" />
Czego szukasz

Pomysł na pracę dla mamy? Przekonaj się sama

„Mamy są świetnie zorganizowane i odpowiedzialne, dlatego tak cenimy je w swoich zespołach” – mówi Ewa Lisiecka, Dyrektor Sprzedaży w PZU Życie S.A., która od lat wspiera mamy w poszukiwaniu swojej drogi zawodowej i bezpieczeństwa finansowego. Z panią Ewą rozmawiamy o szansach i możliwościach jakie daje praca w ubezpieczeniach, ale też trudnościach i sposobach na ich pokonywanie. A może chcesz dołączyć do zespołu? Sprawdź, to może być praca właśnie dla Ciebie: w Kielcach i Radomiu >

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 27/04/2016
Zespół PZU na wycieczce

Nie oczekujemy, że praca będzie całym Twoim światem. Rozumiemy, że dla mamy rodzina jest najważniejsza.

Dlaczego warto zatrudniać mamy?

Bo mamy to kobiety spełnione w osobistym, tym bardzo kobiecym wymiarze życia, zatem radosne i pełne energii, mimo licznych obowiązków. Są świetnie zorganizowane, zmotywowane i mają godną pozazdroszczenia samodyscyplinę. To czego inni muszą uczyć się na specjalistycznych kursach: zarządzania sobą w czasie, organizacji pracy, łączenia równych obowiązków czy priorytetyzacji, mamy często już potrafią. Matki są też odpowiedzialne, dlatego tak cenimy je w swoich zespołach.

Zgadzam się z każdym słowem. Coraz więcej firm zaczyna doceniać mamy na rynku pracy, nareszcie! Dlaczego współpraca z Państwem może być ciekawa akurat dla mam?

Rodzice – a szczególnie mamy – doskonale wiedzą jak ważna jest stabilność i przyjazność zatrudnienia. Wychowywanie dzieci to cudowny czas, ale też bardzo wymagający. Warto świadomie wybierać swojego pracodawcę i bezpieczeństwo jakie zapewnia.

Pyta pani o pracę agenta ubezpieczeniowego, a ja zapytam ile mamy czasu? Bo mogłabym opowiadać godzinami (śmiech). Ale skupię się na najważniejszych zaletach i wymienię tylko kilka z nich.

Po pierwsze brak ram czasowych, czyli tzw. elastyczny czas pracy. Ale on wcale nie oznacza, że praca się nigdy nie kończy, przeciwnie, znaczy tyle, że agent sam decyduje w jakich godzinach, w jakie dni tygodnia pracuje. W każdym momencie można zwiększyć lub zmniejszyć swoje zaangażowanie czasowe. Tak było i jest w przypadku kilku mam, z którymi współpracuję. Zależnie od etapu życia w którym się znajdują; czy to startu dziecka w przedszkolu czy okresu chorobowego, zwiększają lub zmniejszają liczbę godzin pracy. Jasne, że odbija się to na wysokości wynagrodzenia, ale zapewnia, że praca na mamę czeka i nikt nie robi z tego żadnego problemu.

Po drugie – relacje. Ważne jest to, że praca agenta to praca z ludźmi, ciągłe nawiązywanie kontaktów i relacji. Ja wiem, że kobiety są w tym świetne. Mamy, które z nami współpracują podkreślają, że potrzebują kontaktów z innymi dorosłymi, aby zachować równowagę między „mamowymi” sprawami i obowiązkami, a życiem zawodowym.

Po trzecie, ta praca to nieustanna nauka, rozwój i wymiana doświadczeń. I to co bardzo ważne, nie oczekujemy, że praca będzie cały światem. Rozumiemy, że dla mamy rodzina będzie najważniejsza.

cytat_dorota_pzu_640_tlo_niebieskie

Po czwarte – bezpieczeństwo. PZU oferuje najwyższej jakości produkty, narzędzia i systemy niezbędne do skutecznego prowadzenia swojej małej firmy. Reszta, a właściwe najważniejsza część tej pracy, to rozmowa, ciekawość drugiego człowieka, jego potrzeb i obaw. Praca agenta daje niezależność finansową lub partnerstwo ekonomiczne w związku. To daje poczucie pewności, satysfakcji, a przecież wiadomo, że tylko szczęśliwe mamy wychowują szczęśliwe dzieci.

A jak wygląda system wynagradzania w PZU?

Zgodnie z ustawą ubezpieczeniową wszyscy pracujemy w oparciu o własną działalność gospodarczą. Oznacza to, że przy wsparciu PZU budujemy własną firmę. Dochody agenta mają kilka źródeł: prowizja od pozyskanej ze sprzedanych ubezpieczeń składki, portfel, premie dla startujących z własnym biznesem – tzw. pas startowy.

Wynagrodzenie agenta musi oczywiście osiągać pewne założone z góry minimum. Wynika ono z założenia, że firma chce współpracować z osobami, które są zaangażowane, zmotywowane do działania i gotowe do pracy na nasz wspólny sukces. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma górnej granicy zarobkowania, wszystko jest kwestią motywacji, pasji, determinacji i oczywiście zaangażowanego czasu. Tutaj mamy idealnie się sprawdzają, bo nie mają ani minuty do zmarnowania. Pewnie pani doskonale wie o czym mówię.

Nie da się ukryć – czas dla matki jest na wagę złota. A jak wygląda początek współpracy z PZU Życie S.A.? Wyobraźmy sobie, że chcę podjąć takie wyzwanie, decyduję się na współpracę. Co dalej?

Po zakończonym z sukcesem procesie rekrutacyjnym zostanie pani skierowana na pierwsze szkolenie dla agentów, gdzie pozna pani podstawy prowadzenia działalności ubezpieczeniowej, zdobędzie wiedzę o produktach i otrzyma pierwsze wskazówki/ instrukcje techniczne – jak sprzedawać. Szkolenie kończy się państwowym egzaminem (KNF). Później podpisuje pani z PZU umowę agencyjną i zostaje wpisana do Państwowego Rejestru Pośredników Ubezpieczeniowych, co jest jednoznaczne z otrzymaniem licencji – zawód ten jest zawodem licencjonowanym. Po szkoleniu rozpoczyna pani współpracę z menedżerem zespołu (w firmie i w terenie).

cytat_anita_pzu+640_tlo_niebieskie

Czy ja, jako mama-agentka jestem sama, czy mam kogoś, kto pomaga mi na początku poznać branżę, system itp.? A wiedza o produktach – skąd ją mogę czerpać na bieżąco?

Stworzyliśmy cały system wsparcia na każdym poziomie rozwoju i pracy agenta. Każdy początkujący agent rozpoczyna pracę pod wspierającym okiem menedżera zespołu. Nieocenione okazuje się także wsparcie innych agentów, którzy chętnie się dzielą swoją wiedzą. Mamy również całodobową infolinię, a także zasoby merytoryczne dostępne dla agentów przez internet.

Są też takie osoby jak ja – dyrektorzy sprzedaży. Dla mnie praca jest pasją. Wspieram ludzi, nie pracowników. Uczę, jak radzić sobie z problemami, ze spadkami motywacji i energii, z trudnymi wyborami, dylematami, które każdy spotyka na swej drodze . Uwielbiam bezpośrednie spotkania, ale kiedy jest to niemożliwe – bo czas, bo odległości, bo obowiązki – zawsze służę rozmową telefoniczną lub pomagam mailowo. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że agent jest w naszej firmie „zaopiekowany”.

Jaka może być ścieżka kariery osoby, która zdecyduje się na współpracę z Państwem?

Mówiąc o ścieżce kariery i możliwościach awansu w PZU, najchętniej posługuje się swoim własnym przykładem. Zaczynałam pracę jako agent ubezpieczeniowy, pokonując kolejne etapy i wspinając się na kolejne szczeble kariery i poziomy rozwoju osobistego. Od 11 lat zajmuję stanowisko dyrektora sprzedaży i mam szansę wspierać współpracowników w dalszym rozwoju. Daje mi to ogromną satysfakcję i jest moim osobistym sukcesem.

Ścieżka kariery jest jasno określona już na starcie, reszta jest kwestią predyspozycji, chęci uczenia się, motywacji i determinacji osoby podejmującej współpracę. W swojej karierze wypromowałam już 8 dyrektorów, którzy zarządzają oddziałami i wprowadzają ludzi do biznesu, a zaczynali jako agenci.

Brzmi ciekawie, ale muszę zapytać także o trudności. Jakie trudności można napotkać i jak sobie z nimi radzić?

Hmm, gdy jestem pytana o niebezpieczeństwa, zawsze pierwsza w głowie pojawia mi się myśl, że czasem klienci bywają trudni. Za chwilę jednak pojawia się kolejna, że gdy z tego zrobi się nie przeciwność czy trudność, a wyzwanie – to robi się ciekawie, ambitnie i twórczo. Pojawia się pole do kreatywności, do sprawdzania swoich umiejętności komunikacyjnych i negocjacyjnych, swoich granic, absolutnie niezmiennych wartości. Szacunek dla klienta i dla siebie oraz wiara w produkt, który się oferuje są kluczem do sukcesu i wielkiej satysfakcji.

Uczciwie należy tu powiedzieć, że wszyscy – matki, ojcowie, menadżerowie i agenci –mamy ograniczoną odporność na odmowę. To może być problem. Jeśli jednak nauczymy się nie traktować tego osobiście, nie brać pojawiającego się „nie” jako negacji naszych umiejętności, a jedynie jako wyraz kłopotu decyzyjnego klienta (finansowego czy rodzinnego) – będzie lżej.

Powiem tak:

Droga Mamo, jeśli jesteś ciekawa ludzi, szanujesz inność, jesteś empatyczna, nudzi Cię w pracy rutyna, uwielbiasz nawiązywać relacje i mieć wielu znajomych (bo szybko stają się nimi klienci) – ta praca jest dla Ciebie. Dołącz do naszego zespołu >>>.

Dziękuję za rozmowę!

Dowiedz się więcej i aplikuj >>>

ewa_lisiecka_foto400_ver2

Z Ewą Lisiecką, Dyrektor Sprzedaży w PZU Życie S.A., rozmawiała: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Zdjęcia: archiwum bohaterki wywiadu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Marketing afiliacyjny w 8 krokach – czym jest i jak na nim zarabiać?

Afiliacja to specyficzna odmiana marketingu internetowego, o której coraz głośniej w sieci. Firmy wydają coraz więcej na marketing afiliacyjny, a branża dopiero rozkwita w Polsce. Jednak czym tak naprawdę jest afiliacja? Na czym polega? Kto może na niej zarabiać? Sprawdź sama!
  • Albert Czajkowski - 15/04/2019
Laptop w domowym biurze

1. Czym jest afiliacja?

Marketing afiliacyjny (affiliate marketing) to nic innego jak model promocji produktów lub usług, pozwalający zarabiać internautom na sprzedaży cudzych produktów. Najłatwiej będzie wyjaśnić to na przykładzie.

Sklep internetowy sprzedający elektronikę otwiera program partnerski, za pomocą którego chce zwiększyć sprzedaż swoich produktów. Kasia, blogerka i fotografka, chce zarobić na swoim blogu sprzedając aparaty fotograficzne. Dołącza do programu partnerskiego wspomnianego wyżej sklepu, pobiera stamtąd odpowiednie linki lub banery i umieszcza je na swoim blogu.

Każda osoba, która wejdzie przez dany link na stronę sklepu, staje się osobą poleconą przez Kasię. Jeśli któraś z poleconych osób dokona zakupu w sklepie, Kasia dostanie wynagrodzenie w postaci np. 5% od wartości tych zakupów. Tak w uproszczeniu wygląda model współpracy w marketingu afiliacyjnym.

Innymi słowy, jest to nic innego jak relacja win-win-win. Klient jest zadowolony z dokonanego zakupu, sklep z dokonanej sprzedaży, a blogerka z dodatkowego dochodu. To jest właśnie duża przewaga afiliacji nad innymi formami promocji.

2. Kto może zarabiać na afiliacji?

Można powiedzieć, że każdy, bo tak naprawdę wystarczy nam np. konto na Facebooku czy Twitterze, aby móc polecać jakieś produkty. Prawda jest jednak taka, że musimy mieć komu polecać te produkty, czyli musimy mieć jakąś określoną grupę odbiorców w sieci. Tym samym naturalnymi pretendentami do afiliacji są np. osoby posiadające własne strony internetowe lub blogi.

Obecnie programów partnerskich jest na tyle dużo, że możemy bez problemu dobrać program oferujący produkty pasujące kontekstowo do treści naszego bloga. Jeśli piszemy blog o kotach, możemy współpracować ze sklepem zoologicznym. Jeśli piszemy o książkach, możemy przebierać w ofertach księgarni internetowych. Jeśli prowadzimy kanał na YouTube lub popularny FanPage na Facebooku, również możemy to wykorzystać.

Oczywiście popularne jest także podejście nieco inne, czyli tworzenie określonej witryny specjalnie pod kątem danego programu partnerskiego. Do tego typu działań musimy oczywiście posiadać określony zestaw umiejętności, takich jak tworzenie witryn internetowych czy znajomość marketingu internetowego. Oczywiście możemy również zlecić te działania innym osobom, jednak wówczas szczególnie istotny będzie dobry pomysł na witrynę lub na jej promocję, aby poniesione nakłady się zwróciły. Dobrym przykładem tego typu serwisu jest np. popularna porównywarka ubezpieczeń – Rankomat.pl.

3. Jak znaleźć odpowiedni dla siebie program afiliacyjny?

Na rynku istnieje ogromna ilość programów partnerskich i tak naprawdę jesteśmy w stanie znaleźć program praktycznie z każdej niszy. Najważniejsze jest to, aby uzmysłowić sobie, jaki program partnerski jest dla nas najodpowiedniejszy. Przede wszystkim musisz zastanowić się, jakimi produktami lub usługami mogą być zainteresowani czytelnicy Twojego bloga, fani na Facebooku czy odbiorcy listy mailingowej. Zastanów się, z jakich produktów najczęściej korzystają, gdzie przebywają, czym się interesują.

Pozwoli Ci to dobrać naturalne dla nich produkty. Dla przykładu, jeśli prowadzisz blog modowy, najlepszym rozwiązaniem będą programy partnerskie sklepów odzieżowych. Możesz również wyjść szerzej i pomyśleć o kosmetykach lub przydatnych gadżetach związanych z modą. Sprawa jest prosta, jeśli piszesz bloga, wówczas naturalnie z treści naszych postów będą wynikać konkretne produkty czy usługi.

Jednak jak znaleźć konkretny program? Przede wszystkim znajdź np. sklepy internetowe, które oferują dokładnie te produkty, które chcesz sprzedawać. Wybierz sklepy, z których najprawdopodobniej będą korzystać Twoi czytelnicy. Sprawdź na ich stronie, czy oferują program partnerski. Najczęściej link do programu partnerskiego można znaleźć w stopce danego sklepu. Jeśli go tam nie ma, zawsze można napisać do sklepu z pytaniem o afiliację. Być może są zrzeszeni w jakiejś sieci afiliacyjnej, wówczas napiszą Ci, w jakiej sieci musisz się zarejestrować.

Drugą opcją jest sprawdzenie oferty kilku najpopularniejszych siec afiliacyjnych takich jak convertiser.pl, zanox.pl czy webepartners.pl. Można to zrobić nawet bez rejestracji. Możesz również sprawdzić programy opisane w naszym portalu – affmarketing.pl/programy-partnerskie – znajdziesz tam recenzje konkretnych programów wraz z ich opisem.

4. Jak zacząć promowanie programów partnerskich?

Sprzedaż za pomocą programów partnerskich odbywa się na podstawie linków polecających (refferal link). Jest to specjalny link z konkretnym identyfikatorem danego partnera, dzięki czemu sklep lub sieć afiliacyjna wie, że dany klient pochodzi właśnie od Ciebie. Tego typu link zapisuje u danego internauty specjalne ciasteczko (cookie), dzięki czemu nawet, jeśli dany internauta zakupi coś w sklepie po kilku/kilkunastu dniach, nadal zostanie naliczona prowizja właśnie dla Ciebie.

Tego typu linki generujemy bezpośrednio z panelu partnerskiego, do którego logujemy się po rejestracji w wybranym programie partnerskim. Możemy wygenerować bezpośredni link, który umieścimy gdzieś w tekście lub we wpisie na Facebooku, lub możemy skorzystać z innych narzędzi, takich jak banery reklamowe, widgety itp.

Gdy umieścimy już materiały reklamowe na naszej stronie, nie pozostaje nic innego jak promocja witryny i określonych wpisów. Pamiętajmy, aby dobierać odpowiednie produkty do odpowiednich wpisów. Pisząc wpis na bloga możemy mieć już na uwadze to, jakie produkty lub programy partnerskie będzie on promował. Szczególnie dobrze sprawdzają się tu różnego typu recenzje konkretnych produktów. Możemy stworzyć np. recenzję książki lub sprzętu elektronicznego, a we wpisie dodać nasz link partnerski do sklepu sprzedającego danych produkt.

5. Ile można zarobić?

To chyba najważniejsze pytanie dla większości czytelników. Odpowiedź jest prosta, wysokość zarobków zależy od naszych umiejętności, doświadczenia i szczęścia. Najlepsi partnerzy zarabiają nawet kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. Mowa tutaj o partnerach z Polski. Oczywiście są to wyjątkowe przypadki osób, które bardzo mocno zaangażowały się w afiliację, a ich witryny osiągnęły bardzo duży sukces. Jednak dla wprawnych marketerów i osób cechujących się dużym uporem osiągnięcie przychodu w postaci 1 000 – 2 000 zł jest jak najbardziej realne. Większość osób działających w afiliacji traktuje ją, jako dodatkowe źródło dochodu i dorabia kilkaset złotych do swojej pensji.

Warto zaznaczyć, że niektóre branże są lepiej płatne od pozostałych. Dla przykładu szczególnie wysokie prowizje możemy uzyskać w finansach. Z drugiej strony branże tego typu są niezwykle konkurencyjne i początkujące osoby mogą mieć problem z promowaniem tego typu programów partnerskich. Jednak to nie wysokością prowizji powinniśmy się kierować przy wyborze programów partnerskich. Wysokie zarobki można osiągnąć również na produktach, które sprzedawane są w większych ilościach, ale z niższą prowizją.

6. Jak wypłacane są zarobione środki i jak je rozliczać?

Sposób wypłaty prowizji zależny jest od danego programu partnerskiego. Najczęściej jest to zwykły przelew na konto bankowe, jednak niektóre programy umożliwiają również wypłacanie środków na konta internetowe typu PayPal, Neteller czy Skrill.

Jeśli chodzi o rozliczanie przychodów to najłatwiej wygląda to podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wówczas wystawiamy po prostu rachunek/fakturę dla firmy obsługującej dany program partnerski, a prowizję rozliczamy tak jak pozostałe przychody w działalności.

W przypadku osób fizycznych sprawa jest różna w poszczególnych programach partnerskich. Najlepszym rozwiązaniem jest umowa o dzieło/zlecenie. Najlepszym w tym sensie, że wymaga najmniej zaangażowania z naszej strony przy rozliczaniu przychodów. Po prostu otrzymujemy PIT na koniec roku rozliczeniowego, które rozliczamy tak jak pozostałe PITy, np. z pracy.

Pozostałe opcje oparte są najczęściej o umowę dzierżawy powierzchni reklamowej, które musimy z kolei rozliczać samodzielnie i samodzielnie odprowadzać podatek do US.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zagranicznych programów partnerskich. W tym wypadku z reguły nie mamy żadnej umowy, a przelewy przychodzą z zagranicy. W tym wypadku musimy samodzielnie rozliczyć przychody, jako przychody z innych źródeł. Jednak warto pamiętać, że w przypadku, jeśli nasze przychody będą ciągłe, to mogą one nosić znamiona działalności gospodarczej, a co za tym idzie US może wymagać od nas zarejestrowania takiej działalności. Jednak w przypadku, gdy nasze przychody będą ciągłe i w miarę duże warto to zrobić chociażby dla własnej wygody.
Najlepiej jednak skonsultować swoją sytuację indywidualnie z księgowym, aby być pewnym podejmowanych działań.

7. Czy w każdej chwili można zrezygnować?

Tak, w każdej chwili można zrezygnować z promowania danego programu partnerskiego. Nie jesteśmy zobowiązani w żaden sposób do promocji danego programu przez jakiś określony czas. Możemy wstrzymać nasze działania na kilka miesięcy i ponownie zacząć promocję. Nie ma przy tym z reguły żadnych formalnych wymagań.

8. Jak rozwijać się w afiliacji?

Rozwój w afiliacji opiera się przede wszystkim na rozwoju swoich umiejętności online marketingowych. Im lepiej znamy się na promocji stron internetowych czy marketingu w social mediach tym lepiej. Co za tym idzie warto rozwijać się w takich obszarach jak SEO, e-mail marketing, pozyskiwanie płatnego ruchu (np. PPC) czy chociażby optymalizacji konwersji.

Mam nadzieję, że przedstawione w tym artykule informacje pomogą Wam rozpocząć swoją przygodę z zarabianiem na afiliacji. Oczywiście nie każdy musi się w tym odnaleźć, jednak póki sama nie spróbujesz, nie przekonasz się czy to coś dla Ciebie.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Albert Czajkowski
Twórca oraz redaktor naczelny portalu Affmarketing.pl. Współwłaściciel agencji SEM - Semanticad.pl. Certyfikowany specjalista Google AdWords oraz Google Analytics. Od kilku lat aktywny działacz wielu programów partnerskich.
Podyskutuj

Wynagrodzenie po urlopie macierzyńskim

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań na etapie powrotu do pracy po urlopie, jest kwestia wynagrodzenia. Na jakie wynagrodzenie może liczyć? Co z dodatkami i premiami? Czy nadal przysługuje samochód służbowy?
  • Marzena Pilarz-Herzyk - 14/04/2019
mama z córeczką

W powyższej sytuacji należy rozpatrzyć kilka różnych sytuacji.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

W sytuacji, w której wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim pracodawca ma obowiązek zapewnienia Ci wynagrodzenia takiego, jakie byś posiadała nie mając przerwy w pracy spowodowanej urlopem. W praktyce więc przysługują Ci również podwyżki, które otrzymałabyś, gdybyś nie była na urlopie.

Poniżej sprawdź kilka przykładów.

W czasie, gdy przebywałaś na urlopie, Twój zespół otrzymał 5% podwyżkę. Nie miały na nią wpływu wyniki indywidualne. Czy taka podwyżka wynagrodzenia powinna zostać uwzględniona po powrocie do pracy? TAK.

Przed przerwą urlopową miałaś wypracowane wyniki, przeszłaś pozytywnie ocenę roczną, ale zmiany umów nastąpiły w czasie, gdy Ty byłaś już na urlopie.
Czy Twoja umowa mogła zostać zmieniona podczas urlopu? TAK. Zmiana umowy może zostać dokonana w czasie urlopu. Podwyżka jednak nie przełożyłaby się na  wysokość zasiłku.

Czy Twoje wynagrodzenie powinno zostać zmienione po urlopie? TAK. Jeśli Twoja umowa nie została zmieniona w czasie urlopu, powinno to zostać zrobione tuż po Twoim powrocie do pracy.

Przed urlopem awansowałaś na stanowisko managerskie i zgodnie ze stopniami awansu w firmie od tego stanowiska przysługuje samochód. Po powrocie do pracy zmieniono Ci stanowisko pracy, ale w nowym dziale nie ma samochodów służbowych. Co z Twoim samochodem? Pamiętaj, że nadal masz ten sam stopień managerski, gdyż po powrocie nie można obniżyć stanowiska pracy (nowe stanowisko musi być zgodne z kompetencjami). To oznacza więc, że nadal zachowujesz
prawo do korzystania z samochodu służbowego.

Przed urlopem otrzymywałaś premię za określone dodatkowe zadania, zlecane przez przełożonego. Po powrocie z urlopu nie otrzymujesz już tych zadań, z racji powiększenia zespołu pracowniczego. Czy premia nadal Ci przysługuje? NIE. Nawet jeśli przed urlopem był to długi okres, mimo wszystko były to zadania ponad Twój standardowy zakres obowiązków i z tym wiązała się premia. Jeśli pracodawca nie ma w tej chwili dodatkowych zadań premiowanych dla Ciebie, premia nie będzie przysługiwała.

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Nieco inaczej, niż powyżej wygląda sytuacja Twojego powrotu po urlopie wychowawczym. Tutaj bowiem, pracodawca nie może obniżyć Twojego wynagrodzenia. Nie ma jednak obowiązku uwzględniania ewentualnych podwyżek, które otrzymałabyś, gdybyś nie przebywała na urlopie.
A co zrobić w sytuacji, gdy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, wykorzystałaś urlop wychowawczy? Czy podwyżki za ten czas przysługują? Przepisy nie regulują wprost tej sytuacji.

Moim zdaniem należy jednak uwzględnić podwyżki, które przysługiwałyby za czas urlopu macierzyńskiego, natomiast już nie za okres urlopu wychowawczego.
Nie ma tutaj znaczenia, że formalnie wracasz z urlopu wychowawczego, gdyż wykorzystałaś go bezpośrednio po macierzyńskim.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marzena Pilarz-Herzyk
Na co dzień mama dwóch synów Oskara i Oliwiera. Z wykształcenia prawnik. Z zamiłowania artystka. Zawodowo przez kilka lat związana z zarządzaniem przedsiębiorstwami, procedurami prawnymi i finansowymi. Od 2018 postanowiła zawodowo zająć się doradztwem prawnym przede wszystkim kobietom, mamom, rodzicom, ale również mniej świadomym swoich obowiązków pracodawcom. Prowadzi stronę mamaprawniczka.pl.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail