Czego szukasz

Rekordowa podwyżka składek ZUS dla firm w 2020 roku

W ostatnich dniach rząd pracował nad założeniami do projektu budżetu na 2020 rok. W wyniku nowych planów, przedsiębiorców czekają podwyżki składek ZUS. Kolejna, coroczna podwyżka, będzie najwyższą jak do tej pory w historii, bo podniesie się aż o 9,7 %. Co to oznacza w praktyce, kiedy zmiany zaczną obowiązywać i jak skorzystać z ulg?

kobieta robi notatki w zeszycie, na kolanach ma laptop

Podwyżka składek ZUS dla firm w 2020 r.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku przedsiębiorcy mogą się spodziewać, że składki ZUS wyniosą ich niemal 1500 zł. Jest to oczywiście efektem podniesienia kwot wynagrodzeń, na podstawie ich wysokości oblicza się kwotę składki. Średnie wynagrodzenie ma wzrosnąć z 4765 do 5227 zł.

Podwyżki na poszczególnych szczeblach

Bazując na danych z tego roku oraz na informacji o wzroście wynagrodzenia można średnio oszacować ile będą wynosiły poszczególne składki:

  • Składka emerytalna – 612,19 zł (wzrost o 54,11 zł)
  • Składka rentowa – 250,90 zł (wzrost o 22,18 zł)
  • Składka chorobowa – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
  • Składka wypadkowa – 52,37 zł (wzrost o 4,62 zł)
  • Składka na Fundusz Pracy – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)

Nie wiadomo jeszcze o ile podniesie się kwota składki zdrowotnej. Te dane poznamy dopiero w połowie stycznia 2020 r. choć na podstawie tegorocznych danych prognozuje się, że może wynieść ok 370-380 zł.

Ulgi dla przedsiębiorców

Są dwie opcje obniżenia składek ZUS-owskich dla przedsiębiorców. Pierwsza z nich dotyczy tylko nowych przedsiębiorców i obowiązuje przez dwa lata działalności – jest to ZUS preferencyjny. Składki płacone w ramach tej opcji są dużo niższe niż standardowe, choć trzeba pamiętać, że i one przy podwyżkach idą w górę.

Druga opcja to opłacanie składek w zależności od wysokości przychodu – nie może ona przekroczyć 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za poprzedni rok. Warto przypomnieć, że taka forma ulgi została wprowadzona od tego roku.

Źródło: forbes.pl

Zdjęcie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie