Czego szukasz

Początek roku szkolnego – jak go zaplanować, żeby nie zwariować?

Choć uczniowie raczej nie lubią, kiedy się im o tym przypomina, milczenie niczego nie zmieni – początek roku szkolnego 2019/2020 zbliża się wielkimi krokami. Podobno rodzice zwykle cieszą się, gdy rozpoczyna się wrzesień, ale to tylko obiegowa opinia – w praktyce każda z nas przeżywa niemały stres. Jak zatem przeżyć początek roku szkolnego i nie zwariować?

  • Karolina Wojtaś - 30/08/2019

Początek roku szkolnego – stres, stres, stres

Czym się denerwujemy? Wszystkim! W najgorszej sytuacji (pod względem emocjonalnym) są rodzice, którzy wysyłają do pierwszej klasy swoje najstarsze lub jedyne dziecko. Martwią się (szczególnie mamy), że malec sobie nie poradzi z obowiązkami, poczuje się zagubiony w zderzeniu z nowymi zasadami albo zwyczajnie nie znajdzie przyjaciół.

Jednak mamy starszych uczniów także znajdują powody do zdenerwowania. Bo co, jeżeli dziecko znowu będzie miało kłopoty z matmą? Czy jest już gotowe na to, aby samodzielnie wracać do domu? I w jaki sposób przejść bez napięć z wakacyjnej laby do ostrzejszych zasad panujących w roku szkolnym?

Na szczęście istnieje aż kilka sposobów na to, aby się zrelaksować i trochę ten stres zmniejszyć. O czym powinnaś pamiętać?

Bądź przygotowana

I to na kilka sposobów. Im bardziej zorganizowane jesteśmy, tym większy spokój odczuwamy. W szczególności pamiętaj o:

  • Zrobieniu zakupów na czas

Czyli już, teraz. Nie zostawiaj zakupu stroju na wf dla dziecka tylko dlatego, że obok masz galerię handlową i „na pewno coś się znajdzie”. Możesz przeżyć zawód, gdy jednak okaże się, że w dziesięciu kolejnych sklepach białe koszulki zostały wykupione niczym świeże bułeczki.

Najwyższy czas jest już także na kupienie eleganckich spodni dla chłopca czy spódniczki dla dziewczynki. Te najbardziej klasyczne, czyli w granatowym i czarnym kolorze, są sprzedawane w sierpniu „na pniu”. Jeśli chcesz dokonać zakupów przez Internet, to także jest to ostatni moment – w ostatnim tygodniu sierpnia to już za dużo ryzyko.

  • Ułożeniu planu dnia

Zastanów się, które z Was – Ty czy Twój partner, uda się na rozpoczęcie roku z dzieckiem i już teraz zaplanuj sobie urlop.

  • Poszukaj opieki

Jeśli uważasz, że Twoja pociecha nie jest jeszcze wystarczająco duża, aby wracać samodzielnie do domu, już teraz zastanów się, czy będziecie korzystać ze świetlicy szkolnej, czy może jednak z pomocy kogoś trzeciego, kto będzie odprowadzał dziecko do szkoły i z powrotem. Jeśli w grę wchodzi ta druga opcja, to warto rozpocząć poszukiwania opiekunki.

Wspieraj dziecko

To czas trudny zarówno dla pierwszaka, jak i dla starszego dziecka – to pierwsze boi się nowości, drugie nie chce powrotu do nudnych zajęć w szkole i kolejnych obowiązków. Jak możesz tutaj pomóc?

  • Nie narzekaj i nie strasz

Powiedzmy sobie wprost – dużo narzekamy, chociaż czasami wcale tego nie zauważamy. Bywa, że wymsknie nam się także niepedagogiczne: „Oj, poczekaj, zaraz będzie szkoła i już się nie będziesz tak śmiała!”. Tymczasem twoim zadaniem jest wspieranie dziecko poprzez budowanie pozytywnego nastawienia. Tłumacz przyszłemu pierwszoklasiście, że w szkole zdobędzie przyjaciół i nauczy się wielu ciekawych rzeczy (ale bez przesadnej euforii – możesz też uczciwie wspomnieć o tym, że czasami w szkole bywa nudno, a czasem jest trudno, ale zawsze sobie poradzicie).

  • Rozmawiaj o potencjalnych problemach

Twoje dziecko boi się, że znowu będzie miało problemy z np. z matematyką czy angielskim? Już teraz go uspokój, że jeśli tak będzie, to poprosicie o pomoc korepetytora. W trudnych przypadkach warto wcześniej zorientować się, ile takie usługi kosztują i popytać o dostępność poszczególnych kandydatów.

Wrzesień – czas przejściowy

Przygotuj się na to, że wrzesień będzie stanem przejściowym, dość trudnym i męczącym. Przyzwyczajeni do przedszkolnych zabaw pierwszoklasiści mogą popłakiwać i narzekać, z kolei starszaki otwarcie buntować się przeciwko ograniczaniu wolności, do której przyzwyczaili się w wakacje.

To, co musisz zrobić, to być konsekwentna i dać swojemu dziecku najlepsze warunki do przyzwyczajenia się do nowych dni. Czyli pilnować, aby smyk spał co najmniej 8-10 godzin (i zasypiał bez komórki w dłoni!), dbać o jego odpowiednie odżywianie się i aktywność fizyczną oraz nie zarzucać go nadmiarem zajęć pozalekcyjnych. A protesty? Cóż, to naturalne, że się pojawią, ale Ty tu jesteś rodzicem i wiesz, co jest dla Twojej pociechy najlepsze.

Myśl pozytywnie

W Internecie krąży mem z dwoma zdjęciami. Na jednym widać rodziców przyklejonych do szyby szkolnej klasy – tutaj widnieje podpis: „Rodzice pierwszoklasistów”. Drugie zdjęcie przedstawia auto, które szybko odjeżdża sprzed budynku, wzniecając tumany kurzu – to rodzice starszych uczniów.

I rzeczywiście tak jest – wszyscy rodzice stresują się tym, jak dziecko poradzi sobie w szkole, ale bardzo szybko okazuje się, że smyk sobie naprawdę świetnie radzi – zarówno ze swoimi nowymi obowiązkami, jak i nawiązywaniem przyjaźni. Zatem głowa do góry i zacznij myśleć pozytywnie – pamiętając, że takie podejście do życia przekazujemy swoim pociechom.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Karolina Wojtaś
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.

Przed wyjazdem na wakacje zadania się mnożą

Jak to jest, że przed urlopem odbywają się te najbardziej kluczowe zebrania, których nie sposób ominąć i zadania, które koniecznie trzeba zrobić na wczoraj?
  • Tomasz Kaczanowski - 07/08/2020
mały chłopczyk bawi się na łóżku - obok leży walizka

A my właśnie …

w rodzinnym wirze przedwyjazdowych przygotowań. Ach, ileż do zrobienia!

Przygotowanie, załatwianie, kupowanie, naprawianie, ogarnięcie, zreperowanie – bo przecież bez TEGO nie można wyjechać!

No i jeszcze te najważniejsze czynności: znalezienie, poskładanie, pozbieranie, zgromadzenie, przejrzenie, wypranie, (o zgrozo wyprasowanie), przygotowanie, spakowanie… Do tego jeszcze dwukrotne upewnienie się, że wszystko naprawdę trafiło do waliz. Ech, gdzie tam! Część rodziny (ta starsza) rzeczy gromadzi, a to młodsze rozwleka je po różnych zakątkach domu (suszarka! suszarka! gdzie dałyście suszarkę!?).

Przeczytaj także: Jak nie zwariować w podróży z dziećmi

No i nie zapominajmy o pracy

Jak to jest, że przed samym urlopem odbywają się te najbardziej kluczowe zebrania, których nie sposób ominąć? Zadania, które koniecznie trzeba zrobić na wczoraj?

A głowa wypełniona mądrymi napomnieniami z kolorowych pism, jak to wypoczynek należy zacząć przynajmniej tydzień przed wyjazdem… Wyciszyć się, wyluzować, zwolnić i przygotować do odpoczywania…

Chętnie, ale to już chyba w kolejne wakacje, bo w tym roku wszystko znowu na ostatnią chwilę. 🙂 Wsiadając do auta będziemy pewnie jedną ręką upychać walizy, a drugą pisać niezwykle ważne maile.

Przeczytaj także: Gdzie spędzić niezapomniane wakacje w Polsce?

Ale, co tam

Jak już wsiądziemy, policzymy dzieci, upewnimy się, że mamy to co najważniejsze (tj. telefony i ładowarki), to na naszych twarzach zagości uśmiech. I niech tak zostanie na najbliższe dwa tygodnie!

Czego sobie i Wam, Drogie Czytelniczki życzę!

Ja, niespodziewany autor tego artykułu (bo Agnieszka zaginęła gdzieś między gromadzeniem, a ogarnianiem)

Tomasz “TatoPracuj” Kaczanowski

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Tomasz Kaczanowski
Zawodowo informatyk, prywatnie mąż i tata. Prowadzi bloga poświęconego technologii. W 2012 wydał swoją własną książkę (dla hardcorowych programistów, nie polecam ;), a obecnie odpoczywa wyczerpany twórczym wysiłkiem.
Podyskutuj

10 książek o emocjach dla małych dzieci

Warto rozmawiać z dziećmi o uczuciach. Wprowadzać je w świat emocji, by mogły lepiej rozumieć siebie i innych. To nie jest łatwe zadanie, ale możemy korzystać z pomocy książek. Tych o emocjach jest bardzo wiele. Wybrałam dla Was te, które sprawdziły się u nas. Poniżej 10 propozycji książek, które pomogą Wam rozmawiać z dziećmi o uczuciach.
  • Anna Gotowalska - 07/08/2020
mama z dzieckiem leżą i czytają książkę

1.„Uczucia Gucia. Jestem zły” Aurelie Chien

Złość to bardzo często wyrażana przez małe dzieci emocja. Pojawia się szybko, a zrozumienie dlaczego się pojawiła nie jest już takie proste. Ta książka świetnie pomoże maluszkowi zrozumieć, co to jest złość i jak nad nią zapanować.

2. „ Kolorowy potwór” Anna Llenas

Format 3D sprawdzi się nie tylko u młodszych dzieci, ale również u starszych. Każde dziecko lubi ruchome elementy i barwne obrazki, a to główny atut tej książki, który pomaga poprzez skojarzenia z kolorem uczyć się nazw emocji. Dzieci będą potrafiły szybciej określać swój stan w jakim się znajdują i na podstawie tej bajki szybciej go nazywać.

3. „Zbyt miła” Pellegrino Marjorie White

Świetna książka dla tych, którzy gorzej radzą sobie z asertywnością. Doskonale sprawdzi się u też nastolatków. Rewelacyjna wskazówka dla małych i dużych jak nauczyć się mówić „nie”.

Przeczytaj także: 10 książek, które warto przeczytać razem z dzieckiem

4. „Powiedz komuś !” Elżbieta Zubrzycka

Rewelacyjna i bardzo potrzebna książka. Rozmawianie z dziećmi na trudne tematy bywa dla nas kłopotliwe. Ta książka pomaga dobra odpowiednie słowa i będzie wsparciem w rozmowie o zagrożeniach, z którymi może zetknąć się nasze dziecko. Uczy szacunku do siebie i własnego ciała. Podpowiada co zrobić, gdy czuje się zakłopotane.

5. „W pogoni za życiem” Przemysław Wechterowicz

Jętka ma bardzo mało czasu. Jej życie zakończy się o zmierzchu. Czy zdąży przed zachodem słońca zrealizować swój plan? Historia Jętki porusza ważny temat przemijania, doceniania każdej minuty. To książka nie tylko dla dzieci. Zabawne ilustracje i bardzo dobre tempo akcji, spodobają się również starszym dzieciom i dorosłym. Warto mieć tę książkę w swojej biblioteczce.

6. „Radość i wyspa Hop – Siup” Jovanka Tomaszewska

Ta bajka to zbiór praktycznych porad dotyczących obsługi uczucia radości. Tak z radością też musimy umieć sobie poradzić. 🙂 Adresowana dla dzieci przedszkolno-szkolnych, jednak nie jeden dorosły znajdzie coś dla siebie. Pokazuje, że uczucia są czymś naturalnym, a ich świadomość wpływa na dobre relacje z innymi ludźmi.

Przeczytaj także: 10 książek, które będą wspierać Twoje rodzicielstwo

7. „Góra uczuć – gra terapeutyczna”

Nie tylko książki mogą ułatwić nam poznanie naszych emocji. Poprzez wspólną grę możemy również dowiedzieć się, co czują nasze dzieci. Jak bardzo są świadome swoich emocji, jak radzą sobie z wyrażaniem uczuć. Ta gra świetnie sprawdzi się także w pracy terapeutów, psychologów i pedagogów.

8. „Nie trzeba słów” Armando Qiuntero

Ukazanie jak poprzez gesty można wyrażać uczucia. Wyrażanie miłości poprzez przytulanie. Przedstawienie więzi rodzinnych, ukazanie bohaterów poprzez zwykłe, codzienne zabawy. Nie tylko poprzez słowa możemy dawać swojemu dziecku wyraz miłości, akceptacji i szacunku. Możemy to również okazywać za pomocą dotyku i o tym opowiada historia z ksiażeczki.

9. „Chce mieć przyjaciela” Elżbieta Zubrzycka

Doskonała pozycja dla tych, którzy starają się utrzymywać przyjaźnie, ale tak jak wszędzie zdarzają im się różne kłótnie oraz spory. Książka uczy, że nie zawsze jest tak, że inni robią to czego od nich oczekujemy, że przyjaciół należy akceptować takimi jacy są. Opowiada na czym polega przyjaźń i czego możemy oczekiwać od naszych przyjaciół. Lektura, która przydałaby się niejednemu dorosłemu.

Przeczytaj także: Co powinnam przeczytać zanim zostanę mamą? 30 propozycji książek

10. „Jak kózka uczyła się pływać” Nele Moost

Nie musimy być tacy jak inni, że inny nie znaczy gorszy i co ważne każdy z nas ma prawo do bycia sobą. Mamy prawo być w czymś słabsi, zachowując swoje indywidualne talenty i właśnie je rozwijając. Możemy odkrywać świta po swojemu i być najlepszą jego częścią pozostając sobą.

A jakie książki dla dzieci o opowiadające o emocjach i jak sobie z nimi radzić, Wy cenicie najbardziej? Dajcie znać!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Gotowalska
Pedagog, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Mama małego Tadeusza. Założycielka bloga Looppu. Miłośniczka designu, mody oraz pedagogiki dziecka. Autorka tekstów dotyczących macierzyństwa oraz wychowania. Aktywnie uczestniczy w kursach i szkoleniach dotyczących kreatywności, zdolności oraz zabawy. Instruktorka masażu Shantala. Wielbicielka gadżetów dla dzieci i nie tylko. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail