Czego szukasz

Przelew za granicę bez konta walutowego w banku?

Przelewy zagraniczne dla jednych są niemalże codziennością, inni zaś wykonują je jedynie okazjonalnie, nawet rzadziej niż raz do roku. I w jednym, i w drugim przypadku warto poszukać takich rozwiązań, dzięki którym nie będziemy przepłacać za przelewy walutowe. Jedną z opcji godnych rozważenia są kantory internetowe, które słyną z bardzo korzystnych kursów walut i szybkiej, bezpiecznej wymiany.

osoba siedząca przy biurku trzyma w rękach banknoty i kalkulator

Komu opłaca się założenie konta walutowego?

Konto walutowe to takie, które jest prowadzone w innej walucie niż złotówki. Można je założyć w tym samym banku, w którym mamy standardowy ROR, ale warto najpierw zrobić „rozeznanie w terenie” i sprawdzić również inne oferty – przynajmniej w niektórych przypadkach możemy otworzyć rachunek walutowy, nie posiadając konta złotówkowego w tym samym banku.

Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę m.in. na koszty prowadzenia konta, przelewów wychodzących i przychodzących oraz wypłacania pieniędzy w bankomacie.

Posiadanie konta walutowego to rozsądne wyjście przede wszystkim dla tych osób, które w miarę regularnie posługują się obcą walutą, np. rozliczają się z zagranicznym klientem lub dostawcą, często podróżują lub robią zakupy online na zagranicznych portalach.

Lepsze kursy walut w e-kantorach

Zaletą posiadania konta walutowego jest to, że możemy rozliczać się bezpośrednio w wybranej obcej walucie, nie uzależniając rzeczywistych kosztów od kursów walut obowiązujących w banku.

Bankowe kursy są bowiem obciążone dość wysoką marżą, która powoduje, że powstaje spread walutowy – różnica pomiędzy ceną kupna, a ceną sprzedaży waluty. W związku z tym kiedy klient kupuje walutę, jej cena wysoka, zaś kiedy sprzedaje – niska.

Znacznie niższą marżę, a co za tym idzie – również mniejszy spread i atrakcyjniejszy kurs waluty – znajdziemy w internetowym kantorze. W zależności od tego, jaką kwotę wymieniamy, w kantorze online możemy zaoszczędzić średnio od kilku do kilkuset złotych w porównaniu do wymiany w banku.

Dla przykładu, kupując 500 EUR w internetowym kantorze zapłacimy 2148,80 PLN, zaś w jednym z największych polskich banków 2216,85 PLN (według kursów z 20.03.2017).

Wymiana waluty w internetowym kantorze odbywa się – najkrócej rzecz ujmując – poprzez przesłanie środków pomiędzy kontem złotówkowym i walutowym.

Przelew zagraniczny bez konta walutowego

Nie posiadając konta walutowego, zazwyczaj wysyłamy przelew za granicę korzystając ze zwykłego konta złotówkowego – i godząc się z tym, że możemy sporo za to zapłacić.

Na terenie Unii Europejskiej możemy wykonać przelew SEPA (tylko w walucie euro), który kosztuje ok. 5-10 zł. Jeżeli jednak chcemy wysłać środki w innej walucie niż euro lub poza UE (przelew SWIFT), cena transakcji jest już wyższa i wynosi kilkadziesiąt złotych lub procent od kwoty, którą przesyłamy.

Od pewnego czasu możemy jednak obniżyć koszt takiej transakcji, ponieważ niektóre internetowe kantory udostępniają klientom również możliwość wykonania przelewu zagranicznego, np. https://internetowykantor.pl/land/przelewy/. Do wykonania takiej transakcji w e-kantorze nie potrzebujemy konta walutowego, a jej cena jest znacznie niższa ze względu na atrakcyjne kursy walut.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Fotolia

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie