Czego szukasz

Pracująca mama kontra bałagan czyli jak zadbać o porządek w domu?

Utrzymanie porządku w domu nie jest – wbrew pozorom – sprawą łatwą czy też nie wymagającą poświęcenia sporej ilości czasu. Niestety, jest wręcz przeciwnie zwłaszcza jeśli domownikami są małe dzieci, a ty sama zdecydowałaś się na kontynuowanie pracy zawodowej. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Rodzinne sprzątanie

Dzieci rozrzuciły zabawki, mąż nie ma już czystych i wyprasowanych koszul, podłoga dosłownie prosi się o umycie, a ty – zmęczona po całym dniu pracy – najchętniej ucięłabyś sobie drzemkę, na którą… nie możesz sobie pozwolić. W końcu ktoś musi to wszystko posprzątać… Brzmi znajomo? Niestety, tego rodzaju wyzwania często wyrastają przed całkiem sporą ilością pracujących mam. Jak sobie z nimi poradzić? Przede wszystkim powinnaś zdać sobie sprawę z faktu, że każdy z domowników ma nie tylko przywileje ale również obowiązki, a jednym z nich jest zadbanie o porządek w domu. Jedna osoba – choćby nawet najbardziej pracowita i wytrzymała – nie jest w stanie ustawicznie sprzątać bałaganu będącego dziełem pozostałych członków rodziny. Co wobec tego zrobić?

Ustalcie grafik pracy

Tym, co należy zrobić w pierwszej kolejności, jest wspólne ustalenie obowiązków, a następnie rozdzielenie ich pomiędzy członków rodziny. Dla przykładu; jedna osoba może sprzątać łazienkę, inna kuchnię, z kolei jeszcze inna zajmie się w tym czasie odkurzaniem. Dzięki temu prostemu podziałowi praca zostanie wykonana nie tylko szybko oraz sprawnie, ale również bez obciążania dodatkowym obowiązkiem wyłącznie jednego z domowników.

Naturalnie rozdzielając obowiązki należy mieć na uwadze możliwości naszych bliskich. To oczywiste, że małe dzieci po prostu nie dadzą sobie rady np. z samodzielnym umyciem wanny. Czy wobec tego należy zwolnić maluchy z obowiązku sprzątania? W żadnym wypadku. W takiej sytuacji powinnaś poprosić dzieci o wykonanie łatwych i lekkich prac takich jak sprzątnięcie swoich zabawek czy też starcie szmatką nagromadzonego na powierzchni mebli kurzu. Możesz też poprosić, by maluchy asystowały ci przy wykonaniu cięższych czynności np. podając środki czyszczące.

Znajdź czas na odpoczynek

Każda pracująca mama doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ilość wolnego czasu w ciągu tygodnia jest raczej znikoma. Co więc zrobić w momencie, gdy – pomimo starań – po prostu nie zdążyliście umyć okien czy też dokładnie wypastować parkietu? Czy w takim przypadku warto poświęcać wolny weekend na… sprzątanie? Zdecydowanie nie. Zarówno sobota, jak i niedziela to dni, które należy przeznaczyć na relaks i naładowanie przysłowiowych baterii przez kolejnym, męczącym tygodniem. Kto więc zajmie się sprzątaniem? Idealnym rozwiązaniem sytuacji może okazać się zatrudnienie pomocy domowej. Pamiętaj jednak, aby podejmować współpracę wyłącznie z profesjonalistami. W końcu nikt z nas nie chce, aby jego domem zajmowały się osoby niekompetentne lub też takie, do których po prostu nie mamy zaufania. Gdzie wobec tego szukać wykwalifikowanych pomocy domowych? Przede wszystkim na portalach branżowych, takich jak np. www.pomocedomowe.pl.

Zdjęcie: partnera artykułu

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie