Czego szukasz

Czy kobiety nie pracują przez nadmiar obowiązków domowych? Poznaj wyniki raportu

Chcą rozwijać siebie i biznesy, które prowadzą. 49% deklaruje chęć zmiany ścieżki zawodowej. Co czwarta badana chce zamienić etat na własną działalność. A 69 % odważyło się rozmawiać z szefem o podwyżce. O kim mowa? O krakowiankach, które w sierpniu 2022 roku zostały objęte badaniem Przedsiębiorcze Krakowianki dotyczącym ich sytuacji na rynku pracy. Dowiedz się, jakie są krakowianki, czego potrzebują i co może być dla nich największym wsparciem. Przeczytaj pełny raport. Zapraszamy!

Zapisz się na spotkanie w kobiecym gronie. Porozmawiajmy o byciu aktywną zawodowo i przedsiębiorczą kobietą – krakowianką. 28 listopada o godzinie 20:00. Zapraszamy!

Przedsiębiorcze Krakowianki. Raport z badania sytuacji zawodowej kobiet

W odpowiedzi na potrzeby kobiet na rynku pracy Urząd Miasta Krakowa wspólnie z naszą Fundacją podjął się zbadania sytuacji zawodowej mieszkanek Krakowa. W ankiecie wzięło udział ponad 800 kobiet. Badaną grupą były wszystkie kobiety, które mieszkają i/lub pracują na terenie miasta Krakowa lub planują mieszkać i/lub pracować na terenie miasta Krakowa.

49 proc. ankietowanych kobiet bierze pod uwagę zmianę ścieżki zawodowej i przebranżowienie, a ponad połowa ankietowanych uważa, że zarabia za mało.

W badaniu pytano: o potrzeby krakowianek na rynku pracy, ich sytuację zawodową, skuteczne narzędzia pozwalające wspierać mamy wracające do pracy i wiele innych spraw.

Z jakimi wyzwaniami zmagają się Przedsiębiorcze Krakowianki?

 • 50 proc. badanych prowadzących własną działalność deklaruje, że ich obecne zarobki zdecydowanie nie są lub raczej nie są adekwatne do ich kompetencji i włożonego wkładu pracy.
 • 69 proc. badanych aktywnie ich poszukuje nowych możliwości rozwoju dla swojej firmy.
 • 68 proc. badanych deklaruje, że nie bierze pod uwagę zamknięcia firmy.

Jakiego wsparcia potrzebują krakowianki prowadzące działalność?

 • 62 proc. oczekuje wsparcia finansowego.
 • 54 proc. dostępu do kursów i warsztatów odpowiadających ich potrzebom.

Szczególnie wartościowe byłyby kursy podnoszące kwalifikacje, związane z obecnym zawodem (56 proc.), pomagające odkryć swój potencjał i mocne strony (42 proc.), a także szkolenia z zakresu pozyskiwania klientów i sprzedaży, wyceny swoich usłu i produktów.

Krakowianki zatrudnione na etacie

 • Aż 55 proc. ankietowanych kobiet uważa, że ich zarobki są niewspółmierne z posiadanymi kompetencjami, a 49 proc. myśli o zmianie branży. 68 proc. krakowianek zatrudnionych na umowę o pracę jest deklaruje zadowolenie ze swojej obecnej pracy.
 • 69 proc. zadeklarowało, że rozmawiało z własnej inicjatywy o podwyżce lub awansie.

Jako najczęstsze przyczyny braku rozmowy o podwyżce z własnej inicjatywy kobiety podawały strach odmową i utratą pracy, ale przede wszystkim brak pewności siebie. Jedną z przyczyn podawały też zaufanie do przełożonego i otrzymywanie podwyżki, gdy było to możliwe z jego inicjatywy.

Co pomogłoby kobietom pracującym na etacie?

Najczęściej wymieniane były kursy i warsztaty, które odpowiadałyby na konkretne potrzeby (71 proc. badanych) i zapewnienie opieki nad osobami zależnymi (47 proc.).

Najwięcej kobiet opowiedziało się za zwiększeniem liczby żłobków i przedszkoli. Pomogłoby również wydłużenie pracy placówek edukacyjnych.

Często pojawiały się też głosy za zrównaniem pensji kobiet i mężczyzn oraz wyeliminowaniu innych nierówności na rynku pracy.

Badanie pokazało również, że krakowiankom potrzebne są kontakty z innymi kobietami w podobnych sytuacjach. Dlatego pojawiły się propozycje udostępnienia w Krakowie biur coworkingowych dla kobiet i wsparcie w organizacji sieci networkingowych kobiet.

Dlaczego krakowianki nie pracują?

Najczęściej podawaną przyczyną niepodejmowania pracy przez krakowianki był urlop związany z wychowywaniem dziecka (35 proc.). Jednak aż 91 proc. ankietowanych kobiet, niepracujących obecnie zawodowo deklarowało zamiar powrotu do pracy w ciągu najbliższych dwóch lat.

95 proc. twierdzi, że partnerski podział prac i obowiązków domowych sprzyja większej aktywności zawodowej kobiet. A 90 proc. badanych uważa, że nadal więcej obowiązków domowych spada na kobiety.

To właśnie opieka nad dziećmi i osobami zależnymi według badanych ma największy wpływ na sytuację zawodową. (26 proc.). Jako kolejne kobiety wymieniły znajomość języków obcych i pewność siebie i wiara we własne możliwości.

Krakowianki chcą rozwijać swoje kompetencje

Aż 85% badanych kobiet mówi, że planuje w ciągu najbliższych dwóch rozwijać swoje kompetencje zawodowe. A 73 proc. biorących udział w ankiecie już je rozwijało w ciągu ostatnich dwóch lat.

Badanie wyraźnie pokazało otwartość kobiet na zmiany i gotowość na poświęcenie czasu i energii na własny rozwój.

Co mogłoby pomóc krakowiankom w rozwoju zawodowym?

Jako pierwsze kobiety wymieniały możliwość niepełnego wymiaru pracy, elastyczność i pracę zdalną. Kolejne punkty to organizacja giełd pracy i promowanie zatrudnienia kobiet po pięćdziesiątym roku życia. to również możliwość zdobywania doświadczenia w nowych branżach, a także wspieranie osób, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego.

W badaniu pojawiły się także inne głosy dotyczące zmian systemowych. Te wymieniane to:

 • jawność wynagrodzeń,
 • rozszerzenie urlopów ojcowskich,
 • regulacje work-life balance,
 • uproszczenie procesu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej,
 • 4-dniowy tydzień pracy,
 • wprowadzenie urlopu menstruacyjnego.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z pełnym raportem Przedsiębiorcze Krakowianki – zapraszamy!Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie