ZAINSPIRUJ SIĘ
Program „Mama 4+” został przyjęty przez rząd
Program ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, czyli emeryturze dla matek przynajmniej 4 dzieci, które osiągnęły wiek emerytalny i nie posiadają prawa do świadczenia emerytalnego, został przyjęty przez Radę Ministrów. Świadczenie będzie wypłacane od 1 marca 2019 r.
Dla kogo jest program „Mama 4+”?
- świadczenie rodzicielskie może być przyznane mamie, która urodziła i wychowała przynajmniej czwórkę dzieci;
- świadczenie może być również przyznane ojcu – w sytuacji śmierci matki lub porzucenia dzieci przez matkę – który wychował co najmniej czworo dzieci;
- ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które nie posiadają wystarczających środków do życia, a osiągnęły już wiek emerytalny. Dla kobiet po 60 roku życia, dla mężczyzn po 65 roku życia;
- otrzymanie świadczenia nie jest związane z wcześniejszym obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne;
- z programu „Mama 4+” mogą skorzystać wyłącznie osoby mieszkające w Polsce i mające tu tzw. ośrodek interesów życiowych co najmniej od 10 lat (licząc od 16 roku życia);
- rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być wypłacane obywatelom Polski lub osobom posiadającym prawo do pobytu lub prawo do pobytu stałego na terenie Polski oraz obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu lub cudzoziemcom legalnie przebywającym na terenie Polski.
Emerytura matczyna. Od kiedy?
Osoby spełniające kryteria będą mogły złożyć wniosek do ZUS lub KRUS w celu uzyskania prawa do tego świadczenia. Matczyne emerytury zaczną obowiązywać od 1 marca 2019 r. i mają wynosić tyle samo co najniższa emerytura. Po waloryzacji w marcu 2019 r. będzie to 1100 zł brutto.
Jeśli osoba zainteresowana programem Mama 4+ pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie Mama 4+ będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury, czyli 1100 zł brutto. Zanim jednak dojdzie do wypłaty całego świadczenia z programu Mama 4+ ZUS lub KRUS zbada m.in. sytuację dochodową danej osoby.
Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które nie posiadają prawa do emerytury lub renty oraz 20.8 tys. osób, które pobierają już świadczenia, ale poniżej poziomu najniższej emerytury. Świadczenie to, podobnie jak inne, będzie corocznie waloryzowane.
Emerytura dla matek – docenić trud, ochronić przed ubóstwem
– Rząd Zjednoczonej Prawicy od samego początku docenia trud rodziców, którzy zdecydowali się na wychowanie dzieci w rodzinach wielodzietnych. Nowymi przepisami chcemy uhonorować osoby, które, żeby wychować co najmniej czworo dzieci, zrezygnowały z pracy zarobkowej, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zapewni im teraz podstawowe środki do życia – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
– Chcę podkreślić, że matki wychowują dzieci, które są przyszłością. Dlatego rząd wprowadza kolejny program prorodzinny – premier Mateusz Morawiecki.
Źródło:
Zdjęcie: 123 rf