Czego szukasz

Prywatna położna – kaprys czy przywilej?

Żyjemy w XXI wieku w czasach, które ułatwiają nam każdą życiową czynność. Nowoczesne technologie, dostęp do internetu sprawiły, że żyje nam się zdecydowanie łatwiej. Możemy pracować zdalnie, uczyć się nie wychodząc z domu. Jednak jest kilka etapów w życiu człowieka, których nadal, mimo wielkiego postępu cywilizacji, bardzo się obawiamy.

Miłe wspomnienia porodu – czy to możliwe?

Porodu boi się wiele kobiet, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania. Dlaczego? Czy kobiety boją się rodzić ze względu na ból? Czy są ku temu inne powody?
Poród nie kojarzy się tylko z bólem, który idzie w niepamięć po przytuleniu noworodka.

Poród to również strach przed brakiem szacunku do rodzącej. Kobiety pragną, aby ta chwila była niezapomniana z powodu przyjścia na świat ich dziecka. Dlatego tak ważną funkcję pełni położna. Ale czy położna pamięta o tym, żeby każdą rodzącą kobietę traktować wyjątkowo i otaczać szacunkiem?

Prywatna położna

Rodząc swoje dziecko dwa miesiące temu zdecydowałam się na wynajęcie prywatnej położnej. Dlaczego? Tak jak większość kobiet bałam się bólu, ale również tego, że nie będę traktowana z szacunkiem.

Obawiałam się o swoje dziecko, o to czy przyjdzie na świat zdrowe, czy wszystko pójdzie pomyślnie, czy dojadę do szpitala o czasie, czy trafię na kompetentną osobę? Czy na sali porodowej nie zostanę sama?

Dlatego tak ważną funkcję pełnią położne, które mają nie tylko za zadanie odebrać poród, ale także otoczyć opieką rodzącą kobietę.

Kaprys czy przywilej?

Prywatna położna jest dość nowym przywilejem porodów, ale coraz częściej popularnym. Właśnie dlatego, że dba o kobietę w ciąży i jej dziecko od momentu pierwszego spotkania, czyli kilka miesięcy przed porodem.

Dostarcza ciężarnej wszelkiego rodzaju informacji o ciąży, jej prawidłowym przebiegu. Położna jest dostępna dla ciężarnej 24 godziny na dobę. Przed porodem mamy możliwość poznania sali porodowej, dokumentów, które są niezbędne podczas przyjęcia do szpitala. Położna na każdym swoim dyżurze w szpitalu może wykonać nam badanie KTG.

Znając kilka miesięcy drugiego człowieka łatwiej jest nam obdarzyć go zaufaniem, a tym samym powierzyć tak ważny moment jakim są narodziny dziecka. Wynajmując pielęgniarkę do porodu mamy pewność, że kompetentna osoba jest z nami od momentu przyjęcia do szpitala do dwóch godzin po porodzie.

Akuszerka będzie starała się zrobić wszystko, aby ułatwić nam czas porodu poprzez informacje o znieczuleniu, podaniu go w odpowiednim momencie przez anestezjologa oraz wszelkiego rodzaju ćwiczeniach i pozycjach przydatnych podczas rodzenia dziecka.

Wynajęcie prywatnej położnej na czas porodu jest coraz bardziej popularne w dużych miastach, takich jak np. Warszawa, Kraków, Wrocław czy Katowice. Ceny wahają się od 500 do 1500 zł. Kobiety płacąc czują się pewniej, odczuwają mniejszy lęk przed porodem i są pewniejsze, że wszystko skończy się pomyślnie, a dziecko przyjdzie na świat zdrowe.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Pedagog, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Mama małego Tadeusza. Założycielka bloga Looppu. Miłośniczka designu, mody oraz pedagogiki dziecka. Autorka tekstów dotyczących macierzyństwa oraz wychowania. Aktywnie uczestniczy w kursach i szkoleniach dotyczących kreatywności, zdolności oraz zabawy. Instruktorka masażu Shantala. Wielbicielka gadżetów dla dzieci i nie tylko. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie