Czego szukasz

Powody, dla których warto wychodzić z dzieckiem na plac zabaw

Wychodzenie z dzieckiem na plac zabaw to jeden z najlepszych sposobów na spędzenie czasu z najmłodszymi. Nie dość, że dziecko może się poruszać, przebywa na świeżym powietrzu, to jeszcze ma możliwość wejścia w interakcje z rówieśnikami. Ponadto w przypadku starszych, samodzielnych dzieci wizyta na placu zabaw to chwila wytchnienia dla opiekuna.

Dwóch chłopców bawiących się na trawie

Tworząc place zabaw dla dzieci producenci starają się umieścić na nich wiele różnych sprzętów, które zainteresują różne dzieci. Jakie jednak korzyści mają najmłodsi z wizyty na placu zabaw?

Rozwój społeczny

Na placu zabaw dzieci mogą wejść w interakcje ze swoimi rówieśnikami i innymi dziećmi w podobnym wieku. Dla maluchów, które nie uczęszczają do przedszkola albo nie czują się dobrze w swojej klasie takie doświadczenie może być kluczowe dla rozwoju społecznego – nawiązywanie pierwszych przyjaźni, choćby i kilkugodzinnych, to wspaniałe doświadczenie, którego nic nie jest w stanie zastąpić.

Zabawa z innymi dziećmi, nierzadko pochodzącymi z innych środowisk, w naturalny sposób rozwija empatię i uwrażliwia na potrzeby innych ludzi. Także dla rodzica pobyt na placu zabaw i rozmowy z innymi rodzicami mogą być oknem na świat czy okazją do poznania innych rodziców i zawiązania nowych przyjaźni.

Ruch to zdrowie

Nikomu nie trzeba tego powtarzać, jednak warto przypomnieć, że dla malucha plac zabaw to pierwsza siłownia. Zabawa polegająca na zjeżdżaniu ze zjeżdżalni wymaga wielokrotnego pokonania schodów czy drabinki, a huśtanie się na huśtawce – skoordynowanych ruchów całego ciała. To nie takie proste jak się wydaje!

My, dorośli, możemy sobie mówić, że to tylko zabawa, jednak warto popatrzeć choćby na apetyt dzieci po kilkugodzinnym pobycie na zewnątrz – wiele niejadków z chęcią zje cały obiad i poprosi o dokładkę!

Ponadto przebywanie na zewnątrz pozwala nabyć odporności – czasem może wywołać jakąś drobną infekcję, jednak widać, że dzieci, które dużo czasu spędzają na zewnątrz, rzadziej chorują i mniej czasu spędzają w domu opuszczając zajęcia w szkole czy przedszkolu.

Stymulacja wieloobszarowa

Stymulacja wieloobszarowa to termin z pogranicza Terapii Sensorycznej, zwanej inaczej SI. Jest to rodzaj ćwiczeń, które pomagają dzieciom z różnego rodzaju trudnościami poznawczymi i behawioralnymi odnaleźć się w świecie – zalecane są dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ADHD, ale także dysleksją czy innymi zaburzeniami rozwojowymi czy niepełnosprawnościami. Oczywiście pobyt na placu zabaw nie zastąpi terapii, jednak może ją uzupełniać, a dzieciom zdrowym pomóc w rozwoju.

Poprzez oddziaływanie na wiele zmysłów plac zabaw staje się przestrzenią, gdzie młody człowiek może nauczyć się uporządkować różne bodźce – wzrokowe, bo zabawki są kolorowe, słuchowe – bo inne dzieci mówią i krzyczą, dotykowe – bo sprzęty mają różną teksturę. Zabawa na placu zabaw pozwala też lepiej poznać i opanować swoje ciało – pokonanie drabinek może być nie lada wyzwaniem dla malucha, który ma problemy z koordynacją ruchową, jednak regularne ćwiczenia – choćby i te polegające na wdrapywaniu się na zjeżdżalnię – mogą zdziałać cuda.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie