Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Pseudokrótkowzroczność i jej objawy – jak chronić wzrok?

  • Dominika Kamińska
  • 16 listopada 2022
  • 4 MIN. CZYTANIA
mama_z_dzieckiem_800.jpg
Zaburzenia widzenia w istotnym stopniu pogarszają codzienne funkcjonowanie naszych dzieci. Utrudniają im zarówno naukę, jak i zabawę. Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń widzenia należą wady wzroku takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy dalekowzroczność. Co ciekawe u najmłodszych może występować również pseudokrótkowzroczność. Stan ten odpowiednio wcześnie rozpoznany, może być odwracalny. Zastanawiasz się jak chronić wzrok dziecka? Poznaj porady Ekspertów.

Pseudokrótkowzroczność u dzieci

Niewątpliwie, w dzisiejszych czasach dzieci nie mają łatwo! Otaczający je świat jest pełen rozpraszaczy, które nieustannie przyciągają ich uwagę. Od najmłodszych lat styl życia dzieci predysponuje je do zaburzeń widzenia. Długie korzystanie z telefonu, komputera, laptopa czy tabletu sprzyja rozwojowi krótkowzroczności i pseudokrótkowzroczności.

Długie spędzanie czasu przed ekranem i brak regularnych przerw sprzyja nadmiernemu napięciu mięśni obecnych w oku. To z kolei nasila potrzebę podtrzymywania akomodacji oka na wysokim poziomie, czyli stanu, w którym oczy naszych dzieci chcą utrzymać możliwie najwyższą jakość widzenia przedmiotów z bliska. Częste powtarzanie tej sytuacji może doprowadzić do stanu nazywanego pseudokrótkowzrocznością.

W badaniu okulistycznym pseudokrótkowzorczność objawia się jako ujemna wada wzroku (miopia), jednakże po podaniu odpowiednich środków farmakologicznych zaburzenie ustępuje i okazuje się, że dziecko nie ma krótkowzroczności lub nawet wręcz przeciwnie, zdiagnozowana może być nadwzroczność

Jak diagnozowana jest pseudokrótkowzroczność?

Podstawowym badaniem, które pozwala ocenić stan wzroku naszego dziecka jest badanie okulistyczne i optometryczne. Jak podkreślają Eksperci z dzieckiem do specjalisty należy uczęszczać przynajmniej raz w roku. Dobry lekarz będzie w stanie ocenić wzrok dziecka i jeśli to konieczne wskaże konkretne rozwiązania jakie należy podjąć, aby chronić wzrok naszej pociechy. 

Warto wiedzieć, że zazwyczaj podstawowe badanie wzroku jest uzupełnione o badanie po cykloplegii. Właśnie ta metoda pozwala ocenić poziom wady i rozwój zaburzenia. Jest to badanie, które dzięki temu, że “wyłącza” mechanizm akomodacji, pozwala prawidłowo ocenić obecność i wielkość wady wzroku. Dzieje się to przy pomocy kropli do oczu, które jednocześnie rozszerzają źrenice. Badanie to pozwala również na dokładną ewaluację dna oka dziecka. Cykloplegię wykonuje się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W tej drugiej grupie ma ono jednak szczególnie duże znaczenie, gdyż dzieci mają wrodzoną silną akomodację, co istotnie może zaburzać diagnozę wad wzroku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania cykloplegii, przejdź tutaj.

Jak dbać o wzrok dziecka?

Chcąc zadbać o wzrok naszej pociechy, warto zacząć od regularnych, corocznych konsultacji okulistycznych. Badanie u specjalisty wskaże nam nad czym warto popracować. Jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowana wada wzroku, zapewne konieczne będzie zakupienie okularów korekcyjnych. Nie należy tego bagatelizować! Warto jak najszybciej z receptą udać się do optyka, a następnie zachęcać dziecko do regularnego noszenia okularów. W przeciwnym razie dyskomfort związany z osłabionym widzeniem będzie się zwiększać. Wybierając okulary dla swojej pociechy, warto udać się do doświadczonego specjalisty.

Jednocześnie należy podkreślić, że niezależnie od tego czy u naszego dziecka występuje wada wzroku czy nie, konieczne jest zachowanie “higieny pracy wzrokowej”. Oznacza to, że podczas korzystania ze sprzętów elektronicznych, należy zachęcać dziecko do robienia regularnych przerw w celu spojrzenia daleko. Wtedy warto poinstruować naszą pociechę, że przerwa od komputera nie oznacza przejście na telefon, tylko przerwa to czas, w którym dziecko nie korzysta z żadnego sprzętu elektronicznego. Dobrym zwyczajem będzie zachęcenie dziecka do spaceru czy zabawy na świeżym powietrzu.

Na co dzień warto także zadbać o dietę i nawodnienie dziecka. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć w świeżych, różnokolorowych warzyw i owoców. Każdego dnia dziecko powinno spożyć co najmniej 5 porcji tych produktów. Dla zdrowia oczu ważne będą także produkty stanowiące źródło zdrowych tłuszczów, między innymi orzechy, nasiona i tłuste ryby morskie. Z kolei podstawowym produktem do picia powinna być woda. 

Podsumowując, badanie wzroku to podstawowe narzędzie nie tylko do diagnostyki, ale także ochrony wzroku dziecka. Warto regularnie uczęszczać do specjalisty na wizyty kontrolne, a także jak tylko dziecko zacznie zgłaszać niepokojące objawy. Odpowiednio wczesna diagnoza wad wzroku i pseudokrótkowzroczności pomoże chronić wzrok dziecka i pozwoli zachować wysoką jakość widzenia na lata.
 
 Bibliografia:

  1. M. Jędrych i wsp. Algorytmy postępowania z pacjentem krótkowzrocznym – interpretacja danych diagnostyczno terapeutycznych wraz z analizą prospektywną. OPTYKA 4(77)2022
  2. M. Jarosz i wsp. Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. Narodowy Instytut Żywności i Żywienia, 2016.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Zobacz więcej

artykuł
Kalendarz dni wolnych w roku szkolnym 2024/2025
  • Dominika Kamińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Dobry Start
  • Dominika Kamińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Dominika Kamińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Kąpiel maluszka
  • Dominika Kamińska
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Praca zdalna przy małym dziecku
  • Dominika Kamińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
dziecko przy oknie
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content