Przed porodem
Aby zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu warto kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem zdecydować się na konkretną placówkę. Ważne jest, aby szpital nie był zbyt oddalony od miejsca zamieszkania kobiety – może się przecież zdarzyć, że poród rozpocznie się wcześniej, niż wszyscy oczekiwali, więc jak najszybsze dotarcie do placówki będzie niezwykle istotne.
Rozsądne będzie zorientowanie się wcześniej, czy na trasie dom-szpital nie ma żadnych utrudnień jak na przykład roboty drogowe. Warto także wykonać telefon do szpitala lub przejść się tam osobiście i dowiedzieć się, gdzie dokładnie jest porodówka.
W wielu szpitalach za dodatkową opłatą można skorzystać z indywidualnej opieki położnej lub pobytu w sali jednoosobowej. W takim przypadku warto wcześniej zdecydować się na konkretną położną, żeby w dniu rozwiązania nie okazało się, że wszystkie osoby są już zajęte.
Szpital prywatny czy państwowy?
Kolejnym dylematem, z którym często przyszli rodzice muszą się zmierzyć jest wybór pomiędzy szpitalem państwowym i prywatnym. Pobyt w placówkach państwowych jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego tak wiele Polek decyduje się na to rozwiązanie. Nie trzeba płacić także za opiekę nad dzieckiem, wyżywienie, leki czy obecność bliskiej osoby podczas porodu.
Szpital prywatny zapewnia lepsze warunki i wyższy standard. Wiele prywatnych placówek oferuje dzisiaj pakiety o różnym zakresie usług, co umożliwia bardziej prestiżowy poród (np. szpital Medicover).
Do jednoosobowego pokoju, wyposażonego w sprzęty takie jak telewizor, elektryczne łóżko czy klimatyzacja najczęściej jest dołączona również schludna łazienka.
Nierzadko prywatne szpitale oferują pobyt w apartamentach, gdzie można zastać prawdziwie luksusowe warunki. Zapewniona jest opieka specjalistów, znieczulenie podczas rozwiązania, a nawet wyprawka dla dziecka w postaci podstawowych akcesoriów, takich jak butelka, smoczek, komplet ubrań czy kocyk.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: partnera portalu.
<