Czego szukasz

Podróżowanie samolotem z dzieckiem

Długa podróż samolotem z malutkim dzieckiem, może być dla rodziców dużym stresem oraz nie lada wyzwaniem. Dlatego warto się zabezpieczyć i zaplanować wszystko tak, aby oszczędzić niepokoju zarówno sobie, jak i dziecku. Czy da się to zrobić? Czy można przewidzieć, jak przebiegnie długi lot samolotem z malutkim dzieckiem? Czy można sprawić, aby był dla wszystkich miłą przygodą?

skrzydło samolotu widoczne z wnętrza samolotu, w tle chmury i promienie słońca

Są osoby, które lubią spontaniczne wyjazdy. Takie typu biorę plecak i w drogę, a reszta … jakoś się ułoży. Przy małym dziecku jednak trudniej o taką swobodę i brak planu. Dlaczego? Bo dziecko ma swoje potrzeby, zwłaszcza podczas długiej podróży samolotem. Musimy zadbać o jego komfort, bezpieczeństwo oraz spokój w czasie podróży. Warto zatem solidnie się zabezpieczyć, bo niezależnie od wieku dziecka i długości lotu, podróż samolotem jest nie lada wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Dlatego portal rodzice.pl z myślą o naszych milusińskich i o nas rodzicach przygotował kilka sprawdzonych rad.

1. Zarezerwuj odpowiednie miejsca.

Najwięcej przestrzeni znajduje się przy wejściach do samolotu, dlatego już wcześniej warto zadbać o to, aby właśnie tam zarezerwować miejsca dla Was i dziecka. W Dreamlinearach idealnym miejscem dla rodziny z dzieckiem jest rząd siódmy.

2. Bądź na lotnisku znacznie wcześniej

Przyjeżdżając z dzieckiem na lotnisko wcześniej pomagasz, zwłaszcza w przypadku pierwszej podróży oswoić mu się z taką formą transportu. Możesz pokazać samolot, wytłumaczyć, jakie zasady panują na lotnisku, opowiedzieć jak wygląda lot. Możesz też poprzez „zwiedzanie” pozwolić mu się wyszaleć i wyszumieć przed podróżą, choć pewnie jest niewielka szansa, że wyczerpią się mu „baterie”.

3. Zabierz ze sobą lizaki!

Może to nie jest wychowawcze i pewnie unikasz cukru oraz słodyczy jak ognia, ale w tym przypadku lizaki pomogą w walce z odczuwanymi przez dzieci, czasem bardziej niż przez dorosłych zmianami ciśnienia podczas startu i lądowania samolotu.

4. Inne przekąski

Oprócz lizaków zabierz dla dziecka jakieś inne przekąski. Może coś co bardzo lubi, ale rzadko dostaje. Warto mieć coś smacznego przy sobie, bo może to być czasem Twoją ostatnią deską ratunku.

5. Nawilżane chusteczki

Twoje dziecko prawdopodobnie kierowane ciekawością będzie chciało podczas swoich pieszych wędrówek po samolocie dotykać wszystkiego co tylko zobaczy. Zatem warto mieć ze sobą dużo chusteczek nawilżanych. Nie będziesz musiała się obawiać o czystość buzi i rąk Twojego dziecka.

6. Pozwól dziecku się wybiegać

Wszyscy wiemy, że dla małego dziecka dłuższe przebywanie w jednym miejscu jest nie lada wyzwaniem. Nawet tym najbardziej kreatywnym rodzicom przychodzi czasem z trudem wymyślenie kolejnej zabawy, aby utrzymać dziecko w fotelu. Dzieci są ciekawe wszystkiego i lubią poznawać nowe miejsca. Dlatego jeśli tylko istnieje taka możliwość pozwól dziecku się wybiegać. W ten sposób też może poznać innych współpasażerów. Może się również okazać, że obok siedzi jakaś znudzona podróżą przyszywana „ciocia”, która zainteresuje Twoje dziecko na jakiś czas, a Ty trochę odpoczniesz przyglądając się jak Twój maluch zawiera nowe znajomości.

7. Oglądanie bajek

W tym przypadku też nie ma co się bronić przed wsparciem i odrobiną spokoju, jaki może nam zapewnić puszczona w samolocie bajka. Nic tylko korzystać z chwili relaksu i ładować baterie na kolejne godziny lotu.

8. Nie zapomnij o ulubionych zabawkach

Ulubiony pluszak, pieluszka przytulanka czy inne niezbędne zabawki nie mogą pozostać w domu. Jeżeli masz wątpliwości czy to wystarczy zadbaj o coś nowego. W chwilach kryzysu nowa zabawka/zajęcie może być ratunkiem. A jednocześnie czasem wystarczy pozwolić się bawić dziecku czymś, co będzie dla niego bezpieczne, a czego dotychczas nie poznało, np. pilot kontrolny.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktorka naczelna portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie