Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Potrzebujemy różnorodności perspektyw i doświadczeń. Google Women in Tech Breakfast

  • Edyta Kapanowska
  • 9 października 2023
  • 5 MIN. CZYTANIA
Google Women in Tech Breakfast relacja
Google często jest na liście top 5 pracodawców marzeń. Również wśród dziewczyn z naszej społeczności. Współpraca Fundacji Mamo Pracuj z Google jest właśnie po to, aby wspierać kobiety w drodze do realizacji tych marzeń. Aby pomóc im zrozumieć, co jest kluczowe w wymagającym procesie rekrutacji, i co ważne, aby one same były w stanie zburzyć bariery, które – bardzo często - stawiają sobie same. I o to właśnie chodziło w Google Women in Tech Breakfast. Przeczytaj relację z wydarzenia.

„You can’t yet!”

22 września miałyśmy okazję gościć 53 kobiety z naszej społeczności na śniadaniu w warszawskim biurze Google.

Spotkanie otworzyła Emma McGinty (Strategic Partnerships Lead, EMEA) główna organizatorka tego wydarzenia, która przywitała uczestniczki oraz zapewniła, że praca w Google jest w zasięgu ich możliwości, choć wymaga odpowiedniego przygotowania. Z ramienia Fundacji Mamo Pracuj gości przywitała Anna Łabno-Kucharska (Liderka Zespołu Współpracy z Pracodawcami).

Następnie z krótką mową motywacyjną wystąpiła Magda Dziewguć (Google Cloud Poland Country Director), która podzieliła się swoimi doświadczeniami w obszarze łączenia macierzyństwa z pracą zawodową. Magda – mając na uwadze dylematy związane z podejmowaniem nowych wyzwań zawodowych, zasugerowała, aby w takich chwilach zawsze zadać sobie pytanie: Co w takiej sytuacji poradziłabyś swojej córce?

Google Women in Tech Breakfast kolaż zdjęć z wydarzenia

„Accomplishments don’t speak themselves”

Kolejnym punktem spotkania były warsztaty #IAmRemarkable. Podczas 90-minutowego warsztatu prowadzonego przez Justynę Charubin (Site Program Manager) uczestniczki dowiedziały się, jak ważna jest autopromocja w życiu osobistym i zawodowym oraz zostały wyposażone w narzędzia do rozwijania tej umiejętności.

Bo warunki są mało sprzyjające. Syndrom oszusta. Stereotypy. Kultura. Z wielu powodów wielu z nas czuje się niekomfortowo dzieląc się swoimi osiągnięciami. Celem warsztatów było zainspirowanie każdej osoby biorącej udział w spotkaniu do mówienia o swoich osiągnięciach. Był też czas na refleksję, dzielenie się swoimi osobistymi historiami i pracę w grupach.

“Many women never find the right time to make a move”

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na panel z pracowniczkami Google. Rozmowę moderowała Olena Salivonenko, a panelistkami były: Aleksandra Jarmolińska, Ela Czajka oraz Aneta Zwierko-Wójcikowska.

Dziewczyny opowiadały:

  • o swoich początkach w Google;
  • o swojej pracy i o tym, co w niej cenią najbardziej;
  • o wpływie prywatnych doświadczeń na życie zawodowe;
  • o kulturze organizacyjnej firmy i jej wpływie na codzienne funkcjonowanie w pracy.

A zapytane o jedną radę, którą podzieliłyby się z uczestniczkami wydarzenia, mówiły: „Go for it!”, „Believe in yourself”, “Be yourself”, “Go with the flow”.

Google Women in Tech Breakfast kolaż zdjęć z wydarzenia

“Candidate experience is everything”

W następnej części wydarzenia Yulia Ladyzhenko podzieliła się informacjami dotyczącymi procesu rekrutacji w Google, który jest ważną częścią kultury firmy. Yulia zapewniała, że pracownicy Google bardzo dbają o swoje zespoły i ludzi, którzy je tworzą. Podczas prezentacji mocno wybrzmiało, że firmie zależy na budowaniu bardziej reprezentatywnego i inkluzywnego miejsca pracy, a to zaczyna się od zatrudniania. Zgodnie z hasłem Build for everyone firma komunikuje, że potrzebuje różnorodności perspektyw i doświadczeń, a uczciwy proces rekrutacji jest pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu.

Z prezentacji Yulii można było się również dowiedzieć:

  • jak powinno wyglądać wartościowe CV,
  • o czym warto pamiętać podczas rozmowy z rekruterem,
  • czym jest syndrom oszusta i jak z nim walczyć.

Po oficjalnej części eventu Edyta Kapanowska z Fundacji Mamo Pracuj zaprosiła uczestniczki na część networkingową, podczas której można było porozmawiać z rekruterami, bohaterkami panelu oraz innymi uczestniczkami spotkania.

„My desire to be a part of the Google team has only grown”

W ankiecie ewaluacyjnej wysłanej do uczestniczek spotkania aż 86 % oceniło wydarzenie na 6 (w sześciostopniowej skali). To świetny wynik, który pokazuje, że tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne i cenione.

A co najbardziej podobało się uczestniczkom?

  • Prezentacje, panel i możliwość zadawania pytań;
  • Poziom przygotowania prezenterów, panelistów i ekspertów z Google;
  • Możliwość poznania pracowników Google i porozmawiania z nimi w komfortowej atmosferze;
  • Pytania i odpowiedzi dotyczące kobiet w branży technologicznej; historie innych dziewczyn, ich ścieżki kariery;
  • Warsztaty #IAmRemarkable z Justyną Charubin;
  • Możliwość poznania inspirujących ludzi;
  • Opowieść Magdy Dziewguć o tym, jak łączy karierę z macierzyństwem.

„Najbardziej wartościowy był sposób, w jaki prelegenci wygłaszali swoje przemówienia. Czułam się naprawdę bardzo komfortowo. Nie były to formalne prezentacje, ale szczere rozmowy. Czułam też, że prelegenci mówili o kwestiach, które są również dla mnie istotne. Osobiste historie dodały wartości. To był świetny czas, aby zrozumieć, że nie jestem sama i spojrzeć na swoje obawy z innego punktu widzenia.”

Google Women in Tech Breakfast kolaż zdjęć z wydarzenia

Co jeszcze o wydarzeniu mówiły uczestniczki?

„Największe wrażenie zrobiła na mnie sesja #IAmRemarkable – to było coś, czego potrzebowałam w tej chwili. Bardzo inspirujące i pouczające doświadczenie. Dzięki niemu poczułam się bardzo niezwykła – dziękuję za to.”

„Bardzo cenne było spotkanie z prawdziwymi ludźmi, którzy pracują w Google. Bardzo inspirująca była opowieść Magdy Dziewguć o tym, jak łączy karierę z macierzyństwem. A także słowa Justyny Charubin o tym, że każdy z nas (w tym ja) jest niezwykły. Zaczynam uczyć się mówić o swoich osiągnięciach.”

„Chcę bardzo podziękować za organizację tak wspierającego wydarzenia. Kiedy wróciłam do domu, nadal towarzyszył mi wyjątkowy nastrój, wynikający z zaspokojonej potrzeby bycia wysłuchaną, bez żadnych wątpliwości co do siebie i swojego profesjonalizmu.”

Jeśli chcesz poczuć atmosferę spotkania – zapraszamy do obejrzenia krótkiego video:

A jeśli czujesz, że to Twój czas na przygodę z Google, zerknij na oferty pracy – może znajdziesz tu coś dla siebie?

Zobacz więcej

artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
śniadaniówka do szkoły
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content