Czego szukasz

Przygotuj plac zabaw w ogrodzie dla swojego dziecka. Nasze propozycje

Pomysłów na spędzanie czasu w ogrodzie może być wiele, jednak nie ma to jak przydomowy, własny plac zabaw. O takim bezpiecznym, spełniającym marzenia dzieci miejscu do zabawy w ogrodzie marzy każdy kto ma dzieci. Jak przygotować taki plac, o co zadbać i w jaki sprzęt warto go wyposażyć? Oto nasze propozycje.

  • Ewa Moskalik - Pieper - 14/02/2019
chłopiec na huśtawce

Wybierz dobre miejsce

Nie zawsze dysponujemy dużą przestrzenią ogrodu, ale jest kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę. Bardzo ważne jest aby tak zaaranżować przestrzeń do zabawy w ogrodzie, by aktywność dzieci nie kolidowała z naszą potrzebą posiadania pięknie przystrzyżonej trawy i zadbanych grządek. Dlatego warto znaleźć odpowiednie dla placu zabaw miejsce, z dala od pięknych i delikatnych roślin.

Miejsce na zabawę dla dzieci powinno być oddalone od ulicy i dobrze widoczne z okna kuchni czy naszego tarasu. Idealnie byłoby, gdyby plac choć częściowo był położony w zacienionym miejscu oraz co bardzo istotne, z dala od zbiorników wodnych, niebezpiecznych roślin oraz wszelkiego rodzaju instalacji. Jeśli mamy do dyspozycji duży ogród, to plac zabaw może być nawet odgrodzony, jednak na tyle niskim płotkiem, żeby nie przeszkadzał on w przemieszczaniu się dzieci po pozostałej powierzchni ogrodu.

Jak nawierzchnia terenu?

Jeśli mamy mały ogród to najłatwiej jest wykorzystać do ustawienia urządzeń po prostu trawę. Nie jest ona może zabezpieczeniem przed otarciem czy uderzeniem, ale jest też najtańszą i najmniej angażującą powierzchnią.

Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca możemy pokusić się o położenie w najbardziej newralgicznych miejscach pianki lub gumy. Te materiały nie wymagają dużych nakładów finansowych i są też dostępne w łatwych do stosowania kostkach, typu puzzle. Są też łatwe w utrzymaniu.

Czas na zabawę w ogrodzie

Planując zakup urządzeń do naszego placu zabaw powinniśmy brać również pod uwagę ich gabaryty. Po pierwsze dlatego, że musimy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy urządzeniami oraz ze względu na to, że urządzenia nie powinny być wyższe niż 3 m, a w platformach czy domkach znajdujących się na wysokości powyżej 50 cm musimy zadbać o balustrady lub ścianki wysokości 70 cm. Podobnie jest w przypadku wszelkich schodków w naszych urządzeniach. Zawsze powinny znajdować się tam poręcze.

Oczywiście kupujemy takie urządzenia, które są dopasowane do potrzeb i wieku naszych dzieci.

Dla młodszych dzieci

Dla dzieci do 3 roku życia najlepiej oczywiście sprawdzą się piaskownica oraz wszelkiego rodzaju huśtawki. Jednak maluchy lubią bawić się też w odgrywanie ról, więc na pewno przyda się mały teatrzyk, domek z drewna lub innego materiału. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju instalacje przypominające pojazdy, czy duże, ogrodowe puzzle.

Dla przedszkolaków

Starsze dzieci potrzebują zdecydowanie więcej ruchu, zatem jeśli budujesz plac zabaw dla pełnego energii przedszkolaka, to warto zainwestować w urządzenia, które dadzą możliwość biegania, skakania czy wspinania się. Warto wtedy zainwestować w takie urządzenia jak trampolina ogrodowa, ścianka wspinaczkowa, równoważnia, huśtawkę typu bocianie gniazdo, czy taką, na której dziecko ma możliwość stania (i tak tego nie unikniemy).

Dzieci w wieku szkolnym

Dzieci, które uczęszczają do szkoły nadal mogą być zainteresowane możliwością korzystania z urządzeń do wspinaczki czy skakania, jak choćby trampolina ogrodowa. Jednak bardziej będą zainteresowane grami zespołowymi, czy zdobywaniem jakiś sprawności. Może warto porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się jaki rodzaj urządzeń sprawi mu radość. Dla chłopca świetnym rozwiązaniem może być kosz do koszykówki lub bramki do piłki nożnej. Dziewczynkę może ucieszyć mała altanka lub drewniany domek, w którym będzie mogła się spotykać z koleżankami. Wiele dzieci też marzy o domku na drzewie. To rozwiązanie może ucieszyć i chłopca i dziewczynkę.

Kreatywny przydomowy plac zabaw

Plac zabaw wcale nie musi być drogą inwestycją. Możemy wykorzystać naturalne materiały, tj. drewno, czy inne niepotrzebne nam materiały lub nakładem niewielkich środków finansowych stworzyć dziecku przestrzeń do zabawy. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia i czas. Do przygotowania swoich projektów możemy też zaangażować dzieci, co samo w sobie będzie już dla nich świetną zabawą.

Zdjęcia: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Wyluzowane karmienie piersią – poznajcie pozycję naturalną odchyloną

Pozycja karmienia piersią ma wpływ na zdrowie naszych dzieci oraz na nasze. Wiele mam nie jest przekonana do zmiany pozycji, kiedy jedna się sprawdza - wolą nie eksperymentować. Inne mamy nie mogą znaleźć żadnej wygodnej pozycji – jest im niewygodnie albo odczuwają ból pleców. Sposobem na wygodne i wyluzowane karmienie jest pozycja naturalna odchylona.
  • Ola Piotrowska - 22/05/2019
Karmienie piersią - pozycja naturalna odchylona

Jak wygląda pozycja naturalna odchylona?

Jest to pozycja bardzo popularna za granicą, w Polsce również coraz częściej się ją praktykuje. Ułożenie się w tej pozycji wymaga podparcia, jednak nie jest trudne. Należy ułożyć się w pozycji pół-leżącej, podłożyć pod głowę poduszkę, a następnie położyć dziecko na swój brzuch. Ważne jest, aby nie pochylać nadmiernie głowy i nie dociskać brody do klatki piersiowej. To mogłoby spowodować ból szyi.

Dlaczego pozycja naturalna odchylona jest korzystna dla mamy?

Pozycja ta pozwala mamie wyprostować plecy i odciążyć je. Dziecko leży na mamie, a nie na poduszce. Dzięki kontaktowi skóra ze skórą, nawiązuje bliski kontakt z mamą i jest spokojniejsze.

Pozycja odchylona jest polecana przez położne i doradczynie laktacyjne, ponieważ jest jedną z najbardziej fizjologicznych pozycji karmienia.

Pozycja w jakiej karmimy ma też znaczenie dla dziecka.

W tej pozycji dziecko ma swobodę ruchu i może chwycić brodawkę w najbardziej komfortowy dla niego sposób. Mleko jest zasysane przez dziecko od góry, co wiąże się z mniejszą ilością połkniętych pęcherzyków powietrza. To natomiast oznacza mniejsze ryzyko kolek niemowlęcych.

Pozycja karmienia dla mam po cesarce oraz z hiperlaktacją.

Z pozycji tej mogą korzystać kobiety po cesarskim cięciu oraz z hiperlaktacją. W pozycji naturalnej odchylonej nie napinamy mięśni brzucha, co jest wskazane po cesarskim cięciu. Odczuwamy również mniejszy ból mięśni rozluźniając całe ciało. Hiperlaktacja może powodować za duży do przełknięcia dla dziecka strumień mleka. Kiedy zasysa je od góry, ma większą kontrolę nad tym, ile go wypije, ryzyko zachłyśnięcia się jest minimalne.

Poza wszystkimi medycznymi zaletami tej pozycji, największą jest okazja dla mam, aby zrelaksować się karmiąc. Warto ją wypróbować, niezależnie czy karmienie dotyczy niemowlęcia czy starszego dziecka.

Źródła:
1. karmiuszka.pozycje-karmienia
2. mlekiemmamy.pozycje-do-karmienia-piersia
3. cnol.kobiety.med.szybki-wyplyw-pokarmu
4. karmiuszka.kolki-niemowlece
5. cnol.kobiety.sytuacje-szczegolne-bliznieta-ciecie-cesarskie
6. cnol.kobiety.szybki-wyplyw-pokarmu

Zdjęcie: archiwum autorki tekstu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ola Piotrowska
Ola Piotrowska, Twórczyni Poduszki Karmiuszki. Szczęśliwa mama trzyletniego Tadka i rocznej Hani. Dawniej prawniczka. Teraz – pełnoetatowa matka, certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią, zaangażowana we wspieranie innych mam, zwłaszcza w początkach rodzicielstwa.

Zapraszamy na konkurs Mamo Odpocznij 2019!

Dzień Matki to szczególny dzień, dlatego chcemy podkreślić jego wagę i wspólnie z Mineral Hotel **** Malinowy Raj w Solcu Zdrój, przygotowaliśmy dla Was konkurs: Mamo Odpocznij 2019. Wygrana w konkursie to 2 noclegi dla rodziny z dwójką (maksymalnie trójką dzieci) w ramach pakietu Mineralny Wypoczynek ze śniadaniem i nielimitowanym dostępem do kompleksu Basenów Mineralnych. Szczegóły w regulaminie i na naszym profilu na Facebooku. Nie czekaj! Weź udział w konkursie! :)
  • Ewa Moskalik - Pieper - 20/05/2019
widok hotelu Malinowy Raj

Świętuj z nami Dzień Matki

Drogie Mamy i nasze Czytelniczki! Specjalnie dla Was wspólnie z Mineral Hotel **** Malinowy Raj w Solcu Zdrój przygotowaliśmy konkurs z okazji Dnia Matki.

Nagrodą w konkursie jest pobyt w czterogwiazdkowym Mineral Hotel **** Malinowy Raj.

Mamo Odpocznij 2019

Biorąc udział w konkursie masz szansę spędzić dwie noce w komfortowym hotelu korzystając z nielimitowanego dostępu do wszystkich stref basenowych w kompleksie Basenów Mineralnych Hotelu, codziennych zajęć sportowych z instruktorem:

  • aktywnego poranka,
  • aqua aerobic,
  • gimnastyki w basenie

oraz śniadań w formie bogatego bufetu.

Raj dla Mam

Malinowy Raj Mineral Hotel**** to najnowszy obiekt należący do sieci Malinowe Hotele, pioniera na Polskim rynku Medical SPA i Resort. W Malinowym Raju kultywuje się pierwotną ideę SPA – sanus per aquam, czyli zdrowy przez wodę. Tylko Malinowe Hotele oferują kąpiele siarkowe w najsilniejszej na świecie wodzie siarczkowej ze źródła „”Malina””.

Hotel Malinowy Raj jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Dla najmłodszych przygotowano pokój zabaw oraz zewnętrzny plac zabaw, a to i tak nie wszystkie atrakcje dla Waszych pociech.

Dodatkowym, ważnym dla rodzin z dziećmi atutem, jest tradycyjna kuchnia regionalna, polska oraz europejska i serwowane przez nią wyśmienite posiłki, które podawane w formie szwedzkiego bufetu pozwalają na samodzielne dopasowanie swojego menu. W końcu nie będziesz musiała się martwić o gotowanie 🙂

Weź udział w konkursie na naszym profilu na Facebooku >>>

Zanim weźmiesz udział w konkursie koniecznie zapoznaj się z Regulaminem >>>

Zdjęcia: własność hotelu Malinowy Raj

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail