Czego szukasz

Raport Well.hr i PwC „Rodzina, ach rodzina”: Opieka nad dziećmi podczas pandemii, to także sprawa pracodawcy

Początek marca 2020 roku był dla wszystkich zupełnie nową sytuacją. Pandemia, zamknięcie szkół i przedszkoli, masowe przejścia na pracę zdalną. Okazało się, że coś co miało trwać tylko chwilę, stało się naszą nową normalnością. Jak wygląda obecnie sytuacja pracujących rodziców? Czy pracodawcy potrafili wspierać różne grupy swoich pracowników?

Lockdown i praca z dziećmi w domu

Badanie przeprowadzone podczas pandemii przez Nationale-Nederlanden, wykazało, że 39% polskich rodziców ma duże trudności z łączeniem pracy zdalnej i opieki nad dziećmi, 32% współdzieli sprzęt z dziećmi, 31% czuje się sfrustrowanych koniecznością zapewnienia opieki dziecku/dzieciom, 44% uważa, że nie ma kompetencji, by edukować zdalnie swoje dziecko, a 42% nie ma możliwości izolacji w czasie pracy zdalnej („Rodzina Przyszłości”, Nationale-Nederlanden, 2020).

Widać zatem, że trudności związane z obecną sytuacją, dotykają znacznej części pracujących rodziców, a  problem związany z zapewnieniem opieki nad dziećmi pracowników, stał się w tych okolicznościach także sprawą pracodawców.

Podczas lockdownu, gdy zamknięte zostały przedszkola i szkoły, pracodawcy nie mogli powiedzieć: „to nie nasza sprawa”. Od tego, czy ich pracownicy poradzą sobie z opieką nad dziećmi zależała ich praca. Dziś sytuacja się powtarza, a temat wspierania pracowników będących rodzicami staje się kluczową kwestią w wielu firmach. Zwłaszcza, że trudno nakreślić jakiś realny termin powrotu do normalności – mówi Joanna Kotzian, strateg well-beingu w Well.hr.

Jak pracodawcy mogą pomóc swoim pracownikom?

Podczas pierwszego, wiosennego lockdownu, wiele  wysiłku inwestowano w zbadanie nowych potrzeb pracowników i znalezienie właściwych na nie odpowiedzi.  Raport ekspertów Well.hr prezentuje rozwiązania, które od lat doskonale sprawdzają się w firmach stawiających na wspieranie swoich pracowników, ale także  narzędzia, które narodziły się  i zostały wdrożone w ciągu ostatnich miesięcy. Te rozwiązania były odpowiedzią firm na wyjątkową sytuację związaną z lockdownem i pandemią.

Fundacja Mamo Pracuj jest patronem medialnym Raportu „Rodzina, ach rodzina”, możesz pobrać go za darmo tutaj!

Co konkretnie znajdziesz w raporcie?

  • Wiedzę z zakresu wspierania pracowników, opisaną ciekawie  i dającą możliwość  pełnego wglądu w aktualną sytuację pracowników-opiekunów  na rynku pracy. 
  • Komentarze specjalistów z Polski i świata . Jednym z ekspertów raportu jest Agnieszka Czmyr-Kaczanowska – współzałożycielka Fundacji Mamo Pracuj.
  • Analizę  współczesnej rodziny w kontekście dynamicznych zmian społecznych
  • Charakterystykę wyzwania jakim jest godzenie różnych ról społecznych
  • Przykłady sprawdzonych w praktyce, skutecznych działań wspierających pracowników.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z raportem!

Grafiki: własność well.hr

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa mama i żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka podróży i pysznego jedzenia.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie