" />
Czego szukasz

Pomysł na pracę dla mamy? Przekonaj się sama

„Mamy są świetnie zorganizowane i odpowiedzialne, dlatego tak cenimy je w swoich zespołach” – mówi Ewa Lisiecka, Dyrektor Sprzedaży w PZU Życie S.A., która od lat wspiera mamy w poszukiwaniu swojej drogi zawodowej i bezpieczeństwa finansowego. Z panią Ewą rozmawiamy o szansach i możliwościach jakie daje praca w ubezpieczeniach, ale też trudnościach i sposobach na ich pokonywanie. A może chcesz dołączyć do zespołu? Sprawdź, to może być praca właśnie dla Ciebie: w Kielcach i Radomiu >

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 27/04/2016
Zespół PZU na wycieczce

Nie oczekujemy, że praca będzie całym Twoim światem. Rozumiemy, że dla mamy rodzina jest najważniejsza.

Dlaczego warto zatrudniać mamy?

Bo mamy to kobiety spełnione w osobistym, tym bardzo kobiecym wymiarze życia, zatem radosne i pełne energii, mimo licznych obowiązków. Są świetnie zorganizowane, zmotywowane i mają godną pozazdroszczenia samodyscyplinę. To czego inni muszą uczyć się na specjalistycznych kursach: zarządzania sobą w czasie, organizacji pracy, łączenia równych obowiązków czy priorytetyzacji, mamy często już potrafią. Matki są też odpowiedzialne, dlatego tak cenimy je w swoich zespołach.

Zgadzam się z każdym słowem. Coraz więcej firm zaczyna doceniać mamy na rynku pracy, nareszcie! Dlaczego współpraca z Państwem może być ciekawa akurat dla mam?

Rodzice – a szczególnie mamy – doskonale wiedzą jak ważna jest stabilność i przyjazność zatrudnienia. Wychowywanie dzieci to cudowny czas, ale też bardzo wymagający. Warto świadomie wybierać swojego pracodawcę i bezpieczeństwo jakie zapewnia.

Pyta pani o pracę agenta ubezpieczeniowego, a ja zapytam ile mamy czasu? Bo mogłabym opowiadać godzinami (śmiech). Ale skupię się na najważniejszych zaletach i wymienię tylko kilka z nich.

Po pierwsze brak ram czasowych, czyli tzw. elastyczny czas pracy. Ale on wcale nie oznacza, że praca się nigdy nie kończy, przeciwnie, znaczy tyle, że agent sam decyduje w jakich godzinach, w jakie dni tygodnia pracuje. W każdym momencie można zwiększyć lub zmniejszyć swoje zaangażowanie czasowe. Tak było i jest w przypadku kilku mam, z którymi współpracuję. Zależnie od etapu życia w którym się znajdują; czy to startu dziecka w przedszkolu czy okresu chorobowego, zwiększają lub zmniejszają liczbę godzin pracy. Jasne, że odbija się to na wysokości wynagrodzenia, ale zapewnia, że praca na mamę czeka i nikt nie robi z tego żadnego problemu.

Po drugie – relacje. Ważne jest to, że praca agenta to praca z ludźmi, ciągłe nawiązywanie kontaktów i relacji. Ja wiem, że kobiety są w tym świetne. Mamy, które z nami współpracują podkreślają, że potrzebują kontaktów z innymi dorosłymi, aby zachować równowagę między „mamowymi” sprawami i obowiązkami, a życiem zawodowym.

Po trzecie, ta praca to nieustanna nauka, rozwój i wymiana doświadczeń. I to co bardzo ważne, nie oczekujemy, że praca będzie cały światem. Rozumiemy, że dla mamy rodzina będzie najważniejsza.

cytat_dorota_pzu_640_tlo_niebieskie

Po czwarte – bezpieczeństwo. PZU oferuje najwyższej jakości produkty, narzędzia i systemy niezbędne do skutecznego prowadzenia swojej małej firmy. Reszta, a właściwe najważniejsza część tej pracy, to rozmowa, ciekawość drugiego człowieka, jego potrzeb i obaw. Praca agenta daje niezależność finansową lub partnerstwo ekonomiczne w związku. To daje poczucie pewności, satysfakcji, a przecież wiadomo, że tylko szczęśliwe mamy wychowują szczęśliwe dzieci.

A jak wygląda system wynagradzania w PZU?

Zgodnie z ustawą ubezpieczeniową wszyscy pracujemy w oparciu o własną działalność gospodarczą. Oznacza to, że przy wsparciu PZU budujemy własną firmę. Dochody agenta mają kilka źródeł: prowizja od pozyskanej ze sprzedanych ubezpieczeń składki, portfel, premie dla startujących z własnym biznesem – tzw. pas startowy.

Wynagrodzenie agenta musi oczywiście osiągać pewne założone z góry minimum. Wynika ono z założenia, że firma chce współpracować z osobami, które są zaangażowane, zmotywowane do działania i gotowe do pracy na nasz wspólny sukces. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma górnej granicy zarobkowania, wszystko jest kwestią motywacji, pasji, determinacji i oczywiście zaangażowanego czasu. Tutaj mamy idealnie się sprawdzają, bo nie mają ani minuty do zmarnowania. Pewnie pani doskonale wie o czym mówię.

Nie da się ukryć – czas dla matki jest na wagę złota. A jak wygląda początek współpracy z PZU Życie S.A.? Wyobraźmy sobie, że chcę podjąć takie wyzwanie, decyduję się na współpracę. Co dalej?

Po zakończonym z sukcesem procesie rekrutacyjnym zostanie pani skierowana na pierwsze szkolenie dla agentów, gdzie pozna pani podstawy prowadzenia działalności ubezpieczeniowej, zdobędzie wiedzę o produktach i otrzyma pierwsze wskazówki/ instrukcje techniczne – jak sprzedawać. Szkolenie kończy się państwowym egzaminem (KNF). Później podpisuje pani z PZU umowę agencyjną i zostaje wpisana do Państwowego Rejestru Pośredników Ubezpieczeniowych, co jest jednoznaczne z otrzymaniem licencji – zawód ten jest zawodem licencjonowanym. Po szkoleniu rozpoczyna pani współpracę z menedżerem zespołu (w firmie i w terenie).

cytat_anita_pzu+640_tlo_niebieskie

Czy ja, jako mama-agentka jestem sama, czy mam kogoś, kto pomaga mi na początku poznać branżę, system itp.? A wiedza o produktach – skąd ją mogę czerpać na bieżąco?

Stworzyliśmy cały system wsparcia na każdym poziomie rozwoju i pracy agenta. Każdy początkujący agent rozpoczyna pracę pod wspierającym okiem menedżera zespołu. Nieocenione okazuje się także wsparcie innych agentów, którzy chętnie się dzielą swoją wiedzą. Mamy również całodobową infolinię, a także zasoby merytoryczne dostępne dla agentów przez internet.

Są też takie osoby jak ja – dyrektorzy sprzedaży. Dla mnie praca jest pasją. Wspieram ludzi, nie pracowników. Uczę, jak radzić sobie z problemami, ze spadkami motywacji i energii, z trudnymi wyborami, dylematami, które każdy spotyka na swej drodze . Uwielbiam bezpośrednie spotkania, ale kiedy jest to niemożliwe – bo czas, bo odległości, bo obowiązki – zawsze służę rozmową telefoniczną lub pomagam mailowo. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że agent jest w naszej firmie „zaopiekowany”.

Jaka może być ścieżka kariery osoby, która zdecyduje się na współpracę z Państwem?

Mówiąc o ścieżce kariery i możliwościach awansu w PZU, najchętniej posługuje się swoim własnym przykładem. Zaczynałam pracę jako agent ubezpieczeniowy, pokonując kolejne etapy i wspinając się na kolejne szczeble kariery i poziomy rozwoju osobistego. Od 11 lat zajmuję stanowisko dyrektora sprzedaży i mam szansę wspierać współpracowników w dalszym rozwoju. Daje mi to ogromną satysfakcję i jest moim osobistym sukcesem.

Ścieżka kariery jest jasno określona już na starcie, reszta jest kwestią predyspozycji, chęci uczenia się, motywacji i determinacji osoby podejmującej współpracę. W swojej karierze wypromowałam już 8 dyrektorów, którzy zarządzają oddziałami i wprowadzają ludzi do biznesu, a zaczynali jako agenci.

Brzmi ciekawie, ale muszę zapytać także o trudności. Jakie trudności można napotkać i jak sobie z nimi radzić?

Hmm, gdy jestem pytana o niebezpieczeństwa, zawsze pierwsza w głowie pojawia mi się myśl, że czasem klienci bywają trudni. Za chwilę jednak pojawia się kolejna, że gdy z tego zrobi się nie przeciwność czy trudność, a wyzwanie – to robi się ciekawie, ambitnie i twórczo. Pojawia się pole do kreatywności, do sprawdzania swoich umiejętności komunikacyjnych i negocjacyjnych, swoich granic, absolutnie niezmiennych wartości. Szacunek dla klienta i dla siebie oraz wiara w produkt, który się oferuje są kluczem do sukcesu i wielkiej satysfakcji.

Uczciwie należy tu powiedzieć, że wszyscy – matki, ojcowie, menadżerowie i agenci –mamy ograniczoną odporność na odmowę. To może być problem. Jeśli jednak nauczymy się nie traktować tego osobiście, nie brać pojawiającego się „nie” jako negacji naszych umiejętności, a jedynie jako wyraz kłopotu decyzyjnego klienta (finansowego czy rodzinnego) – będzie lżej.

Powiem tak:

Droga Mamo, jeśli jesteś ciekawa ludzi, szanujesz inność, jesteś empatyczna, nudzi Cię w pracy rutyna, uwielbiasz nawiązywać relacje i mieć wielu znajomych (bo szybko stają się nimi klienci) – ta praca jest dla Ciebie. Dołącz do naszego zespołu >>>.

Dziękuję za rozmowę!

Dowiedz się więcej i aplikuj >>>

ewa_lisiecka_foto400_ver2

Z Ewą Lisiecką, Dyrektor Sprzedaży w PZU Życie S.A., rozmawiała: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Zdjęcia: archiwum bohaterki wywiadu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Jestem dobrym przykładem, że jak się chce, to się da – Ewelina Wiercioch

Ewelina Wiercioch w 2013 r. złożyła papiery na kandydatkę na ratowniczkę TOPR i jest pierwszą po 30 latach przyjętą w szeregi elity kobietą - ratowniczką Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Czy było łatwo? - Przerażała mnie bardziej presja tego, że jestem sama jako kobieta i że nie do końca wszyscy są zadowoleni że jestem. To było bardzo trudne. Ale pokonałam to. Wiedziałam czego chcę - opowiada Ewelina, dziś również przewodniczka tatrzańska i międzynarodowa UIMLA, instruktorka narciarstwa zjazdowego, narciarstwa wysokogórskiego (ski-tourowego) oraz wspinaczki sportowej. Wybrała góry, bo tam odkryła siebie.
  • Ewa Moskalik - Pieper - 12/06/2019
Ewelina Wiercioch

Ewelina jesteś pierwszą od ponad trzydziestu lat kobietą – ratowniczką TOPR. Znałaś tę organizację od środka, pracowałaś w administracji TOPR-u, Twój mąż był ratownikiem TOPR-u, jesteś córką prezesa TOPR-u i wiedziałaś, że pokutuje opinia, iż ratownictwo górskie to męskie zajęcie. A jednak zdecydowałaś się złożyć papiery. Co Tobą kierowało?

To było już dobrych kilka lat temu i moje emocje z tym związane są dzisiaj zupełnie inne. W tamtym czasie miałam bardzo trudny okres, byłam w trakcie rozwodu, przeżywałam rewolucję w życiu. Potrzebowałam bodźców, żeby się trzymać i jakoś przetrwać. Podchodzę do życia zadaniowo i tak też podeszłam do tego wyzwania.

Pracowałam w administracji kilka lat, obserwowałam pracę ratowników. Ja również nieustannie byłam w górach, w tamtym czasie startowałam w zawodach zarówno w narciarstwie wysokogórskim, jak i wspinaczkowym. Byłam aktywna. Pewnego dnia, będąc tradycyjnie po pracy na treningu na nartach skiturowych stwierdziłam… czemu nie spróbować. Naczelnik TOPR także delikatnie mnie namawiał. I stało się. Złożyłam papiery na staż kandydacki do TOPR.

Jak zostało to przyjęte w środowisku?

Oj działo się. To była dla mnie stresująca sytuacja. Zrobiłam pewnego rodzaju rewolucję w TOPR, bo po tylu latach nikt się nie spodziewał, że nagle w TOPRze pojawi się kobieta. Był to gorący okres. Nie wszyscy byli zadowoleni. Zrobiło się wokół tego wydarzenia bardzo głośno, zarówno w Zakopanem, jak i w mediach. Dałam z siebie wszystko i udało się. Dzisiaj mogę powiedzieć, że jestem z siebie dumna. Nie zraziłam się, tylko konsekwentnie realizowałam to, co sobie założyłam.

Samo przyjęcie do elity Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego to jeszcze nie koniec. Jak wygląda droga do zostania ratownikiem?

Droga aby zostać ratownikiem jest dość długa. Początek tej drogi bierze się od naszej pasji chodzenia po górach. Oczywiście to nie tylko chodzenie po szlakach, ale także poza szlakami, wspinanie, czy bardzo dobra umiejętność jazdy na nartach. Nasze doświadczenie górskie, wykaz działalności to takie nasze CV.

Dodatkowo należy zdać egzaminy wstępne na staż kandydacki: medyczny, test kondycyjny na Kasprowy Wierch, wspinanie, jazdę na nartach po trasach i poza trasami, czy z topografii Tatr. Musimy mieć dwóch wprowadzających (opiekunów), którzy za nas ręczą, i którzy się nami „opiekują” podczas stażu kandydackiego.

Staż kandydacki trwa dwa lata. W tym czasie mamy cały szereg szkoleń z technik ratowniczych zarówno w lecie, jak i w zimie. Każde szkolenie zakończone jest egzaminem. Musimy także dyżurować i brać udział w wyprawach ratunkowych. Cały staż zakończony jest egzaminem. Po dwóch latach i po pomyślnym zaliczeniu wszystkiego zostajemy ratownikami ochotnikami TOPR 🙂

Podczas uroczystości Dnia Ratownika składamy Naczelnikowi TOPR przysięgę ratowniczą. To jest bardzo ważne wydarzenie. Zostaje w głowie chyba do końca życia. Ja moją przysięgę składałam w dolinie 5 Stawów Polskich.

Nie przerażały Cię te wszystkie testy, szkolenia, wyprawy? Miałaś chwilę zwątpienia?

Nie przerażały mnie szkolenia, dyżury czy wyprawy. Tym byłam podekscytowana, bo podnosiłam swoje umiejętności. To był super czas, ale miałam krótkie chwile zwątpienia. Tak jak wspomniałam, to był dla mnie ciężki okres i dużo się wówczas nałożyło.

Przerażała mnie bardziej presja tego, że jestem sama jako kobieta i że nie do końca wszyscy są zadowoleni że jestem. To było bardzo trudne. Ale pokonałam to. Wiedziałam czego chcę. Poza tym mój tata i moja rodzina bardzo mnie wspierali.

Jak wygląda praca ratownika?

W TOPR jest grupa ratowników zawodowych, którzy pracują na „etacie” i grupa ratowników ochotników. Ja jestem ratownikiem ochotnikiem. Praca ratownika zawodowego od ochotnika różni się tym, że Ci pierwsi pracują w systemie 12 godzinnym przez 7 dni, a następnie mają 7 dni wolnego. Ratownik ochotnik ma konieczność być na dyżurach społecznych co najmniej 120 godzin w ciągu roku.

Dyżurować możemy zarówno w Centrali TOPR, która znajduje się w Zakopanem, jak i w schroniskach. Jeśli jest wyprawa, a nas nie ma na Centrali to dostajemy informacje sms. Jeżeli mamy możliwość, to bierzemy udział w wyprawie.

Jesteś też przewodniczką tatrzańską, instruktorką narciarstwa zjazdowego, wysokogórskiego oraz wspinaczki sportowej. Wspólnie z ojcem, siostrą i mężem prowadzicie rodzinną firmę TAMiTU Tatry. Z Grzegorzem, Twoim mężem poznaliście się jeszcze w TOPR.

Tak, jestem w górach non stop. Albo prywatnie albo w pracy albo społecznie, jako ratownik albo na wakacjach – też w górach. Jak ja to wytrzymuje? 🙂 Na szczęście mam farta, bo cała moja rodzina chodzi po górach, dzięki temu się rozumiemy. To prawda, prowadzimy małą rodzinna firmę TAMiTU Tatry, która zajmuje się organizowaniem wypraw w góry. Jestem szczęśliwa, że pracuje z moim mężem. Rozumiemy się doskonale. Dodatkowo on jest także Ratownikiem TOPR, więc wspólnie chodzimy na dyżury.

Grzesia znam od dawna, ale nasze drogi zeszły się dopiero kilka lat temu. Przyznam, że wcześniej nie za bardzo się lubiliśmy 🙂 On był także przeciwnikiem kobiety w TOPR, brrr… do dzisiaj za to przeprasza 🙂 🙂 Nie znał mnie. Teraz już wie, że sobie dobrze radzę. Ale to wszystko nas połączyło. Cieszę się, że nasza pasja to także nasza praca, choć ma to także ciemne strony.

A jakie są ciemne strony tej pracy?

Każda praca ma swoje plusy i minusy. W mojej plusem jest to, że łączę pasję z pracą, że jestem w ciągłym ruchu, poznaję sporo świetnych ludzi, z niektórymi zawiązały się przyjaźnie. Niestety bywam bardzo zmęczona fizycznie i psychicznie. Moje życie nie kończy się po przyjściu z gór do domu, gdzie przeważnie każdy już odpoczywa. Po powrocie dopiero zaczynam życie, mam rodzinę i sporo różnych obowiązków. W górach opowiadam za ludzi, za ich bezpieczeństwo, a w domu za moją rodzinę.

Muszę też bardzo o siebie dbać. Moja działalność obarczona jest ryzykiem kontuzji, nie mogę sobie pozwolić na żadne problemy zdrowotne. No i… moja praca związana jest z czynnikiem, na który zupełnie nie mam wpływu – pogodą. A w Tatrach bywa bardzo kapryśnie 🙂

Staram się utrzymać balans pomiędzy pasją a pracą. Niestety oddając się przewodnictwu mam bardzo mało czasu, żeby być w górach wyłącznie dla siebie, z mężem czy z córką. Oczywiście znalazłam sposób żeby to w pewien sposób łączyć. Często pracuje z Grzesiem, a córkę biorę ze sobą jak idę z zaprzyjaźnionymi Klientami lub na łatwe szlaki. Mimo pewnych trudności cieszę się, jak obserwuje ludzi, którzy się rozwijają, zaczynają o siebie dbać, a niektórzy przewartościowują swoje życie.

Co jest takiego w górach, że pod ich wpływem ludzie zmieniają swoje życie?

To jest pasja. To nie muszą być góry, to może być cokolwiek co wciąga człowieka bez reszty, coś co jest tylko jego i nikt, ale to nikt mu tego nie zabierze. Pasja trzyma przy sobie podczas różnych zakrętów, trudności. Ja wybrałam góry. To prawda, zmieniły moje życie, bo znalazłam w nich coś wartościowego, odkryłam siebie.

Dzięki nim pokonuje różne bariery, jestem silna, twarda i konsekwentna, dążę w nich zawsze do celu. A żeby go osiągnąć – muszę się zmęczyć, czasami mocno zawalczyć. Nic nie przychodzi od tak i tego w nich uczę moją córkę. To także miejsce, w którym odpoczywam, w którym mam spokój. W górach nie muszę się spieszyć, myśleć o problemach „na ziemi”. W nich liczą się zupełnie inne rzeczy.

To ile czasu w ciągu roku spędzasz w górach? Da się to zliczyć?

🙂 Nie da, myślę, że co najmniej 6 dni w tygodniu. Czasami mam dość, ale zazwyczaj po dniu odpoczynku już mnie ciągnie. Nie mogę wysiedzieć w domu, nie lubię się nudzić. Fajnie jest coś robić. To nie zawsze są wysokogórskie wycieczki, wystarczy, że pójdę pobiegać i już jest dobrze 🙂

Jeszcze nie wspomniałyśmy o jednej ważnej roli w Twoim życiu – jesteś mamą nastoletniej już Oli. Czy Ola podziela Twoją pasję do gór?

Tak, moja córka ma już prawie 15 lat, kiedy to zleciało…? Ola podziela moją pasję do gór, choć nie w takim stopniu jak ja 🙂 Najbardziej lubimy się wspinać, a w zimie chodzić na skiturach. Moja córka jest przede wszystkim artystką. Dostała się do świetnego liceum plastycznego w Zakopanem. Moim zadaniem jest ją wspierać i pokazywać na własnym przykładzie, że wszystko jest możliwe i że fajnie jest fajnie żyć, z pasją.

W górach uczę ją przełamywania własnych barier, które potem wykorzystuje we własnym rozwoju. Ja też dużo zyskuję, bo „zmusza” mnie, żebym z nią jeździła po wszystkich muzeach sztuki nowoczesnej. Jak tylko pojawia się nowa wystawa to jedziemy. Raz w roku zabieram ją też do wybranej stolicy europejskiej, żeby mogła zobaczyć dzieła największych artystów. Przyznam, że te podróże są dla nas wszystkich fajne, to idealna odskocznia od gór.

Ewelina wspomniałaś mi wcześniej, że chcesz się angażować we wszelkie akcje pomagające kobietom. Czy nadal realizujesz projekt „Kobiety na szczytach”? – który ma na celu zachęcanie kobiet do chodzenia po Tatrach.

Tak, w tym roku kładę duży nacisk na kobiety. W wakacje będę organizowała wyjścia tylko dla kobiet o różnym stopniu trudności. Chcę pokazać, że góry są dostępne. Oczywiście wszystko musi odbywać się z głową. Ponadto chciałabym aktywować kobiety i przez góry pokazywać, że można i że warto mieć coś tylko dla siebie. Chciałabym żeby przestały się bać.

W tym roku kończę 40 lat, to jakiś mały przełom w moim życiu. Niektóre kobiety: młodsze, starsze które spotykam, z którymi chodzę po górach opisują się jako stare, wszystkie grube 🙂 „zablokowane”, przeważnie źle o sobie mówią. Zupełnie nie wiem skąd się to bierze? Myślę, że jestem dobrym przykładem na to, że jak się chce, to się da. Nie można szukać wymówek, tylko działać.

Kobiety w górach są także często postrzegane troszkę z przymrużeniem oka. Przyznam, że dzisiaj na szlakach spotykam w większości kobiety. Zachęcam Was dziewczyny do działania!

Nasuwa mi się taki analogiczny wniosek, że skoro dzisiaj kobiety coraz częściej wybierają na swoje wędrówki górskie szczyty, wysokie szczeble kariery też są dla nich do osiągnięcia. Jak myślisz?

Oczywiście, że są! Dla każdej z nas. Niestety kobiety wciąż są dyskryminowane, w górach także, ale to nie oznacza, że mamy przestać próbować! Żyję w rejonie, w którym jest ogromny patriarchat. Nie godzę się na to, ale przyznam, że życie wbrew zasadom, przyzwyczajeniom, pewnym zwyczajom akceptowalnym społecznie wcale nie jest łatwe. To nieustająca walka. Nie sądzę jednak, żeby to był powód rezygnowania z samej siebie i z własnego podejścia do życia, swoich ambicji! Musimy się wspierać drogie dziewczyny.

Bardzo Ci dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Ewa Moskalik Pieper

Zdjęcia: archiwum Eweliny

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Powrót taty? Polskie ojcostwo: pełny etat czy praca dorywcza?

Czy pojawienie się dziecka w równym stopniu zaważa na życiu obojga rodziców? Czy bycie tatą to praca dorywcza czy na pełen etat? Jak współczesne ojcostwo wpływa na życie zawodowe mężczyźni i jak to jest zostać tatą w dzisiejszych czasach? Prezentujemy wyniki raportu Nationale-Nederlanden - pracodawcy, który od kilku lat współpracuje z naszą Fundacją i wspiera pracujących rodziców!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 12/06/2019
ojciec z przytulonym dzieckiem na rękach

Jakie jest współczesne polskie ojcostwo?

Według raportu przygotowanego przez firmą Nationale-Nederlanden – ponad 60 proc. ojców deklaruje, że spędza z dzieckiem średnio 3-8 godzin dziennie.

Nieco krytyczniej, niż mężczyźni, oceniają to zaangażowanie w opiekę nad potomstwem kobiety. Natomiast ponad 80 proc. ojców chciałoby poświęcać swoim dzieciom więcej czasu.

Co jest najtrudniejsze w byciu ojcem

Co jest najtrudniejsze w byciu tatą?

Wielu mężczyzn deklaruje, że ojcostwo to jedno z większych w ich życiu wyzwań. A prawie 1/3 panów uważa, że najtrudniejsza w byciu tatą jest umiejętność wspierania dziecka na każdym etapie jego rozwoju oraz bycia dla niego autorytetem.

O bycie autorytetem i wsparciem dla swojego dziecka, częściej martwią się też panowie przebywający w związkach partnerskich niż w małżeństwach.

Z raportu Nationale-Nederlanden wynika również, że co czwarty mężczyzna chce przygotować się do roli ojca i robi to m.in. poprzez:

  • wymianę doświadczeń z innymi ojcami (25 %),
  • czytanie literatury na temat wychowania dziecka (17 %) – potwierdza to tylko co dziesiąta kobieta,
  • sięganie po wiedzę w internecie (16 %),
  • uczęszczanie do szkoły rodzenia (15 %).

Co dziesiąty tata przyznaje, że brakuje mu pomysłów na spędzanie czasu z dzieckiem. Natomiast co piąta kobieta twierdzi, że jej partner ma takie problemy. Tymczasem 64 proc. mężczyzn uważa, że zawsze umie zaplanować takie aktywności

Narodziny dziecka a kariera zawodowa taty

Wyniki badania pokazują, że mężczyźni, którym urodziło się dziecko mniej czasu poświęcają na swoją karierę. Prawie 40% Polaków twierdzi, że odkąd w ich życiu pojawiło się dziecko, poświęcają mniej czasu na pracę. Natomiast co czwarty świeżo upieczony tata nie widzi różnicy.

39 proc. ojców natomiast przyznaje, że to partnerka zajmuje się większością obowiązków domowych, a zaledwie 7 proc. kobiet dostrzega, że partner przejął większą odpowiedzialność w tym zakresie.

Połowa mężczyzn twierdzi również, że dzielą się obowiązkami domowymi po równo. Potwierdza to tylko 29 % kobiet 🙂

Największe nierówności w opiece nad dziećmi występują wśród rolników, a najmniejsze wśród pracowników umysłowych.

Godzenie życia zawodowego z rodzinnym

Wychowanie i wykształcenie dziecka

Aż 89 % mężczyzn twierdzi, że pozwala dziecku na swobodne rozwijanie swoich talentów. Natomiast 73 % panów przyznaje się, że buduje zainteresowania dziecka z myślą o jego przyszłym zawodzie.

Mężczyźni też w zdecydowanej większości chętniej pozwalają dzieciom uczyć się na własnych błędach oraz dają dzieciom poczucie niezależności i swobody. Również w ramach poczucia swoich obowiązków rodzicielskich panowie często angażują się w rozwiązywanie problemów dziecka z rówieśnikami.

Dyscyplina

W ramach korygowania zachowania dzieci, panowie najchętniej stosują upomnienia i rozmowy dyscyplinujące oraz ograniczanie czasu spędzonego przed komputerem lub smartfonem. Takie formy kary najczęściej stosują w sytuacjach gdy dziecko niewłaściwie się zachowa, skłamie lub nadużyje zaufania rodziców.

W jakich sytuacjach stosuje się kary wobec dzieci

Finanse

Panowie aż w 80 % przyznają, że chętnie wspierają swoje dzieci finansowo poprzez dawanie im kieszonkowego. Podobny procent mężczyzn przyznaje również się do fundowania dzieciom wakacji oraz szkoleń. A 77 % respondentów przed 30 – stką przyznaje się do spełniania zachcianek swoich pociech.

Ograniczenie własnych wydatków

Dziecko zmienia wiele płaszczyzn życia obojga rodziców. Okazuje się również, że blisko 3/4 mężczyzn ogranicza wydatki na siebie po pojawieniu się na świecie dziecka. Z taką postawą częściej można się spotkać wśród mieszkańców wsi, niż dużych miast.

Odkąd mam dziecko mniej czasu poświęcam na pracę zawodową

Oszczędzanie na przyszłość

Panowie aż w 56 % deklarują posiadanie oszczędności przeznaczonych na tzw. „lepsze jutro” swoich dzieci. Do takich oszczędzanych pieniędzy najczęściej przyznają się mieszkańcy średnich miast (61 %). 1/4 rodziców wskazała moment narodzin dziecka jako ten, w którym zaczęli myśleć o zabezpieczeniu finansowym dziecka. Natomiast 47 % badanych przyznaje, że nie odkłada żadnych pieniędzy dla swojego dziecka.

Pełny raport dostępny w biurze prasowym Nationale-Nederlander >>>

A jeśli chcesz dowiedzieć się jak Nationale-Nederlanden wspiera pracujących rodziców przejdź do nasze Bazy Pracodawców Przyjaznych Mamie >>> 

Źródło: materiał Nationale-Nederlanden

Zdjęcie i grafiki: raport Nationale-Nederlanden

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail