ZAINSPIRUJ SIĘ
Pokaż swój sukces! IX edycja konkursu Bizneswoman Roku
- Agnieszka Kaczanowska
- 17 listopada 2017
- 4 MIN. CZYTANIA
Czy spotykasz się z pytaniami, dlaczego konkurs nazywa się akurat Bizneswoman Roku i dlaczego chcesz promować tylko kobiety? Jeśli tak, to co wtedy odpowiadasz?
Zdarzają się pytania, dlaczego tylko Bizneswoman Roku, a nie również Biznesmen Roku, ale pojawiają się one stosunkowo rzadko. Nasza fundacja zajmuje się wsparciem i promocją przedsiębiorczości kobiet, dlatego promujemy głównie kobiety. Natomiast jesteśmy organizacją, która działa na rzecz zrównoważonego rozwoju, i która promuje wykorzystanie talentów obu płci – i mężczyzn, i kobiet.
W tym roku w konkursie Bizneswoman Roku mamy nową kategorię – Male Champion of Change, w której nagrodzimy mężczyzn, wspierających rozwój zarządzania różnorodnością w Polsce tzw. diversity. Takie współdziałanie i włączanie mężczyzn w działania na rzecz kobiet jest niesłychanie ważne, ponieważ świat biznesu jest wciąż światem męskim. Dotyczy to zwłaszcza korporacji – jest tam o wiele mniej kobiet, trudniej jest się kobietom przebić, wejść do zarządów czy objąć wysokie stanowiska menedżerskie. Tak się dzieje między innymi dlatego, że w wielu przypadkach o tym, kto obejmie takie stanowisko decyduje networking i lobbing, który często odbywa się po godzinach pracy, na wieczornych spotkaniach. A tam dominują mężczyźni.
Jeżeli popatrzymy na dane, to możemy zauważyć, że w spółkach notowanych na giełdzie jest tylko kilka procent kobiet w zarządach, co powinno wszystkim dać do myślenia. My chcemy przekonywać, że inny sposób działania też jest możliwy, że warto włączać kobiety do zarządzania firmą, bo wiele raportów i badań pokazuje, że to się wszystkim opłaca.
Wystartowała właśnie IX edycja konkursu! Brawo! Sporo w niej nowości.
Zgadza się. Poza wspomnianą już kategorią Male Champion of Change pojawiają się trzy inne nowości. Pierwsza to Nauka i Biznes. W tej kategorii nagradzane będą kobiety jednocześnie prowadzące projekty naukowe i realizujące działania z obszaru przedsiębiorczości. Druga to Influencerka Roku. Tu nominowane będą wpływowe kobiety, działające w sferze Internetu. Treści, które tworzą i prezentują powinny mieć pozytywny i znaczący wpływ społeczny lub biznesowy, a laureatka w tej kategorii zostanie wybrana w głosowaniu internautów. A trzecia nowość, to nagroda specjalna Grand Prix Kobieta Sztuki – otrzyma ją kobieta, która ma szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki.
Powiesz, jakie kobiety i za co chcecie nagradzać?
To byłaby bardzo długa odpowiedź. Powiem zatem tak – szukamy kobiet przedsiębiorczych, realizujących ciekawe i ambitne projekty w różnych obszarach biznesu, które chcą pokazać swoje sukcesy. Ten konkurs jest dla nich okazją nie tylko do zdobycia nagrody, ale przede wszystkim do nagłośnienia ich osiągnięć oraz tego, co robią. Takie nagłośnienie to też szansa na lepszą promocję oraz, co w biznesie bardzo ważne, znalezienie potencjalnego inwestora i dalszy rozwój.
W tym roku kobiety mogą się zgłaszać lub być nominowane w pięciu kategoriach: Moja Firma, Start-up Roku, Kobieta w Nowych Technologiach, Liderka w Korporacji oraz Pomysł na Biznes.
Czy przez te lata od pierwszej edycji zauważyłaś jakąś zmianę?
I to niejedną. Przede wszystkim zmieniał się sam konkurs. W pierwszej edycji była tylko jedna nagroda „Bizneswoman Roku”. W drugiej edycji było już rozdzielenie na kategorie „Moja Firma” oraz „Liderka w Korporacji”. W kolejnych edycjach powstawało coraz więcej nowych kategorii.
Obserwowałyśmy jak zmienia się rynek i świat biznesu. I jak niesamowicie rozwijają się kobiety. Dziś jedna nagroda nie wystarczyłaby, żeby uhonorować ich osiągnięcia. Mam wrażenie, że tych kilka kategorii to wciąż za mało.
Widzę również dużą zmianę w kobietach. Jest coraz więcej kobiet w biznesie, więcej jest również kobiet w nowych technologiach, coraz więcej jest naukowczyń, które tworzą różnego rodzaju ciekawe produkty, patentują je, tworząc swoje biznesy. Kobiety są odważniejsze, coraz częściej pokazują swoje sukcesy. A przecież celem naszego konkursu jest, by te sukcesy nagłaśniać.
A gdzie można się zgłaszać?
Udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny. Kandydatki, które zgłaszają się same lub nominowane są przez osoby trzecie do 30 listopada 2017 roku muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go na adres [email protected]. Wszystkie informacje o konkursie, kategoriach oraz formularzach można znaleźć na naszej stronie: www.bizneswomanroku.pl
Zapraszamy i trzymamy kciuki!
Dziękuję za rozmowę.
Zdjęcie: własność Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką