Czego szukasz

Po czym poznać dobre przedszkole?

Kiedy przychodzi czas na wybór odpowiedniego przedszkola, nie możemy podejmować pochopnej decyzji i wybierać pierwszej lepszej placówki. Przedszkole to miejsce, w którym nasze dziecko będzie spędzać dużo czasu. Z tego względu powinno ono być przyjazne i bezpieczne. W jaki sposób możemy ocenić, czy dokonaliśmy dobrego wyboru?

Pierwsze wrażenie

Jeśli zaufana osoba nie poleciła nam żadnej konkretnej placówki, czeka nas długie i żmudne poszukiwanie odpowiedniego miejsca. Najlepiej zacznijmy od tych najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Na początek zwróćmy uwagę, jakie wrażenie robi na nas przedszkole. Domofon z podglądem będzie gwarantował nie tylko, że dziecko samo nie opuści placówki, ale też że nikt niepowołany nie będzie miał wstępu na jej teren. Następnie spójrzmy na wystrój i czystość, jakość zabawek, ogólne wrażenie organizacji przedszkola. Dobrze, jeśli na tym etapie nic nas nie zaalarmuje.

Miło, jeśli przedszkole ma swój plac zabaw. Jednak jeśli nie, to koniecznie zainteresujmy się, jak daleko on się znajduje i jaką drogę muszą dzieci do niego pokonać.

Poobserwujmy dzieci

Dorośli mogą zrobić coś na pokaz, aby zaprezentować się jak najlepiej. Z dziećmi to się nie uda. Dlatego poobserwujmy grupy przedszkolne. Czy maluchy bawią się razem i są zaangażowane, czy może zostawione są same sobie? Odnoszą się do opiekunów przyjaźnie i ufnie? Czy chętnie uczestniczą w zajęciach ruchowych, plastycznych (obrazki mogą zdobić ściany przedszkola) i edukacyjnych? Czy jest dostateczna liczba opiekunek na każdą grupę? 

Co było na obiad, czyli przedszkolne jedzenie

Przedszkole powinno umieć dostosować jadłospis do potrzeb indywidualnych każdego dziecka. Nieważne, czy chodzi o określone nawyki żywieniowe wynikające z osobistych przekonań rodziców (np. przy diecie wegetariańskiej), czy aspekty zdrowotne wynikające z alergii pokarmowej lub nietolerancji np. glutenu. Wszelkie zaniedbania mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje (http://mamdziecko.interia.pl/pierwsze-lata/poznaje-swiat/news-dobre-czy-zle-przedszkole-przykazania-dla-rodzicow,nId,633281).

Zajęcia dodatkowe

Chociaż dziecka nie należy przeciążać nadmiarem zajęć dodatkowych, to warto, aby przedszkole miało do zaoferowania coś ekstra. Mogą być to np. język obcy, zajęcia z tańca, logorytmika, gimnastyka korekcyjna, a nawet capoeira. Taką propozycję ma np. prywatne przedszkole w Sosnowcu, którego ofertę możemy przeanalizować na www.elfik.pl. Różnorodność zajęć to nie tylko wielka frajda, lecz także bodziec wspomagający rozwój naszej pociechy. Jak wiadomo – nuda i monotonia nie działają stymulująco.

Zdjęcie: 123rf.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie