Czego szukasz

Podstawy tworzenia stron internetowych. Oto, co ułatwi Ci pracę

W dobie wszechobecnej cyfryzacji, prowadzenie własnego biznesu wiąże się z posiadaniem strony internetowej. Mowa zarówno o blogach, jak i sklepach, stronach wizytówkowych czy po prostu ogólnych stronach firmowych. Zlecenie stworzenia całej strony internetowej to koszty, które początkującego przedsiębiorcę mogą skutecznie odstraszyć. Na szczęście jednak, istnieje mnóstwo tanich lub darmowych narzędzi, które pozwalają zbudować własną stronę www na bazie gotowych szablonów. Z drugiej strony, to zaledwie początek, bo przecież trzeba mieć też z tyłu głowy, takie rzeczy jak hosting czy domena. Tak czy inaczej, najlepiej zacząć od początku.

 strona internetowa

Podstawy tworzenia stron internetowych

Na rynku znajdziemy całą masę płatnych i darmowych rozwiązań, dzięki którym budowa strony internetowej będzie przebiegać znacznie szybciej niż w przypadku kodowania jej od podstaw. Kreatorem, z którym na pewno warto się zaznajomić jest Zyro – miejsce pełne inspiracji, gotowych szablonów i narzędzi umożliwiających skuteczną pracę.

Co więcej, poprzez Zyro można od razu wyposażyć się w dobrą, wiarygodną domenę i wydajny hosting. Wszystko zależy bowiem od wybranego przez nas pakietu, który nawet w swojej najdroższej wersji jest stosunkowo tani względem chociażby zatrudnienia programisty. Kreator Zyro można też przetestować za darmo, aby zweryfikować, czy odpowiada on naszym potrzebom. Zaprojektowanie strony jest więc stosunkowo proste nawet dla laika! Gotowy szablon może nam posłużyć do zbudowania bloga, sklepu online czy wizytówki firmy.

Z drugiej strony, nawet po skorzystaniu z tak wielofunkcyjnego narzędzia, potrzebna nam będzie wiedza z wielu innych dziedzin. Nasza witryna musi być bowiem dostosowana do aktualnych trendów, a także bezpieczna dla użytkowników i zachęcająca do kliknięcia. Jeśli więc chcemy zaznaczyć swoją obecność w świecie Internetu, a następnie wejść z impetem na rynek sprzedażowy albo pobawić się w promocję własnej marki, musimy pamiętać o szeregu istotnych rzeczy. O tym wszystkim warto pomyśleć zawczasu, bo poważne modyfikacje po upublicznieniu strony, mogą mieć negatywny wpływ na jej pozycjonowanie i wydajność.

Krok 1: Wybór strategii

Strona internetowa tablica z notatkami

Na samym początku dobrze jest zbudować odpowiednią strategię. Musimy więc przemyśleć, w jaki sposób chcemy promować nasz produkt lub markę, a także zaplanować sposób komunikacji z użytkownikami i określić jej wartości. Pamiętajmy, że strona internetowa to specyficzne środowisko skojarzeń, które ma za zadanie wzbudzić w odbiorcy zaufanie i chęć interakcji. Poza tym, witryna internetowa to swoista wizytówka firmy, która jest znacznie lepszą formą od typowej ulotki. To tutaj mamy pełne pole do popisu, aby wyrazić swoje wartości, styl i charakter.

Dlatego też każda strona www musi być dostosowana do grupy docelowej. Przesyt treści i robienie wszystkiego dla wszystkich nie jest najlepszym pomysłem. Poszczególne działania powinny być jasno sprecyzowane i ukierunkowane. Słowem: najpierw stworzymy szkic i ogólny zarys naszej strategii, potem przechodzimy do budowania wizerunki marki, a dopiero na koniec przenosimy całość do sieci.

Krok 2: Określenie odbiorców

Kolejnym krokiem, jaki musimy wykonać zanim zaczniemy budować stronę www, jest określenie grupy docelowej. Nie da się tego zrobić w taki sposób, aby każdy potencjalny użytkownik był z niej zadowolony. Sęk w tym, aby dostosować ją tylko do grupy, na której nam najbardziej zależy. W tym celu najlepiej będzie zweryfikować, w jakim wieku są nasi odbiorcy, jaki zawód wykonują i do jakich grup społecznych przynależą. Tak wyciągnięta statystyka ułatwi późniejsze projektowanie strony internetowej.

Dopiero potem możemy przejść do określenia celu naszej strony. Zasada jest prosta – należy zastanowić się, co konkretnie ma się tam znaleźć. Inny układ wizualny i treściowy zrobimy przy projektowaniu bloga, a inny podczas budowania sklepu online. Całość powinna być ze sobą sensownie połączona, w taki sposób, aby odpowiadać potrzebom użytkowników. Na tej bazie sprecyzujemy, czy zależy nam na zbieraniu danych i np. rejestracji użytkownika czy może bardziej na zakupie produktów itd.

Krok 3: Budowa strony

Czas przejść do konkretów. W kolejnym kroku trzeba zaplanować strukturę naszej witryny, a także stworzyć jej zawartość. Najlepiej szczegółowo wszystko rozpisać i stworzyć swoistą mapę myśli. Tak przygotowany konspekt z pewnością pomoże nam już podczas praktycznych działań. Warto poświęcić na ten proces dłuższą chwilę, a mapę przygotować w wersji wizualnej, aby móc wyraźniej wyobrazić sobie strukturę witryny. Co więcej, w Internecie znajdziesz mnóstwo narzędzi, które szybko i przyjemnie stworzyć taki konspekt.

Struktura strony internetowej musi odpowiadać ruchowi użytkownika. Dlatego właśnie należy stosować klasyczny podział informacji pomiędzy podstronami a stroną główną. Przygotowane treści powinny być czytelne, tak aby nie wrzucać ogromu informacji do jednego worka. Jeśli mamy problem z wczuciem się w przeciętnego odbiorcę strony, warto rozważyć beta-testy strony. Polegają one na autoryzowanym dostępie do niej upoważnionych osób, które wylistują swoje sugestie i uwagi. Pamiętaj również, że większość użytkowników scrolluje zaledwie początek witryny i jeśli w ciągu paru sekund nie znajdą oni kluczowej dla siebie informacji, to raczej bezzwłocznie opuszczą naszą stronę.

Użytkownik ocenia stronę w ciągu kilku sekund od kliknięcia. Czas na to, aby wzbudzić w nim zainteresowanie i zachęcić go do dłuższego pobytu na witrynie jest więc bardzo ograniczony. W strukturze strony www musimy zawsze wziąć pod uwagę te informacje, które chcemy wyeksponować. To na nich należy oprzeć resztę contentu.

Krok 4: Przygotowanie tekstów

 strona internetowa notatki

Przygotowanie tekstów na stronę www to absolutny fundament i konieczność. Po pierwsze, to właśnie tekst obok grafik będzie informować odbiorcę o przekazywanych i ważnych z naszej perspektywy treściach. Poza tym, artykuły czy opisy produktowe mają realny wpływ na SEO. Co z kolei wpływa na pozycjonowanie się artykułu w rankingach przeglądarek. Teksty muszą być więc chwytliwe, proste i jasne. Przynajmniej na początku, bo prowadzenie bloga rządzi się swoimi prawami.

W tym miejscu zaleca się, aby zastanowić się nad tzw. storytellingiem. W marketingu jest to podstawa sprzedażowa niemal każdej formy produktowej. Nasza strona powinna zawierać nie tylko kluczowe informacje i ładne grafiki, ale również historię, która wzbudzi w użytkownikach emocje. To właśnie emocje sprawiają, że odbiorca zostaje dłużej na witrynie i że dłużej pamięta o marce.

Nie dawajmy też użytkownikowi tzw. ściany tekstu do przeczytania. Poszczególne fragmenty powinny być podzielone i oddzielone właściwymi nagłówkami. Nie musimy się silić na pisanie pracy magisterskiej – wystarczą najważniejsze informacje podane w atrakcyjnej formie. Wyróżniające nagłówki przykują wzrok czytelnika, a ponadto wpłyną pozytywnie na SEO. Strona internetowa firmy lub sklepu to prawdziwa interaktywna wizytówka. W tworzonych treściach unikajmy zatem żartów, języka potocznego czy naukowego żargonu. No chyba, że grupa docelowa jest ukierunkowana właśnie na takie treści. W skrócie: język powinien być zrozumiały dla każdego odbiorcy, który zawita do witryny.

W swoich działaniach warto też operować obrazem. Grafiki na stronie internetowej mocno podnoszą jakość treści, a także ich skuteczność. Poza tym, to właśnie za pomocą obrazów można powiedzieć znacznie więcej niż w przypadku tradycyjnych artykułów. Na swojej stronie możemy zawrzeć zdjęcia, filmy, infografiki czy wykresy. Odbiorcy na pewno to docenią! Stronę ze swoimi usługami możemy też promować, używając filmów oraz animacji. Część z nich jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie w darmowych programach online – wystarczy kilka poradników i można w szybki sposób wykreować prawdziwe cuda. Komunikacja z użytkownikami powinna przypominać dialog. Należy ich aktywizować do dyskusji i interakcji, a także ułatwić kontakt z obsługą strony i udostępnić narzędzia pozwalające na dzielenie się swoimi spostrzeżeniami (komentarze, opinie itd.)

Zdjęcie: Unsplash

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie