Czego szukasz

Pracodawca przyjazny młodej mamie? Czyli jaki?

W Polsce wciąż za jedną z najważniejszych wartości uznajemy rodzinę, nie przekłada się to jednak na statystyki, które pokazują, że wciąż tkwimy w niżu demograficznym. Z czego więc wynika niechęć kobiet do rodzenia dzieci i jak można im pomóc?

Niechęć do posiadania dziecka to nie egoizm

Mówi się, że kobiety nie chcą zachodzić w ciążę, ponieważ są egoistkami. Nie jest to prawdą. Kobiety nie chcą mieć dzieci, ponieważ boją się, że przez to stracą pracę lub możliwości awansu, a co za tym idzie nie będą mogły zapewnić swojemu dziecku dobrej przyszłości. Czy taką postawę można nazwać egoistyczną? Oczywiście, że nie!

Strach przed zajściem w ciążę

Nie można oczywiście również zapominać o tym, że kobiety mają potrzebę rozwoju. Praca jest dla nich ważnym elementem życia, dlatego chcą, aby to do czego dążyły przez całe życie nie zostało przekreślone. Nie chcą również, aby zarówno pracownicy jak i pracodawca, traktowali je gorzej, tylko dlatego, że są matkami. Wszystko to sprawia, że kobiety wiedząc, że często w firmach nie patrzy się przychylnym okiem na matki boją się zachodzić w ciążę.

Co wyróżnia firmę przyjazną matkom

Nie można jednak generalizować i twierdzić, że wszystkie firmy są złe. Wiele z nich dba o kobiety, które posiadają dzieci. Wystarczy tylko przeglądając oferty pracy, zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy oraz przede wszystkim dotrzeć do opinii matek, które pracują w interesującej nas firmie.

Szukając firmy, która będzie przyjazna młodym matkom, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to czy:

– pracodawca pozwala część godzin przepracować w domu (np. pół etatu)

– pracodawca jest świadom tego, że posiadając dziecko, często jest konieczne, aby wziąć kilka dni wolnego

– w firmie jest żłobek i przedszkole

– w firmie jest specjalny pokój dla karmiącej matki

– pracodawca jest świadom, że dziecko to większe wydatki i z racji tego wypłaca dodatkowe świadczenia finansowe

– pracodawca zapewnia młodej matce specjalny pakiet medyczny

Nastawienie też jest ważne

Nie wszystkie z tych wymagań muszą zajść, żeby firma, która nas interesuje mogła zostać nazwana przyjazną młodym matkom. Mimo wszystko najważniejsze jest nastawienie pracodawcy. Koniecznie więc należy dowiedzieć się jak zachowuje się on na wieść o tym, że któraś z pracownic zaszła w ciążę, że jej dziecko jest chore lub, że chce ona wziąć urlop. Istotna jest też atmosfera w firmie. Warto więc zwrócić uwagę na to, jak na takie informacje reagują współpracownicy.

Koniecznie należy być świadomą, że bycie matką może być, wbrew temu co mówią niektórzy, kartą przetargową podczas rozmowy o pracę. Świadczy to bowiem o tym, że kobieta jest cierpliwa, wyrozumiała, ma podzielność uwagi oraz jest zdolna do poświęceń. A te cechy są bardzo ważne przy wyborze pracownika.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem ofert pracy

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie