Czego szukasz

Podejmij wyzwanie i zaplanuj z głową swój budżet domowy

Pod pojęciem domowego budżetu kryje się wszystko, przychody i rozchody, jakie uzyskujemy w ciągu 30 dni. Wielu osobom infantylne wydaje się rozpisywanie comiesięcznych wydatków. Jednak okazuje się, że rozsądne zaplanowanie domowego budżetu, nie tylko pozwoli kontrolować stan finansowy, ale także uzmysłowi nam, jak niewiele potrzeba zrobić, by zaoszczędzić znaczne kwoty. Na co najwięcej wydajemy pieniędzy? Skąd biorą się długi? Jak im zapobiec?

zdjęcie przedstawia na biurku otwarty laptop, telefon, notatnik i długopis w ręce jakiejś osoby

Na co wydajemy pieniądze?

Według wyliczeń przeprowadzonych przez Blue Media, najwięcej pensji przeznaczamy na pokrycie rachunków (aż ¼ idzie na opłacenie wynajmu, czynszu oraz bieżących rachunków za energię elektryczną, gaz, wodę i wywóz śmieci).

Drugie miejsce zajmuje żywność – to kolejne 25% naszego miesięcznego budżetu, nie uwzględniając kupna napoi alkoholowych.

Pozostałe koszty znacznie się rozdrabniają: 10% stanowią wydatki na transport, po 5% na odzież, wyposażenie gospodarstwa domowego i zdrowie, zaś pozostałe na edukację, wyjścia do restauracji, kupno alkoholu oraz inne drobiazgi.

Skąd biorą się długi?

Według badań Krajowego Rejestru Długów z 2015 roku wraz ze wzrostem wieku rosną nasze wydatki – najwięcej wydajemy między 40 a 49 rokiem życia, zaś najmniej na swoje potrzeby przeznaczają osoby do 18 roku życia oraz powyżej 60 roku życia.

Połowa z nas nie płaci rachunków na czas, ponieważ niebagatelny wpływ mają na to nasze zarobki (są zbyt niskie do bieżących potrzeb), ale też nagłe choroby, wypadki i … zwykłe zapominalstwo. Jak można pozbyć się tego problemu? Rozsądnie planując budżet domowy!

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się stosunkowo prosta – jaki to problem zaplanować budżet na najbliższe 30 dni? Wszak cena wynajmu mieszkania, rachunków i zakupów spożywczych jest w każdym miesiącu prawie taka sama.

Jednak wystarczy jedno lub dwa niespodziewane wyjścia na zakupy lub spotkanie z przyjaciółmi, podczas których stracimy kontrolę nad wydatkami i okaże się, że nasz budżet potrzebuje szybkiego ratunku lub gwałtownej przebudowy.

Jak zaplanować budżet domowy?

Przede wszystkim należy siąść i na spokojnie przeanalizować wszystkie miesięczne wydatki i to bez względu na stan portfela, ponieważ częstokroć osoby rozporządzające małym budżetem potrafią sobie o wiele lepiej poradzić, niż osoby zarabiające kilka razy więcej.

Nie trzeba szczegółowo wyliczać, ile pieniędzy wydało się na zakup butów, a ile na banany w promocyjnej cenie. Wszystkie wydatki należy skategoryzować w kilka głównych grup, np. rachunki, żywność, zdrowie, odzież, środki czystości i higieny osobistej, transport, kultura, rozrywka, nagłe wydatki.

Bardzo ważne jest także zaznaczenie rzeczy, które chcielibyśmy sobie kupić, a na które nie możemy sobie teraz finansowo pozwolić. Taki przykład domowego budżetu pomoże zilustrować nasze zapotrzebowanie.

Szablon domowego budżetu

Dobrze skonstruowany domowy budżet pozwala nie tylko na oszacowanie wszystkich ponoszonych przez nas kosztów, ale także wskaże, w jakiej kategorii należy nieco obciąć wydatki, aby móc zaoszczędzić na upragnioną podróż, zakup nowych mebli lub zwykłą spłatę kredytu.

Pamiętajcie, że w plan przychodów wpisują się także niespodziewane źródła finansowania, np. spadek po zmarłej babci, wykonanie dodatkowej, odpłatnej usługi. Dopiero takie zestawienie to nasz kompleksowy budżet domowy.

Szablon domowego budżetu możecie znaleźć na stronie: https://www.vivus.pl/moje-finanse/wazne-pojecia-finansowe/budzet-domowy-co-to-jest-i-jak-go-zaplanowac/

Oszczędzanie

Wszystkie wydatki należy rozpisać z góry, zwłaszcza stałe miesięczne opłaty za rachunki oraz żywność. Należy zawsze zostawić wolną kwotę do dyspozycji w razie nagłej potrzeby, na przykład wykupu recepty albo ślubu w rodzinie.

Co zrobić w sytuacji, kiedy nasze wydatki przekraczają dochody? Przede wszystkim przeanalizować, na którą grupę przeznacza się najwięcej pieniędzy i tam poszukać oszczędności.

O ile jest to trudne w przypadku rachunków, o tyle łatwiejsze podczas robienia zakupów w sklepie (możemy kupować w promocyjnych cenach, czasem zrezygnować np. ze słodkości czy dodatkowej buteleczki perfum).

Pewne rozwiązanie stanowi też noszenie samej gotówki, bez karty kredytowej – badania socjologów dowodzą, iż przy płatności gotówką jesteśmy mniej skorzy do jej wydawania, ponadto nie będziemy tak chętni do zakupów w sytuacji, kiedy w portfelu nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy.

Zdjęcie: pixabay.com

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podyskutuj

Video: Jak być dobrym sprzedawcą w finansach? Praca w bankowości – zobacz webinar!

"Jak być dobrym sprzedawcą w finansach?" to drugi z serii trzech webinariów przygotowanych wspólnie z Santander Bank Polska. Podczas spotkania ekspertki Santander Bank Polska podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem profesjonalnych sprzedawców. Jeśli interesuje Cię praca w bankowości, koniecznie zobacz nagranie z naszego webinaru!

Praca w bankowości – zobacz webinar!

Podczas serii trzech webinarów zorganizowanych wspólnie z Santander Bank Polska, omówiłyśmy wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące rozpoczęcia i rozwoju kariery w branży bankowej. Pierwszy webinar dotyczył szans i wyzwań w pracy z klientem.

Dzisiaj publikujemy dla Ciebie drugi, w którym ekspertki Santander Bank Polska odpowiadają na pytanie „Jak być dobrym sprzedawcą w finansach?”

Dzięki uczestnictwu w naszym cyklu, będziesz mogła krok po kroku przygotować się do wejścia w nową branżę!

Czego dowiesz się z nagrania?

  • Jak być dobrym sprzedawcą w bankowości?
  • Jakie wykształcenie i doświadczenie jest potrzebne na stanowisku sprzedawcy?
  • Które cechy charakteru są ważne, aby być dobrym doradcą?
  • Oraz wiele innych praktycznych wskazówek dotyczących branży bankowej.

Kim są nasze ekspertki?

Justyna Pietraszewska
Dyrektor oddziału Santander Bank Polska

Magister Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego o specjalizacji Rynki Finansowe. Od 2013 doradca klienta w Santander Bank Polska. Od 6 lat dyrektor 1 Oddziału w Strzelinie. Pasjonatka rolnictwa. Prywatnie mama 12-letniego Miłosza i rocznego Ignasia. W wolnych chwilach pasjonatka podróży, jazdy na nartach i nurkowania.

Małgorzata Szelwicka
p.o. Dyrektor oddziału Santander Bank Polska

Uzyskała stopień magistra na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Bankowej. Od 15 lat pracuje w finansach. Od 11 lat Pracownik Santander Bank Polska. Od 8 lat menadżer zespołu sprzedażowego. W chwili obecnej p.o. dyrektor 12 oddziału we Wrocławiu. W 2020 Bohaterka Ryzyka Santander Bank Polska. W życiu prywatnym mama 4 letniej Łucji. W wolnych chwilach wolontariuszka Fundacji Santander i skrzypaczka.

Moderacja: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska (Fundacja Mamo Pracuj)

Sprawdź aktualne oferty pracy Santander Polska!

Zdjęcie: zrzut ekranu z nagrania webinaru; pozostałe zdjęcia archiwum prywatne.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.

Koszulki damskie z nadrukiem – pomysł na prezent dla pracowników

Nie od dziś wiadomo, że za sukcesem każdej firmy stoi między innymi dobrostan pracowników. Osoby, które czują się ważne i doceniane, są efektywniejsze i lepiej wykonują powierzone im zadania, a ponadto czują więź z pracodawcą i współpracownikami. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie firmy. Oprócz dobrej atmosfery na co dzień i spotkań integracyjnych, warto także pomyśleć o drobnych podarunkach. Dobrym pomysłem na prezent dla pracowników mogą się okazać koszulki damskie z nadrukiem.
Kobieta obdarowana koszulkami dla pracowników

Koszulki damskie z nadrukiem – dlaczego są idealnym prezentem?

Po pierwsze – t shirty damskie z nadrukiem to niezwykle praktyczny prezent, który nie zostanie schowany czy rzucony w kąt, ale rzeczywiście się przyda. Po drugie prezent ten można dowolnie spersonalizować, co dodatkowo pokazuje zaangażowanie pracodawcy w życie społeczności pracowników. Na takiej koszulce można umieścić nadruk lub napis, nawiązujący na przykład do panujących w firmie zwyczajów czy powiedzonek.

Przeczytaj także: Rozwijaj swoje talenty w firmie, która ceni Ciebie i Twoją rodzinę

Koszulki z nadrukiem dla pracowników – na jakie okazje?

Obdarowanie pracownika koszulką z nadrukiem może stanowić miły gest na powitanie – na przykład po dłuższej nieobecności, spowodowanej chorobą lub urlopem macierzyńskim czy wychowawczym. Powrót do pracy wiąże się z reguły ze stresem i niesie za sobą wiele obaw, a ponowne zaaklimatyzowanie się w miejscu pracy może zająć nawet kilka dni. Miłe powitanie i zabawny prezent na pewno pomogą przełamać lody i szybko wrócić do rutyny pracowniczej sprzed urlopu.

Koszulki z nadrukiem mogą być także miłym prezentem dla nowego pracownika, który dopiero dołącza do zespołu. Dzięki temu od razu poczuje się pewniej i łatwiej będzie przyswajał niezbędną do wykonywania obowiązków wiedzę.

Jakie koszulki wybrać na prezent dla pracowników?

Jak już wspominaliśmy – mogą to być koszulki z zabawnym napisem, którego często używacie w firmie. Może nić porozumienia między pracownikami utworzyła się na bazie wspólnej fascynacji jakąś filmową produkcją lub ulubionym gatunkiem muzyki? Takie koszulki można znaleźć bez problemu.

Należy pamiętać także o rozmiarze. Lepiej zdecydować się na pakiet koszulek w nieco większym rozmiarze. Pozwoli to uniknąć niezręcznej sytuacji, gdy koszulka będzie za mała. Większe koszulki można natomiast nosić jako tzw. oversize, co jest bardzo modne. Chyba że pracodawca zna rozmiar każdego z pracowników – można go wówczas dobrać indywidualnie do każdej osoby.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×