Czego szukasz

Profilaktyka, mamo!

O tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć wie każda mama. Jeśli naszym dzieckiem opiekuje się dobry pediatra, zleca badania diagnostyczne, kiedy tylko wymaga tego sytuacja. Za część badań i tak musimy zapłacić, gdyż nie są refundowane przez NFZ. Tych, które są i tak nie wykonuje się na każde żądanie. Powinnyśmy przyjąć żelazną zasadę: raz do roku fundujemy przegląd naszemu samochodowi i raz do roku wykonujemy pakiet badań, które odpowiedzą nam na pytanie, czy nasze dziecko jest zdrowe i nie wymaga dalszej diagnostyki. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by przy okazji zafundować taki pakiet sobie samej.

Zacznijmy od podstaw

Podstawowym badaniem diagnostycznym, od którego zaczynamy sprawdzanie stanu zdrowia naszych pociech, niezmiennie pozostaje morfologia krwi – najlepiej tzw. pełna z rozmazem. Powinnyśmy ją wykonywać raz do roku w ramach „standardowego przeglądu”, a kiedy naszą uwagę zwrócą takie objawy jak: osłabienie, bladość czy spadek odporności – natychmiast.

Robiąc morfologię, możemy przy okazji wykonać badanie CRP, czyli oznaczenie białka C-reaktywnego. Podniesiony poziom wskazuje na stan zapalny i ta informacja powinna nas zmobilizować do poszukiwań źródła tego stanu.

Równie ważnym badaniem jest analiza moczu. Na pewno nieraz gimnastykowałyście się z pobieraniem moczu u niemowlaka, kiedy stan podgorączkowy nie dawał się wytłumaczyć katarem ani infekcją górnych/dolnych dróg oddechowych. Poza tym badanie moczu może ujawnić nie tylko zaburzenia pracy nerek, ale także wątroby czy cukrzycę. A jeśli już jesteśmy przy cukrze… – cukrzyca zaczyna wyrastać na jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych u dzieci i to dzieci w każdym wieku! Coraz częściej jest diagnozowana u naszych pociech poniżej dziesiątego roku życia. A u nastolatków borykających się z nadwagą lub wręcz otyłością to już prawdziwa plaga. Najlepszym, najtańszym i najskuteczniejszym sposobem diagnozowania tej choroby jest oznaczenie glukozy we krwi – czyli po prostu „badanie cukru”.

Przejdźmy na wyższy poziom wtajemniczenia  

Rezydują na nim wszyscy, którzy mają dziecko alergiczne i doskonale zdają sobie sprawę, że uczulić może wszystko, w każdym czasie i w najmniej spodziewanych okolicznościach. Na tym poziomie „gry o zdrowie” na pewno poznacie specyfikę badan IgE oraz IgG. Taki test ImmuPro300 wykrywa przeciwciała klasy IgG przeciw 270 alergenom pokarmowym i można go wykonać już u malucha powyżej osiemnastego miesiąca życia!

Także tu sytuuje się badanie funkcji tarczycy, które wykonuje się maluszkowi wkrótce po urodzeniu, a kolejne, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, powinno się wykonać dziecku dziesięcioletniemu. 

 

Poziom dla zaawansowanych 

Czy wiecie, że dzieciom powinno się badać także poziom cholesterolu? Tak, to nie jest badanie przeznaczone wyłącznie dla dziadków i babć. Problemy zaburzeń w gospodarce lipidowej mogą mieć przyczyną genetyczną, a zmiany w naczyniach krwionośnych można wykryć już u dwulatków! Jeśli mamy rodzinną skłonność do chorób serca oraz cukrzycy, jeśli członkowie naszej familii przeszli udar lub zwał i/lub nasze dziecko cierpi na nadwagę, warto także i jemu wykonywać od czasu do czasu lipidogram.

To oczywiście nie wszystkie badania, które warto wykonywać naszym dzieciom. Nie zawsze mamy motywację i czas, aby zadbać o coroczny zdrowotny przegląd. O elementarnej diagnostyce przypominamy sobie wtedy, kiedy zaczyna się coś dziać. W tym roku przypomnijmy sobie zanim – profilaktyka, mamo!

Jestem Kobietą, dbam o siebie i o dziecko

1 marca rusza trzeci etap Kampanii Jestem Kobietą, dbam o siebie i dziecko. Największa polska sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA, oferująca ponad 2500 rodzajów testów diagnostycznych dostępnych również bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, zaprasza mamy i ich dzieci do skorzystania z pakietów badań kontrolnych w wyjątkowych cenach.

Mamy oraz ich pociechy, które nie ukończyły 16. rok życia, mogą skorzystać z oferty badań z 65% zniżką. Aby uzyskać bon na badania dla siebie lub dziecka wystarczy zarejestrowac się na stronie Kampanii www.kobieta.diagnostyka.pl i odpowiedzieć na kluczowe pytanie: dlaczego wzięłam udział w Kampanii?

Mamy mają szanse wygrać nie tylko zdrowie, ale i nagrody rzeczowe: wakacje zagraniczne, weekendy w SPA oraz pakiety pobrania komórek macierzystych. 

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie