Czego szukasz

Co oferują pracodawcy dla mam?

Z okazji nadchodzącego Dnia Matki portal Pracuj.pl postanowił sprawdzić, na jakie udogodnienie mogą liczyć panie wracające po urlopie macierzyńskim do pracy. Jak wynika z badania Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy 2013”, niemal co czwarta kobieta chciałaby mieć możliwość wykonywania pracy z domu.

Przedsiębiorstwa coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom pracujących mam i umożliwiają pracę w mniejszym wymiarze godzin, dopasowanie grafiku do ich potrzeb, a także oferują możliwość wykonywania części obowiązków z domu. Często o takiej możliwości matki szukające nowych wyzwań zawodowych dowiadują się dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej, ale część z firm informuje już o tym w ofertach pracy. Na przykład aktualnie w serwisie Pracuj.pl dostępnych jest kilkaset ogłoszeń na stanowiska, które nie wymagają „sztywnych” godzin pracy: 155 ofert wyświetla się po wpisaniu w wyszukiwarkę „elastyczny czas pracy”, 66 ofert – to posady w niepełnym wymiarze godzin, a w 273 ogłoszeniach jest informacja o możliwości pracy z domu.

***

Niektóre firmy oferują szczególne udogodnienie rodzicom, np. posiadają przyzakładowe żłobki czy oferują i miejsce do karmienia. Przykładem firmy, w której młode matki cieszą się specjalnymi przywilejami jest TELS Polska, zajmująca się transportem i logistyką. Jak mówi Dorota Zysk, HR Manager w tej firmie: – Staramy się wszystkim naszym pracownikom zapewnić takie warunki pracy, aby mogli jak najlepiej łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym i odpoczynkiem. Dlatego też, dajemy im możliwość dostosowania godzin pracy do swoich potrzeb. Młode matki, z oczywistych względów, mają jednak pierwszeństwo w ustalaniu swojego grafiku pracy. I dodaje, że firma stara się je wspierać także w inny sposób: w ramach świadczeń dodatkowych możliwe jest dofinansowanie ubezpieczeń rodzinnych czy pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu. 

***

O kobiety w ciąży i młode mamy dba także w wyjątkowy sposób grupa Beiersdorf w Polsce w skład, której wchodzą m.in. NIVEA Polska. – W naszej firmie wprowadziliśmy program „Working Parents”, z jego udogodnień korzystają przede wszystkim mamy, ale program obejmuje również ojców. Głównym jego celem jest pomoc pracownikom w utrzymaniu właściwej równowagi pomiędzy życiem rodzinnym i zawodowym, ale również ułatwianie rodzicom powrotu do pracy, po przerwie związanej z macierzyństwem mówi Małgorzata Biwan, Compensation & Personnel Administration Manager w grupie Beiersdorf. Wspomniany program obejmuje m.in. możliwość częściowego przeorganizowania swoich obowiązków na czas ciąży, skorzystania z opcji elastycznego czasu pracy lub z możliwości tzw. stopniowego powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. Ponadto rodzicom przysługują dwa dodatkowe, płatne dni wolne w roku. Udogodnieniem dla kobiet w ciąży jest również możliwość korzystania ze specjalnego miejsca parkingowego położonego blisko wejścia do biura, a dla kobiet w ciąży i młodych mam przygotowano odpowiednio wyposażony pokój odpoczynku. 

NIVEA jako pierwszy pracodawca w Poznaniu otworzyła firmowe przedszkole z bogatym programem edukacyjnym. Pracownicy korzystają z dofinansowania do przedszkola oraz wakacji ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Co ważne, firma dba też o to, żeby kobiety przebywające na zwolnieniu w trakcie ciąży lub będące na urlopie macierzyńskim miały poczucie, że firma czeka na ich powrót – np. poprzez utrzymywanie stałego kontaktu z nimi.

Lojalność wobec pracodawcy potwierdzają też dane Pracuj.pl, z których wynika, że 61% pań nie rozważa zmiany obecnej pracy.

Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych Pracuj.pl. 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie