Czego szukasz

Przygotuj plac zabaw w ogrodzie dla swojego dziecka. Nasze propozycje

Pomysłów na spędzanie czasu w ogrodzie może być wiele, jednak nie ma to jak przydomowy, własny plac zabaw. O takim bezpiecznym, spełniającym marzenia dzieci miejscu do zabawy w ogrodzie marzy każdy kto ma dzieci. Jak przygotować taki plac, o co zadbać i w jaki sprzęt warto go wyposażyć? Oto nasze propozycje.

chłopiec na huśtawce

Wybierz dobre miejsce

Nie zawsze dysponujemy dużą przestrzenią ogrodu, ale jest kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę. Bardzo ważne jest aby tak zaaranżować przestrzeń do zabawy w ogrodzie, by aktywność dzieci nie kolidowała z naszą potrzebą posiadania pięknie przystrzyżonej trawy i zadbanych grządek. Dlatego warto znaleźć odpowiednie dla placu zabaw miejsce, z dala od pięknych i delikatnych roślin.

Miejsce na zabawę dla dzieci powinno być oddalone od ulicy i dobrze widoczne z okna kuchni czy naszego tarasu. Idealnie byłoby, gdyby plac choć częściowo był położony w zacienionym miejscu oraz co bardzo istotne, z dala od zbiorników wodnych, niebezpiecznych roślin oraz wszelkiego rodzaju instalacji. Jeśli mamy do dyspozycji duży ogród, to plac zabaw może być nawet odgrodzony, jednak na tyle niskim płotkiem, żeby nie przeszkadzał on w przemieszczaniu się dzieci po pozostałej powierzchni ogrodu.

Jak nawierzchnia terenu?

Jeśli mamy mały ogród to najłatwiej jest wykorzystać do ustawienia urządzeń po prostu trawę. Nie jest ona może zabezpieczeniem przed otarciem czy uderzeniem, ale jest też najtańszą i najmniej angażującą powierzchnią.

Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca możemy pokusić się o położenie w najbardziej newralgicznych miejscach pianki lub gumy. Te materiały nie wymagają dużych nakładów finansowych i są też dostępne w łatwych do stosowania kostkach, typu puzzle. Są też łatwe w utrzymaniu.

Czas na zabawę w ogrodzie

Planując zakup urządzeń do naszego placu zabaw powinniśmy brać również pod uwagę ich gabaryty. Po pierwsze dlatego, że musimy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy urządzeniami oraz ze względu na to, że urządzenia nie powinny być wyższe niż 3 m, a w platformach czy domkach znajdujących się na wysokości powyżej 50 cm musimy zadbać o balustrady lub ścianki wysokości 70 cm. Podobnie jest w przypadku wszelkich schodków w naszych urządzeniach. Zawsze powinny znajdować się tam poręcze.

Oczywiście kupujemy takie urządzenia, które są dopasowane do potrzeb i wieku naszych dzieci.

Dla młodszych dzieci

Dla dzieci do 3 roku życia najlepiej oczywiście sprawdzą się piaskownica oraz wszelkiego rodzaju huśtawki. Jednak maluchy lubią bawić się też w odgrywanie ról, więc na pewno przyda się mały teatrzyk, domek z drewna lub innego materiału. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju instalacje przypominające pojazdy, czy duże, ogrodowe puzzle.

Dla przedszkolaków

Starsze dzieci potrzebują zdecydowanie więcej ruchu, zatem jeśli budujesz plac zabaw dla pełnego energii przedszkolaka, to warto zainwestować w urządzenia, które dadzą możliwość biegania, skakania czy wspinania się. Warto wtedy zainwestować w takie urządzenia jak trampolina ogrodowa, ścianka wspinaczkowa, równoważnia, huśtawkę typu bocianie gniazdo, czy taką, na której dziecko ma możliwość stania (i tak tego nie unikniemy).

Dzieci w wieku szkolnym

Dzieci, które uczęszczają do szkoły nadal mogą być zainteresowane możliwością korzystania z urządzeń do wspinaczki czy skakania, jak choćby trampolina ogrodowa. Jednak bardziej będą zainteresowane grami zespołowymi, czy zdobywaniem jakiś sprawności. Może warto porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się jaki rodzaj urządzeń sprawi mu radość. Dla chłopca świetnym rozwiązaniem może być kosz do koszykówki lub bramki do piłki nożnej. Dziewczynkę może ucieszyć mała altanka lub drewniany domek, w którym będzie mogła się spotykać z koleżankami. Wiele dzieci też marzy o domku na drzewie. To rozwiązanie może ucieszyć i chłopca i dziewczynkę.

Kreatywny przydomowy plac zabaw

Plac zabaw wcale nie musi być drogą inwestycją. Możemy wykorzystać naturalne materiały, tj. drewno, czy inne niepotrzebne nam materiały lub nakładem niewielkich środków finansowych stworzyć dziecku przestrzeń do zabawy. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia i czas. Do przygotowania swoich projektów możemy też zaangażować dzieci, co samo w sobie będzie już dla nich świetną zabawą.

Zdjęcia: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie