Czego szukasz

Projekt: Matka Polka Kreatorka

Projektują rzeczy, tworzą rzeczywistość. Rzadko siedzą przy biurku, a jeśli już, to po to, aby projektować. Wśród ścinków materiałów, gliny, metalu i drewna starają się pogodzić pracę twórczą z macierzyństwem. Ich największym skarbem jest swoboda twórcza i rodzina. DaWanda Polska po raz pierwszy wybrała Matki Polki Kreatorki! Pracują na własny rachunek i we własnych czterech kątach. Projektują i tworzą design i modę, a ich wzory doceniają klienci w Polsce i za granicą. 

O projekcie i samym pomyśle rozmawiamy z Aleksandrą Klonowską-Szalek z DaWanda Polska.

Olu, skąd pomysł na taki projekt?

Pomysł wziął się z hiszpańskiej DaWandy. Na portalu przede wszystkim pokazujemy produkty, a przecież za każdym stoi fascynujący człowiek i jego historia. Rzadko mamy okazję to wyraźnie pokazać. Nasze koleżanki z Hiszpanii pokazały mężczyzn kreatorów. My stwierdziliśmy, że na początek wybierzemy Matki Kreatorki, bo wiemy, że w Polsce jest ich mnóstwo. Często organizujemy spotkania i szkolenia dla kobiet z zakresu sprzedaży w internecie, więc wiemy, że na DaWandzie sprzedaje teraz ponad 4 tysiące twórców, a aż 90 procent to kobiety! Piękne i zdolne.

Chcieliśmy to pokazać bardziej dobitnie. Każda matka to kreatorka, a mamy z DaWandy dodatkowo żyją z tworzenia albo marzą o tym, żeby móc się z tego utrzymać. Wybraliśmy te kreatorki, które z tworzenia potrafiły zrobić biznes. Specjalnie dla nich i wielu innych powstała piękna tunika zaprojektowana przez Jarosława Juźwina z napisem Matka Polka Kreatorka. Jest duże zainteresowanie tym projektem, co pokazuje, że jako mamy jesteśmy dumne z tego, że tworzymy rzeczywistość i piękne rzeczy. (na zdjęciu ja w koszulce:)

A kto wziął udział w projekcie?

Nie kierowaliśmy się kryterium geograficznym, ale wyszło tak, że nasze uczestniczki są z całej Polski. Marta Szafraniec jest z Katowic, dwie przyjaciółki z Cado: Jola i Monika z Krakowa, Basia Śniegula z Wrocławia, a Agata Kulik-Pomorska z Gdańska. To znaczy, że klimat na przedsiębiorczość kobiet i ich kreatywność jest w całej Polsce. Matki Polki Kreatorki wybrane przez DaWandę tworzą rzeczywistość jako matki i piękne rzeczy jako artystki i projektantki. Są zdeterminowane, żeby zrobić z tego swój zawód żyć z tworzenia. Nie mówię, że doskonale łączą role domowe i zawodowe (jako matka nie wiem czy komukolwiek się to udaje), ale dzielą czas między pracownię a dom i dostosowują pracę do życia, a nie odwrotnie.

Jak szukaliście mam kreatorek?

W DaWandzie jest demokracja, więc żeby nie było nieporozumień podzieliliśmy się w zespole kategoriami. Każda osoba moda, wnętrza, dzieci – musiała przedstawić kandydatkę ze swojej kategorii (moda, design i produkty dla dzieci). Było przy tym mnóstwo ochów i achów nad produktami, a wybór odbył się niezwykle sprawnie i szybko. Jeszcze w lutym wybraliśmy projektantki, a potem zapytaliśmy czy zgodzą się przyjechać do Warszawy na sesję. Zgodziły się, przyjechały, opowiedziały swoje historie i oto mamy mamy kreatorki 🙂

A teraz ważne pytanie dla naszych Czytelniczek 😉 Czy i jak mogą się zgłaszać nowe mamy-kreatorki?

Projekt będziemy powtarzać dopiero za rok. Ale jeśli jakakolwiek mama z DaWandy sprawnie realizuje swój życiowy plan w postaci własnej pracowni (nieważne czy w domu, czy na zewnątrz), projektuje coś interesującego, żyje z tego lub jest na dobrej drodze i ma odwagę, by dostosowywać pracę do życia, a nie życie do pracy – koniecznie musi się do nas zgłosić już teraz. Weźmiemy pod uwagę każdą kandydaturę!

W takim razie warto już teraz zajrzeć na stronę projektu: www.pl.dawanda.com/s/matka-polka-kreatorka

Dziękuję za rozmowę!

I zapraszamy do obejrzenia filmiku z sesją od kuchni 😉

Rozmawiała: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, redakcja Mamo Pracuj

Zdjęcia: Kamila Markiewicz- Lubańska / fotografka.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie