Czego szukasz

Jak obniżyć ratę kredytu we frankach?

Kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich nie musi spędzać snu z powiek. Istnieją bowiem sposoby na obniżenie raty kredytu. Pozwala na to wszystkim kredytobiorcom ustawa antyspreadowa. Dlatego jeśli spłata zbyt obciąża twój domowy budżet, weź sprawy w swoje ręce.

Ustawa antyspreadowa, która weszła w życie w sierpniu 2011 roku, umożliwia kredytobiorcom spłatę zobowiązania bezpośrednio w walucie, w jakiej zostało zaciągnięte. Co to dla nas oznacza? Możliwość samodzielnego zakupu waluty po korzystniejszym kursie niż ten w banku. Podpowiadamy, gdzie najkorzystniej nabyć interesującą nas walutę.

Gdzie najlepiej kupić franka?

Tradycjonalistki udałyby się zapewne po uzyskaniu takiej informacji do najbliższego kantoru. Mogłyby się jednak srodze zawieść, bo tam kurs może być zbliżony do tego w banku, w którym mają kredyt, więc cała akcja pozbawiona byłaby sensu.

Zdecydowanie lepszym pomysłem jest poszukanie taniego franka w sieci. Tak jak bankowość, tak i kantory wykorzystują potencjał, jaki niesie internet. Mało tego, oprócz typowych kantorów internetowych są również platformy internetowej wymiany, na których rejestrują się zarówno użytkownicy kupujący, jak i sprzedający walutę. Jeżeli zatem chcesz kupić franka szwajcarskiego, szukasz w takim serwisie najlepszej oferty – i gotowe. Serwis dobiera użytkownika, które chce franka sprzedać i wiąże wasze oferty, po czym dochodzi do realizacji transakcji. Dlaczego warto kupić walutę w internecie? – Transakcje wymiany walut są szybkie i bezpieczne. Realizowane są w oparciu o przelewy bankowe. Wystarczy posiadać dwa konta w banku – walutowe i złotówkowe. Wszystkie operacje są chronione poprzez szyfrowanie danych z zastosowaniem technologii wykorzystywanych również przez banki. Ponadto transakcji można dokonać niezależnie od pory dnia, i co ważne – bez konieczności wychodzenia z domu – przekonuje Łukasz Olek, członek zarządu Currency One SA, operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl. Oprócz bezpieczeństwa, wygody i szybkości operacji zakupu waluty przez internet, ta forma ma jeszcze jedną ogromną zaletę, a mianowicie cenę. W sieci walutę można kupić nawet 6 proc. taniej niż w tradycyjnym kantorze czy banku. Biorąc pod uwagę wysokość rat kredytów we frankach, mogą to być znaczne oszczędności. 

Ile można zyskać?

Najlepiej skalę oszczędności zobrazować liczbami. Biorąc pod uwagę, że rata kredytu sięga kilkuset franków, kilkuprocentowa różnica w skali miesiąca, a tym bardziej lat, może być ogromną ulgą dla domowego budżetu.

Dla przykładu, wymieniając 600 CHF, zapłacimy nawet do 70 zł mniej niż w banku. Same możemy to sprawdzić – serwisy bowiem publikują na swoich stronach kalkulatory korzyści, porównujące kursy w bankach i w serwisie.

W skali roku wymiana waluty online wygeneruje nam nawet do 840 zł oszczędności. Sama policz, ile to będzie w ciągu 25 czy 30 lat trwania spłaty kredytu na mieszkanie.

 Zobowiązania we frankach to zwykle wieloletnie kredyty hipoteczne, a więc wybierając tańszą niż w banku walutę, nawet o kilka czy kilkanaście groszy, przez cały okres spłaty możemy zyskać naprawdę sporo.


Photo credit: Advait Supnekar / Foter / CC BY-ND

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie