zasad. Są relacje, które budują to miejsce jako przyjazne do pracy – mamom szczególnie. 🙂

Serdecznie dziękuję za rozmowę!

Sprawdź aktualne oferty pracy od Talent Place w naszej Bazie!

Zdjęcia: własność prywatna Klaudii

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa mama i żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka podróży i pysznego jedzenia.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie