Czego szukasz

Czy można wydawać mniej?

Rok bez zakupów, czy to w ogóle możliwe? Wysiąść z pędzącego pociągu konsumpcji, zatrzymać się i pomyśleć dokąd tak naprawdę pędzimy? I po co? 10 polskich rodzin podjęło się tego wyzwania, a ich i swoje doświadczenia opisała Marta Sapała w książce Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków. Po jej lekturze mam w głowie więcej pytań niż odpowiedzi.

Praktykując moje tegoroczne workation w domu z ogrodem, 200 km od domu wybrałam się z młodszą córką do lokalnej biblioteki. Nieograniczona (bo będziemy tu tylko 2 tygodnie) ilość książek, zanurzamy się w niej obie z radością. Pożyczyłyśmy Misia Kazimierza Pauliny Wilk (książka dla dzieci i nie całkiem dorosłych) oraz Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków.

Rok bez Zakupów

Autorka, warszawska dziennikarka bynajmniej nie przymierająca głodem, podejmuje się ograniczenia konsumpcji przez rok. Do swojego eksperymentu zaprasza dziesięć polskich rodzin.

Wyzwanie podejmują między innymi: rodzice z trójką dzieci mieszkający na wsi, rodziny z dużych miast, singielka pracująca w korporacji i odwiedzająca codziennie galerie handlowe, samotna matka z 2 córkami i młoda rodzina mieszkająca na Islandii.

Czy można wytrzymać rok bez kupowania? Czy można kupować tylko to, co niezbędne? Ale co to znaczy niezbędne? Czy wyjazd na wakacje jest niezbędny? W Bieszczady czy do Włoch?
A szczepionki dla dziecka za 400 zł? Rower dla sześciolatki? Piwo? Szampon i szminka?

Dokąd doprowadzi eksperyment jej bohaterów? Nie wszyscy wytrzymają, niektórzy pożegnają się z zakupowym postem po kilku tygodniach, inni po kilku miesiącach.

Jakie trwałe zmiany dokonają się z bohaterach po zakończeniu eksperymentalnego roku? Czy po dobiegnięciu do mety od razu ruszą na zakupy w centrum handlowym? Czy nie będzie efektu jojo?

Manipulacja

Książka skłania do refleksji nad naszymi zakupowymi decyzjami. Jak bardzo dajemy się manipulować przez modę na kupowanie? Prawo wyboru dane konsumentowi jest pozorne. Tu nie chodzi o wybór między 48 gatunkami żółtych serów w hipermarkecie. My nie mamy wyboru, czy kupować, czy nie kupować. Wszystko jest tak zaprojektowane, żeby kupić.

Świat bez portfela

Bohaterowie eksperymentu okrywają moc płynącą z bezgotówkowej wymiany (nawet domów na wakacje), recyklingu i upcyklingu. Samochody zamieniają na komunikację miejską i rowery, prezenty pod choinkę wytwarzają własnoręcznie i ze zdumieniem odkrywają, że uprawa warzyw we własnym ogródku może dać tyle satysfakcji i darmowego jedzenia.

Czym zastępują dotychczasową przyjemność kupowania?

W szale letnich wyprzedaży, niesamowitych przecen (najlepsze patelnie w Lidlu tylko za 79,99) i absolutnych must-have na nowy sezon – zamiast iść na zakupy, przeczytajcie tę książkę.
Nie musicie jej kupować. Wystarczy pożyczyć z biblioteki, albo od znajomych.

Tytuł: Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków

Autor: Marta Sapała

Wydawnictwo:  Relacja / Mamania 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie tytułowe: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie