Czego szukasz

Prowadzisz e-sklep albo kupujesz w internecie? Zapłacisz nowy podatek

Jak podaje Rzeczpospolita, rząd wkrótce planuje wprowadzenie nowego podatku od obrotu dla sklepów internetowych. Choć organizacje branżowe go popierają, dla właścicieli e-sklepów ten pomysł oznacza podniesienie cen i często utratę konkurencyjnej pozycji. Dla nasz wszystkich – klientów e-sklepów – droższe zakupy.

Według informacji podawanych przez większość serwisów informacyjnych, rząd planuje szybkie wprowadzenie podatku od obrotów. Pomysł ten poparło większość tradycyjnych branżowych organizacji handlowych. Natomiast eksperci od e-commerce jednoznacznie mówią, że nowy podatek oznaczać będzie wyższe ceny i mniejszą konkurencyjność wobec zagranicznych sklepów.

E-sklepy, których w Polsce jest około 20 tysięcy to często małe, „startupowe” firmy. Wiele z tych sklepów, będących w początkowej fazie rozwoju jeszcze nie zarabia na swoje utrzymanie. Wiele z nich prowadzą przedsiębiorcze mamy, które w ten sposób łączą pracę z wychowywaniem dzieci.

Eksperci szacują, że zmiana przepisów i nałożenie nowego podatku skutkować będzie próbami obejścia przepisów. Krzysztof Bajołek, prezes Answer.com w artykule dla Wirtualnych Mediów przytacza kilka z nich:

  • przeniesienie firmy za granicę
  • fakturowanie przez podmiot zagraniczny
  • zaniżanie kosztów sprzedaży przy jednoczesnym podnoszeniu kosztów wysyłki.

Nie wiadomo jeszcze ile wyniesie wysokość nowego podatku. Możliwe, że jego stawka będzie uzależniona od wielkości firmy oraz od branży produktów. Ale ponieważ Polacy pokochali e-handel, nowy podatek, według rządowych założeń, ma dać wpływy do państwowej kasy na kwotę ok. 2 mld zł.

Źródło: Rzeczpospolita, Wirtualne Media i Biznes.newsweek.pl

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie