Czego szukasz

Podejmij wyzwanie i zaplanuj z głową swój budżet domowy

Pod pojęciem domowego budżetu kryje się wszystko, przychody i rozchody, jakie uzyskujemy w ciągu 30 dni. Wielu osobom infantylne wydaje się rozpisywanie comiesięcznych wydatków. Jednak okazuje się, że rozsądne zaplanowanie domowego budżetu, nie tylko pozwoli kontrolować stan finansowy, ale także uzmysłowi nam, jak niewiele potrzeba zrobić, by zaoszczędzić znaczne kwoty. Na co najwięcej wydajemy pieniędzy? Skąd biorą się długi? Jak im zapobiec?

zdjęcie przedstawia na biurku otwarty laptop, telefon, notatnik i długopis w ręce jakiejś osoby

Na co wydajemy pieniądze?

Według wyliczeń przeprowadzonych przez Blue Media, najwięcej pensji przeznaczamy na pokrycie rachunków (aż ¼ idzie na opłacenie wynajmu, czynszu oraz bieżących rachunków za energię elektryczną, gaz, wodę i wywóz śmieci).

Drugie miejsce zajmuje żywność – to kolejne 25% naszego miesięcznego budżetu, nie uwzględniając kupna napoi alkoholowych.

Pozostałe koszty znacznie się rozdrabniają: 10% stanowią wydatki na transport, po 5% na odzież, wyposażenie gospodarstwa domowego i zdrowie, zaś pozostałe na edukację, wyjścia do restauracji, kupno alkoholu oraz inne drobiazgi.

Skąd biorą się długi?

Według badań Krajowego Rejestru Długów z 2015 roku wraz ze wzrostem wieku rosną nasze wydatki – najwięcej wydajemy między 40 a 49 rokiem życia, zaś najmniej na swoje potrzeby przeznaczają osoby do 18 roku życia oraz powyżej 60 roku życia.

Połowa z nas nie płaci rachunków na czas, ponieważ niebagatelny wpływ mają na to nasze zarobki (są zbyt niskie do bieżących potrzeb), ale też nagłe choroby, wypadki i … zwykłe zapominalstwo. Jak można pozbyć się tego problemu? Rozsądnie planując budżet domowy!

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się stosunkowo prosta – jaki to problem zaplanować budżet na najbliższe 30 dni? Wszak cena wynajmu mieszkania, rachunków i zakupów spożywczych jest w każdym miesiącu prawie taka sama.

Jednak wystarczy jedno lub dwa niespodziewane wyjścia na zakupy lub spotkanie z przyjaciółmi, podczas których stracimy kontrolę nad wydatkami i okaże się, że nasz budżet potrzebuje szybkiego ratunku lub gwałtownej przebudowy.

Jak zaplanować budżet domowy?

Przede wszystkim należy siąść i na spokojnie przeanalizować wszystkie miesięczne wydatki i to bez względu na stan portfela, ponieważ częstokroć osoby rozporządzające małym budżetem potrafią sobie o wiele lepiej poradzić, niż osoby zarabiające kilka razy więcej.

Nie trzeba szczegółowo wyliczać, ile pieniędzy wydało się na zakup butów, a ile na banany w promocyjnej cenie. Wszystkie wydatki należy skategoryzować w kilka głównych grup, np. rachunki, żywność, zdrowie, odzież, środki czystości i higieny osobistej, transport, kultura, rozrywka, nagłe wydatki.

Bardzo ważne jest także zaznaczenie rzeczy, które chcielibyśmy sobie kupić, a na które nie możemy sobie teraz finansowo pozwolić. Taki przykład domowego budżetu pomoże zilustrować nasze zapotrzebowanie.

Szablon domowego budżetu

Dobrze skonstruowany domowy budżet pozwala nie tylko na oszacowanie wszystkich ponoszonych przez nas kosztów, ale także wskaże, w jakiej kategorii należy nieco obciąć wydatki, aby móc zaoszczędzić na upragnioną podróż, zakup nowych mebli lub zwykłą spłatę kredytu.

Pamiętajcie, że w plan przychodów wpisują się także niespodziewane źródła finansowania, np. spadek po zmarłej babci, wykonanie dodatkowej, odpłatnej usługi. Dopiero takie zestawienie to nasz kompleksowy budżet domowy.

Szablon domowego budżetu możecie znaleźć na stronie: https://www.vivus.pl/moje-finanse/wazne-pojecia-finansowe/budzet-domowy-co-to-jest-i-jak-go-zaplanowac/

Oszczędzanie

Wszystkie wydatki należy rozpisać z góry, zwłaszcza stałe miesięczne opłaty za rachunki oraz żywność. Należy zawsze zostawić wolną kwotę do dyspozycji w razie nagłej potrzeby, na przykład wykupu recepty albo ślubu w rodzinie.

Co zrobić w sytuacji, kiedy nasze wydatki przekraczają dochody? Przede wszystkim przeanalizować, na którą grupę przeznacza się najwięcej pieniędzy i tam poszukać oszczędności.

O ile jest to trudne w przypadku rachunków, o tyle łatwiejsze podczas robienia zakupów w sklepie (możemy kupować w promocyjnych cenach, czasem zrezygnować np. ze słodkości czy dodatkowej buteleczki perfum).

Pewne rozwiązanie stanowi też noszenie samej gotówki, bez karty kredytowej – badania socjologów dowodzą, iż przy płatności gotówką jesteśmy mniej skorzy do jej wydawania, ponadto nie będziemy tak chętni do zakupów w sytuacji, kiedy w portfelu nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy.

Zdjęcie: pixabay.com

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie