Czego szukasz

Przygotuj plac zabaw w ogrodzie dla swojego dziecka. Nasze propozycje

Pomysłów na spędzanie czasu w ogrodzie może być wiele, jednak nie ma to jak przydomowy, własny plac zabaw. O takim bezpiecznym, spełniającym marzenia dzieci miejscu do zabawy w ogrodzie marzy każdy kto ma dzieci. Jak przygotować taki plac, o co zadbać i w jaki sprzęt warto go wyposażyć? Oto nasze propozycje.

Wybierz dobre miejsce

Nie zawsze dysponujemy dużą przestrzenią ogrodu, ale jest kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę. Bardzo ważne jest aby tak zaaranżować przestrzeń do zabawy w ogrodzie, by aktywność dzieci nie kolidowała z naszą potrzebą posiadania pięknie przystrzyżonej trawy i zadbanych grządek. Dlatego warto znaleźć odpowiednie dla placu zabaw miejsce, z dala od pięknych i delikatnych roślin.

Miejsce na zabawę dla dzieci powinno być oddalone od ulicy i dobrze widoczne z okna kuchni czy naszego tarasu. Idealnie byłoby, gdyby plac choć częściowo był położony w zacienionym miejscu oraz co bardzo istotne, z dala od zbiorników wodnych, niebezpiecznych roślin oraz wszelkiego rodzaju instalacji. Jeśli mamy do dyspozycji duży ogród, to plac zabaw może być nawet odgrodzony, jednak na tyle niskim płotkiem, żeby nie przeszkadzał on w przemieszczaniu się dzieci po pozostałej powierzchni ogrodu.

Jak nawierzchnia terenu?

Jeśli mamy mały ogród to najłatwiej jest wykorzystać do ustawienia urządzeń po prostu trawę. Nie jest ona może zabezpieczeniem przed otarciem czy uderzeniem, ale jest też najtańszą i najmniej angażującą powierzchnią.

Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca możemy pokusić się o położenie w najbardziej newralgicznych miejscach pianki lub gumy. Te materiały nie wymagają dużych nakładów finansowych i są też dostępne w łatwych do stosowania kostkach, typu puzzle. Są też łatwe w utrzymaniu.

Czas na zabawę w ogrodzie

Planując zakup urządzeń do naszego placu zabaw powinniśmy brać również pod uwagę ich gabaryty. Po pierwsze dlatego, że musimy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy urządzeniami oraz ze względu na to, że urządzenia nie powinny być wyższe niż 3 m, a w platformach czy domkach znajdujących się na wysokości powyżej 50 cm musimy zadbać o balustrady lub ścianki wysokości 70 cm. Podobnie jest w przypadku wszelkich schodków w naszych urządzeniach. Zawsze powinny znajdować się tam poręcze.

Oczywiście kupujemy takie urządzenia, które są dopasowane do potrzeb i wieku naszych dzieci.

Dla młodszych dzieci

Dla dzieci do 3 roku życia najlepiej oczywiście sprawdzą się piaskownica oraz wszelkiego rodzaju huśtawki. Jednak maluchy lubią bawić się też w odgrywanie ról, więc na pewno przyda się mały teatrzyk, domek z drewna lub innego materiału. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju instalacje przypominające pojazdy, czy duże, ogrodowe puzzle.

Dla przedszkolaków

Starsze dzieci potrzebują zdecydowanie więcej ruchu, zatem jeśli budujesz plac zabaw dla pełnego energii przedszkolaka, to warto zainwestować w urządzenia, które dadzą możliwość biegania, skakania czy wspinania się. Warto wtedy zainwestować w takie urządzenia jak trampolina ogrodowa, ścianka wspinaczkowa, równoważnia, huśtawkę typu bocianie gniazdo, czy taką, na której dziecko ma możliwość stania (i tak tego nie unikniemy).

Dzieci w wieku szkolnym

Dzieci, które uczęszczają do szkoły nadal mogą być zainteresowane możliwością korzystania z urządzeń do wspinaczki czy skakania, jak choćby trampolina ogrodowa. Jednak bardziej będą zainteresowane grami zespołowymi, czy zdobywaniem jakiś sprawności. Może warto porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się jaki rodzaj urządzeń sprawi mu radość. Dla chłopca świetnym rozwiązaniem może być kosz do koszykówki lub bramki do piłki nożnej. Dziewczynkę może ucieszyć mała altanka lub drewniany domek, w którym będzie mogła się spotykać z koleżankami. Wiele dzieci też marzy o domku na drzewie. To rozwiązanie może ucieszyć i chłopca i dziewczynkę.

Kreatywny przydomowy plac zabaw

Plac zabaw wcale nie musi być drogą inwestycją. Możemy wykorzystać naturalne materiały, tj. drewno, czy inne niepotrzebne nam materiały lub nakładem niewielkich środków finansowych stworzyć dziecku przestrzeń do zabawy. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia i czas. Do przygotowania swoich projektów możemy też zaangażować dzieci, co samo w sobie będzie już dla nich świetną zabawą.

Zdjęcia: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Matka-pracownik. Czy mamy są bardziej ambitne?

W społeczeństwie nadal panuje przykry stereotyp matki, która o siebie nie dba, porzuca myśli o karierze i do tego wszystkiego na pewno nic nie robi. Ale my matki wiemy, że to błędny stereotyp, powielany przez tych, którzy nie poznali oblicza pracującej mamy. Coraz więcej mam to przedsiębiorcze kobiety, które nie boją się zadbać same o swoją przyszłość i niezależność.
  • Agnieszka Wadecka - 19/03/2019
mama z dzieckiem na rękach siedzi przed laptopem w swoim biurze

Matka – pracownik

Jako pracownik matka jest dokładna, rzetelna i z uporem walczy o swój sukces. Dlaczego jest bardziej ambitna niż jej bezdzietne koleżanki i ma szansę osiągnąć więcej? Bo chcąc połączyć połączyć życie zawodowe z rodzinnym, mamy stają się bardzo dobrze zorganizowane, potrafią zarządzać czasem, koncentrować się na obowiązkach oraz doceniać wartość pracy.

  • Ma doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Nawet małym, złożonym z dziecka, męża i psa, ale to już coś.
  • Odkąd ma potomstwo potrafi jasno wyrazić czego oczekuje i egzekwować wykonanie zadania.
  • Nie boi się nowych wyzwań, zwłaszcza, że te z najtrudniejszych w życiu ma już za sobą – przetrwała poród, baby blues i pierwsze choroby dziecka.
  • Nie zna strachu, wszak rozmowa o awansie to pryszcz w porównaniu z wszystkimi nerwami o gorączkujące dziecko.
  • Jest mistrzem organizacji – każdy dzień ma perfekcyjnie zaplanowany, nic tylko przełożyć te umiejętności na pracę.
  • Nie zna wstydu – ciało matki przy porodzie oglądali lekarze, położne i prawdopodobnie grupa studentów. Masa kobiet pokonała bariery i karmią publicznie. W takim razie czy negocjacje z zagranicznym klientem mogą w ogóle wprowadzać w poczucie wstydu?
  • Ma ogrom sił i energii. Tych sił nie może braknąć by przeżyć każdy dzień złożony ze sprzątania, prania, gotowania, zabawy, nauki, spacerów, zakupów i oczywiście nocy pełnych pobudek. Pokłady energii i entuzjazmu w tym co robi przekłada się na całe życie mamy, wiadomo więc, że wykorzysta to w pracy.

Kariera nie tylko dla wybranych

Do powyższych argumentów napisanych z małym przymrużeniem oka trzeba dodać, że są kobiety, które po urodzeniu dziecka wcale nie chcą rezygnować z kariery. Wracają do pracy po krótkim czasie i udowadniają sobie i innym, że macierzyństwo nie stygmatyzuje ich jako gorszych pracowników. Pną się po szczeblach kariery, pokazując że macierzyństwo nie zabiło w nich ambicji, wręcz przeciwnie, wzbudziło jeszcze większe. Matki są z siebie zadowolone, gdy mogą zarabiać godziwe pieniądze na dziecko, gdy widzą dumę w oczach męża i malucha. Widzą, że świat z podziwem patrzy na matkę, która świadomie, bez problemu i z zadowoleniem łączy wymarzoną pracę z życiem rodzinnym.

Kariera nie jest tylko dla wybranych. Dla mężczyzn czy dla bezdzietnych, młodych kobiet. Kariera jest dla wszystkich, rzecz w tym, czy chcemy się jej oddać. O tym, że matki są świetnymi, ambitnymi pracownikami, właścicielkami dobrze prosperujących firm czy też kobietami pracującymi, w mogłoby się wydawać, męskich zawodach, świadczą historie mam, które czytacie na naszej stronie. One są przykładem tego, że kobieta po urodzeniu dziecka może być bardziej ambitna i potrafi zdziałać jeszcze więcej.

Źródło: www.workingmother.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama trójki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.

Jak wygląda połóg po cesarskim cięciu?

Podczas cesarki przecina się wiele warstw powłok brzusznych i jak każda operacja, zabieg ten jest obciążony powikłaniami. Połóg po cesarskim cięciu jest inny niż po porodzie siłami natury. Organizm nie tylko musi radzić sobie ze skutkami długiej i wyczerpującej ciąży, ale także dojść do siebie po operacji.
  • Alicja Zielińska - 18/03/2019
rączka noworodka

Cesarskie cięcie wykonuje się zwykle w znieczuleniu podpajęczynówkowym, więc przyszła mama ma zachowaną pełną świadomość. Jest to sytuacja korzystna, bo jeśli nie będzie przeciwwskazań, to mama i dziecko będą mogli szybko się przytulić.

Kontakt skóra do skóry w pierwszych godzinach po porodzie pozwala skolonizować dziecku dobre bakterie, z którymi maluchy rodzone siłami natury mają kontakty szybciej, bo już w drogach rodnych. Takie znieczulenie umożliwia szybkie rozpoczęcie karmienia piersią, co również wyrównuje szanse malucha w stosunku do dzieci rodzonych naturalnie.

Trudne początki po cesarskim cięciu

Zdarza się jednak, szczególnie w porodach powikłanych, gdzie priorytetem jest ratowanie życia i zdrowia, że cięcie cesarskie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Na szczęście przy wsparciu i pomocy personelu medycznego i najbliższych, również maluch z takiego porodu, ma szansę na kontakt skóra do skóry (choćby z tatą) i karmienie piersią (pomóc w przystawieniu może położna).

Pierwsze godziny po cesarce to zwykle godziny spędzone na szpitalnym łóżku z cewnikiem założonym do cewki moczowej (nie trzeba się martwić o wizytę w toalecie). Decyzję o „uruchomieniu” czyli pierwszym wstaniu z łóżka podejmuje personel i pomaga przy tym. Cewnik zostaje wyjęty, a świeżo upieczona mama powinna wykonać swoje pierwsze kroki i możliwie prędko się wyprostować.

Skutki uboczne cesarki

Rana po cesarskim cięciu może boleć i może występować normalne krwawienie połogowe. Choć czasem ginekolog wykonujący operację oczyści macicę tak skutecznie, że krwawienie nie wystąpi. Skutkami ubocznymi znieczulenia mogą być zawroty i bóle głowy, a nawet nudności. Przez pierwsze dwie doby obowiązuje dieta lekkostrawna ze względu na to, że po operacji jelita muszą podjąć perystaltykę od nowa i nie należy im serwować w tym czasie ciężkich potraw. Dość często zdarzają się zaparcia po cesarskim cięciu. Można sobie radzić doraźnie czopkiem glicerynowym i piciem dużej ilości wody.

Rana po cesarskim cięciu – szwy

Po 3 dniach można już moczyć szwy pod prysznicem. Jeśli nie założono szwów rozpuszczalnych, zostaną zdjęte po tygodniu. Szwów po cesarce nie należy drażnić, dlatego warto dobrać odpowiednie majtki. Jeśli skóra w tym miejscu ciągnie i swędzi – warto kupić specjalne maści.

Oszczędny tryb życia obowiązuje przez pierwsze tygodnie, a ćwiczenia fizyczne dozwolone są dopiero po 3 miesiącach.

Rehabilitacja po porodzie drogą cesarskiego cięcia

Niewiele mam to wie, ale odwiedzając fizjoterapeutę uroginekologicznego możemy dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy na temat postępowania po cięciu. Zaleci on na pewno odpowiednie masowanie blizny, nazywa się to „praca z blizną”, a także sprawdzi, czy nie doszło do rozstępu mięśni prostych brzucha. Specjalista taki pomoże również dobrać takie ćwiczenia, które nie zaszkodzą w czasie połogu i rekonwalescencji po cesarskim cięciu.

Brak prawidłowej rehabilitacji może nie tylko skutkować osłabieniem mięśni brzucha, a co za tym idzie – innych mięśni posturalnych, ale także skutkować problemami z kręgosłupem. Fizjoterapeuta potrafi również ocenić napięcie mięśni dna miednicy i pomóc je ćwiczyć. A to z kolei ma niebagatelny wpływ na profilaktykę nietrzymania moczu w przyszłości.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail