ZAINSPIRUJ SIĘ
Psycholog dziecięcy – kiedy powinniśmy się do niego udać?
- Dominika Kamińska
- 27 marca 2020
- 2 MIN. CZYTANIA
Gdy dziecko staje się nagle jakieś inne
Pierwszą rzeczą, jakiej musimy być świadomi jest to, że współcześnie dzieci podlegają ogromnej presji już od najwcześniejszych lat szkolnych. Dotyczy to nie tylko kwestii bycia zaakceptowanym przez grupę kolegów z klasy, ale także tego, że na małym człowieku spoczywa wielki ciężar w postaci nauki i ciągłego wymagania, aby było najlepsze.
Taka sytuacja powoduje, że dziecko lub nastolatek zaczyna doświadczać dużo większego stresu, niż jest sobie w stanie z nim poradzić, co może z kolei prowadzić do zaburzeń na tle psychologicznym. Jeżeli jednak wcześnie zauważymy, że coś jest nie tak, będziemy w stanie pomóc naszej pociesze jeszcze zanim wpadnie w naprawdę duży problem.
Kiedy warto zaproponować pomoc psychologa?
Gdy widzimy, że nasze dziecko nagle bardzo się zmieniło, na przykład z wiecznie uśmiechniętego i wesołego stało się ponure i unikające kontaktu, może to oznaczać, że ma jakiś problem, z którym nie daje sobie rady. Warto wtedy porozmawiać z naszą pociechą i zaproponować jej wsparcie oraz pomoc w rozwiązaniu sytuacji.
Należy jednak mieć na względzie to, aby być bardzo delikatnym – w innym wypadku nasz młody człowiek po prostu zamknie się w sobie jeszcze bardziej. Jeżeli nie wiemy, jak przeprowadzić taką rozmowę lub czujemy, że powód zmiany nastroju jest zbyt trudny, byśmy dali sobie z nim radę sami, warto zgłosić się do poradni psychologii rodzinnej. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://klinika-lmc.pl/uslugi/psychologia-dziecieca-i-mlodziezy/.
Co daje nam terapia u psychologa?
Decydując się na terapię, przede wszystkim możemy mieć pewność, że otrzymamy rzetelną i profesjonalną pomoc. Dziecko może być również bardziej skłonne do zwierzenia się obcej osobie, niż własnym rodzicom, szczególnie jeżeli problem, jaki je trapi, jest na swój sposób intymny lub wstydliwy.
Korzystając z usług psychologa mamy również szansę uchronić naszą pociechę przed popadnięciem w depresję, co jest niezmiernie ważne dla jego przyszłego rozwoju i życia jako całości.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: Pixaby.com