ZAINSPIRUJ SIĘ
Podsumowanie projektu Odważ się Mamo – formuła na powrót
- Agnieszka Wadecka
- 8 lipca 2024
- 5 MIN. CZYTANIA
Jak się zaczęło
Gdy z końcem zimy startowałyśmy z promocją kolejnej edycji Odważ się Mamo było w nas sporo ekscytacji i całe pokłady ciekawości. Programowi przewodziła Krystyna Skrytska wraz z Pauliną Polak. Agnieszka Wadecka i Sylwia Schlegel dołączyły jako wsparcie w promocji programu na kanałach komunikacyjnych Mamo Pracuj.
Pierwsze spotkanie
Projekt rozpoczęłyśmy spotkaniem inauguracyjnym 15 marca w jednym z krakowskich oddziałów State Street Banku. Wszystkie dziewczyny, dwie nawet z malutkimi pociechami, a jedna z uczestniczek przyjechała aż znad morza! miały okazję poznać się wzajemnie oraz spotkać z mentorkami, zintegrować, i płynnie wejść do projektu.
Jak podkreśliła jedna z uczestniczek:
Wszystko było bardzo pozytywne, organizacyjnie na 6+. Szkoda było stamtąd wychodzić i rozstawać się.
Elementem merytorycznym było szkolenie z zarządzania czasem, które przeprowadziła trenerka z SSB. Kolejne spotkania, szkolenia, webinary, warsztaty i sesje mentoringowe odbywały się zdalnie.

Czas na naukę
W ramach programu odbył się cykl czterech szkoleń z Excela (w tym ostatnie czwarte, dotyczące wiedzy o funduszach inwestycyjnych), prowadzonych przez zespół Professional Personal Development z State Street Bank Polska – każde trwające 1,5 godziny.
Następnie dwa szkolenia online prowadzone przez ekspertki Mamo Pracuj: pierwsze koncentrujące się na tworzeniu idealnego CV i przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych, a drugie obejmujące LinkedIn i i budowanie marki osobistej.
Prowadzone były krótkie procesy mentoringowe realizowane przez wolontariuszy, pracowniczki i pracowników State Street Bank dla chętnych uczestniczek. Mentees złapały świetny kontakt ze swoimi mentorkami. Oto jak go podsumowują:
Mentoring pomógł mi określić jaka praca byłaby dla mnie najlepsza. Również dodał mi pewności siebie i odwagi, by aplikować na wyższe stanowiska.

Pokazał mi w czym jestem dobra, jakie są moje mocne strony i nad czym muszę jeszcze popracować. Szczególnie ważne dla mnie było przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych.
Mentoring dał mi poczucie, że jest dla mnie miejsce na rynku pracy. W związku z moim, prawie pustym, CV czułam, że rzucam się z kopią na wiatraki, szukając pracy. Mentoring odbył się w idealnym momencie, bo zaraz po jego rozpoczęciu dostałam zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną i moja mentorka pomogła mi się do niej przygotować. Świetne było to, że mentorka miała doświadczenie w rekrutacji i mogłyśmy przećwiczyć rozmowę. Doceniam otwartość i chęć pomocy.
Dla uczestniczek programu powstała grupa na Facebooku, która stanowiła przestrzeń networkingową, miejsce gdzie dziewczyny mogą wspierać się wzajemnie i dzielić swoim doświadczeniem.
Formuła na powrót w liczbach
- Program ukończyło 21 uczestniczek.
- W trakcie projektu 4 uczestniczki znalazły nową pracę.
- 9 uczestniczek programu wzięło udział w rozmowach rekrutacyjnych.
- Część uczestniczek planuje podjąć pracę od września 2024 r. ze względu na zakończenie urlopu macierzyńskiego.
Po zakończeniu projektu:
- 86% uczestniczek ocenia lepiej niż przeciętnie i wysoko swoje szanse na rynku pracy.
- 90 % uczestniczek ocenia lepiej niż przeciętnie i wysoko swój poziom wiedzy i umiejętności dotyczący pracy w Excelu.
- 95% uczestniczek pracowało nad swoim profilem Linkedin oraz marką osobistą.
- 100% uczestniczek stworzyło lub poprawiło swoje CV.
- 100% uczestniczek potrafi lub raczej potrafi wskazać swoje mocne strony.
- 100% uczestniczek wzięło udział w procesach mentoringowych i z sukcesem je ukończyło.
Spotkanie kończące pełne emocji
6 czerwca w tym samym miejscu, o tej samej porze spotkałyśmy się kolejny i ostatni raz*. Od samego początku od dziewczyn biła niesamowita energia i zaangażowanie – przez te trzy miesiące zdążyły się zintegrować, polubić, wchodziły na salę pewnym krokiem a przy kawie rozmowy nie cichły. Wspólnie podsumowałyśmy projekt, a potem odbył się też inspirujący warsztat o zawodach przyszłości. Można by pomyśleć, że spotkanie z mentorkami zwieńczyło całe spotkanie, ale powiem tylko nic bardziej mylnego!

Dziewczyny miały robione profesjonalne zdjęcia portretowe a następnie mogły wziąć udział w próbnej rozmowie kwalifikacyjnej z rekruterami SSB. Uczestniczki mogły zadać wszystkie interesujące je pytania i poczuć prawdziwego ducha rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruterzy i rekruterki dzielili się swoimi radami i udzielali informacji zwrotnych w miłe wspierającej atmosferze.
Program „Odważ się mamo” to piękne działanie i za to dziękuję Wam bardzo dziewczyny! Ja, która nigdy zawodowo nie pracowałam, a chciałabym to zmienić poczułam się „złapana za rękę” jak małe dziecko i poprowadzona przez kolejne etapy, aby wreszcie stanąć odważnie i zrobić krok w kierunku własnego rozwoju !
To niesamowite z jaką odwagą i pewnością siebie uczestniczki podchodziły do rozmów. Naszym zadaniem było dodać dziewczynom siły i pomóc im wrócić do pracy po przerwie, tymczasem po tym czego doświadczyłam mogę stwierdzić, że tych supermocy mogłabym się śmiało od nich uczyć.

*Dla dziewczyn to nie koniec znajomości, planują jeszcze spotykać się po programie i zrobić piknik, na który zabiorą swoje pociechy. Trafiła nam się wspaniała grupa!
Ogromne podziękowania kierujemy do Fundacji State Street Bank, dzięki której mogłyśmy zrealizować program i która wsparła nasze działania kolejny raz.
Zdjęcia: Tetiana Pidopryhora