Czego szukasz

Przygotowane przez mamę czy ze słoiczka? Jak powinny wyglądać dania dla dziecka?

Do 6. miesiąca życia dziecka wyłącznym pokarmem, jaki powinien otrzymywać maluszek jest mleko matki. Jednak później następuje okres rozszerzania diety dziecka, a wiele mam zaczyna się zastanawiać, czy dobrym pomysłem jest obiadek dla dziecka przygotowany samodzielnie. Czy nie lepiej sięgnąć po gotowe dania ze słoiczka?

 • Dominika Kamińska - 31/07/2019

Najpierw mleko mamy

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinno się dołożyć wszelkich starań do tego, aby karmić dziecko piersią przez pierwsze pół roku życia. Wyłączne karmienie w ten sposób przynosi korzyści zdrowotne i rozwojowe dla dziecka, ale też wpływa pozytywnie na organizm matki, wspierając jej regenerację po porodzie i ułatwiając powrót do masy ciała sprzed ciąży. WHO dodaje, że warto kontynuować karmienie piersią dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu do diety dziecka pokarmów uzupełniających.

Chociaż mleko mamy jest najdoskonalszym pokarmem, jaki może otrzymać Twoje dziecko, z czasem przychodzi czas na rozszerzanie diety. W dziecięcej diecie powinny zagościć nowe produkty, które pomogą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze, których maluszek potrzebuje coraz więcej. Dlatego dobrym pomysłem będzie zapoznanie się ze schematem żywienia niemowląt, który został opracowany przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Obiadek dla dziecka – jak go komponować?

Kiedy nadchodzi 5.-6. miesiąc życia dziecka, można rozpocząć rozszerzanie diety maluszka. Rodzic powinien zadbać o to, aby pociecha otrzymywała wyłącznie te produkty spożywcze, które wyróżnia świeżość, wysoka jakość i sprawdzone pochodzenie. Pierwszy obiadek dla dziecka powinien być jednoskładnikowy, na przykład z gotowanej marchwi, dyni czy ziemniaka, które podamy dziecku w gładkiej, zmiksowanej postaci.

Dopiero na kolejnych etapach rozszerzania diety, czyli w okolicy 7.-8. miesiąca życia, można podawać mu dania o bardziej zróżnicowanej konsystencji, m.in. drobno posiekane mięso, surowe warzywa i owoce w kawałkach itp.

Gdy maluszek skończy rok, jego obiadek powinien składać się z kilku elementów. Zróżnicowana konsystencja i rozmaitość produktów, jakie znajdą się na talerzyku juniora, to podstawa stworzenia diety, która będzie odpowiednia dla dziecka. Jednocześnie tak przygotowane menu pozwoli maluszkowi kształtować, a później doskonalić ważne umiejętności, np. gryzienie, żucie czy kierowanie pokarmów do buzi.

Samodzielne gotowanie czy dania dla dziecka ze słoiczka?

Wiele mam zadaje sobie ważne pytanie związane z żywieniem dziecka – czy dobrym pomysłem będzie przygotowanie samodzielnych obiadków dla dziecka? Domowe posiłki dla maluszków mogą być dobrym wyborem, ale trzeba właściwie je komponować. Tylko wiedząc, jakie jest zapotrzebowanie maluszka na konkretne składniki odżywcze na danym etapie rozwoju, można ugotować obiadek dla dziecka, który będzie dobrze zbilansowany i wartościowy. Kluczowe jest też i to, czy mama ma dostęp do produktów spożywczych ze sprawdzonych źródeł, którym może zaufać.

Wiele mam wybiera też gotowy obiadek dla dziecka, np. dania dla dziecka Gerber lub dla starszych dzieci – Gerber JUNIOR, korzystając w ten sposób z wiedzy o prawidłowym żywieniu dzieci gromadzonej od lat przez ekspertów marki. Proces produkcji tych obiadków podlega ścisłej kontroli, a wyraźne oznaczenie grupy wiekowej, zamieszczone na etykiecie, informuje rodzica, czy dany produkt jest odpowiedni dla jego pociechy. Zwrócenie uwagi na tę informację to gwarancja wyboru dania dla dziecka zgodnego z jego potrzebami na danym etapie rozwoju.

Kiedy wybrać gotowy obiadek dla dziecka?

Obiadki gotowe mają tę zaletę, że przygotowują je specjaliści. To znakomita propozycja dla wszystkich mam, które chcą mieć pewność, że podawane przez nie posiłki dla dziecka to prawidłowo zbilansowana porcja pożywienia, która będzie zgodna z potrzebami wynikającymi z aktualnego etapu rozwoju niemowlęcia. Bez wątpienia dania dla dziecka w słoiczkach są wygodne w użyciu – wystarczy je wyjąć z szafki i podgrzać, aby serwować maluszkowi odpowiedni posiłek. To oznacza więcej czasu z dzieckiem, a przecież każda minuta ze swoją pociechą jest na wagę złota.

Ważna informacja

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

Twoje dziecko kocha LEGO? Sprawdź zajęcia online z instruktorem

Wasz wakacyjny wyjazd stoi pod znakiem zapytania? A dziecko nudzi się w domu? Mamy coś dla Was - zajęcia Lego online! Mały Konstruktor to świetna zabawa z sympatycznym instruktorem Emilem i nielimitowany dostęp do zajęć do końca roku - można budować i budować bez końca! Także po wakacjach!
 • Agnieszka Wadecka - 08/07/2020
edukido w domu, chlopcy buduja z klockow lego

Dlaczego zajęcia LEGO online to świetna alternatywa na wakacje?

To pierwsze tak nietypowe wakacje. Choć wychodząc na ulicę mamy nieraz wrażenie, że wirusa już nie ma, to według statystyk nadal liczba zachorowań rośnie, więc nic dziwnego, że boimy się planować dalekie wyjazdy.

Niełatwo też o miejsce w przedszkolu w okresie wakacyjnym, a podejrzewam, że nadal posyłanie dzieci do placówek wiąże się z pewnym lękiem.

Nie mówiąc już o tym, że nie każdy ma szansę na urlop, albo musi pracować zdalnie z domu mając dziecko pod opieką. W takich właśnie sytuacjach mogą nas uratować zajęcia zdalne, które zajmą wolny czas dziecka i pozwolą rodzicowi skupić się na obowiązkach.

Zajęcia z LEGO z instruktorem i do tego online!

Mały Konstruktor to pakiet 8 zajęć online w bardzo przystępnej cenie, prowadzonych przez sympatycznego instruktora Emila. Wybierając te zajęcia możesz korzystać z filmów bez ograniczeń – ile razy chcesz i kiedy tego potrzebujesz – do 31.12.2020 roku. Filmy trwają od 10 do 27 minut, ale na zabawę i zbudowanie konstrukcji z klocków Lego potrzeba 30 do 60 minut.

Nie obawiaj się też, że będziesz musiała kupić nowe zestawy Lego, nic z tych rzeczy! Twoje dziecko będzie tworzyć z klocków, które posiada w domu. Po prostu wyjmijcie klocki, odpalcie filmik i pokłady wyobraźni.

Instruktor będzie dawał wskazówki jak budować, ale zostawi dziecku pole do popisu na kreatywne pomysły i rozwiązania. Co więcej – istnieje ogromna szansa, iż po takich zajęciach dziecko nauczy się, że z klocków można zbudować wszystko, nie potrzeba do tego instrukcji, tylko odrobinę inwencji.

6-letni Krzyś, synek Agnieszki po pierwszych zajęciach był zachwycony i nie mógł się doczekać kolejnego spotkania z prowadzącym Emilem.

Tak, chcę zapisać dziecko na zajęcia Mały Konstruktor!

Emil pokazuje jak zbudowac konstrukcje z klockow Lego

Przeczytaj także: A może zainteresuje Cię przedszkole polsko-angielskie także online?

Jakie korzyści dają zajęcia Lego online Mały Konstruktor?

 • połączenie nauki, zabawy i poznawanie świata,
 • rozwinięcie umiejętności motorycznych – motoryka mała,
 • praca nad koncentracją,
 • tworzenie kreatywnych budowli i możliwość samodzielnej decyzji, jaki będzie ich ostateczny kształt,
 • dużo frajdy, zero nudy,
 • rozwinięcie kreatywności,
 • nauka budowania i łączenia klocków w niestandardowy sposób,
 • rozbudzenie wyobraźni.

Przeczytaj także: Wyślij dzieci na półkolonie online!

Edukido to sprawdzony pomysł na biznes w branży edukacyjnej

Edukido to autorski program zajęć edukacyjnych z klockami LEGO® dla dzieci w wieku 3-12 lat. Firma oferuje zajęcia pozalekcyjne pozwalające dzieciom lepiej poznać otaczający nas świat, tematyczne warsztaty szkolne i przedszkolne dopasowane do programu placówki, półkolonie tematyczne oraz urodziny w świecie klocków. Wiosną 2020 ruszyły także zajęcia online – Edukido W Domu

Edukido Polska bierze udział w akcji Franczyza dla Mamy organizowanej przez Mamo Pracuj.

Przeczytaj także: Pomysły na wakacje 2020. Atrakcje online dla dzieci

Zdjęcie: Edukido

Ten wpis powstał we współpracy partnerskiej i zawiera linki afiliacyjne. Klikając w nie wspierasz działania Fundacji Mamo Pracuj.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.

Wyślij dzieci na półkolonie online!

Jak zorganizować dzieciom czas w te nietypowe wakacje? Kiedy nie możesz lub nie chcesz wysłać dziecka na kolonie? Albo zwyczajnie nie możesz wziąć urlopu i najbliższe tygodnie stoją pod znakiem pracy zdalnej? Na ratunek przychodzą tematyczne półkolonie online dla dzieci! Sprawdź!
 • Agnieszka Wadecka - 07/07/2020
usmiechnieta dziewczynka siedzi przy komputerze

Półkolonie online – i to jest myśl!

Półkolonie online to najlepszy wybór dla rodziców, którzy nie chcą lub nie mogą wysłać swoich dzieci na wakacje. Wybierając tego typu zajęcia mają pewność, że dziecko ma kreatywnie zagospodarowany czas i nie surfuje w internecie na różnych podejrzanych stronach bez nadzoru. Dzięki temu rodzic może się skupić na swoich zadaniach bez żadnych obaw i wyrzutów sumienia.

Zapisz dziecko na półkolonie online!

Raz, dwa, trzy, zajęcia wybierasz Ty!

Twoje dziecko lubi się uczyć? Może woli tworzyć? Albo wręcz przeciwnie, uwielbia ruch i sport? Dla każdego znajdą się ciekawe zajęcia. Do wyboru są między innymi:

 • zajęcia przyrodnicze/ekologiczne (6-8 lat)
 • plastyczne DIY / zajęcia kreatywne (6-8 lat)
 • zajęcia tematyczne o piłce nożnej (8-12 lat)
 • zajęcia aktorskie i dubbing (6-8 lat)
 • escape room i ciekawe eksperymenty (8-12 lat)
 • dziennikarstwo i rap na wesoło (8-12 lat)
 • zumba dla najmłodszych (3-5 lat)

A może przedszkole online? Sprawdź propozycję od Early Stage!

Półkolonie online o różnych porach i dla dzieci w różnym wieku

Pojedyncze zajęcia, które trwają 50 minut kosztują tylko 39 zł. Tematyka zajęć jest dostosowana jest do różnych grup wiekowych. Co ważne, zajęcia odbywają się codziennie, kilka razy o różnych porach, więc można dobrać sobie odpowiednią godzinę do swojego harmonogramu dnia.

Kreatywne zajęcia i wyprawy przygodowe? Także w wersji online dla najmłodszych – sprawdź!

Dlaczego warto pomyśleć o półkoloniach online?

Dzieci mają latem ponad 2 miesiące wolnego. Jak mądrze zagospodarować dzieciom ten czasu? Może wysłać do dziadków, do cioci czy na kolonie? Jeśli nie masz takich możliwości, albo na przykład chcesz dać wytchnienie dziadkom – półkolonie online to świetne rozwiązanie!

Obóz magiczny z Harrym Potterem w Twoim domu? Zapisz swoje dziecko!

Warsztaty, obóz a może koło zainteresowań?

Dla większych grup – jeśli np umówicie się ze znajomymi – są organizowane dłuższe, tygodniowe obozy i warsztaty. Np. obóz dla fanów Harrego Pottera, albo obóz, na którym nastolatki mogą szkolić swoje umiejętności w prowadzeniu social mediów: Tik Toka, You Tube’a czy Instagrama. W tym przypadku wzrasta i cena (rozkłada się ona na ilość uczestników i dni obozu).

zdziecmi.pl ma w swojej ofercie także kółka zainteresowań, korepetycje i zdalne odrabianie zadań, więc możecie zaplanować różne formy pomocy naukowej na nadchodzący rok szkolny.

Sprawdź ofertę i wybierz idealną opcję dla swojego dziecka!

Ten wpis powstał we współpracy partnerskiej i zawiera linki afiliacyjne. Klikając w nie wspierasz działania Fundacji Mamo Pracuj.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail