Czego szukasz

Pomysły na domową naukę angielskiego

Od kilku dni wiemy już, że szkoły i przedszkola będą zamknięte do Wielkanocy. Wiemy też, że w ramach nauki zdalnej ma być realizowana podstawa programowa. Jak zatem realizować choćby naukę angielskiego w warunkach domowych, tak by nauka mogła być interesująca i angażująca zarówno dla dzieci, jak i rodziców?

Zabawy sensoryczne

Od jakiegoś czasu cieszą się dużym uznaniem i popularnością. Pomagają dzieciom uwolnić ich naturalną ekspresję twórczą, pobudzają kreatywność i uczą nowych sposobów jej wyrażania.

Możemy wykorzystać przedmioty, które praktycznie każdy z nas ma pod ręką w domu, by stworzyć idealne warunki do takiej sensorycznej zabawy.

Drukujemy, rysujemy lub wycinamy z gazety obrazki mające przedstawić słówka, których aktualnie uczy się nasze dziecko. Części garderoby, elementy przyrody, zwierzęta i wszystko co tylko przyjdzie nam do głowy. Obrazki umieszczamy w płaskim naczyniu i pokrywamy dokładnie mąką, ryżem lub kaszą, tak aby nie prześwitywały.

Teraz czas na zadanie dla dziecka. Musi ono odnaleźć i nazwać obrazki w zależność od poziomu znajomości języka angielskiego. Może to być samo słówko lub całe zdanie.

Dziecko szukając obrazków rączkami i bawiąc się przy tym w np. rozsypanej mące integruje wszystkie swoje zmysły. Jego zaangażowanie w naukę jest naturalnie podtrzymywane poprzez dotyk, wzrok, węch. Ta zabawa sensoryczna doskonale sprawdza się w uczeniu nowych słów w języku obcym.

Angielski na sportowo

Dzieci potrzebują ruchu, to ich naturalna potrzeba. Niektórym dzieciom bardzo pozostawanie w jednym miejscu sprawia ogromną trudność. A niektóre dzieci łatwiej przyswajają wiedzę będąc właśnie w ruchu, a w obecnej sytuacji tym bardziej nasi podopieczni będą potrzebowali sposobów na rozładowanie energii.

Z pomocą przychodzi tutaj „Pajęczyna” – gra, którą rodzice mogą przygotować wspólnie z dziećmi. Potrzebujemy tylko papierową taśmę, coś do pisania oraz kulki zrobione np. ze starych gazet. W dowolnych miejscach na taśmach piszemy litery i przyklejamy taśmy do framugi drzwi w taki sposób, aby powstała „pajęczyna”.

Zabawa polega na tym, aby trafić kulką w dowolną literkę, a następnie powiedzieć i zapisać na kartce angielskie słówko, które się od niej zaczyna. Grę tę można modyfikować na wiele sposobów i pojedyncze słowa zamienić na całe zdania, nazwy czynności, a litery możemy zastąpić cyframi.

Tę zabawę można również wykorzystać do nauki matematyki, bawiąc się w dodawanie, odejmowanie czy tabliczkę mnożenia.

Pomysły na domową naukę

Jeszcze więcej kreatywnych zabaw i pomysłów, które zapewnią im solidną dawkę edukacji, przemyconą w formie angażującej zabawy znajdziecie na takich blogach jak, np. https://earlystage.pl/blog/ lub na bezpłatnych https://www.youtube.com/watch?v=jKEED-5e7Ac&feature=youtu.be

Znajdziecie tam gotowe scenariusze kreatywnych zabaw, które urozmaicą czas spędzony w domu z dziećmi i sprawią, że czas nauki, będzie kojarzył się dzieciom z przyjmnością.

Zdjęcie główne: Magda Trebert; zdjęcia w środku: Early Stage

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie